Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haydi Oruç Tutalim

CCCCCC

New member
Ebû Hüreyre radıyallahu anh şöyle dedi: Dostum sallallahu aleyhi ve selllem bana şu üç şeyi; her ay üç gün oruç tutmayı, iki rek'at kuşluk (duhâ) namazı kılmayı ve uyumadan önce vitir namazını edâ etmeyi tavsiye etti.

Kaynak: Buhârî, Savm 60; Teheccüd 33; Müslim, Müsâfirîn 85. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir 7; Nesâî, Sıyâm 81, Kıyâmü'l-leyl 28

Ebü'd-Derdâ radıyallahu anh şöyle dedi:
Sevgilim sallallahu aleyhi ve sellem bana, yaşadığım sürece asla terketmeyeceğim üç şeyi; her ay üç gün oruç tutmayı, kuşluk namazını kılmayı ve uyumadan önce vitir namazını eda etmeyi tavsiye etti.

Kaynak: Müslim, Müsâfirîn 86. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Vitir

Abdullah İbni Amr İbni'l-Âs radıyallahu anhümâ'dan rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Her ay üç gün oruç tutmak, bütün seneyi oruçla geçirmek demektir. "

Kaynak: Buhârî, Savm 59 ; Müslim, Sıyâm 197. Ayrıca bk. Nesâî, Sıyâm 78, 82
Ebû Zer radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
- "(Ey Ebû Zer!) Ayda üç gün oruç tutacağın zaman, on üç, on dört ve on beşinci günleri tut. "

Kaynak: Tirmizî, Savm 54. Ayrıca bk. Nesâî, Sıyâm 84

Ebû Katâde radıyallahu anh şöyle dedi:
Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem'e pazartesi günü oruç tutmanın fazileti soruldu. O da şöyle buyurdu:
"O gün, benim doğduğum, peygamber olduğum (veya bana vahiy geldiği) gündür. "

Kaynak: Müslim, Sıyâm 197, 198

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:
"Pazartesi ve perşembe günleri ameller (Allah'a) arz olunur. Ben, oruçluyken amellerimin arz olunmasını isterim. "

Kaynak: Tirmizî, Savm 44. Ayrıca bk. Müslim, Birr ve's-sıla 36 (ancak burada oruçla ilgili kısım yer almamaktadır); Nesâî, Sıyâm 70

gelincik tarlasý

New member
Allah razı olsun kardeşim.Bazı arkadaşlar yazılanlara yorum yazalım teşekkür edelim diye konu acmışlar ama kendileri konulara hiçbirşey yazmamışlar.Emeğine sağlık.Keşke tutabilsek heray enaz 3gün ne güzel olur...

Z

zabotek

Guest
Allah razı olsun kardeşim.Bazı arkadaşlar yazılanlara yorum yazalım teşekkür edelim diye konu acmışlar ama kendileri konulara hiçbirşey yazmamışlar.Emeğine sağlık.Keşke tutabilsek heray enaz 3gün ne güzel olur...

günah alma sırası hızlamı gelip geçiyor acaba.. üzerime aldığım haliyle söyleyeyim.. emeğe saygı üzerinde ısrarla duran benim sabahtan beri.. ve yeni gördüğüm gözüme yeni ilişen bir konu bu..

ve yeni okuma fırsatı bulduğum konuyu belkide kaderin tatlı bir cilvesiki sizin aktif etmesi sonucu gözüme ilişti..

çok sağol.. farkında olmadan başka amacdan başka bir amaca vesile oldunuz..

yinede çok sağolunuz..

ayrıca bu konuyu bizimle paylaşan dostumuzdan da allah razı ola...

gelincik tarlasý

New member
günah alma sırası hızlamı gelip geçiyor acaba.. üzerime aldığım haliyle söyleyeyim.. emeğe saygı üzerinde ısrarla duran benim sabahtan beri.. ve yeni gördüğüm gözüme yeni ilişen bir konu bu..

ve yeni okuma fırsatı bulduğum konuyu belkide kaderin tatlı bir cilvesiki sizin aktif etmesi sonucu gözüme ilişti..

çok sağol.. farkında olmadan başka amacdan başka bir amaca vesile oldunuz..

yinede çok sağolunuz..

ayrıca bu konuyu bizimle paylaşan dostumuzdan da allah razı ola...

emege saygı duymuyoruz derken sizi dikkate bile almamıştım.Hedefim siz değildiniz..Allah a emanet olun

T

teslimolan

Guest
Emege saygi yazi silmemektir birilerinin sirtini sivazlamak degil.

T

teslimolan

Guest
Ben orucu sade yemekle tutmuyorum. Bin tane kötülük emreden seyler var onlara karsi da oruc tutuyorum.

Z

zabotek

Guest
açıklama:

açıklama:

emege saygı duymuyoruz derken sizi dikkate bile almamıştım.Hedefim siz değildiniz..Allah a emanet olun

sevgili arkadaşım.. biz niye toplum olarak böyleyiz.. şimdi buraya konu için yorum yapsanız hiç bir tatsızlık olmayacak.. ama hiç gereği olmayan bi yere hiç gereği olmayacak ve bir kişi yerine birden fazla kişinin hassas olduğu kaldıki

("Bazı arkadaşlar yazılanlara yorum yazalım teşekkür edelim diye konu acmışlar"

bu konuyu açan zatı muhterem insan reyyan hanfendi.. ve bu konunun açılmasını benim bir arzım sonrasında açtı incelik gösterip..)

bizimde anlatmaya çalıştığımız ama bir okdarda hala negatif bakan dostlara inat.. birşeyleri vurgulamamız.. ve sizinde burda ilk mesajınızda o tip sözler sarf etmeniz.. inanın hiç uygun kaçmadı desem..

haksız sayılmam..

biraz daha hoşgörü.. biraz daha İSLAM HOŞGÖRÜSÜ..

Üst Alt