Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Haram lokma...

gizemli

New member
Hz. Ebu Bekir’e kendisine her gün yemeğini getiren hizmetçisine her defasında yemeği nereden getirdiğini, hangi yolla tedarik ettiğini soruyordu. Bir defasında sormayı unutur. İhtimal uzun zamandır açtır. Lokmayı ağzına koyduktan sonra aklına gelir ve hizmetçisine yemeği nereden temin ettiğini sorar. Hizmetçisi şöyle cevap verir: “Ey Allah’ın peygamberinin halifesi! Ben cahiliye devrinde arraflık (gaibten haber veren ,kafir,falcı) yapıyordum. Halk bunun karşılığında bana para veriyordu. O dönemlerde yaptığın arraflıktan dolayı birisinden alacağım vardı. Onu ve bu yemeği onunla yaptım.” Bunu duyan Hz. Ebu Bekir’in birden rengi atar, elini gırtlağına kadar götürerek midesinde ve gırtlağında bulunan şeyleri dışarıya çıkarır.
Onun bu hassasiyetini gören Sahabi “Ey Allah’ın Peygamberinin halifesi! Bu kadar fazla dğil mi? Ne diye kendine bu kadar ızdırap ediyorsun?” diye sorar. Bunun üzerine Hz. Ebu Bekir şöyle cevap verir:”Ben Rasul-ü Ekrem’den işittim. O (sallallahu alyhi ve selem) vücudunda bir tek haram lokma bulunan bir insanın ancak cehennemle temizleneceğini buyurmuştu.”
Çok kötü kimseler vardır ki kazançları kötüdür, ancak bu kötü kazançları içinde iyi kazançları, kendilerinin iyi tarafları, üstün meziyetleri, talim ve terbiye mevzuunda takdir edilecek yönleri vardır. Bunlardan bazen iyi evlat dünyaya gelebilir. İyi kimselerin de bazen kötü tarafları ve kötü kazançları vardır ki, denk gelir ve o kimselerden kötü evlat da olabilir.

Üst Alt