Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hangi yol(cu) dur..

• Konbuyu başlatan abdirabbih
  • Başlangıç tarihi
A

abdirabbih

Guest
Hangi yol(cu) dur beni bu sokağa çıkar(t)an?

yusufunsokaoh8.jpg

Sokaktan geçerken Yusuf’un yüzünün nuru o civarda bulunan köşklerin, evlerin pencelerinden, kafeslerinden içeri vurur, düşerdi. Köşlerde bulunanlar: “Belki Yusuf gezmeye çıktı, şimdi buradan geçiyor!” derlerdi. Köşede bucakta oturanlar da duvarlarda ışıklar, pırıltılar görünce, Yusuf’un oradan geçtiğini anlarladı. Yusuf’un geçtiği sokağa penceresi bulunan ev, onun oradan geçişinden şereflenir nurlanırdı.

(Ey kardeş!) Aklını başına al da evinin penceresini Yusuf’un geçtiği sokağa aç; ve pencerenin önüne oturup onu seyret! Aşık olmak demek, nur gelen tarafa pencere açmaktır. Çünkü gönül, gerçek dostun yüzü ile aydınlanır, nurlanır.(Mevlana, Mesnevi (mesnevi 4.cilt 3091-3096) )

masumumfd6.jpg

Nerdeyim?..
Ne zaman geldim buraya..?

Hangi yoldur beni bir anda bu sevda sokağına çıkaran?..
Yanımdaki yoldaş da nereden geldi böyle bir anda..?

Yusuf’un geçtiği sokağa penceremi açışımdan mıdır nûr ile doluşum , kendimi menzilinde buluşum..?
Yaşarken öyle bir başıma; kalbimde,ruhumda ve düşüncemde bir ‘’Yusuf’’ sevdasıyla..

Şimdi kimim ben..?
Bulunmaz oldum baktığım aynalarda..!
Yusuf’un sokağında mı unutuverdim yoksa dünlerde kalan beni..?
Bu yüzden midir bu kaybolmuşluk…?
Karşıma çıkıverip duran bu Yusufi sima da oradan mı geldi?
Görmemişim,garip..Geçerken sokağında…
Bir anda mı çıkıverdi yoksa, yoksa Yusufi iffeti miydi onu gizleyen , helal olmayan bakışlardan..?
Şimdi her yol,Yusuf’un geçtiği sokağa ulaştır beni..Her köşe de Yusufi bir sima..
Şimdi,Züleyha’yı arar durur yüreğim,sokaklarında..

alıntıdır........

Üst Alt