Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadis inkarcıları hakkında bilgisi olan varmı?

þir-pençe

New member
arkadaşlar...bir iki sorum olacak...
1:Hadis inkarcıları hakkında tarihi ve detaylı bilgisi olan yada kaynak gösterebilecek var mı?

2:son günlerde ortaya çıkan kütübül sitte gibi kaynakların sağlam olmadığını öne sürerek bazı hadisleri ve ravileri kafalarına göre red eden ler hakkında bir bilgisi olan varmı?

bu konuda yardımcı olursanız minettar kalırım....

talha_

New member
s.a..hoşgeldin kardes..

tam yerine geldin..!ben mesaj yazarak bu konuyu gündemde tutayım ki sen merak ettiklerini hadis inkarcılarının ağzından öğren...!selametle

Serhan Eðeryýlmaz

New member
Sevgili kardeşim,hadis inkarcılarını öğrenip ne yapmak istiyorsun ben sana şu aşağıda ki yazdıklarım ve Kütüb-i Sitte'den ''Kuran ve Hadis'e uymaya dair kısımlı hadis-i şerifleri sunarak yardımcı olabileceğime inanıyorum.

Resulullah Aleyhisselatu Vesselam bir hadis-i Şerif buyuruyor,o hadis-i şerif o mecliste ki insanların aklında kalıyor,sonra bu inananlar arasına nesilden nesile büyükten küçüğe günümüze kadar geliyor,Allah kendi yolunda olan insanların aklında bu hadis-i Şerifleri topluyor,bazı zatlar çıkıyor dünyayı geziyor Hadis-i Şerif toplamak için Allah onun yardımcısı oluyor,hadis-i Şerifleri buluyor bir kitap yazıyor,sonra bir kaç kişide dünyayı geziyor hadis-i Şerif bulmak için oda buluyor hadis-i Şerifleri oda bir kitap yapıyor,sonra hadis-i şerifler Allah'ın yardımı ile insanların akıllarından sayfalara dökülüyor sonra zatlar bunları kitap haline getiriyorlar,bugün benim bildiğim Kütüb-i Sitte ve Remuz el-hadis adlı hadis-i şerif kitapları var şunu da biliyorum 18 cilt olan Kütüb-i Sitte'nin 1.ciltinde hadis-i şeriflere dair merak edilen herşey var bu konu hakkında sorulan sorular oluyor muhterem bunu cevaplamış 1 cilt bu soru cevaplara ayrılmış,sonra geriye kalan ciltlerde hadis-i şerifler yazılmış çok şükür elhamdülillah bu ne güzel iş böyle Kuran-ı Kerim var ve Resulullah ve ashabıda var bu ne hoş şey bak kardeş Kütüb-i Sitte de şöyle bir hadis-i Şerif var zaten hadis-i şeriflerde insanın din ile ilgili sorabileceği herşeyin cevabını en mükemmel hali ile vermiş

Kardeş bu hadis-i şerifleri oku :

KUR'AN VE HADISE UYMAYA DAIR

52 - Imam Malik'e ulastigina gore, Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) sunu soylemistir: "Size iki sey birakiyorum. Bunlara uydugunuz muddetce asla sapitmayacaksiniz: Allah'in Kitab'i ve Resulunun sunneti".
Muvatta, Kader 3, (2, 899).

53 - Yezid Ibnu Erkam (radiyallahu anh) anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: " Size, uydugunuz takdirde benden sonra asla sapitmayacaginiz iki sey birakiyorum. Bunlardan biri digerinden daha buyuktur. Bu, Allah'in Kitabi'dir. Semadan arza uzatilmis bir ip durumundadir. (Digeri de) kendi neslim, Ehl-i Beytim'dir. Bu iki sey, cennette Kevser havuzunun basinda bana gelip (hakkinizda bilgi verinceye kadar) birbirlerinden ayrilmayacaklardir. Oyleyse bunlar hakkinda, ardimdan bana nasil bir halef olacaginizi siz dusunun"
Tirmizi, Menakib 77, (3790).

54 - Irbaz Ibnu Sariye (radiyallahu anh) dedi ki: "Bir gun Resulullah (aleyhissalatu vesselam) bize namaz kildirdi. Sonra yuzunu cemaate cevirerek cok belig, cok manidar bir vaazda bulundu. Oyle ki dinleyenlerin gozleri yasla, kalpleri de heyecanla doldu. Cemaatten biri: "Ey Allah'in Resulu, sanki bu, bir veda konusmasidir, bize ne tavsiye ediyorsunuz?" dedi. "Size, buyurdu, Allah'a karsi takvada bulunmanizi, basinizda Habesli bir kole olsa bile emirlerini dinleyip itaat etmenizi tavsiye ederim. Zira, sizden hayatta kalanlar benden sonra nice ihtilaflar gorecek. Oyle ise size sunnetimi ve hidayet uzere olan Hulefa-i Rasidin'in sunnetini hatirlatirim, bunlara uyun ve dort elle sarilin. Sonradan cikarilan seylere karsi da son derece dikkatli ve uyanik olun. Zira (sunnette bulunana zit olarak) her yeni cikarilan sey bir bid'attir, her bid'at de dalalettir, sapikliktir."
Tirmizi, Ilim 16, (2678); Ebu Davud, Sunne 6, (4607).

55 - Mikdam Ibnu Ma'dikerib (radiyallahu anh) anlatiyor: Resulullah (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: "Haberiniz olsun, rahat koltugunda otururken kendisine benim bir hadisim ulastigi zaman kisinin: "Bizimle sizin aranizda Allah'in kitabi vardir. Onda nelere helal denmisse onlari helal biliriz. Nelere de haram denmisse onlari haram addederiz" diyecegi zaman yakindir. Bilin ki, Resulullah (aleyhissalatu vesselam)'in haram kildiklari da tipki Allah'in haram ettikleri gibidir"
Ebu Davud, Sunne, 6, (4604); Tirmizi, Ilm 60, (2666); Ibnu Mace, Mukaddime 2, (12).
Ebu Davud'un rivayetinin bas kisminda su ziyade vardir: "Haberiniz olsun, bana Kitap ve bir o kadar da (sunnet) verildi." Rivayetin gerisi yukaridaki manada devam eder.
Ebu Davud'un rivayetinin sonunda su ziyade de mevcuttur: "Haberiniz olsun (Kur'an'da zikri gecmiyen) ehli esegin eti de size helal degildir, vahsi hayvanlardan parcalayici disi (kopek disi) olanlar, keza muahedeli olanlarin yitikleri de haramdir. Ancak esya sahibi, ihtiyaci olmadigi icin, kasden terketmisse o mustesna. Bir kimse bir kavme ugradigi zaman, ona ikram etmek, o kavme vazife olur. Sayet ikram etmezlerse, o kimse, hak ettigi ikramin mislince onlari cezalandirir."

56 - Ebu Musa Abdullah Ibnu Kays el-Es'ari (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) soyle buyurdular: "Allah'in benimle gonderdigi ilim ve hidayetin misali, bir araziye dusen yagmur gibidir. (Bilindigi uzere), bazi araziler var, tabiati guzeldir, suyu kabul eder, bol bitki ve ot yetistirir. Bir kisim arazi var, munbit degildir, ot bitirmez, ama suyu tutar. Onun tuttugu su ile Cenab-i Hakk insanlari yararlandirir: Bu sudan kendileri icerler, hayvanlarini sularlar ve ziraat yaparlar. Diger bir araziye daha isabet eder ki, bu ne su tutar ne ot bitirir.
Bu temsilin biri Allah'in dininde ilim sahibi kilinana delalet eder, boylesini Allah benimle gondermis oldugu hidayetten yararlandirir; yani hem ogrenir, hem ogretir. Temsilden biri de, buna iltifat etmeyen Allah'in benimle gonderdigi hidayeti hic kabul etmeyen kimseye delalet eder".
Buhari, Ilm 20; Muslim, Fedail 15 (2282).

57 - Yine ayni sahabe (Ebu Musa) (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Benim misalimle Cenab-i Hakk'in benimle gondermis bulundugu seyin misali su adamin misali gibidir: "Bir adam kendi kavmine gelip: "Ben gozlerimle dusman ordusunu gordum, tehlikeyi haber veriyorum, tedbir alin!" der. Kavminden bir kismi tavsiyesine uyup, geceleyin, telasa dusmeden oradan uzaklasir. Bir kismi da bu haberciyi yalanlar ve yerinden ayrilmaz. Ancak sabahleyin ordu onlari yakalar ve imha eder. Iste bu temsil bana itaat edip getirdiklerime uyanlarla, bana isyan edip Cenab-i Hakk'tan getirdiklerimi tekzip edip yalanlayanlari gostermektedir."
Buhari, Rikak 26; Muslim, Fezail 15, (2283).

58 - Ebu Hureyre (radiyallahu anh) anlatiyor: "Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdular ki: " Benim misalimle sizin misaliniz, su temsile benzer: Bir adam var ates yakmis. Ates etrafi aydinlatinca, pervaneler (gece kelebekleri) ve aydinligi seven bir kisim hayvanlar bu atese kendilerini atmaya baslarlar. Adamcagiz onlari kurtarmaya (mani olmaya) calisir. Ancak hayvanlar galebe calarak coklukla atese atilirlar. Ben (tipki o adam gibi) atese dusmemeniz icin belinizden yakaliyorum, ancak siz atese atese kosuyorsunuz"
Buhari, Rikak 26, Enbiya 40; Muslim, Fezail 17, (2284); Tirmizi, Emsal 7, (2877).

59 - Ibnu Mes'ud (radiyallahu anh)'un soyle buyurdugu rivayet edilmistir: "Muhakkak ki, en guzel soz Allah'in kitabidir. En guzel yol da Muhammed (aleyhissalatu vesselam)'in yoludur. Islerin en kotusu de dine aykiri olarak sonradan cikarilanidir. Size vadedilen mutlaka yerine gelecektir. Siz Allah'i aciz birakamazsiniz."
Buhari, I'tisam 2, Edeb 70.

60 - Hz. Aise (radiyallahu anha) validemiz anlatiyor: Hz. Peygamber (aleyhissalatu vesselam) buyurdu ki: "Kim su dine uymayan bir sey uyduracak olursa, bu merduddur kabul edilmez"
Buhari, I'tisam 5, Buyu 60, Sulh 5; Muslim, Akdiye 18 (1718); Ebu Davud, Sunnet 6, (4606).
Bir rivayette de soyle denmektedir: "Bizim sunnetimize uymayan bir amel isleyenin yaptigi amel de merduddur."

Ebu Zerr

New member
Mustafa İslamoğlu'nun "Üç Muhammed" isimli eserine bakarsanız gerekli malumatı bulursunuz...İlk defa hadisleri toptan inkar fikri müsteşrikler tarafından ortaya atılmış...Hindistan'da "Hint Kuraniyyun" akımı ile meyvalarını vermiştir...Hadisler toptan inkar edilince, sünnette iptal edilmiş oluyor...İptal edilen sünnetler yerine ise kendi uydurdukları sünnetleri koyuyorlar...Bu ise Rasulullah Muhammed (sav)'in sünnetini kabul etmemek anlamına gelir ki bu kişiyi küfre götürür...

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
sevgili kardeşim birisi pis bir gözlük takmışsa, elbette dünya ona pis görünecektir..

biz çelişki arasak en temel itikadi konularda bile buluruz kendi kafamıza göre,, Allah hem Kahhar(en yüksek en çetin kahredici) hemde Rahman dır Tevvab dır Halim dir yani affedendir tevbeleri kabul edendir merhamet edendir,, şimdi ben Allah ta haşa ve kella çelişki arasam burdan bile çıkartırım,, oysaki bunlar zıt kavramlardır ama bu nakısa değildir, hata edip tevbe edenin tevbesini kabul eder, bağışlanma dileyeni bağışlar, inad edip inanmayıp ortak koşanıda kahreder...

bazı insanlar sünnet namaz kılmamak için ve diğer sünnette ittiba etmemek için akılları sıra hadislerde çelişki buluyorlarmışmış bazı nefsine düşkünlerde onların peşinden gidiyor ne yazık..

bunlara kafayı takmayalım inşallah güzel bakan güzel görür güzel düşünür güzel düşünen hayatından lezzet alır.. tekrar sölüyorum bizim gözümüzün östüne sinek kanadı düşmüşse dünya bize bulanık biyerdir.. ne tarafa baksak bulanık görürüz hadisde de öle...

Üst Alt