Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadis-i Kutsi,Rüyetüllah

hanif9

New member
Ben Hanefiyim.Yalnız Hadis-i Kutsi gibi bir kavramı kabul edemiyorum.Bu konuda kitaplar falan var Kurandışı vahyin imkansızlığı falan...Bu kabul etmeyiş beni mezhepten falan çıkarır mı?Yani okudum ettim falan ama Allah Kuran-ı Kerim'e girmeyecek sözü neden söyler ki?Doğrusunu Allah bilir.

Ehl-i Sünnet rüyetullah konusunda bir hadise dayanarak müminlerin rüyetullahı görebileceğini söylüyor.Mutezile Allah'ın cismi olmadığı için rüyetullahın görülmesi diye birşeyin söz konusu olamayacağını söylüyor.Bu fikir bana yatkın geliyor.

Bu tarz şeyler beni mezhepten çıkarır mı?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben Hanefiyim.Yalnız Hadis-i Kutsi gibi bir kavramı kabul edemiyorum.Bu konuda kitaplar falan var Kurandışı vahyin imkansızlığı falan...Bu kabul etmeyiş beni mezhepten falan çıkarır mı?Yani okudum ettim falan ama Allah Kuran-ı Kerim'e girmeyecek sözü neden söyler ki?Doğrusunu Allah bilir.

Bu durum itikadi bir meseledir. Ehli Sünnete göre, imanın şartlarından biri olan Peygambelere inancınız var ise, Rasulullah (sav) den bizzat aktarılmış olan ve O'nun (sav) beyan ettiği Hadis-i Kutsi ye de iman etmeniz gerekir. Bu inançsızlık sizi mezhepden çıkarmaz ama dinden çıkarabilir...

Ehl-i Sünnet rüyetullah konusunda bir hadise dayanarak müminlerin rüyetullahı görebileceğini söylüyor.Mutezile Allah'ın cismi olmadığı için rüyetullahın görülmesi diye birşeyin söz konusu olamayacağını söylüyor.Bu fikir bana yatkın geliyor.

Bu tarz şeyler beni mezhepten çıkarır mı?

Rüyetullah İslam alemince bir çok tartışmaya sahne olmuştur. Ehli Sünnet itikadı rüyetullahı kabul eder. İnsanların ahirette allah'ı Teala Hazretlerini görebileceğini söyler. ama bu konuda bir teferruata girmez. Rüyetullah'ı destekleyen hadislerin olması bu durumu da itikadi bir safhaya çekeceğnden, bu tür meselelerde mutedil olmak doğru olur.

hanif9

New member
Tabi ki Hz.Muhammed'in Allah'ın elçisi olduğuna inanıyorum.Ama hadis-i kutsileri onun aktardığından nereden emin olabiliriz.Peygamber efendimizin adına sayısız hadis uydurulmuştur.Ben sünnet-hadis inkarcısı falan değilim kesinlikle ama sonuçta kurandışı her İslami nakil ikinci derecededir bir ayete göre...Doğrusunu Allah bilir ama...Bu konuda bir yazı var.

Moderatör tarafında düzenlendi:

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Öncelikle forum kuralları gereği link adresi vermeyelim. Link vermek yerine oradaki yazıyı aktarabilirsiniz.

Konuya gelirsek, ilk sorunuz ile ikinci sorunuz farklı. Hadisler ve kudsi hadislerin varlığına inanmak başka şeydir, her hangi bir hadis veya kudsi hadisin doğru aktarılıp aktarılmadığına inanmak, inanmamak başka meseledir. Önce bu kararınızı vermelisiniz.

Üst Alt