Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Hadi Iyi Bayramlar Size!

Leila

New member
fsh547ye2jp1.jpg

" Bugünde kisa ve öz olsun derken,gene kelimelerin ve eskide olsa birseylerin etkisinde kaldim sanirim.Gene uzun ve uzun solukluklu bir kosunun basindamiyiz neyiz.Nefesi yetmeyen ve yüregi bu kosuyu kaldirmayan,yari kronik ve yakinlarini sevdigini sanan insanlar bu yazimi okumasin ve yorumda bulunmasinlar.(Yorum isi,isin cilvesi,dogru yorumda bulunmak icin önce yazilan konunun icerigini cözmek gerekir.Onuda bir kac insan belki bilir ama kismetine zeval gelir diye susmayi tercih eder)

Eh bayrama kisa bir süre kaldi.i bayram kutladigimiz yillardir rivayet edilir ve hatta bayram sahiplerinin taktirine sayan oluruz.Kürsüyü en kötü halimizde bile kimseye kaptirmadik,bu bayaramdada en kötü hal birinciligi gene bizim olmasi gerekiyor.Bayram namazina kalkmaya üsenen (ama sabahin besinde joging yapan)joging tutkunlarini dinledikleri ve sevk aldiklari ilahi sesin askina bu bayramda aorobik yapmaya kutsal mekana davet ediyorum.Elin adami yaptirmis,cürüyüp gitmesine eminim sizinde gönlünüz razi olmaz.Hem bir rekatin kime ne zarari varki.
Sözümüzü tutmadik,bogazimizi tutmadik,nefsimizi tutmadik ama bu bayramda bari yillardir tutamadigimiz ve her seferinde elimizden kacirdigimiz barisi tutalim.Bir telefon,bir e-mail,bir mesaj yada düsünce bagi kuralim.Gurur,öfke,kin,riyakarlik,büyüklük,kücüklü k,bölücülük yapmayalim.Korkmayin kimse kimseye muhtac degil.Insanlar sadece sevgiye ve adini bilmedikleri bir takim maneviyatlara ac.Inkar etsenizde hepiniz öylesiniz,yoksa maneviyattan daha fazla paraya deger veren para tüccarlarimi var aramizda??Adami kefene öyle bir sararlarki,degil para,tuvalet kagidi bile alamazsin yaniniza.Imamda ceker gider,daracik tabutta oynarsiniz.

Hadi önce babanizi sonra ananizi,sonra kardeslerinizi ve digerlerini arayin.Korkmayin .Cünkü bayramda her kesin kulagi telefonda ve kapi zilindedir.Bu bayram hepiniz kücük olun,biliyorum cok büyüksünüz ama bu bayramda bari kücük olun.Hani her ortamda icimde bir cocuk sakli diyen sizler degilmiydiniz.El öpmeyle agiz kirlenmez.Kirlendigini düsünüyor iseniz,su ve sabun gibi maddelerin nimetlerini sonrasi icin kullanin.Babanin ve ananin elindeki kokuyu hic kimsenin dudagindan ve alnindan cikarmak icin gayri nizami bir harp verecegini sanmiyorum.

Bu bayramda bari adam olun,bu bayramda bari delikanli olun,bu bayramda bari dürüst olun,bu bayramda bari insan olun.
Hayat dil denen et parcasinin cikardigi seslere endekslidir.Bu bayramda bari dilin sesini iyiden yana kullanin.
Lütfen!!

Leila

New member
lalsssleymanye47bz1.jpg

içimden yaşadığımız şu güzel bayram günlerinde. Sonra baktım ki nüfus kağıdım henüz o kadar eskimemiş. Aramızda yaşı benden büyük olan.Abileri miz, Ablalarımız, Dedelerimiz, ninelerimiz var onlar eski günleri bayramları çok daha net hatırlarlar. Ve bizlere her sohbette anlatırlar Nerde o eski bayramlar diye başlarlar sözlerine ve bir sürü güzel cümleler kurarlar.

Sonra düşündüm Marifet hep eskidemiydi. Günümüzde güzel bir şeyler olamazmıydı. Neler değişmiştide. Biz hep eskiyi anarken Nerdee. Demeye başlar olmuştuk.

“Eskiye rağbet olsa bitpazarına nur yağardı” demiş atalarımız. Ama sonrada “Geçmişini bilmeyen geleceğine yön veremez “demişler. Demek ki bir şey sadece eski olduğu için rağbet görmemeli. Ama ardından eski günlerden feyz alarak yeni bir bayram anlayışımız olmalı. Adetleri, gelenekleri güzellikleriyle.

Mesela Bayram günü Sadece Tatil olmamalı Maddi durumu iyi olanların Yurtdışı seyahat planları yaptığı. Biraz daha az olanların Akdeniz, Ege sahili hayalleri kurduğu.

ESKİDEN Ön yüzlerinde güzel güzel resimler olan arkalarında hasret dolu cümlelerimizi yazabileceğimiz kart postallar vardı. Birde santralden şehirler arası görüşme için yapılan talepler. Santrale kayıt yaptırılır sonrada çevirmeli telefonun başına oturup ne zaman bağlanacak diye beklenirdi. Ama yinede usanmadan vazgeçmeden görüşmek için uğraşılırdı. Bir merhaba bayramın kutlu olsun. Bir ihtiyacın varmı diyebilmek için.
ŞİMDİ Artık bunların yerine E-mailler var bilgisayarımızda birkaç dakika içinde gönderebileceğimiz. Ufacık çocukların bile cebinde telefonlar var. Kısa mesaj çekebileceğimiz. Arayıp birkaç kelime hal hatır sorabileceğimiz. Gönül alabileceğimiz.

ESKİDEN Başka bir şehire gitmek için günler öncesinden biletler ayırtılır. Harem in yolu tutulurdu. Eski otobüslerde yer bulabilmek için bir koşturmaca başlardı. Aynı bilet birkaç kişiye satılınca Muavinler ile münakaşalar başlardı. Eski yollardan ağar ağar ilerleyen otobüsler ile Akrabalar, eş, dost, anne, baba, dede, nine ziyarete gidilirdi. İzmit te Otobüsümüze misafir olan pişmaniyeciden pişmaniye alarak yolculuk devam ederdi. Bolu dağını geçebilmek için saatlerce beklenirdi. Arasıra hararet yapınca otobüs sağa çekilir ihtiyaç molaları verilirdi.
ŞİMDİ Lüks ve daha konforlu arabalarla otobanlardan çok daha rahat ulaşabiliriz sevdiklerimize. Şehir içinde kalanlar Arabası olmayanlar bile Belediyemizin sağladığı Ücretsiz otobüs seferleriyle. Ulaşabilir akrabalarına.

ESKİDEN çocuklara kağıtsız akide şekerleri verilirdi. Arasına birkaç tane kağıtlı şeker konurdu. Sarı ve beyaz leblebiler olurdu. Çocuklar kapışırdı şekerleri sonra bir kenarda oturur dökerdi poşetlerini ortaya kim daha çok toplamış kimin şekerleri daha güzel. Paylaşırlardı. Birlerine bayramlıkların gösterirlerdi sevinç dolu gözlerle.
ŞİMDİ güzel şekerler var. Renkli renkli çukulata lar gofretler var. Kapımıza gelen tatlı çocuklar için.

ESKİDEN Bayram namazda semt camilere gidilirdi. Cami çıkışında Herkes bayramlaşır ve bir çekiştirme başlardı. Bunu söyleyince çocukluğumdan bir sahne geldi aklıma sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben küçükken her bayram Köye giderdik. Niksar ın Küçük ve şirin bir köyü. Bayram namazından sonra köyün erkekleri hep beraber köyün mezarlığına gider. Ve dualar ederlerdi. Sonra bir çekiştirmece başlardı. Evde günlerce evvelden hazırlıklara başlanmış kahvaltı sofralarına misafir götürebilmek için. Sonra köyün çocukları, gençleri, hanımları ve beyleri grup grup köyü dolaşırlardı. Baklavalar yenir tatlı kısa ayaküstü sohbetler yapılırdı. Harmanda Oyunlar oynanır. Yarışmalar yapılırdı. Ve ben hep imrenerek izlerdim bu manzaları. İstanbulda yoktu böyle şeyler.
ŞİMDİ büyük camilerde toplanılmalı. Namazdan sonra musafahalar yapılamalı kutlanmalı bu güzel gün.

Daha doğrusu Bayram günü hayat erken başlamalı her kez kalkmalı yataklarından erken başlamalı hayat çıkmalı sokaklara Yolda eş dost ahbap selamlanmalı ayak üstü sohbetler yapılmalı. Kahvaltı için sıcak ekmekler alınmalı fırından. Yeni bir hayat başlamalı heyecanla hareketli ve huzur dolu. Barış manço abimizin eski şarkılarında söylediği gibi “bu gün bayram erken kalkın çocuklar “ babalar çocuklarını kaldırmalı sıcak yataklarından. Giydirmeli en güzel bayram elbiselerini ve tutarak elinden götürmeli camiye. Çocuklarımızda solumalı o havayı Bayram sabahının ne kadar farklı olduğunu hissetmeli. Hayatın yeniden başladığını fark etmeli yarın büyüdüğünde oda çocuklarına anlatmalı bu günleri. Yaşatmalı bu güzel gelenekleri.

Evde bir telaş başlamalı çocuklar öpmeli önce anne babasının elini. Küçük hediyeler almalı birbirlerine. Eşler tebrik etmeli birbirlerini. Daha tatlı ve huzurlu bir hayat için söz vermeli. Tekrar ve yeniden başlamalı hayat birlikteliği.

ESKİDEN Bayramda dargınlar barışır. Küsler tekrar konuşmaya başlardı.
ŞİMDİ Her kez barışmalı önce kendisiyle, Dünyayla, Komşusuyla, Akrabalarıyla.

Bırakmalı Tatil planlarını Ve kutlu bir ayın ardından. Yaratandan Gelen Güzel hediyeyi kabul etmeli ve Yaşamalı bu birkaç günlük BAYRAMI ruhunda, Bedeninde ve Bulunduğu heryerde. Hatırlamalı Yaşlı dostları, kimsesizleri, İhtiyaç sahiplerini, bayramda bir gülücük bekleyen insanları. Varsa Bu güne kadar dağıtılamayan zekatlar fitreler fazlasıyla verilmeli. Sokakta geçerken çocukların başları okşanmalı. Hediyeler verilmeli.

Yani Her eve BAYRAM girmeli. Biz mutlu huzurluyken. Bazı evlerin camlarından izlenmemeli. Her keze ulaşmalı bayram. Herkezin eli gittiğince gücü yettiğince en yakınlarından başlayarak Dalga dalga yayılarak. Tüm Şehrimize, ülkemize ve Dünyaya.

HAYDİ dostlarım Bayramınız Bayram gibi olsun. Kutlu olsun. Mübarek olsun. Gönlünüz huzur ve saadet olsun.

Selam ve dua ile.

Üst Alt