Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Güzel Bir Abdest ve Güzel Bir Namaz, Günahlara Kef

Musab

New member
Güzel Bir Abdest ve Güzel Bir Namaz, Günahlara Kefarettir

Resulullah (s.a.v.) “Birinizin kapısı önünde (akıp duran) bir nehir bulunsa, o kimse günde beş defa onun içine girip yıkansa, bu şahsın kirlerinden bir şey kalır mı? Görüşünüzü bana haber veriniz.” Diye sordu. Ashap, “Hayır, onun kirinden hiçbir şey kalmaz.” Cevabını verdiler. Bunun üzerine Resul-i Ekrem, “Beş vakit namazın benzeri bu nehir misalini andırmaktadır. Allah o namazlar sebebiyle hataları mahv ve afv eder.” Buyurdu.

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), ilâhî bağışlamayı şöyle açıklamaktadır: “Beş vakit namaz, gelecek haftaya kadar Cuma namazı, aralarındaki günahlar için kefarettir.”

Selman (r.a.) naklediyor: Ben, Resulullah (s.a.v.) ile birlikte bir ağacın altında bulunuyordum. Ağacın kurumuş bir dalını tutup salladı da yaprakları döküldü. Bunun üzerine: “Ya Selman, bunu neden yaptığı sormaz mısın?" dedi. Ben: “Ne için yaptınız?” dedim. Resul-i Ekrem (s.a.v.): “Bir Müslüman güzelce abdest alıp beş vakit namaz kılarsa, şu yaprakların döküldüğü gibi hataları dökülür.” buyurdu. Ve şu âyet-i kerimeyi okudu. “Gündüzün iki tarafında, gecenin de yakın saatlerinde dosdoğru namaz kıl. Çünkü güzellikler kötülükleri (günahları) giderir. Bu, iyi düşünenlere bir öğüttür.”

Üst Alt