Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gören ile Kör bir Olur mu?

sinang

New member

بســـم الله الرحمن الرحيم

"De ki: 'Ben size Allah'ın hazineleri benim yanımdadır ve gaybı bilirim demem. Ve ben size meleğim de demiyorum. Ancak bana vahyolunan şeye tabi olurum'. De ki: 'Görmeyenle gören bir olur mu? Hiç düşünmüyor musunuz?" (En'am; 50)

Bu ayette Hazreti Muhammed (a.s.)'in Şöyle demesi isteniyor. Size anlatmak ve sunmak istediğim gerçekleri kendi gözümle gördüm. Ben bunları adetâ yaşadım ve bu gerçekleri vahiy ile öğrendim. Bu hakikatler hakkında benim öğrendiklerimi ve gördüklerimi siz bilemezsiniz. Siz bunlar hakkında esas bilgiye sahip olmayıp, sadece tahmin yürüttüğünüz ve taklit ettiğiniz için bir bakıma kör sayılırsınız. Yani gözleriniz benim gördüklerimi görmüyor. Ben gözleri iyi gören bir kişi iken siz gözleri kör olansınız. Size üstünlüğüm varsa bundan dolayı vardır. Yoksa maddi veya bedensel herhangi bir üstünlüğü yoktur. Bende ne Allah'ın hazineleri vardır, ne gaybın bilgisine sahibim ve ne de insanlık zaaflarından yoksunum.

"Andolsun ki, senden evvel gönderdiğimiz peygamberlere de zevceler ve evlâtlar verdik. Allah'ın izni olmadıkça peygamberler Mu'cize getirmeye kadir değildir". (Ra'd; 38)

Bu, Hazreti Peygamber (a.s.)'e yapılan itirazlara bir cevaptır. Mekke'li kâfirler, Hz. Muhammed (a.s.)'in çoluk-çocuk sahibi olmasını çok yadırgıyor, bir peygamberin bedensel ve cinsel hiçbir ihtiyacı olmaması gerektiğini savunuyorlardı.

muhammet

New member
ALLAH razı olsun sinang kardeş yalnız bir de delillerle senetlerle körükörüne sünnete inanmayanları napacaz.bunlar sence körlerin hangi sınıfına giriyor.

sinang

New member
Kur'an en doğru yola iletir,yeteki nefisler karışmasın,Arkadaşlara diyecek bir şeyde yoktur.Bunlar yıllar önceside olmuş,tartışılmış mevzular,Tarih tekerrürden ibarettir deniyor,Allah hepimize hidayet versin,ıslah eylesin.Amin.

Z

zeynep_hearty

Guest
amin insallah ..rabbim razı olsun ..selam ve dua ile..

Serhan Eðeryýlmaz

New member
6/50- De ki: "Size Allah'ın hazineleri yanımdadır demiyorum, gaybı da bilmiyorum ve ben size bir meleğim de demiyorum. Ben, bana vahyedilenden başkasına uymam." De ki: "Kör olanla, gören bir olur mu? Yine de düşünmeyecek misiniz?" (En'am Suresi 50.Ayet)

M

muhik

Guest
" HERŞEYİ MADDEDE ARAYANLARIN AKILLARI GÖZLERİNE İNMİŞTİR AKIL İSE MANEVİYATTA KÖRDÜR."
said nursi

kafkaskartali

New member
Asil olan kalble görmektir.Kalble gören hakikatin biraz daha fazlasini görür.
Kalble görülen bütün bedeni sarar.Gözle görülen sadece beynde bir yer eder.
Bütün bedeni sarmadan yasanmayan bilgi ne ise yarar.Bilgisayarda bir data bank var diye düsünelim.Oraya hic kullanmadigimiz bir programi koyduk.Bu gözle görmektir.Kalble görülen ise windowsdur.Yani bütün bilgisayari calistiran hemsinide ona uyumlu hale getirendir.
Kurani Kerimde böyledir.
Ayetleri ezberlemek.Yasanmadiktan sonra ayni data bankasindaki kullanilmayan bir data gibidir.
Halbuki Kuran Windows gibi olmali.Sünneti Rasulullahda anti virus gibi bidat virüslerinden yanlis akaidi virüslerden koruyan olmali.
Buraya bir ekleme yapalim zira yanlis anlamalara sebeb verebilir.
Kurani koruyan Allahu Teala Hz (c.c)leridir.
Sünnetin (yani antivirin) korudugu ise Kuran (yani Windows) degilidr.Anti Virin korudugu bilgisayardir(Yani insandir).Ben teknik olarak bilgisayardan anlamam ama sanirimda öyledir.
Zira Windows cd dedir.Mana olarak bedene yüklenir.Zahir olarak cdler (musaflarda) her evde bulunur.Bu cdyi bilgisayara yüklemessek isimize yaramaz.

selinay25

New member
İsra-72. Her kim dünyada kör olursa, o ahirette de kördür ve daha da şaşkındır.

İsra-73. -Sana vahyettiğimizden başka bir şeyi bizim hakkımızda uydurarak neredeyse seni fitneye düşüreceklerdi. İşte o zaman seni dost edineceklerdi.

74. Eğer seni sağlam tutmamış olsaydık, az da olsa onlara meyledecektin.

75. O zaman ise, sana hayatın da ve ölümün de azabını kat kat tattırırdık. Hem de bize karşı bir yardımcı da bulamazdın.

sinang

New member
بســـم الله الرحمن الرحيم

Allah Resulü (alehissalatü vesselam):Bildiğimi bilseydiniz az güler,çok ağlardınız yani Yataklara girip yatamaz,ağzınıza koyduğunuz lokmayı yutamaz ve bir yudum su içemezdiniz,buyurmuştur.

Soruyoruz o zaman peygamber efendimiz s.a.s sadece bir elçi idi ve Kur'an'ı bıraktı gitti ve Furkan-ı azim sarihtir ise bu sözü hemde halis mümin olan ashabına niçin söyler?

hanif_bir_kul

New member
Kur'an en doğru yola iletir,yeteki nefisler karışmasın,Arkadaşlara diyecek bir şeyde yoktur.Bunlar yıllar önceside olmuş,tartışılmış mevzular,Tarih tekerrürden ibarettir deniyor,Allah hepimize hidayet versin,ıslah eylesin.Amin.

S.A kardeşler

Ben bu foruma geldiğimdenberi size bu konuya benzer makale ve mealler le anlatmaya çalıştım Peygamberi yarı ilah konuma sokmayın diye yazılar astım siz ne yaptınız yanlız kur'an diyenlere sapık kafir gibi iftiralar attınız peygamberlerin bilemiyeceği konuları onlara yüklediniz onlara yüklediğiniz yetmediğigibi birde Allah'dostları dediklerinize kerametler yüklediniz peygamberlerin bilmediği konularda bu insanlar Allah'ın Rasülünden farkında olmadan yapılan kelime oyunlarıyla üstün tuttunuz peygamberler içbir şey bilmezken Rabbimiz onlara vahi indirerek onları öğretmiştir ve onları insanlara teblici göndermekle şefaat etmiştir yani kur'an ın bir başka ismi şefaat dır ve yine kur'an nın bir başka ismide imam dır imam demek ükümleri dostdoğru uygulatan demektir yani kur'an dostdoğru muhkem yola ileten demektir ozaman biz inananlar olarak Allah'ın kitabı kur'an a uymamız ve ondanbaşka imam edinmememiz lazım Allah'ın takvalı kulları ariç bende size soruyorum okuyanla okumuyan bir olurmu aklını kullananla kullanmıyan bir olurmu iç kafirle mümin bir olurmu namaz kılanla kılmayan bir olurmu salihat işleyenle işlemeyen bir olurmu ozaman Allah'ın kitabı kur'an a uyun....

SAYGILARIMLA

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
S.A kardeşler

Ben bu foruma geldiğimdenberi size bu konuya benzer makale ve mealler le anlatmaya çalıştım Peygamberi yarı ilah konuma sokmayın diye yazılar astım siz ne yaptınız yanlız kur'an diyenlere sapık kafir gibi iftiralar attınız peygamberlerin bilemiyeceği konuları onlara yüklediniz onlara yüklediğiniz yetmediğigibi birde Allah'dostları dediklerinize kerametler yüklediniz peygamberlerin bilmediği konularda bu insanlar Allah'ın Rasülünden farkında olmadan yapılan kelime oyunlarıyla üstün tuttunuz peygamberler içbir şey bilmezken Rabbimiz onlara vahi indirerek onları öğretmiştir ve onları insanlara teblici göndermekle şefaat etmiştir yani kur'an ın bir başka ismi şefaat dır ve yine kur'an nın bir başka ismide imam dır imam demek ükümleri dostdoğru uygulatan demektir yani kur'an dostdoğru muhkem yola ileten demektir ozaman biz inananlar olarak Allah'ın kitabı kur'an a uymamız ve ondanbaşka imam edinmememiz lazım Allah'ın takvalı kulları ariç bende size soruyorum okuyanla okumuyan bir olurmu aklını kullananla kullanmıyan bir olurmu iç kafirle mümin bir olurmu namaz kılanla kılmayan bir olurmu salihat işleyenle işlemeyen bir olurmu ozaman Allah'ın kitabı kur'an a uyun....

SAYGILARIMLA
biz peygamberleri hiç bir zaman ilah olarak kabul etmedik fakat sizler bunu etti gibi bize gösteriyorsunuz bizler diyoruz ki ALLAH tan başka ilah yoktur ve kitap olarak kuranı kabul ettik önder ve yol gösterici olarak peygamberi s.a.v seçtik çünkü ayetlerde ALLAH ve resulne itaat edin diyor ALLAHın ve resulunun sözünden çıkmayın diye buyrulur ve bizler de diyoruz ki ALLAHın ve resulünün söylemiş oldugu sözlere inanırız ve peygamberi bir ilahta kabul etmeyiz ve kuranı peygamberden başka kuranı anlayan hangi insan vardır eger ki o bize kuranı açıklamasaydı biz neyin ne oldugunu bilmezdik en iyi ögretmen peygamber s.a.v dir en iyi kitapta kurandır onu açıklayanda peygamber s.a.vdir

kafkaskartali

New member
ALLAH Rasulunun hadislerine deger vermek eger onu ilahlastirmaksa;
Kurani kendi kafasinda yorumlayanlar da kendilerinin ilah oldugunu iddaa ediyor demektir.

Üst Alt