Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gençleri Etkileyen Faktörler...

• Konbuyu başlatan hüma-gül
  • Başlangıç tarihi
H

hüma-gül

Guest
Gençleri Etkileyen Faktörlerden sice hangisi daha önemlidir?
-aile
-arkadaş grubu
-okul ve eğitim
-çevre
-kitle iletişim araçları

Aile, çocuğa ilk bilgilerin verildiği yerdir. Ailenin sağlam olması gerekir. Sağlam aileden sağlam nesiller, sağlam nesillerden sağlam milletler, sağlam milletlerden sağlam devletler meydana gelir. Avrupa'da gençliğin en büyük problemi ailenin zayıf oluşudur. Aile çocuklarına sevgi göstermelidir ki, sonra çocuklar da onlara saygı göstersin. Sevgisiz yetişen çocuklar problemli olmaktadır.

Ailenin dini bilgisi bakımından önemi büyüktür. Çocuk ilk dini bilgileri, dua ve ibadet şekillerini aile ocağında öğrenir. Genç aile ocağından birini kendine örnek seçer ve onu taklit eder. Aile fertleri çocuğa doğru bilgi vermeli ve onu topluma kazandırmak için camiye alıştırmalıdır.

Çocukların gençlik çağındaki aşırılıkları, isyanları, kendi başına birey olmaya çalışırken çevrelerine verdikleri zararları en aza indirmenin ve problemleri çözmenin yolu, ailede sevgi ve güven ortamını temin etmekten geçer. Böyle bir ortam da küçük yaştan itibaren aile fertleri arasında kurulan iletişime ve çocuklarına verilen eğitime bağlı olarak gelişir. Çocuklarını doğru ve sağlam bir inanca sahip olarak güzel bir ahlâkla yetiştirebilmek için ailelerin en baştan itibaren çocuklarıyla doğru bir iletişlim kurmaları gerekmektedir

Ailenin çocuklarına karşı sorumlulukları şunlardır: Doğduğunda manâsı güzel bir isim koymak, ekonomik güçleri oranında besleyip büyütmek, onlara iyi bir terbiye vermek, kendilerine bu konuda örnek olmak, dinî bilgileri öğretmek, hayatlarını kazanacakları yolları göstermek, telkinle ve örnek olmakla onları ibadete alıştırmak ve evlendirmektir.

Arkadaş grubu, yaklaşık olarak aynı yaştaki kişilerden oluşur. Gençler, arkadaşlarıyla birlikte olmayı tercih ederler. Arkadaşlar, tutum ve davranışları ile birbirlerini etkilerler. "Üzüm üzüme baka baka kararır" atasözünde olduğu gibi, insan arkadaşlarından etkilenir. "Bana arkadaşını söyle, sana kim olduğunu söyleyeyim" sözü ile de, iyi arkadaş seçilmesinin önemi vurgulanmıştır.

Okul ve eğitim: Gençler okulda hem kendilerini eğitmekle görevli yaşlılarla etkileşir, hem de kendi yaşında veya daha küçük kişilerle etkileşim içinde olur. Okul ferde eğitim verir ve onu topluma hazırlar. Gençler model aldıkları kişileri okulda seçerler. Meslekler de bu dönemde seçilmeye başlar.

Eğitim, kişinin davranışlarında onun yaşantısı yoluyla ve bir maksada bağlı olarak istenilen değişmeyi meydana getirme sürecidir. Eğitim, eğitmek ve yetiştirmek anlamına gelir. İbn-i Sina, eğitimi, taş üzerine nakışlar yapmaya, Gazali ise, yabani ısırgan otlarını ayıklayan bir bahçıvanın faaliyetine benzetmektedir.

Günümüz gençliğinin problemlerine dinimizin ortaya koyduğu çözüm yolları içinde en önemlilerinden biri de eğitimdir. Dinimiz İslâm, ilme, eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. İlim öğrenmede kadın erkek ayrımı gözetmemiştir. Eğitimde fırsat eşitliği önemlidir. Peygamberimiz (s.a.s.), insanlara hem maddi hem de manevi ilimlerin verilmesini tavsiye etmiştir. Sadece dini ilimler taassuba, sadece pozitif ilimler şüpheye götürür. Eğitimde kafa ve kalp bütünlüğü sağlanmalıdır. Kafasında çağının en son bilgileri olmalı, kalbinde de imanı bulunmalıdır.

Gazali'ye göre terbiye bir ilim işidir. Terbiyenin nihaî gayesi olan iyi insan yetiştirme işi, ilim sayesinde gerçekleşebilir. Ancak teori alanındaki bir ilim, pratiğe uygulanmadığı sürece bir değer ve manâ ifade etmez. Gazali, İslâm'ın ahlâk ve eğitim konusundaki beraberlik prensibini de benimsemektedir. O, Ey Oğul isimli pedagojik bilgilere yer verdiği eserinde şunları söyler: "Ey oğul, oğluna ve kızına küçükken ahlâk öğret. Ancak küçük iken öğretmelisin, büyüdüğü zaman zor olur. Ailenin ve çocuklarının suçlarını gördüğün zaman bağışla." (Gazalî 1986, 16) Gazalî, görüldüğü gibi, çocukken terbiyenin önemine ve hoşgörüye dikkatleri çekmektedir.

Dinimize göre eğitimin gayesi, mükemmel insan yetiştirme ve faziletli toplum oluşturmaktır. Hz. Ali (r.a.), "çocuklarınızı kendi zamanınıza göre değil, onların yaşayacakları zamana göre yetiştiriniz" sözleri ile, ileriye dönük eğitimin verilmesini tavsiye etmiştir. Milletimizin dinî, ahlâkî, insanî ve kültürel değerlerini benimseyen, koruyan ve geliştiren; ailesini, vatanını, toplumunu seven ve daima yükseltmeye çalışan yurttaşlar yetiştirmek gerekir

Kitle haberleşme araçları basın, radyo, televizyon, sinema, bilgisayar, internet gibi araçlardır. Günümüzde gençler üzerinde bunların çok büyük etkisi vardır. Kitap, dergi, gazete gibi araçlar, bilgi aktarmakla kalmaz, aynı zamanda yön verirler.

yýldýz

New member
ALLAH(c.c.) razı olsun kardeş.
İnşallah büyüklerimiz hidayeti ararda kurtulur. Yoksa gençlerin işi zor. Haberlerdeki yazılanlara göre işimiz zor

Bilge-Ýnsan

New member
RABBİM İlimde İşte Ölümde Kolaylık Nasip Edsin İnş.
Biz Birimize Dua Edelim Sürekli İnş.Ve Bir Birimizin kurtuluşuna vesile olalım inş.

Azra

New member
güzel bi konu hümagül bence çocukları çevresi ve arkadaş grupları bozuyor.

H

hüma-gül

Guest
güzel bi konu hümagül bence çocukları çevresi ve arkadaş grupları bozuyor.

Azracim bende senin gibi düsünüyorum.
Aile egitimi kadar, daha sonra icinde bulunacagi arkadas grubuda cocugun gelismesini,olumlu yada olumsuz yönden etkileyen en önemli faktör.

gulya

New member
bence cocuklari ve ya gencleri etkileyen en onemli faktor ailedir.onlarin terbiyesinde aileye buyuk is dusuyor.selametle

H

hüma-gül

Guest
bence cocuklari ve ya gencleri etkileyen en onemli faktor ailedir.onlarin terbiyesinde aileye buyuk is dusuyor.selametle

En önemli faktör tabiki aile ama arkadas cevresi genci olumlu yada olumsuz yönden cok fazla etkiliyo.Örnegin: eroin gercegi; aile ne kadar baskili olursa olsun edinecegi arkadas; genci etkileyerek onu bu yola sevk edebilir.Bunun gibi örnekleri cok fazla yasamakdayiz.
Bir örmek daha verelim.Hangi aile istemez cocugunun okumasini,ama cocugun edindigi arkadaslar onun bu yoldan bile alikoyabiliyolar.

asikkulun

New member
Allah hepinizden razı olsun.gençleri çocukları etkileyen faktor hepsidir...

Azra

New member

gulya kardeşim aile ne yaparsa yapsın çocuklar çevresindeki insanlardan etkileniyor.bu çevremizde olan insanlarda var ailesi müslüman namazlı, abtesli olan ailelerin çocukları.ahlaksız annesini babasını takmayan gençler var.aile ne derse desin çocuk dışarda yapacağını yapıyor.

eba_ali

New member
çocuklardan ziyade insanları en başından doguştan etkileyen faktör ailedir '' her insan müslüman olarak dogar ancak onu ebeveyni kendilerine yönlendirir''.Ve sonrasında yakın çevresidir çünki okul egititmi başlamadan önce çocuklar eğitim ve öğretime yakınları vasıtası ile başlarlar ve sonrasında okul eğitimi gelir burada arkadaş çevresini kazanır özentiler oluşur veya değişik türde istekler bunlar çocuklara güven ve güdüleme yolu ile aktarılır. Çocuk kendini bunlara hazır hissediyorsa onu yapmaya çalışır ama en başında belirtildiği gibi ''aile,yakın çevre ve egitim''eksik ise tamamlanmamış ise bunlara çocugun o anki anlama düzeyine göre aktarılmaya çalışır.Bildiğimiz gibi eğitim artık 0-6 yaş grubları arasında veriliyor ve bizde buna faideli olabilek için elimizden gelenleri yaparsak sorumsuzca davranmaz isek biliyorum ki bu faktörler kolaylıkla çözülebir.

H

hüma-gül

Guest
çocuklardan ziyade insanları en başından doguştan etkileyen faktör ailedir '' her insan müslüman olarak dogar ancak onu ebeveyni kendilerine yönlendirir''.Ve sonrasında yakın çevresidir çünki okul egititmi başlamadan önce çocuklar eğitim ve öğretime yakınları vasıtası ile başlarlar ve sonrasında okul eğitimi gelir burada arkadaş çevresini kazanır özentiler oluşur veya değişik türde istekler bunlar çocuklara güven ve güdüleme yolu ile aktarılır. Çocuk kendini bunlara hazır hissediyorsa onu yapmaya çalışır ama en başında belirtildiği gibi ''aile,yakın çevre ve egitim''eksik ise tamamlanmamış ise bunlara çocugun o anki anlama düzeyine göre aktarılmaya çalışır.Bildiğimiz gibi eğitim artık 0-6 yaş grubları arasında veriliyor ve bizde buna faideli olabilek için elimizden gelenleri yaparsak sorumsuzca davranmaz isek biliyorum ki bu faktörler kolaylıkla çözülebir.

kesinlikle bizler elimizden geleni yapmaliyiz ama elimizde olmayan sebeblerden dolayi cocuk kendini istemedigi yerlerde bulabiliyo.Birazda cocugun kisiligine de bakiyo cocuk nereye isterse oryaya gidiyo.Örnegin: Buzlu bir yol düsünün birde kücük bir cocuk aile onu kenara cekmeye calistikca bu cocuk buzun üstünde gidecem diye diretiyo.Ailesi ne kadar isterse onu bu yoldan ali koymak o aksini istiyo.iste cocugunda bu dogrular üzerinde yürümesi birazda kendi elinde o buzun ona zarar verecegini bilmesi gerek diye düsünüyorum

alem-i ervah

New member
ama tamam da ailede iyi eğitim ve terbiye almış çocuğu arkadaş çevresi nasıl bozabilir ki?

Yanlış arkadaş seçimi buna en büyük neden....
imanen zayıf birisi ile yapılan muhabbet ve arkadaşlık neticesinde
namazlar aksayabilir , kazaya kalabilir, yavaş yavaş azda olsa yapılan
ibadetler hiç yapılmayacak duruma gelebilir..
bunlar hep yavaş başlar....
kişi farkedemez belki ilk sıralar...önemli degil kaza ederim gibi sözlerle kendini kandırı, yada kandırılır....
sonrasında ................
insan ne kadar iyi terbiyede alsa nefis bizi yanlız bırakmıyor...sigara kullanmayı aklından bile geçirmeyecek biri arkadaşından heveslenip ki merakta işin içine girince başlayabiliyor ...
bu yanlızca küçük bir örnek..
daha vehim durumlar söz konusuda olabilir.. Allah muhafaza...
aileden çok insanları çevresel faktörler , ki en çok ta arkadaşları etkiler
...nihayetinde aile ile gün içinde 3-5 saat geçirirken arkadaşlarıyla 8-10 saat birlikte olabilirler.. (buna okul saatlerini yahut çalışma saatlerinide dahil ediyorum)
anlatabilmişimdir umarım..

ama şuda gerçek ki...
"Kişi aslına çeker".....
Aslımız Gül ,, neslimizde Gül olur inşallah....

V'esSelam

H

hüma-gül

Guest
ama tamam da ailede iyi eğitim ve terbiye almış çocuğu arkadaş çevresi nasıl bozabilir ki?

Bozuyolar asyacim hemde öyle bozuyolar inanamassin.Eroin;ailesi ne kadar kötü bisey oldugunu anlatsada bi gün geliyo arkadaslarina özeniyo.ona bi kere dene bisey olmaz diyolar,arkasi kesilmiyo.Bu yüzden kactane gencimizi topraga verdik.

münevver

New member
genc insanlari etkiliyen cevre cünkü o ergenlik vakti bir asilik olusuyor ve cevrede bozuklarla dolu ise bircok sey bir zaman sonra normal görülmeye basliyor...bozulup bozulmamakta ailenin yasantisina bagli mesela ben almanyada dogdum büyüdüm ve orda acayip seyler yasaniyor ama allahtan arkadaslarim iyi idiler ve aile yapimda güzeldi bu sayede sadece yaptiklari seyin yanlis oldugunu biliyordum ama normal görüyordum artik.

Mücahid

New member
Hümagul kardeşim çok güzel bir konu başlığı ve can alıcı şıklar seçmişsin tebrik ederim.Günümüzün en önemli sorunlarından bi tanesi ne olacak bu gençliğin hali.Yazıyı başında avrupada aile kurumunun zayıflığından bahsetmişsin,tamamen katılıyorum.Orada belli bir müddet yaşadığım için yakından şahit olma şansım oldu bu yüzden kendi toplumumla avrupalı toplumları daha rahat kıyaslayabiyorum.Avrupada aile kurumunun zayıf olmasının ana nedenlerinden bir tanesi topluma hakim olan materyalist düşünce sistemi,ikram etmeyi bilmezler yaptıkları her şeyin kendi çıkarları açısından bir karşılığı olmalı.Karşılıksız sevmeyi bilmezler sevebilmeleri için illaki maddi bir sebeb olmalı.Şimdi toplumumuz bu noktanın neresinde?Bana göre çok yakınında ve hızla merkezine doğru ilerliyor.Allah için sevmeyi,karşılıksız vermeyi,unutmaya başladı insanımız.Ailelerde materyalist sistem dişlileri arasında kıvranıyor.Allahın rezzak sıfatının bilincinden uzaklaşan insanımızı saran geçim endişesi,veya daha lüks daha müsrif yaşama hevesi mal ve mülkle üstünlük sağlama sevdası,insanımızın maneviyatına bir mikrop gibi etki etmekte.Bu ruh hali ile aileler evlatları ile yeterince ilgilenmemekte,yada maneviyattan uzak abartılı bir ilgi ile bir dediği iki edilmeyen şımarık laylay lom gençler boy göstermekte toplum huzurunda.İmkanı olmayan varoş gençliğide bu hülyaya dalarak bütün değerleri yok sayıp yüz kızartıcı eylemlere girişmekte.Evet bütün şıklar önemli aile çevre,iletişim,eğitim.Burada bana göre ana faktör yine aile hem ana hemde baba.Yaşadığımız toplumda faiz mikrobunun bulaşmadığı,haramın karışmadığı lokma bulmak inanın çok zorlaştı.babalar kazançlarına çok dikkat etmeli şüpheli lokma sokmamalı evine.Anneler besmelesiz lokma yememeli,çocukllarınıda bu şekilde eğitmeli.Anneler evlatlarına abdestsiz ve besmelesiz süt vermemeli.Kısaca evlatlarımızın hayırlı evlatlar olabilmesi ana rahmine düştükleri hatta düşmeden onların maneviyatına göstereceğimiz hassasiyete bağlı.selam ve dua ile

T

teslimolan

Guest
Hepsinden bir nebze vardir her insanda oranlar degisir birinde biri eksik olur birinde biri birinde biri fazla olur birinde biri fazla olur. Yaratilis ve yaratilis kapasitesine bakar.

Üst Alt