Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gelin KUR'AN ı uygulayanlarla birlikte olalım

CCCCCC

New member
"Besmele her hayrın başıdır."Sözler Said Nursi R.A.
BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM.:D SÖYLEMEDEN TAM OLMAZ BU İŞLER DİMİ :D

Arkadaşlar bir baktımda forumda bazı insanlar ve bende dahil olmak üzere büyük bir eksiklik var.Eksiğimiz sürekli copy-paste yapıyoruz birini destekliyor birini incitiyoruz belkide.Bence KUR'AN a biz ne kadar uyuyoruz.Eksiklerimizi görmek üzere forumdaki giren arkadaşlardan ben bu KUR'AN ayetine uyuyorum.Ayette ne denmek istediğini konuşalım sonra hep birlikte uyalım.Mesela forumda zanna çok giriliyor ben üzülüyorum.KUR'AN a aykırı hareket etmeyelim benden başlangıç olarak bir ayet yazacağım bunlara uymaya elimden geldiğince çalışacağım sizde bugünden itibaren beni uyarın uymadığım zamanlarda.

Âyetin İçerdiği Hükümler

Âyet, altı hüküm içermektedir:

* Zanla Hareket Etmemek

Zan, zıt anlamlı bir kelime olup sanmak, sezmek ve itham etmek anlamına geldiği gibi bilmek ve itaat etmek anlamına da gelir. Bu itibarla zannın bazısı günah sayılmıştır: “Ey mü’minler! Zannın bir çoğundan sakının. Çünkü zannın bazısı günahtır.” (Hucûrât, 49/12) âyeti bunun delilidir. Bu anlamda zan, iyice bilmeden tahmine göre konuşmak, fikir yürütmek ve bilgi vermektir ki tahlil ettiğimiz âyet, bu tür zandan müminleri men etmektedir. Çünkü bu tür zanda yalan ve iftira vardır. "Ahirete iman etmeyenler meleklere dişi isimler veriyorlar. Onların bu hususta bir bilgileri yoktur, sadece zanna uyuyorlar, zan ise hakikat namına hiçbir şey ifade etmez.”(Necm,53/27-28) âyeti bu gerçeği ifade etmektedir.

Mü’min, sadece bildiği konuda konuşmak, bildiğini, gördüğünü ve duyduğunu söylemek zorundadır. Mü’min, zanna göre hareket edemez.

“Ey mü’minler! Size fâsık biri bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeyerek bir topluluğa karşı kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz."(Hucûrât, 49/6) âyeti ve, "Zandan sakının çünkü zan, sözlerin en yalanıdır…"

“Kişiye, her duyduğu şeyi (aslını araştırmadan, doğru olup olmadığını kesin olarak bilmeden) konuşması / başkalarına anlatması günah olarak yeter" hadisleri zanla hareket etmenin günah olduğunu, zandan kaçınılması gerektiğini ifade etmektedir.

Fert ve toplumların zararına olmayan, hayra ve iyiliğe yönelik iyi zan (hüsnü zan) bu hükme dahil değildir. Mesela müslüman olduğu zannıyla ölen bir insanın cenaze namazının kılınması, onun müslüman mezarlığına defnedilmesi; kıbleyi bilmeyen kimsenin araştırma sonucu tahmin ettiği cihete yönelerek namaz kılması, besmele çekilerek kesildiğini görmediği bir hayvanın etini “Müslüman, Allah’ın adını anarak kesmiştir” diyerek yemesi, bir insanda görülen olumsuz bir davranışı iyiye yorması bu tür zandır. Bir insanda görülen olumsuz bir davranışı iyiye hamletmek, o insanı hemen kötülememek hüsnü zandır. Peygamberimiz (a.s.), "Hüsnü zan güzel ibadetlerden biridir" buyurmuştur. Hüsnü zan, bu âyetteki yasak kapsamına girmez.

müttaki

New member
samimi olduğuna inanmak istiyorum ama olmuyor. sana birçok ayeti karime ile cevap verdik ama sen ayeti kerimeleri kulak arkası ettin. çok üzüldüm.
Alllah bizleri doğruyu gören kullarından eylesin.

CCCCCC

New member
Uyanlardan ALLAH C.C. RAZI OLSUN

CCCCCC

New member
amin cümlemizden inşaALLAH

CCCCCC

New member
samimi olduğuna inanmak istiyorum ama olmuyor. sana birçok ayeti karime ile cevap verdik ama sen ayeti kerimeleri kulak arkası ettin. çok üzüldüm.
Alllah bizleri doğruyu gören kullarından eylesin.

Buradada zanna uğruYAbilirsin kardeş sen yazıyı okudunmu nerden biliyorsun verdiğin ayetleri gözardı ettiğim.ALLAH C.C. TAN GAYRI KALBLERİ BİLİYOR UYUP UYMADIĞIMIMI SORGULUYABİLİYORSN.ZANNA GİRMEYELİM DİYE AYET VERDİM BİLE BİLE ÜSTÜME ZANNA GİREBİLİRSİN.OFF OFFF LÜTFEN BESMELE İLE AÇILAN BAŞLIĞIN NİYETİNİ BOZMAYIN VE YORUM YAPMAYIN

müttaki

New member
Buradada zanna uğruYAbilirsin kardeş sen yazıyı okudunmu nerden biliyorsun verdiğin ayetleri gözardı ettiğim.ALLAH C.C. TAN GAYRI KALBLERİ BİLİYOR UYUP UYMADIĞIMIMI SORGULUYABİLİYORSN.ZANNA GİRMEYELİM DİYE AYET VERDİM BİLE BİLE ÜSTÜME ZANNA GİREBİLİRSİN.OFF OFFF LÜTFEN BESMELE İLE AÇILAN BAŞLIĞIN NİYETİNİ BOZMAYIN VE YORUM YAPMAYIN

senin sorduğun bütün sorulara ayeti kerime ile cevap verildi. sen hiçbirine dair hiçbirşey söylemeden karşı çıktın. kabullendiğine dair de hiçbir şey söylemedin. ben senin içini bilemem. sadece bildiğim kadarı söyledim ki senin samimiyetine inanmak istiyorum ama olmuyor dedim. bu yazı güzel yazıya hiçbir şey demedim. sadece samimiyetini göremediğim için söylemiştim. hakkın barsa helal et. bu içimdeki öz ve öz düşünceler yoksa sana karşı art bir niyetim söz konusu olamaz.

CCCCCC

New member
senin sorduğun bütün sorulara ayeti kerime ile cevap verildi. sen hiçbirine dair hiçbirşey söylemeden karşı çıktın. kabullendiğine dair de hiçbir şey söylemedin. ben senin içini bilemem. sadece bildiğim kadarı söyledim ki senin samimiyetine inanmak istiyorum ama olmuyor dedim. bu yazı güzel yazıya hiçbir şey demedim. sadece samimiyetini göremediğim için söylemiştim. hakkın barsa helal et. bu içimdeki öz ve öz düşünceler yoksa sana karşı art bir niyetim söz konusu olamaz.

Samimi olduğun için teşekkür ederim.ALLAH C.C HAKLARIMI HELAL EYLESİN VARSA.LAKİN BANA İNAN DEMİYORUM AYETE İNAN DİYORUM SANIRIM BENİ ANLAMAYA BAŞLADIN.BEN ACİZ BİR KULUM BENİM ELİMDEN SANA BİRŞEY GELMEZ KARDEŞ EĞER İÇİNDE SÖYLEDİKLERİME KARŞI AZ DA OLSA BİRŞEYLER HİSSEDİYORSAN BENCE DİNLE DERİM.BIRAK ŞEYTANI YOLUNA GİTSİN KUR'AN DİYEN HERKES CANIMIZDIR.ŞİMDİ SEN BANA DEĞİL SÖYLEDİKLERİME İNAN BIRAK KALBLERİ ALLAH C.C. YARGILASIN.BAK BANA UY DEMİYORUM KUR'ANA UYALIM DİYORUM.YANİ ALLAH C.C A SENCE HATAMI EDİYORUM.

müttaki

New member
bende bunu söylüyorum hemde yürekten söylüyorum.
GELİN KURAN'A UYALIM.GELİN ALLAH'IN VAHYİNE UYALIM. GELİN PEYGAMBERİMİZİN İZİNDEN GİDELİM.

CCCCCC

New member
Allah C.c Razi Olsun Kardeş Seni Tebrik Ederim.Peygambere S.A.V Uyan Ilk Sahabeler Gibi Ani Birakiyorsun Içim Bir Farkli Oldu Sulu Gözüm Zaten..

CCCCCC

New member
Hiç kimse O S.A.V NUN KADAR SEVİLMEDİ.BUNDAN DAHA GÜZEL İBRET OLUR MU?ONU SEVDİRENLER NASIL RİVAYET ETTİKİ BİZ BU KADAR SEVDİK EĞER ONLAR ANLATMASAYDI BİZ MÜSLÜMANLIĞI NEREDEN BİLECEKTİK.KUR'ANI NERDEN BİLECEKTİK.

Dönüyorlar Bedir’den,
Esirler arasında peygamber damadı var.
Fidye karşılığı serbest kalacak.
Allah rasulüne bir gerdenlık uzatılıyor
Kızınız Hz. Zeynep göndermiş,
Beyinin fidyesi olarak...
Şefkat peygamberinin gözleri doluyor.
Çünkü bu gerdanlık,
Kızının düğününde hz.hatice’nin taktığı kendi gerdanlığıdır.
Yaşlı gözlerle konuşuyor nebi;
“ O’nu salıverseniz, gerdanlığı da Zeynep’e gönderseniz olur mu?
“Olur Ya Rasulallah sen üzülme!
Sen bize canlarımızdan daha azizsin!
B uyur, canımız feda sana yeter ki sen üzülme!”

Dönüyorlar bedir’den
Sevgilileri dua ediyor
Peygamber duasıyla dönüyorlar;
“Kuluna yardım eden, dinini üstün tutan Allah’a hamdolsun.”
Hamdolsun âlemlerin Rabbi’ne
Hamdolsun âlemlerin sahibi’ne.

DURSUN ALİ ERZİNCANLI

ALLAH C.C PEYGAMBERİN SÖZLERİNİ BUGÜNLERE GETİRMESEYDİ ONA S.A.V YARDI ETMESEYDİ BU KADAR İNSAN ONU NASIL SEVECEKTİ.HAMD OLSUN ALEMLERİN RABBİNE HAMD OLSUN ALEMLERİN SAHİBİNE

müttaki

New member
sağol kardeşim emin ol Kuranı yaşamaya başladığımdan beri peygamberimizin neler çektiğini çok daha iyi anlamaya başladım.
burda bana peygamber düşmanı dendi ama ben peygamberimizi çok ama çok seviyorum. Allah yoluna ölürüm. Resulullah yoluna ölürüm. bunu anlatamamki.

CCCCCC

New member
BENCE BU SÖZÜNDEN SONRA ZANNETMİYORUM DÜŞMAN ZANNEDECEKLERİNİ.EĞER ZANNETMEKLE İLGİLİ AYETİ OKURLARSA.

Hazırlanın uzunca bir yolculuk var şimdi.
Asr-ı saadete Cezîretü’l-Araba gidiyoruz.
Bismillah deyin
Bedir’e öyle girin
Gökte melekler, yerde siz
Bekleyin sessiz…
Gelince
İyi bakın onlara;
Hem kendi zamanlarının
Hem tüm zamanların en cesur yiğitleridir onlar
Gökte yıldız; yerde arslandır onlar
Yüz yirmi beş bin beden
Ama bir tek ruh,
Muhammedî ruhtur onlar
Aslanlar çıkmıştır Medine’den
Şimdi yoldadır bedrin arslanları
İşte bakın şu Hz. Umeyr
Aslan yavrusu.
Yaşı küçük diye geri çevirecek Rasulullah
Ama öyle ağlıyor ki Umeyr izin veriyor nebi
Ey Sad Bin Ebi Vakkas!
Sen bağla kardeşin Umeyr’in kılıcını
Boyu kısa bağlayamıyor.
Hz. Hamza’nın belinde iki kılıç duruyor.
Attığı her adım bir kalbi durduruyor.
Ey Hamza
Gördüğün hiçbir şeyden korkmazsın bu doğru
Ama heybetini gizli tut
Yürüyüşün ölümü korkutuyor.
Dinleyin âlemlerin sultânını
O konuşunca rüzgar bile susuyor;
“Ey ashap! hazır mısınız?”
Sad Bin Muaz ayakta:
“Ya Rasulallah!” diyor
“Seni hak dinle gönderen Allah’a andolsun ki,
Sen bize şu denizi gösterip dalarsan,
Biz de seninle birlikte dalarız.
Allah’ın bereketiyle yürüt bizi!”
Tebessüm buyuruyor habîb-i zîşan!
O, gülünce suya kanıyor susamışlar.
Güller açıyor yüreklerde.
Kederler unutuluyor.
Gülüyor nebi ve yürüyorlar!
Mekke’de çekilen acılar dinmiş
Yürüyorlar!
Sanki yıldızlar yere inmiş.
Önlerinde kâinatın güneşi
işte Hz. Ömer ve Hz. Ali
Biri hattaboğlu!
Biri haydâr-ı kerrar!
Ve kolkola
Ölümün ağzına giriyorlar!
Bedir’de baba oğul,
Bedir’de kardeş kardeşe…
Mekke müşrikleri üç yiğit istiyorlar önce
Üç yiğit gösterin aranızdan bize.
Melekler alemlerin sultanına bakıyor
Kimi işaret edecek sultan-ı rasul.
Çünkü o işaret edince ay ikiye bölünüyor.
Acaba mübarek elleri kime uzanacak;
“Kalk ya Ubeyde! kalk ya Hamza! kalk ya Ali!”
Gördünüz mü yiğitleri!
Hamza’yı gördünüz mü?
Nasıl da salına salına gidiyor.
Ya Ali?
Sanki gökten iniyor, velilerin babası!
Ubeyde ayağından yara alıyor
Efendisine gidiyor hemen
“Ya Rasulallah, ben şehit miyim?” diyor
“Evet sen şehitsin”
Ve dua ediyor efendiler efendisi;
Rabbi rahimine uzatıyor ellerini
“Allah’ım bana yaptığın va’dini yerine getir.
Allah’ım bu bir avuç insanı helak edersen,
Artık sana yeryüzünde ibadet edecek kimse kalmaz.
Bir fırtına kopuyor bedir’de…
Hz. Mikail’in komutasında bin melek Rasulullah’ın sağında!
Bir fırtına kopuyor bedir’de
Hz. İsrafil’in komutasında bin melek Rasulullah’ın solunda
ve bir firtIna daha!
hz. Cebrail,
Bin melekle Rasulullah’ın önünde
Üç bin melek alaca atlarla.
Ey Ebu Cehil!
Ne oldu?
Düğüne gider gibi çıkmıştın Mekke’den
Bedir’e çalgılarla, güle oynaya gelmiştin.
Sen Allah’ın Rasulünü
Ve o’na sevda çekenleri
Sahipsiz mi sanmıştın?
Dönüyorlar bedir’den.
Esirler arasında peygamber amcası Hz. Abbas!
Vakit gece…
Esirlerin elleri bağlı
Abbas’ın elleri sıkıca bağlı
Bir inilti yayılıyor geceye.
Uyuyamıyor rahmet peygamberi…
Ya Rasulallah niçin uyumuyorsunuz?” diyor sahabiler.
“Amcamın iniltisi uyutmuyor beni”
Ve hemen ashâb-ı güzin
Çözüyor peygamber amcasının ellerini.
Rasulullah öğrenince durumu emir veriyor:
“Tüm esirlerin çözün ellerini!”
Dönüyorlar Bedir’den,
Esirler arasında peygamber damadı var.
Fidye karşılığı serbest kalacak.
Allah rasulüne bir gerdenlık uzatılıyor
Kızınız Hz. Zeynep göndermiş,
Beyinin fidyesi olarak…
Şefkat peygamberinin gözleri doluyor.
Çünkü bu gerdanlık,
Kızının düğününde hz.hatice’nin taktığı kendi gerdanlığıdır.
Yaşlı gözlerle konuşuyor nebi;
” O’nu salıverseniz, gerdanlığı da Zeynep’e gönderseniz olur mu?
“Olur Ya Rasulallah sen üzülme!
Sen bize canlarımızdan daha azizsin!
B uyur, canımız feda sana yeter ki sen üzülme!”
Dönüyorlar bedir’den
Sevgilileri dua ediyor
Peygamber duasıyla dönüyorlar;
“Kuluna yardım eden, dinini üstün tutan Allah’a hamdolsun.”
Hamdolsun âlemlerin Rabbi’ne
Hamdolsun âlemlerin sahibi’ne.

SENİN SÖZLERİN TIPKI SAD BİN MUAZ R.A BENZİYOR.AĞLATCANMI KARDEŞ BİZİ
Sad Bin Muaz ayakta:
“Ya Rasulallah!” diyor
“Seni hak dinle gönderen Allah’a andolsun ki,
Sen bize şu denizi gösterip dalarsan,
Biz de seninle birlikte dalarız.
Allah’ın bereketiyle yürüt bizi!”
Tebessüm buyuruyor habîb-i zîşan!
O, gülünce suya kanıyor susamışlar.
Güller açıyor yüreklerde.
Kederler unutuluyor
.

ÇAPANOÐLU

New member
sanirim Birileri Buharilerin Ve Müslimlerin Peygamberden 200 Yil Sonra Uydurduklari Hadis Denen şeylere Karşi çikmanin, Peygambere Karşi Olmak Olarak Algiliyor..
Peygamber Vahyin Ilk Durağidir
Peygamber Allah Ile Direkt Görüşen, Konuşandir
Peygamber Allah Ile Insan Arasinda şanli Bir Köprüdür
Peygamber Bir Imkandir, şanstir, Işiktir, Yoldur, şuurdur
Peygamber Allahin Insana Sunduğu Bir Nimettir
Elçidir, Rasuldür, Nebidir, Hikmettir, Ve Herşeydir..
Ve Inneke Leala Huluqin Aziym'dir..
Peygamberi Sevmemek, Sevgi Denen Nimeti çözememek Demektir..
Ben Peygamberi Ve Peygamberleri Canimdan Daha çok Seviyorum, Kim Bundan öte Bir Yakiştirmada Bulunursa, Rabbe Havale Ediyorum..

müttaki

New member
Rabbim seni imandan ve İslam'dan ayırmasın. Hakikate ulaştıktan sonra kalbini batıla meylettirmesin.

Muhabbetle canım kardeşim. :(

duha kardeşim Allah senden de razı olsun.güzel düşüncelerin için teşekkür ediyorum.ayrıca bu güzel sözlerin hepsi müslümanım diyenlere de duam olsun.

CCCCCC

New member
sanirim Birileri Buharilerin Ve Müslimlerin Peygamberden 200 Yil Sonra Uydurduklari Hadis Denen şeylere Karşi çikmanin, Peygambere Karşi Olmak Olarak Algiliyor..
Peygamber Vahyin Ilk Durağidir
Peygamber Allah Ile Direkt Görüşen, Konuşandir
Peygamber Allah Ile Insan Arasinda şanli Bir Köprüdür
Peygamber Bir Imkandir, şanstir, Işiktir, Yoldur, şuurdur
Peygamber Allahin Insana Sunduğu Bir Nimettir
Elçidir, Rasuldür, Nebidir, Hikmettir, Ve Herşeydir..
Ve Inneke Leala Huluqin Aziym'dir..
Peygamberi Sevmemek, Sevgi Denen Nimeti çözememek Demektir..
Ben Peygamberi Ve Peygamberleri Canimdan Daha çok Seviyorum, Kim Bundan öte Bir Yakiştirmada Bulunursa, Rabbe Havale Ediyorum..

sanirim Birileri Buharilerin Ve Müslimlerin Peygamberden 200 Yil Sonra Uydurduklari Hadis Denen şeylere Karşi çikmanin, Peygambere Karşi Olmak Olarak Algiliyor

hayır kardeş biz sana PEYGAMBERE DÜŞMANSIN DEMİYORUZ.BİZİM AMACIMIZ GAYEMİZ GERÇEKTEN BU DEĞİLDİR.UYDURMA OLDUĞUNDA ZANNA GİRMEDİK BİZ ONLARA GÜVENDİK.EĞER BİR KAYNAĞIN VARSA UYDURMA OLDUĞUNA DAİR ELBETTEKİ OKUMAK İSTERİZ KARDEŞ SENİDE ARAMIZDA GÖRMEKTEN MUTLULUK DUYARIZ BÖYLELİKLE HANGİ HADİSLER UYDURMA ANLARIZ.ALLAH C.C EMANET OL KARDEŞ SANA KARŞI KİNİM YOK İNAN.

Enver Ýstek

metin mete
"Besmele her hayrın başıdır."Sözler Said Nursi R.A.
BİSMİLLAHİR RAHMANİR RAHİM.:D SÖYLEMEDEN TAM OLMAZ BU İŞLER DİMİ :D

Arkadaşlar bir baktımda forumda bazı insanlar ve bende dahil olmak üzere büyük bir eksiklik var.Eksiğimiz sürekli copy-paste yapıyoruz birini destekliyor birini incitiyoruz belkide.Bence KUR'AN a biz ne kadar uyuyoruz.Eksiklerimizi görmek üzere forumdaki giren arkadaşlardan ben bu KUR'AN ayetine uyuyorum.Ayette ne denmek istediğini konuşalım sonra hep birlikte uyalım.Mesela forumda zanna çok giriliyor ben üzülüyorum.KUR'AN a aykırı hareket etmeyelim benden başlangıç olarak bir ayet yazacağım bunlara uymaya elimden geldiğince çalışacağım sizde bugünden itibaren beni uyarın uymadığım zamanlarda.

.[/B]

Bu samimi yazin icin illaki yazarak tesekkür ediyorum..Hayirli olur Insallahu Teala Allaha emanet ol.

CCCCCC

New member
SiZ EY imana ermis olanlar! Hiçbir insan [baska] insanları alaya alıp küçümsemesin: belki o [alay edip küçümsedik]leri
kendilerinden daha hayırlı olabilirler; ve hiçbir kadın [baska] kadınları [küçümseyip alaya almasın]: onlar kendilerinden daha hayırlı
olabilirler. (12) Ve hiçbiriniz baska birini karalamasın, birbirinizi [yaralayıcı, incitici] lakaplar ile asagılamayın: [kisi] iman ettikten
sonra ona hiçbir sekilde günah isnad etmeyin; (13) ve [bu suçu isleyen, ama sonra] pismanlık duymayanlar -iste gerçek zalimler
onlardır! hucurat-11

kalpleri RABB'imiz bilir biz birbirimiz hakkında yapacağımız yorumlarda buna dikkat edelim inşALLAH.DUA İLE...

CCCCCC

New member
Allah C.c Razi Olsun Kimseyi Alaya Alip Küçümsemeyelim Hep Böyle Olur Inşallah

Üst Alt