Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Gazali Ve Kadin

hekim

New member
Günümüzde müslümanlarin kadinlarla ilgili uyguladiklari; Kuran'in ve Islam'in ruhuna aykiri oldugunu düsündügüm kurallarla ilgili bir çalisma yapiyorum ve zaman zaman bu kurallari sizlerle paylasmak istiyorum...

Dinsel oldugunu düsündügümüz için yasamimizin baskösesine oturttugumuz ve tartismadan kabul ettigimiz bu kurallari akil, mantik ve vahiy süzgecinden geçirdigimizde dogrulara ulasacagimizi umuyorum...

Inandigimiz degerleri sorgulayabilmemiz icin bazi kriterlere ihtiyacimiz var...

Bu kriterin en güzelini Allah Kuran'da veriyor bize: "Bilmedigin bir seyin ardina düsme... Cünkü kulak, göz ve duyular ondan sorumludur" (17:36)

ve
"Onlar ki sözü dinlerler ve en güzeline uyarlar, onlar akil sahipleridir" (39:18)

ayetleriyle, analitik ve rasyonel düsünmek zorunda oldugumuzu ögreniyoruz. Hiçbir seyin ardina körü körüne gitmeyip, sorgulayip, arastirdiktan sonra kabul etmemiz ve dinleyip en güzeline uymamiz bizden isteniyor...
Tabi biraz da cesaret... insanin yillardir uygulayageldigi kurallardan -mantiken kabul etse bile- siyrilmasi inanin çok zor...

* * *
Bu konuyla ilgili henüz birseyler vücuda getirmis degilim, sadece kafamda tasarladigim seyler var... Ama giris mahiyetinde, küçücük bir altyapi olsun diye KUTSAL (!) bildigimiz ve üzerlerine toz kondurmadigimiz alim(!)lerimizin kadina bakisiyla ilgili birkaç sey yazmak istiyorum...

* * *
Bismillah
Günümüzde geleneksel (su anda yasadigimiz) Islam'daki Kadinlarla ilgili kurallar, Kuran'in degil, geçmis toplumlarin, özellikle de Araplarin kadina bakisini dinsellestiren kurallardir...
Peygamberimizden sonra gelen topluluklar kadini kölelestirmek, sosyal hayattan soyutlayabilmek ve kendi çikarlarina kullanabilmek icin bir dizi kurallar uydurmuslar ve bunlari günümüze kadar da din diye yamamislardir...

KADINLARLA ILGILI HADIS UYDURMALARI (peygamberimize yapilan iftiralar):

Eger bir kimsenin bir kimseye secde etmesini emretseydim, erkeklerin kadinlar üzerinde olan haklarindan dolayi, kadinlarin erkeklere secde etmelerini emrederdim (Sahihi Buhari)
Kocanin vücudu irin ile kapli dahi olsa ve karisi onu yalayarak temizlese, yine de kocasinin hakkini ödemis olmaz (Ibn Hacer el Haytemi 2/121)

Kadinlarin dinleri ve akillari eksiktir. (Sahihi Buhari)
Kadinlar arasinda iyi kadin yüz tane karga arasinda alaca bir karga gibidir. (Sahihi Buhari)
Doksandokuz kadindan biri cennette, digerleri ise cehennemdedir. (Sahihi Buhari)
Bir kadin kocasi kendisinden razi oldugu halde ölürse Cennete girer. (Riyazus Salihin)
(yukaridaki uydurmalar hadis adi altinda yüzyillar boyu uygulanmis ve din adamlarinin kadinlarla ilgili kurallar koymalarinda yapi taslari olusturmustur... günümüzde de bunun yansimalarini görüyoruz)
Bir de dinin gercek sahibine kulak verelim:
Ey insanlar! Biz sizi bir erkek, bir disiden yarattik ve birbirinizle tanismaniz için sizi halklar ve kabileler kildik. Süphesiz Allah katinda en üstün olaniniz takvaca en ileri olaninizdir. (Kuran, 49:13)

Devam edelim:
Namazi bozan seyler kara köpek, esek, domuz ve kadindir. (Sahihi Müslim)
Ugursuzluk üç seyde vardir: Kadin, ev ve atta (Ebu Davut Hadis no: 3922, Sahihi Buhari)
Dövme yapan ve yaptirana, yüzdeki tüyleri aldiran ve estetik için dislerini seyrelttiren kadinlara Allah lanet etsin. (Sahihi Buhari)
Takma saç takan, taktiran, kaslari incelten, kaslarini incelttiren, dövme yapan ve dövme yaptiran lanetlenmistir. (Ebu Davut, Tereccul, 5)

KUTSAL ALIM (!) IMAM GAZALI'nin KADINA BAKISI
Kadinlariniza evlerinin kapisinda oturmamalari için yeni elbise yaptirmayin, çünkü elbiseleri güzel ve yeni olursa kalplerine disari çikmak arzusu gelir. (Gazali, Kimyayi Saadet, s: 178)
Disari çikmasi kesin gereken kadin ise kocasindan izin aldiktan sonra disari çikacak ve su kurallara kesin uyacaktir:
Siki sikiya örtünüp kötü giysilere bürüne,
Hiç çikmamis gibi davrana,
Basini öne egip kimsenin yüzüne bakmaya,
Kalabaliga karismaya,
Erkeklerin bulundugu yerlere yanasmaya,
Herkesin dolastigi sokaklardan uzak dura,
Isini bir an önce bitirip evine döne, (Gazali, Ihya, 2/290)
KADININ EN MAKBULÜ KOYUN cinsidir
Kadin sekiz sifatlidir:
Giyim kusam hevesinden maymun
Fakir düsmeye razi olmadigindan köpek
Kocasina ve diger insanlara kibrinden yilan
Gece gündüz koguculuk yaptigindan akrep
Evden esya sattigindan fare
Erkeklere hile kurdugundan tilki
Kocasina itaat ettiginden dolayi koyun (Gazali, Ihya)

Bu izahlardan sonra da en makbul kadinin koyun cinsi oldugu açiklanir. Her türlü özgürlügü elinden alinan kadinin, Allah'in farz kildigi hacca bile tek basina gitme özgürlügü yoktur. Kadinin 90 km'den uzaga yaninda namahrem biri olmadan gitmesi haram ilan edilir. Kadinin camiye gidip namaz kilmasi da, camiye gitmek için kadinlarin evden çikmasi gerektigi için engellenmeye çalisilmis ve bununla ilgili de hadisler uydurulmustur. Bunlara göre kadinin evde namaz kilmasi, camide namaz kilmasindan daha sevaptir.

Oysa Allah:
Mümin erkeklerle mümin kadinlar birbirlerinin dostlaridir. (Kuran, 9:71) der...

Ayetten de anlayacagimiz gibi Allah iman eden erkek ve kadinlarin, ayni cins, mahrem, namahrem ayrimi yapmadan dost olmalarini istiyor. Peki camiye gitmek için bile evden çikmasi, erkeklerle konusmasi bile engellenen kadin bu dostlugu ne zaman ve nasil kuracaktir? Hayat sahnesinde yanyana faaliyetin, yardimlasmanin, beraber hizmetin insan neslinin yarisi olan kadinin dislanmasi ve diger yarisi olan erkeklerle irtibat ve dayanismasinin kesilmesiyle saglanmasi mümkün müdür?

Burda bir itiraz gelebilir: Biz zaten yukarida yazilanlari kabul etmiyoruz ki! diye... Aslinda ben de, günümüzde birçok kizin/kadinin sosyal hayata katilmaya çalistigini, kendilerini ispat etme gayreti içinde oldugunu, bu din erkeklerin oldugu kadar bizim de dinimiz dediklerini biliyorum... Ve onlari alkisliyorum... Ama yetmez... daha fazla cesaret... daha fazla öngörü... ve daha fazla hayata katilim gerek... (feminist miyim ne) :) Ayrica bugün yasadigimiz dinin bu düsüncelerle dejenere oldugunu düsünürsek hala uyguladigimiz bir çok kuralin, bu anlayisin bir sonucu olarak ortaya çiktigini görecegiz...

DEVAM EDIYORUM uydurulan dine...

Kadinlara danismayin, onlara muhalefet edin. Kadinlara muhalefet edin, zira kadinlara muhalefet berekettir. (Kadinlara Dini Bilgiler)

Baslarina bir kadini geçiren bir kavim asla iflah olmaz. (Ibni Hanbel Müsned, 5/43, Tirmizi 75)

Kadinlara yaziyi ögretmeyin. Dikisi ve Nur suresini ögretin (Taberi)

CINSELLIGI SAGLAMAK ICIN HADIS UYDURMA

Kisi kadinini yataga davet eder de kadin kaçarak esi sinirli bir sekilde gecelerse, melekler o kadina sabaha kadar lanet eder. (Sahihi Buhari, 9/36)

Karisinin cinsel iliski teklifini reddinden korkanlar bu zirva uydurmayi Peygambere fatura ederek karilarina "Bak Peygamber böyle demis, sakin bana karsi gelme" diyerek kadinlari bu konuda da uydurma dinleriyle terbiye etmektedirler. Ezilen kadinin bosanma hakki da elinden alindigi için tüm zulümlere karsi kadinin hiçbir siginagi kalmaz.
Bir kadin kocasindan bosanirsa o kadina cennet kokusu haram olur (Kadinlara Dini Bilgiler, s. 61)

Oysa Kuran'da gecen "Bosanmis kadinlar" tipi ifadeler hem kadinin erkegi, hem erkegin kadini bosamasi manasina gelebilir. Kuran bir tek erkek bosayabilir demedigine göre, kadin da erkek gibi aynen bu haktan faydalanabilir. "Erkeklerin kadinlar üzerindeki haklari gibi, kadinlarin da erkekler üzerinde esit haklari vardir" (2:228) ayeti de bu konuya açiklik kazandiriyor zaten...

Bir hadis de söyledir: Camiye gelirken kokulanan kadin evine dönüp de cünüplükten ötürü boy abdesti alir gibi yikanmadikça, Allah katinda onun namazi kabul olmaz. (Avnül Mabül 11/230)

Erkeklerin güzel koku sürmesinde sevap bulanlar, ayni seyi kadin yapip koku sürünce hemen günah diye damgalarlar.

Erkek güzel kokudan tahrik olur diye de hemen açiklama yaparlar. Peki kadin sizin sürdügünüz güzel kokuyu koklayip tahrik olmaz mi?

Üst Alt