Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

forum hakkında birkaç düşünce

ÝPEK YOLU

New member
s.a arkadaşlar...
öncelikle tüm üyelerde helalik istiyorum nedenine gelince bayağı bir uzun...
açıkçası nerden ve nasıl başlayacağımı bilmiyorum.
1- bir kardeşimiz bana risale-i nur ile ilgili bir bilgi verebilirmisiniz demiş neredeyse forum üyeleri birbirini kesecek yada cansız bedenler sallandıracak..arkadaşlar neden yani? allah elinizden iyiliği aldı mı? biraz olgunluk ile davranış göstersek nasıl olur? eminim ki bu konu açıldıktan sonra da cevaplar aynı hararette olacak.
2- bir mehdilik muahbbetidir almış başını gidiyor. peki o mehdi geldiğinde sen ben anlayabilecez mi yada kalp gözümüz başka bir tabirle basiretimiz ne kadar açıkta anlayacaz mehdi budur diyeceğiz?
3- sanırım forum yönetimi de parçalara ayrılmış durumda.kardeşlerim zaman birlik beraberlik zamanıdır.neden ayrı baş çekme fikri doğuyor? yada insanlara birşeyler anlatırken neden kırıcı oluyoruz? bunların şeytanın aldatmacası olduğunu hiç düşünmüyormuyuz?
4- bir kardeşimiz "ey iman edenler iman ediniz ..."ayetinin manasını neyi ifade ettiğini sormuş cevaplar arada kaynamış gitmiş....bildiğim duyduğum kadarıyla 2 izah yolu var bu ayetin.
a-) iman edenler iman edin ayetinde birinci bahsi olunan iman "taklidi iman" ikinci iman ise "tahkiki iman"dır.
b-) bazı sahabeler şehadet getirdiklerinde müslüman olunca direk biz iman ettik mümin olduk dediler.burda onların kasteddikleri şey bizlerde o kutlu daireye girdik idi. ama durum biraz daha farklı idi. çünkü ilk daire islam dairesi ikinci daire ise iman dairesi idi. ondan dolayıdır ki allah rasulu onlara "sizler iman ettik demeyiniz.sizler biz islam olduk diyin" dedi.bunun akabinde de bu ayetin nuzülü gerçekleşti diye bilmekteyim....
5- diğer bir üzüldüğüm noktada forum içerisinde bir hayli tartışılan said-i nursi hazretleri ve talebeleri konusu...arkadaşlar şöyle bir düşünelim bu insanlar bizlere fayda sağlamış mı? yalvarıyorum ya allah celle celaluh kendisine şirk koşmayan kişiyi GÜNAHI YADA HATASI ne olursa olsun affediyor ya...illaki rabbim celle celaluh bizleri de affedicek ama ölçü şudur.korku ile ümit...ama burda yaşanan şey beni bir hayli üzdü...birbirinizin kalbini çok kırıyorsunuz...rabbim celle celaluh bizlerin yaptığı herşeyden haberdar ve yaptığımız yada yapmamız gerekirken yapmadığımız şeylerin hesabını vereceğiz...
6- forumunuz genel hatları ile gayet başarılı bir forum ama forum başlığına uymayan bir anlayışımız var...NE OLURSAN OL GEL diyen MEVLANA; bizler ise nurcu-süleymancı-adıyamancı falancı filancı diye ayrım yapmaktayız...durum şu arkadaşlar vasıta farklı olsada vuslat aynı yer değilmi? hepimiz allah azze ve celle ye vuslat için çalışmıyormuyuz? biraz daha samimiyet ve gayret ile inşallah bu da olur...
7- hepinizden tekrar tekrar helallik istiyorum...belki yanlış anlaşılmış olabilirim bu yüzden hepinizin hakkını helal etmesini istiyorum....

allah azze ve celle cümlemizden hoşnut ve razı olsun....
selam aleyküm...

Üst Alt