Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Film cekmek günah mi?

Cihan0606

New member
Selamun Aleykum (Almanyada yasiyorum ve 14 Yasindayim eger kelimeleri yanlis yazarsam affedin lütfen)
Ben arkadaslarla (hebsi erkek) silahli catismali kisa film yapiyorum. Ve bunu sonra Youtube´a yüklüyorum. Bu Günah mi dir? Video larda sadece catisma var yani kadin kiz felan yok. Simdi tümden film cekmek ve internete koymak günah mi degil mi?
Her cevap icin tesekkür ederim :D

Ibadullah

New member
Aleykûm Selâm müslüman kardeşim,velhasıl bu konu kesin olarak yorumlanamaz,zira Hazreti Peygamberimizin yaşadığı ve Kur'an ın indiği dönemde fotoğraf,video gibi kavramlar yoktu.Lakin sana şunu söylemek isterim ki bir mümin gavur icadı olan bu illetlerden uzak durmalıdır özelini ve yaşadıklarını ifşa etmekten mümkün mertebe kaçınmalıdır.Sen dersen ki , ben yalnızca hatıra maksadıyla fotoğraf çekiyorum bu konuda bir şey diyemem,lakin bunu ifşa ettiğin takdirde bir mümine yakışmayacak hareket sergilemiş olursun.
son olarak ; das wäre nicht adäquat =)

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Hanefi İslam uleması resim yapmak ile fotoğrafı aynı kefede değerlendirmez. Ulema der ki, resim bire bir aynı olmaktan uzak ve insan elinden çıkmadır. Fotoğraf ise var olanın kimyasal/fiziksel metodlarla kopyası, yansıtılmasıdır. Bu maksatla fotoğraf ve film mevzuu resimden farklı görülmüştür.

radikal

New member
Cihan0606 ve ibadullah ! beraber bir film çevirelim mi ? Hem de en gavurundan youtube, dailymotion,vidivideo vs. hepsinde yayınlarız. ha ! varmısınız ? Cihanın beline 14'lü çek browning takarız, ibadullah'a da kravat harici bir şey takarız, tavsiyesine uyarak... bende elime kement ve kırbaç alırım. Tam bir western işi çeviririz.

;D kapiş !

sinang

New member
Filmi çekilen canlılarda film çekenin meydana getirdiği bir yaratıcılıktan bahsedilemez. Film çeken kişi karşısında bulunan canlı ve cansızları en uygun biçimde filme aldığı ölçüde başarılı sayılır. Filmde ortaya çıkan şekil, aynada ortaya çıkan şekilden farklı değildir. Namaz kılanın başı üstünde kendisinde yakın olmasa da sağ veya sol hizasındaki duvar veya tavan üzerine yapılmış yahut asılmış canlılara ait resim veya heykelin bulunması mekruh sayıldığı halde (Ömer Nasuhi Bilmen, Büyük İslam İlmihali, İstanbul 1992, s. 229) namaz kılanın ya da diğer canlıların şeklini gösteren aynanın namaz kılınan yerde bulunması mekruh sayılmamıştır. Çünkü ayna oradaki mevcut şekli aynen göstermektedir.
Ayrıca insanlar, resim ve heykele saygı gösterip karşısında saygı duruşu yapıp zaman zaman taptıkları halde bu davranışları film ve fotoğrafa karşı göstermemişlerdir.
Fotoğraf çekenler fotağrafını çektikleri varlıklara yeni karakterler ve yeni çizgiler ekleyerek yaratıcılık iddiasında bulunmadıklarından hadis-i şeriflerde geçen tehditleri de hak etmezler. Bütün bu sebeplerden dolayı film çekmek ve çektirmek hadislerin yasakladığı tasvir kaps****da değildir.

Üst Alt