Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fikrimize Ortak Olmayanlardan özür Dileriz

sinang

New member
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Bazı (küçük) fer'î meseleler hakkında bize muhalif olanlardan özür dileriz.
Aramızdaki bu basit ihtilâfın hiçbir zaman birbirimizi sevmeye, birbirimizle yardımlaşmaya, aramızdaki kalbî irtibata mani olmayacağına inanıyoruz.
Çünkü hepimiz geniş islâm çatısı altında yaşıyoruz.Hepimiz de müslümanız.
Mutmain olduğumuz hususu kabul ederiz. Kendimiz için neyi seviyorsak, müs-lüman kardeşlerimiz için de aynı şeyleri severiz.Öyleyse nedir bu ihtilaf? Bizim görüşlerimiz onlarca ve onların görüşü bizce inceleme mevzuu niçin olmasın? Anlaşmamız icab ediyorsa niçin tam bir dostluk içinde anlaşmıyoruz?
Peygamberimizin Sahabeleri bile bazı mevzularda fetva verirken ihtilaf ediyorlardı.Fakat bu ihtilaf hiçbir zaman onları birbirlerinden ayırmamış
aralarındaki rabıtayı kesmemiş, birbirlerini sevmelerine mani olmamıştır.Misal mi istiyorsun? İşte Kureyza kabilesinin bulunduğu yerde ikindi namazının kılınıp kılınmamasına dair aralarında çıkan ihtilâf...
Sahabeler, peygamberimize en yakın ve hükümlerin delillerini en iyi bilenler oldukları halde ihtilâf ederlerse, artık bizler basit meselelerde ihtilaf yüzünden niçin çekişelim, kavga edelim? Allahü Tealâ'nın, kitabını ve Resulullah'ın sünnetini en iyi bilen mezhep imamları bile bazı meselelerde ihtilâf etmişlerdir. Şu halde bizim de ihtilâf etmemiz mümkündür.Şu da bilinmelidir ki: Eskiden insanlar ihtilâf ettiklerinde halifeye veya vekili olan valisine başvuruyorlardı. Halife veya vekili insanlar arasındaki bu ihtilafı ortadan kaldıran kesin hükmünü veriyordu.Fakat bugün halife bulunmadığından müslümanların bir alimi
bulmaları, ihtilâflarını ona arzetmeleri gerekir. Çünkü halledilmeyen ihtilaf, anlaşamayan tarafları daha da büyük ihtilaflara sürükler.
Müslüman Kardeşler, bütün bu hususları bilmektedirler. Bunun için kendilerine muhalif olanlara karşı en yumuşak davrananlardır. Herkesin kendine göre ilmi olduğuna ve her davada hem hak, hem de bâtıl taraflar olabileceğine inanırlar.
Müslüman kardeşler Hakk'ı arar ve O'nu kabul ederler. Kendilerine karşı olanları yumuşaklıkla ikna etmeye çalışırlar. Eğer ikna olurlarsa mesele yoktur, ikna olmazlarsa yine de, müslüman olmaları dolayısıyle, kardeşlerimizdir. Allah'tan hem bizler hem de onlar için yardım niyaz ederiz.

sinang

New member
Değerli kardeşim şu saydığınız isimlerin niyetini öncelikle öğrenmek lazımdır.Hasan el benna,Ali şeriati veya Mevdudiyi dahi ele alsak ortak noktaları olduğu gibi farklılıklarıda hiç az değildir.Ortak noktaları az lakin değeri büyük,farklılıkları çok ama değeride küçüktür,dersek doğruda olur.Bunlardan hiçbiri Allah ikidir demiyor bu büyük değerde bir ortaklıktır.Ehli sünnette böyledir,bu bir övünç kaynağı desende karşındakini hakir görme kaynağı olamaz.Ehli sünnet içindede buhari gibi imamlar çıkmışlar ve şuan ki icmaya ters düşünmüşlerdir.Mesela Kur'anı abdestsiz okumakla ilgili buhari r.a görüşü farklıdır.O zaman imam buhari ehli sünnet değildir,yine zahirilerin mevzulara bakışıda farklılık arz ediyordu ki bunlarda ehli sünnet değil o zaman,yine caferi sadık r.a fikirleride biraz değişik idi.Halbuki bu saydığım ya sahabe ya tabiindir.Bu farklı bir konudur,diyemezsin ki bu kişilerin ilmi yoktu veya doğru yolda değillerdi.İlme teşvik ediyorlarsa insanları hak ve hakikat adınadır,taassub nevinden doğru yolda da yürüsen ittihad edemezsin.Asgari müştereklerde buluşulması gerekiyorsa bu en önemli konulardan aşığıya doğru iner gider,önemli olan ihlas yapılan bir çalışmadır,duadır.Peygamber efendimiz sav. fırkalar ile ilgili öylede söylemişsede anlayacağımız şudur hakka açık olan,yapıcı olan,ihlaslı davranan kazanır.

rusen_alp

New member
Allah razı olsun Sinang kardeşim, güzel bir konuya değinmişsin, bizim dinimiz tevhid dinidir, merkezde bu kelime vardır, tevhidi benimseyen herkesi kardeş olarak kabul etmemiz gerekiyor, Cenab-u Allah, her türlü fitneyi, bozgunculuğu yasaklamıştır, o halde aramızdaki belli fikri noktadaki ayrılıklardan ötürü birbirimize husumet beslememeliyiz, esasen husumet besleyen kişi de islamdan nasibini almamış demektir, Mevlana'ya birisi gelmiş sorar " Sen 73 mezheptenmişsin , bu doğru mu " der, Mevlana da " Evet, seni de kapsıyorum " der.

Hele hele günümüzde sun'i gündem yaratarak ayrılıklara düşmek çok yanlış, zaten bir çok birimiz var, Rabbimiz bir, dinimiz bir, peygamberimiz bir, kılbemiz bir, ve bir bir bir, bir çok bir, bu kadar birlikten sonra birlik olmak gerekiyor,

Ey iman edenler! Zannın bir çoğundan sakının.Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurlarını ve mahremiyetlerini araştırmayın. Birbirinizin gıybetini yapmayın. Herhangi biriniz ölü kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz! Allah’a karşı gelmekten sakının.Şüphesiz Allah tövbeyi çok kabul edendir, çok merhamet edendir” (Hucurât, 49/12)

“Ey iman edenler! Eğer fâsıkın biri size bir haber getirirse onun doğruluğunu araştırın. Yoksa bilmeden bir topluluğa kötülük edersiniz de sonra yaptığınıza pişman olursunuz.” (Hucurât, 49/6).

“ (Ey iman edenler ) Hep birlikte Allah’ın ipine sarılın; parçalanmayın. Hani siz birbirinize düşman kişiler idiniz de O, gönüllerinizi birleştirmiş ve O’nun nimeti sayesinde kardeş olmuştunuz. Yine siz, bir ateş çukurunun tam kenarında iken oradan da sizi O kurtarmıştı. İşte Allah ayetlerini size böyle açıklar ki, doğru yolu bulasınız” (Al-ı İmran, 3/102,103).

“Allah ve Resûlü’ne itaat edin, birbirinizle çekişmeyin. Sonra korkuya kapılırsınız da gücünüz elinizden gider. Bir de sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir” (Enfal, 8/46)

radikal

New member
En doğru yol sırat-ı müstakim yoldur. Hepinizin haklı olduğu konu var. Hakkınız da var. Ama, bu konudan sakının! Çünkü niyetiniz her ne kadar halis de olsa, şuan benim inandığım alim; en üstünü! mantığı ister istemez sizi saracak. Ve yine ister istemez, ard niyet taşımasanızda karşıdaki insan için muteber olan alimi kötülüyormuş gibi bir anlam doğacak. İnsanda bu tür duygular hem hayal kırıklığı yaşatıyor, hemde müslüman kardeşine olan saygısını zedeliyor. Şeytan her fırsatı kolluyor yani.

Dostça, kardeşce, arkadaşca veya hizmetkarınız olarak yani her nasıl algılıyorsanız beni, o oranda dikkate alın sözümü.

kardelence

New member
ellerine salık güzel ögüt verdiniz kardeşimize ,,,,,doruya hatalar biz kullara mahsuz hatanızı bilip mütevazu olmaktalazım

Mücahid

New member
Allah razı olsun cümle tevhid erlerinden ve onları önyargısız sevenlerden.Dua ile

tahsiye72

New member
..

..

insan sayısı kadar düşünce sayısı vardır bu normaldir önemli olan Rabbimiz bir Peygamberimiz bir Kuranımız bir bu bir ler etrafında birleşip tevhidi oluşturmak önemlidir bu harika tespiti yıllar önce mürşidimden işittim sizlerle paylaşmayı uygun gördüm

Mücahid

New member
Sevgili tashiye kamil mü'min zaten La diyerek reddetmiş İLLALLAH diyerek birlemiştir yani nefsinde tevhidi sağlayan müslümanların sosyal yaşamda karşılaştıkları ifrat ve tefrir engel oluyor cihanı çevreleyen tevhidin tesisine bu noktada sanırım müslümanların parçaları bütünleyerek tevhide ulaşmaları şart.Temel sorun Akidede yaşanan tevhidin şu veya bu sebepten sosyal hayata yansıtılamayışı ki buda din ve dünya işlerinin yani amel ile teorinin arasının açılmasına islamın sosyal yaşamlara nüfuz edememesine neden olmakta.Sosyal tevhidin yani amelde birlemenin sağlanmasıda en az akidede tevhidin sağlanması kadar elzemdir müslümanlar için.Rabbim nefslerimize hükmetmeyi nasib etsin.Dua ile

sinang

New member
Bismillahirrahmanirrahim.

Allah cümlenizden ebeden razı olsun,kardeşlerim.Zira yüce Mevla ,'Kendileri zaruret içinde bulunsalarda onları 'din kardeşlerini' kendilerine tercih ederler.Kim nefsinin cimriliğinden korunursa,işte onlar kurtuluşa erenlerdir.'(Haşr 9),diyor.Allah resulü s.a.s ise:'Sevgilerinde,merhametlerinde ve şefkatlerinde müminler bir vücud gibidir.Bu vücudun bir organı rahatsızlığından dolayı şikayette bulunsa,vücudun diğer kısımlarıdauykusuzlukla ateşlenmeyle ona katılırlar.'diyor.İşte öyle kardeşim Rabbimizin dediği gibi:
'Müminler ancak kardeştirler'(hucurat 10).Bugün ırakta,darfurda ve gazzede yeryüzünün birçok yerinde dindaşlarımız açlıktan ve zülümden inliyorlar.Rabbim birliğinde bizi buluştursun,dönüşümüz O'nadır.Esselamün aleyküm,ya ihvan!

tahsiye72

New member
DİNİMİZDE HOŞGÖRÜ!!!
--------------------------------------------------------------------------
İnsanlar topluluk halinde yaşadıkları için birbirleri ile iyi geçinmek, birbirlerinin haklarına saygı göstermek ve hoşgörülü davranmak zorundadırlar.
Bizim için en yüksek ahlâk örneği olan sevgili Peygamberimizin insanlara karşı büyük bir hoşgörü sahibi olduğunu görüyoruz. Enes b. Malik diyor ki: «On yıl Peygamberimizin hizmetinde bulundum, bana bir defa bile 'Öf' dediğini duymadım.»
Allah Teâlâ Kur'an-ı Kerim'de gerçek mü'minleri: «Öfkelerini yenenler, insanların kusurlarını bağışlayanlar» olarak övüyor ve insanlara karşı nasıl bir hoşgörü içinde olacağımızı öğretiyor.
Düşünce ve inançları bizden farklı olan kişilere karşı davranışlarımız ölçülü ve hoşgörülü olmalıdır. Müslümanlar sadece kendi din kardeşlerine değil, tarih boyunca başka dinlerden olanlara karşı da hoşgörülü davranmışlardır.
Allah, bizleri şeytanın vesvesesinden korusun.

tahsiye72

New member
bence her şeye ifrat tefrit teşhisi koymak kalp hastalığıdır cehalettir çünkü Allah Kuranda Peygamberimize kainatı senin nurun için yarattım diyor diğer taraftan onu ikaz eden Ayetler görüyoruz kimileri Peygamberimizin fırçalandığı Ayetler diyor şimdi burada ifrat ve tefrit gözlüğü ile olaya bakarsak hata ederiz sayın Fethullah gülen hocaefendi sonsuz nur adlı eserinde Peygamberimiz için şu güzel tespiti yapmış Beşerdi Amma beşer gibi değildi. harika bir cümle çeşitli tarikatlara cemaatlere giden birisi olarak diyorumki her grup için önyargılı bakmayalım Allah yolunda herkes birşeyler yapmaya çalışıyor benim üstadım şöyle der hepimiz gül bahçesinin gülleriyiz sadece renklerimiz farklı

sinang

New member
Suffiyun kardeşim siz hem ötekiler diyorsun hemde onlarda müslüman diyorsunuz.Hem fırkayı dalle diyorsunuz hem fırka-i naciyeye sadece kurtulacak diyorsunuz.O zaman bu kişileri niçin mümin kabul ediyorsunuz,zaten cehennem ehlidirler,bozuk ve sapıktırlar,zaten cehennem ehlidirler.bunların müslümanlığının kabulü onlar için ve sizin için ne anlam taşıyor.öyleyse bunlar ne müslümandırlar nede kurtulmak için yolları vardır çünkü yanlış bir yol tutmuşlar gidiyorlar.Biz müslüman deyince sadece ehli sünnet vel cemaat olmayı,fırka-ı naciyeye intisap etmeyi kast etmeliz,artık bu konuşmalardan sonra çıkarılacak bir sonuç yoktur.Öyleyse şu ilahi soruyu cevaplayanız:'İnsanları Allah'a çağıran,iyi işler yapan ve 'ben müminlerdenim'diyenden kimin sözü daha güzel olabilir?'

sinang

New member
Kardeş bir dakika,ben kimseye cehennemliktir falan demedim,
Allah(c.c) Rasülü(s.a.v)'nün Hadis-i Şerif'i var,nasıl yorumlarsanız.Ama ben kimseye cehennemliktir demedim.
Siz yanlış anlamak için zorluyorsunuz kendinizi,ben diyorum ki dosdoğru şaşmaz İslâm yolu Ehl-i Sünnet vel Cemaattir.
Bunun dışında olan yollarda bozukluklar vardır,bu aşikârdır.Gıyâblarında hüküm sahibi ben değil Allah(c.c)'tır.
Ehl-i Sünnet yoluna olan bu "karşıtlık" da nereden geliyor,onu da merak ediyorum doğrusu..

Kardeşim ehli sünnet yoluna karşıtlık ehli sünnet olduğunu iddaa edenlerden geliyor,ehli sünnet imamlarını bizler sayarız imam caferide sayarız bu konudaki genel kanaatimiz Muhammed ebu Zehra'nın mezheplerle ilgili neşirleridir,ehli sünnet olanlar yolundan gitse seviniriz,fıhki görüşlerimiz Yusuf el kardavi ile örtüşür,şu sualleri cevaplayınız lütfen,dalaletteki fırkalar ehli necat olur mu olmaz mı,bunlar sapık yolda mı değil mi,bunlar eğer yanlış yolda ise nasıl doğru bir neticeye varabilirler,Kur'an ve sünnete göre üst kimlik İslam mı ehli sünnet fırkasımı siz bizim yazılarımızı sanırım takip ediyorsunuz bizim ehli sünnetle çakışan noktalarımız nedir,bilgilendirirseniz sevinirim.

miniksercen

New member
[COLOR="Green"]Ehl-i Sünnet dosdoğru yoldur.4 hak mezhep vardır.
Hanefi,Şafii,Hanbeli,Maliki[/COLOR]

Allah razi olsun

rusen_alp

New member
Arkadaşlar bırakın bu tartışmaları, düşünün ki bir adam var, kendisine ehl-i sünnet desin, hanefi veya şafi veya maliki veya hanbeli, fakat dini ibadetlerini layıkıyla yapamıyor, şimdi bu adam ehl-i sünnettir diye ona merhamet edeceğiz de , bağtatta amerikan bombalarının altında ezilen bir şia kardeşimizi , sırf şia diye lanet mi okuyacağız, bu gözle bakarsak inşallah doğruyu buluruz.

rusen_alp

New member
Bu gözle bakan kim ?
Etiket müslümanlığı yapmıyoruz.
Ben ne dedim,Ehli Sünnet olan kurtulur mu dedim ?
Efendimiz(s.a.v) buyurmuş bir doğru yol vardır diye,
O yolda yürüyenler kurtulacak demek ki.Ben Ehl-i Sünnet'im diyenler değil,Ehl-i Sünnet'i yaşayanlar.
Ötesini bilemem.
Allah(c.c) bilir.
Müslüman müslümana lanet etmez.

Ehli sünnet olan kurtulur, Ehl-i sünnet dosdoğru yoldur, Kuran ve sünnet ışığında güzel bir yaşam demektir, bunu demekten bir saniye bile çekinmem, kimse de bunu benden demememi beklemesin, evet burada ilan ediyorum ehl-i sünnet olan kurtulur, fakat bunun içini dolduranlaradır sözüm, önemli olan nokta bizim gibi olmayan cehennemliktir dememektir.Ehl-i sünnet olan kurtulur derim fakat bunun dışındakiler cehennemliktir diyemem.

sinang

New member
Güzel kardeşlerim anlaşıyoruz inşaallah.Önemli olan Kur'an ve sünneti hayata doğru yansıtmak tatbik etmektir.Bunu bir insan yüzde yüz tatbik ederse kurtulur,lakin şahsi olarak hepimizin kusurları vardır,islam büyüklerininde kusurları vardır,yalnız dikkat edilmesi gereken bizim kusurlarımız ile onların kusurları kıyas kabul edilemeyecek türdendir.Bu yüzden saygılı olmamız mecburdur,sözlerini kulak ardı etmemiz düşünülemez,faydalanmamız gereklidir,doğrununda doğrusu vardır,terakki bir hayat sürebelecek genişliktedir,tedennide öyle..biz terakki yollarını arar isek yolun neresinde kalmışsakta niyetimiz İslam üzre ölmektir,o niyetlede tebdil ederiz,inşaallah.

Serhan Eðeryýlmaz

New member
sevgili kardeşim,hepimiz kardeşiz,şahadet ederim ki,bugüne kadar ihtilafa düştüğüm kişiler kendisini bilir,kendisi ile sık sık ihtilafa düşülen adam da kendini bilir.Hepimiz kardeşiz,ama şu var ihtilaflar içinde doğruyu söyleyenin sözünün dinlenilmesi gereklidir,sahabe ihtilafa düşüyordu,ancak onların ihtilafları da hak üzerine idi yani doğruyu bulmak içindi,onlar Kuran-ı Kerim'e ve Resulullah'a giderek bilgi alıyorlar idi kim doğru ise onun dediği doğru olarak biliniyordu ve kimse kimseyi yanlışından dolayı ayıplamıyordu o zamanın hak üzerine yaşan dinimizin kurucuları olan o hak üzerine yaşayan insanlar kendi günahlarına bakıyordu nasipse bizimde öyle olsun öyle ise nu mutlu bize,bakın kardeşler bilenler vardır bilmeyenler vardır 73 fırka var bu fırkalar bu ümmetten çıkıyor yani ümmet 73 kola ayrılıyor bu 73 kol içinde 1 kol var bunlar hak yolda ilerleyenlerdir bu 73 koldan 72'si cehenneme gidecekler,ihtilafa düşmeyelim ama düştüğümüzde de Kuran-ı Kerim'e ve Resulullah'a baş vuralım başka bir kaynağa baş vurmayalım sonra o 72'den olma ihtimalimiz olur.Şahadet etmiyormuyuz :''Allah bir'dir.Muhammed onun Resuludur.'' diyerek o zaman daha geriye hangi söz kalıyor

tahsiye72

New member
..

..

nedense her itilafa her düşünceye saygı oluştu çok şükürde nedense bizler hala üvey evladız hala sapık fırka muamelesi çekiliyoruz 5 tane internet sitesinde Ayetler ışığında açıklamalar yapılmışken acaba bizler neye davet ediyoruz veya bizlere düşmanlığın arkasında ne var dersiniz? hidayetcagi.com
O NURU GÖNDER İLAHİ, ASIRLAR OLDU YETER.
BUNALDI MİLLETİN AFÂKI BİR SABAH İSTER.
MEHMET AKİF ERSOY

74/ MÜDESSİR-30-: aleyhâ tis'ate aşer
19 üzerinizedir
.
1- Cehalet
2- Cimrilik
3- Dedikodu, Gıybet
4- Fitne, Fesat
5- Gurur, Kibir
6- Haset ve Düşmanlık
7- Hırs, Şehvet
8- İsyan
9- İptila
10- Kin ve Nefret
11- Küfür
12- Mürailik
13- Nankörlük
14- Öfke, Gayz
15- Sabırsızlık
16- Vefasızlık
17- Yalan
18- Zulüm
19- Zan

7- HASED VE DÜŞMANLIK
İnsanların fırkalara ayrılması, birleşmemesi, tevhidi gerçekleştirmemesi hep hased ve düşmanlık sebebiyledir.

60/Mümtehine-4- - Sizinle aramızda bir tek Allah'a îmân edinceye kadar ebediyyen adâvet şiddetli bir nefret aşikar olmuştur.
4/Nisa-54- - Yoksa Allah'ın bol ni'metinden verdiği kimseleri mi, çekmiyorlar hased ediyorlar.
2/Bakara-109- .Kitap ehlinin çoğu içlerindeki haset sebebiyle sizi, inandıktan sonra küfre döndürmeyi isterler.

10-KİN VE NEFRET
Kin ve nefret nefsimizin yenilmesi güç afetlerindendir. Bu konuda Yüce Rabbimiz aşağıdaki Âyet-i Kerîmelerle açıklamalarda bulunuyor.

5/Maide-8- - Bir kavme, topluluğa olan kininiz, sizi adaletsizliğe sürüklemesin.
5/Maide-62- Onlardan çoğunun günaha, haksızlığa ve haram yemeğe koşuştuklarını görürsün, yaptıkları ne kötüdür.
5/Maide-64- - Rabbinin tarafından inzal olunan, onlardan bir çoğunun azgınlığını küfrünü artırır. Onların arasında kıyamet gününe kadar düşmanlık, olanca kuvvetiyle sevmemezlik (buğz, kin, nefret ve haset) yapıştırdık.
5/Maide-14- - Biz kıyamet gününe kadar aralarına düşmanlığı olanca kuvvetiyle kin, nefreti yapıştırdık.
3/Al-i İmran-118- Size olan kin, buğzları dillerinden dökülüyor. Halbuki sinelerinde sakladıkları buğz-nefret daha büyüktür.
9/Tevbe-15- - Kalplerindeki kini gidersin ve Allah dilediği kişinin tevbesini kabul buyursun.
59/Haşr-10- - Kalbimizde mü'minlere karşı kin bırakma.

19- ZAN
Başkaları hakkında onların belkide yapmadıkları birşeyi onlar yapmış gibi düşünmek zandır. Ve bu düşüncemiz, o kişiyi görmediğimiz halde bir suç işliyormuş gibi bir hükme bizi sürüklerse o zaman bu zan büyük bir günahtır.
53/Necm-23- - Onlar yalnız zan ve tahmine, nefsimizin arzularına uyarlar.
49/Hucurat-12- - Ey imân edenler zannın çoğundan sakının, şüphesiz bazı zanlar (su-i zan) günahtır.
53/Necm-28- - Onların bu sözleri hakkında hiçbir bilgileri yok. Onlar sadece zanna ittiba ederler. Zan ise insanı bir hakkı bilmek rnecburiyetinden vareste kılamaz (dışında tutamaz).
10/Yunus-66- - Onlar, ancak o zanna tâbî olurlar. Ancak tahmin ederler.
10/Yunus-36- - Onların ekserisi ancak zanna tâbî olurlar, şüphesiz zan hiçbir zaman hakkın yerine geçmez.
7/Araf-30 - - Şüphesiz onlar Allah'ı bırakarak şeytanı dost edinmişlerdir ve hidayete erdiklerini zannediyorlardı.
6/En'âm-148- Onlara de ki; Eğer bir bilğiniz varsa onu bize çıkarırsanız siz zandan başka bir şeye tâbî olmazsınız, kuru kuru tahminde bulunursunuz.
6/En'âm- 116- - Yeryüzünde olanın ekserisine itaat edersen onlar seni Allah yolundan saptırırlar. Onlar ancak zandan başka birşeye tâbî olmazlar. Onlar kuru kuru tahminde bulunurlar.

Üst Alt