Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fikir Çınar Gibidir..

ÇAPANOÐLU

New member
bir fikri manifesto...

Tam bir saattir Şeymanur arkadaş'ın açtığı konuya yapılan itirazlara baktım..
Gördüm ki, bu ülkenin kem talihi olan fikre müdahele ve fikre tahammülsüzlük hastalığı bir türlü hücrelerimizden silinmiyor nedense..
Batı her fikre sonsuz açık olduğu için uzaya çıkar..
Doğu tüm fikirlere babasız evlat muamelesi yaptığı için karanlıkta bocalar..
Acaba.. diyorum..
Daha HADİS denen olgunun isminin bile bilinmediği bir dönemde Buhari, Müslim veya bir diğerleri bu fikri öne sürdüklerinde birileri tarafından boğulsaydı, şimdi hadis denen olgudan kaçımızın haberi olacaktı..
İslamın doğuşundan asırlar sonra oluşturulan, akaid, kelam, siyer, fıkıh dallarına, bu denli karşı çıkılsaydı ve daha filizlenmeden dalları kırılsaydı..
Şu an kaç kişi bu ilim dallarından haberdar olacaktı..
Bir Rabbani, Gazzali, Arabi..
Farklı farklı tebliğ ve tecdid usülleri inşa ederken.. Vurun abalıya denseydi.. Bu zatları kaç kişi tanıyabilirdi..
Herkesin tektip bir tefsir metodu izlediği bir ülkede, Said Nursi diye birinin çıkıp bilinenden farklı bir tefsir metodunu gündeme sokuşuna..
Urun kellesunu.. diye birileri fetva verseydi, şimdi kim bilecekti Nur cemaatlerini ve şakirtlerini..
Arkadaşlar..
Herkesin sevdiği bir çiçek vardır muhakkak..
Ama, gidip bahçeye sadece o çiçekten dikerse, bu bahçeye gülistan denmez..
Her çiçekten dikilir ve bahçe rengarenk bir hale sokulursa, buraya GÜLİSTEN denir..
Biliyor musunuz?..
Bir arı eğer sadece tek tip çiçekten beslenirse yaptığı balın değeri düşük olur..
Demek ki çeşitlilik insanlıga sunulan en büyük değerdir..
Burası bir tartışma forumu..
Hadisçi hadisini, fıkıhçı fıkhını, nurcu risalesini, tarikatçi tasavvufunu, varsa eğer, hiristiyan incilini anlatacak, iyi anlatan, iyi tebliğ edebilen kazanacaktır..
Kimse bir başkasına küfretmeden, hakaret etmeden..
Doğru bildiğini verecek, alan alır, almayan es geçecektir..
Ama, basit bir meseleyi..
İtiqadi ve akidevi bir yönü olmayan bir meseleyi dile getirdi diye..
Neredeyse ŞEYMANUR arkadaşı siteden atılmadığı kalmış..
Bu sitede, ne abuk-sabuk, önemsiz, basit başlıkların açıldığını biliyoruz.. Olabilir, açan kişi bunu önemsemişse, bu onun için önemlidir.. Beğensek te beğenmesekte bize saygı duymak düşer..
Dinin yegane imani kaynağı olan Kur'an-ı hep ön plana çıkardığımız için, bize sapık, yalancı, sahtekarlar diyen oldu..
Bir kaşık suda boğmaya mı kalktık..
Sizsiniz zındık.. falan mı dedik..
Biz böyle inanmışız, onlar öyle..
Kafalarını açıp zorla bilgilerini değiştiremeyiz ya..
Biz sadece doğru bildiğimizi tebliğ ile görevliyiz..
İnan olur, inanmayan olur.. Bu bir kısmet meselesi bir yerde..
Eğer İSLAMFORUM bir tartışma ortamıysa, bundan hasan da istifade eder, hans ta..
Bize düşen herkese saygı göstermek, ilmi cevaplarla kendimizi isbat etmek..
Allah bile cebir kullanmazken..
Cebren birilerini küstürüp, kalbini kırıp, ağlatıp, küstürüp.. Sonra da forumculuk oynamanın bir esprisi olmasa gerek..
Ben bugün ŞEYMANUR kardeşi annesi ya da babası ölmüş gibi buldum.. Bir daha yazmayacağını falan söyledi.. Hatta, insan kalbinin hiçe sayıldığı bir yerde benim de yazmamam en hayırlısı.. gibi bile düşündüm..
Bu manifestoyu kaleme almayı bir kardeşim için, hem de bir bayan kardeşim için bir görev bildim..
Şunu da ekleyeyim..
Şeymanur kardeş gerçekten yazmazsa eğer..
ÇAPANOĞLU da yazmayacaktır..
Benim inancımda, bir dinkardeşim yanıyorsa, yanmak..
Donuyorsa donmak.. mantığı vardır..
Ve fikirden, düşünceden, farklılıktan ürken arkadaşlara son kez söylüyorum..
Kaplumbağa risk altına girdiği an hedefe varır, kabuguna çekildiğinde ise, ölüm kaçınılmazdır..
Lütfen İslamın sonsuz geniş tuttuğu fikri sahayı darlaştırmayalım.. Elimize hiçbirşey geçmez çünki..
Baki selamlarımla..

Azra

New member
ilk önce şeyme ablamızı üzdüysek affola.ama bunu bilerek yada isteyerek olmadı.sedece konun çok uzaması.rahatsız etti.
bide demişiniz nerdeyse siteden atılmadığı kalmış.çok yalnış oldu ama abi şimdi.öyle bişey söz konusu bile olmaz.burda herkez kendi fikirlerini sunuyor sizin "abuk,subuk,önemsiz"dediğiniz konularda çok açılıyor.

bizlerin bir art niyeti yok..

ÇAPANOÐLU

New member
ilk önce şeyme ablamızı üzdüysek affola.ama bunu bilerek yada isteyerek olmadı.sedece konun çok uzaması.rahatsız etti.
bide demişiniz nerdeyse siteden atılmadığı kalmış.çok yalnış oldu ama abi şimdi.öyle bişey söz konusu bile olmaz.burda herkez kendi fikirlerini sunuyor sizin "abuk,subuk,önemsiz"dediğiniz konularda çok açılıyor.

bizlerin bir art niyeti yok..

sevgili azra,
hayatta en dayanamadığım ve kabullenemediğim şey bir kadının gözyaşı dökmesidir,
"defalarca özür dilememe rağmen, hala üzerime geldiler" diyerek hıçkırışını gavur görse üzülürdü..
Yazık değil mi, günah değil mi, basit bir meseleden dolayı bu denli bir kalp kırıcılığı..
Hangi vicdana yaraşır..
Fikir hürriyetine verdiğin ilk destekten dolayı
sana binlerce teşekkür ediyorum,
İnş. bu tip şeyler bir daha zuhur etmez..

rusen_alp

New member
dikkat etmek gerekiyor

dikkat etmek gerekiyor

1)Hiç bir şekilde insanın dini duyguları rencide edilmemeli.
2)Eğer kişi bilmiyorsa ciddi konularda yorum yapmamalı, bilmediğinin farkındaysa konuyu detayları ile araştırmalı, O'ndan sonra bir şeyler yazmalı.
3)Eleştiri olduğu zaman dirayetli olunmalı, bu zamanda her şeyden önce inançlı insanların kırılgan olmaması gerekiyor , eğer bir kişi hatamızı da söylüyorsa teşekkür etmesini de bilmeli.
4)İslam büyükleri hakkında kim olursa olsun, birilerinin sevgi duyduğu, saygı duyduğu , tarihte islam için Allah rızası için bir şeyler yapmış veya yapma gayretinde bulunan şahsiyetlere karşı hiç bir şekilde tahkir edici yazı yazılmamalı.
5)Kaş yaparken göz çıkarılmamalıdır, kişiyi çok küçük hataları nedeniyle insansızca eleştirmemek gerektiğini düşünüyorum, çünkü kişi çoğu zaman karşıdaki insanı değil, O'nun bulunduğu topluluğa düşmanlık besler.Bunun en güzel örneği de , şu anda diş düşmanlarının bir çoğunun çok iyi dini bilgiye sahip olmalarıdır.
6)Firavunun imanı gibi forum üyelerini şüpheye düşürecek konular açılmamalı, çünkü eğer kişi yeterli bilgiye sahip değilse ve Allah'ın bir ayetini inkar ederse küfre düşer.
7)Eğer kişi çok kırılgansa, eleştiriye girmemesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü kısasa kısas vardır, eğer birisi birisine sataşarsa aynı şekilde cevap alacağını hiç bir zaman unutmamalıdır.

Azra

New member
tamam alıyorum kimse dayanmaz.biliyorumki arkadaşlar bunu isteyerek yapmadı sanırım.yaa yeri geldi bizde gözyaşı döktük beyfendi.bizimde canımızı sıkanlar oldu.

bişey değil.

ÇAPANOÐLU

New member
Amasya da bir çınar görmüştüm, 5-6 asırlık, şimşek düşmüş, ortası tamamen yanmış ama dimdik ayaktaydı..
İyi fikir ne şimşeğe ne zamana yenilir..
Fikirden değil, fikirsizlikten korkmalı..

ÇAPANOÐLU

New member
1)Hiç bir şekilde insanın dini duyguları rencide edilmemeli.
2)Eğer kişi bilmiyorsa ciddi konularda yorum yapmamalı, bilmediğinin farkındaysa konuyu detayları ile araştırmalı, O'ndan sonra bir şeyler yazmalı.
3)Eleştiri olduğu zaman dirayetli olunmalı, bu zamanda her şeyden önce inançlı insanların kırılgan olmaması gerekiyor , eğer bir kişi hatamızı da söylüyorsa teşekkür etmesini de bilmeli.
4)İslam büyükleri hakkında kim olursa olsun, birilerinin sevgi duyduğu, saygı duyduğu , tarihte islam için Allah rızası için bir şeyler yapmış veya yapma gayretinde bulunan şahsiyetlere karşı hiç bir şekilde tahkir edici yazı yazılmamalı.
5)Kaş yaparken göz çıkarılmamalıdır, kişiyi çok küçük hataları nedeniyle insansızca eleştirmemek gerektiğini düşünüyorum, çünkü kişi çoğu zaman karşıdaki insanı değil, O'nun bulunduğu topluluğa düşmanlık besler.Bunun en güzel örneği de , şu anda diş düşmanlarının bir çoğunun çok iyi dini bilgiye sahip olmalarıdır.
6)Firavunun imanı gibi forum üyelerini şüpheye düşürecek konular açılmamalı, çünkü eğer kişi yeterli bilgiye sahip değilse ve Allah'ın bir ayetini inkar ederse küfre düşer.
7)Eğer kişi çok kırılgansa, eleştiriye girmemesi gerektiğini düşünüyorum, çünkü kısasa kısas vardır, eğer birisi birisine sataşarsa aynı şekilde cevap alacağını hiç bir zaman unutmamalıdır.

Bu dediklerine tamam sevgili kardeş,
Lakin, herkesten istediğiniz doğrultuda yazı yazmasını bekleyemezsiniz,
Sonuçta, müşrik, münafığa bile havasanı, suyunu erisgemeyen Rab..
Bize bu konuda bir çıkış yolu göstermektedir anlayabilirsek eğer..
Herşeye rağmen insan önemlidir ve insansız bir dünya mantıksızdır..

rusen_alp

New member
Bu dediklerine tamam sevgili kardeş,
Lakin, herkesten istediğiniz doğrultuda yazı yazmasını bekleyemezsiniz,
Sonuçta, müşrik, münafığa bile havasanı, suyunu erisgemeyen Rab..
Bize bu konuda bir çıkış yolu göstermektedir anlayabilirsek eğer..
Herşeye rağmen insan önemlidir ve insansız bir dünya mantıksızdır..

tabi herkesin uymasını beklemek boş bir iş olur, ama saygıyı ön plana aldığı için çarpıcı bir yazı...
ayrıca sizin düşünce ve fikir hürriyetini savunmanız da çok güzel...Sizi tebrik ederim

ÇAPANOÐLU

New member
tabi herkesin uymasını beklemek boş bir iş olur, ama saygıyı ön plana aldığı için çarpıcı bir yazı...
ayrıca sizin düşünce ve fikir hürriyetini savunmanız da çok güzel...Sizi tebrik ederim

Aziz kardeşim, tüm yorumlarımı arattır, göreceksin ki,
FİKRİNİZE KATILMAM AMA FİKRİNİZİN YAŞAMASI İÇİN CANIMI VERİRİM.. manasında bir sürü yorumumu bulacaksınız..
LEKÜM DİNİKÜM VELİYEDİN.. dünya ya vurulmuş en büyük fikir hürriyeti anlaşmasıdır..
Bir kafir'e bile, senin dinin sana, binimki bana.. sözüyle sonsuz hürriyet sunan islama müntesip olup ta..
Fikri yasaklamak, kimin haddine..
Evet, fikir tartışmalarında çok sert olabilirim ama.. Asla İLLA BENİM FİKRİM.. saplantısına batmam..
Zaten islama yapışmamın en büyük sebebi bir yahudi ile yaptığım fikri mücadeledir, bir yahudiden bile faydalanmasını bilen birinin fikre pranga vurması gerçekten abes olur..

ÇAPANOÐLU

New member
tamam alıyorum kimse dayanmaz.biliyorumki arkadaşlar bunu isteyerek yapmadı sanırım.yaa yeri geldi bizde gözyaşı döktük beyfendi.bizimde canımızı sıkanlar oldu.

bişey değil.

Bu tavrımı, sizin gözyaşınız için de, hiç sevmediğim birinin gözyaşı için de sergilerim, hiç düşünmeden.
Bizim imani meselelerde ayrılığımız-gayrılığımız olmamalı, onun haricinde, herkes hürdür ve bu hürriyeti kimse kısıtlayamaz..

Azra

New member
bizde olmaz öyle ayrı gayrı...sadece düşünceler uyuşmuyor.

ÇAPANOÐLU

New member
bizde olmaz öyle ayrı gayrı...sadece düşünceler uyuşmuyor.

Sevgili AZRA
Biz burada sohbetvari bir ortamda fikirlerimizi serdediyoruz,
Eğer herkes aynı fikir ve zikirde olsun, aynı şeyleri düşünsün, yazsın..
İnanın çok kısa zamanda forum korkunç bir bıkkınlık verir insana..
Farklı düşünceler, her taraftan farklı kokular gelen çiçek bahçesi gibidir..
Bir de çiçeğin görüntüsüne bakıp iyi kokulu mu kötü kokulu mu olduğuna karar vremeyiz,
Dünyanın en güzel çiçeği GÜL'dür ama.. Bilirsin o da dikenlidir..
Biz dikenlere değil, güllere dikkat edeceğiz..
Mazalllah, burada birimize en küçük bir bela musibet gelse, inanın kendimize yapılmış gibi acı hissedeceğiz,
İSLAMFORUM büyük bir aile gibi olmuştur ve bu ailede herkes kardeştir, renkleri, dilleri, meşreqleri, fikirleri farklı da olsa..
Hassasiyetin için teşekkür ediyorum,
Rabbime emanetsiniz..

Azra

New member
evet haklısınız....

evet aile gibi olduk.herşeye kırılıp üzülmemekte lazım..

yýldýz

New member
Yinede birbirimizi uyarmak gerekiyor sanırım. ALLAH(c.c.) razı olsun.

ÇAPANOÐLU

New member
evet haklısınız....

evet aile gibi olduk.herşeye kırılıp üzülmemekte lazım..

Şeymanur asla kırgın değil, buna emin olun, sadece, bir gün ara vermesini rica ettim, bazı şeylerin zamana bırakılmasında fayda vardır, herhalde bugün hiç yazmadı, (bakmadım henüz, yazdıysa özür, yanlış yapmayayım) inş. devam eder, zaten şart koştum, yazmazsa yazmayacağım, yazarsa devam edeceğim diye..
Teşekkür azra hanım, sıcacık yorumların için..
Rabbime emanetsin..

Azra

New member
bişey değil evet bende dikkat ettim bugün yazmadı hiç...saolun...

iyi geceler..

ÇAPANOÐLU

New member
Yinede birbirimizi uyarmak gerekiyor sanırım. ALLAH(c.c.) razı olsun.

Ali İmran Suresi 148Allah da onlara, hem dünya nimetini verdi hem de ahiret sevabının en güzelini.Allah, güzel düşünüp güzellik sergileyenleri sever.

Birbirimize güzel şeyleri hatırlatacak, kötülüklere de mani olmaya çalışacağız, birbirimizin lehinde güzellikler düşünmek elbette güzeldir, bunları ALLAH da sever..

Üst Alt