Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fıkhi bir soru...

• Konbuyu başlatan zeynep_hearty
  • Başlangıç tarihi
Z

zeynep_hearty

Guest
bir arkadaşım dilekte bulunmuş dileği hakkında antalyada iranlı yaşlı bir bayanla konuşurken yaşlı bayan Abdul Kadir Geyalaniye adak ada dileğin yerine gelirse adağını ben verilecek yere iletirim demiş ..arkadaşımda ''
kadir geylaninin adına o kurumlara kurban adıyorum '' demiş..bir müddet sonra dileği yerine gelmiş ..fakat arkdaşım iranlı bayanı bulup adağı verememiş sonrasında ise bu şekilde yani isme adak adanmaz denmiş..bu durumda ne yapılmalıdır....selam ve dua ile..

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Abdul Kadir Geyalaniye adak ada ?

kadir geylaninin adına o kurumlara kurban adıyorum '' demiş?

Adağın bir duanın kabul olması için verildiğini biliyorum ben,

Birinci cümle zannedersem anlatım bozukluğu içeriyor, ya da öyle olmasını ümit ediyorum.

Z

zeynep_hearty

Guest
bakınız şöyle söylenmiş Abdul Kadir Geylani hz adak ada dileğin yerine gelirse ben verilmesi gereken yerlere adağını iletirim ..akabinde dileği olmuş lakin hanımefendiyi bulamamış ..şöyleki dileği olsun diye adak adamış ..

Ebu Zerr

New member
Abdulkadir Geylani'ye adak adanmaz...
Ancak, falanca işim olursa keseceğim kurbanın sevabını Abdulkadir Geylani hazretlerine hediye edeceğim dersiniz...

Z

zeynep_hearty

Guest
aslında kısmen öyle değilmidir..Abdul Kadir Geylani hz adına o kurumlara kurban adıyorum ..ifadesindeki ''adına'' kelimesi sevabına demek olmuyormu??

Z

zeynep_hearty

Guest
eylem Abdulkadir Geylani adına yapıldığı için geçerlidir. niyetin Abdulkadir Geylani'ye adamak değil, sevabını ona hediye etmek olduğunu hüsnü zann edeceğiz...
peki böyle bir kurum vakıf varmıdır var ise nerededir..şayet yok ise ne yapılmadır ...selam ve dua ile..

Ebu Zerr

New member
bir arkadaşım dilekte bulunmuş...
dileği hakkında antalyada iranlı yaşlı bir bayanla konuşmuş...
yaşlı bayan, Abdul Kadir Geyalaniye adak ada...
dileğin yerine gelirse adağını ben verilecek yere iletirim demiş ...
arkadaşımda "A.Kadir geylaninin adına o kurumlara kurban adıyorum '' demiş..
bir müddet sonra dileği yerine gelmiş ...
fakat arkadaşım iranlı bayanı bulup adağı verememiş sonrasında ise bu şekilde yani isme adak adanmaz denmiş...
bu durumda ne yapılmalıdır....
selam ve dua ile...

o kurumları arkadaşınıza sorun o biliyordur!!!

Z

zeynep_hearty

Guest
hayır bilmiyor yalnızca adağı adamasını söyleyen bayanın söylediğini yapmış zira dileği yerine geldiğinde sözkonusu bayana adağı vereceği için belli bir araştırmasıda olmamış şu an kendisi Almanyada olduğu için konuyu bana açtı ...herneyse sanıyorum biginiz dahilinde değil..rabbim razı olsun..selam ve dua ile...

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
hayır bilmiyor yalnızca adağı adamasını söyleyen bayanın söylediğini yapmış zira dileği yerine geldiğinde sözkonusu bayana adağı vereceği için belli bir araştırmasıda olmamış şu an kendisi Almanyada olduğu için konuyu bana açtı ...herneyse sanıyorum biginiz dahilinde değil..rabbim razı olsun..selam ve dua ile...

O bayana söyleyeceğin tek şey, işi ehline sorsun.

kafkaskartali

New member
Eger adagi Allah icin adayipda sevabini Abdulkadir Geylani Hz.(k.s) Efendimize hediye etmis ise ki anladigim budur.Mübaregin adina Karamanda kurulmus bir vakif var.Ama adagi Allah icin degilde hasa Abdulkadir Geylani Hz.(k.s)lerinin biz zatina adadiysaki bu zaten sirkdir.Bu durumda tevbe etmesi yeterlidir.Bir daha yapmamak üzere.Adakta zaten o sartlarda verilmez.Yada isi olupda Mübaregin vakfina bagislayacagina dair adak etmistirki sanirim bu sekilde.Tel.no bulabilirim saniyorum

Z

zeynep_hearty

Guest
Eger adagi Allah icin adayipda sevabini Abdulkadir Geylani Hz.(k.s) Efendimize hediye etmis ise ki anladigim budur.Mübaregin adina Karamanda kurulmus bir vakif var.Ama adagi Allah icin degilde hasa Abdulkadir Geylani Hz.(k.s)lerinin biz zatina adadiysaki bu zaten sirkdir.Bu durumda tevbe etmesi yeterlidir.Bir daha yapmamak üzere.Adakta zaten o sartlarda verilmez.Yada isi olupda Mübaregin vakfina bagislayacagina dair adak etmistirki sanirim bu sekilde.Tel.no bulabilirim saniyorum

şayet mümkün ise çok memnun olurum...rabbim razı olsun..selam ve dua ile...

muhammet

New member

karamandaki vakfın yönetiminde ben varım kardeşim ama onu demek istememiş.selametle

sinang

New member
BismihiAllahuekber

Bir kişi Bismihiallahuekber şanıyüce Allah'ın adıyla diyerek adağını keser.Biz fakih değiliz,burada ahkam kesmek istemiyoruz,hepiminizin bildiği mevzuları tekrar edelim.Bilindiği üzre Allah'ın adına kesilmemiş kurban haramdır,yenmez.Demek bir müslüman BismihiAllahuekber denmeden kesilmiş hayvanı koyun,boğa v.s olsada yiyemez,bunun dışında bir kesimde yapamaz.
Adak olayı insan diyorki vallahi falanca hayır bana dokunsun bir koyun keseceğim,Allah rızası için.Burada Allah'ın üzerine yemin etmek küçük bir mesele değildir,çünkü en değerli Allah'tır O'nun için,O gerçekten çok büyük bir şey üzerine yemin etmiştir,ikincisi Allah'ın huzurunda Allah'tan bir ricada bulunmuş ve eğer olursa bir koyun keseceğine söz vermiştir,sözünde durmak ise müslümanlık demektir,çünkü o aynı zamanda güvenilir insandır,Allah tealanın nazarında da insansanların nazarında da müslüman budur.Öyleyse bu isteği verildiğinde sözünü tutmak zorundadır,çünkü Allah Teala diyor ki niçin yapamayacağınız şeylere söz veriyor,yemin ediyorsunuz.İşte bu zaviyeden istenilen elde edilince adak yerine getirilir,bu anlattığımız ilişkide Allah ve kul tan başka kimse varmıdır?

ÇAPANOÐLU

New member
bir arkadaşım dilekte bulunmuş dileği hakkında antalyada iranlı yaşlı bir bayanla konuşurken yaşlı bayan Abdul Kadir Geyalaniye adak ada dileğin yerine gelirse adağını ben verilecek yere iletirim demiş ..arkadaşımda ''
kadir geylaninin adına o kurumlara kurban adıyorum '' demiş..bir müddet sonra dileği yerine gelmiş ..fakat arkdaşım iranlı bayanı bulup adağı verememiş sonrasında ise bu şekilde yani isme adak adanmaz denmiş..bu durumda ne yapılmalıdır....selam ve dua ile..

Allah'tan başkasına adanan ve kesilen etlerin yenmesi haramdır, olay ta başından yanlıştır, bu zatın acilen tövbe edip, böyle bir hataya birkez daha düşmemek adına Allah'a söz vermesi gerekir..
Sakın, Niyet Allah rızası ama aracı olarak geylani kullanılmış gibi savunmalara gidilmesin, cahiliyye de putlara kurban adarken bu mantığı işletirdi..

kafkaskartali

New member
Allah'tan başkasına adanan ve kesilen etlerin yenmesi haramdır, olay ta başından yanlıştır, bu zatın acilen tövbe edip, böyle bir hataya birkez daha düşmemek adına Allah'a söz vermesi gerekir..
Sakın, Niyet Allah rızası ama aracı olarak geylani kullanılmış gibi savunmalara gidilmesin, cahiliyye de putlara kurban adarken bu mantığı işletirdi..
Burada savunulan bir sey yokki.Sanirim izahatta bir anlasilmazlik var.
Zeynep kardesim o kardesin adak konusundaki niyet ve kullandigi kelimeler cok önemlidir.Bunun bilinmesi gerek.Bunu net olarak bildirirseniz ona göre yardimci olunabilir.
Mesele bir ölen yakinina yasini serif okuyupda hayrini ona göndermek ise.Bunada falancanin adina bir yasin okudum seklinde ise.Bu uygundur.
Ancak adagi Abdulkadir Geylanine kesmek Hasa Allaha kesmek noktasinda ise.Bu zaten sirktir.Arkadaslarin belirttigi gibide o et haramdir.Ama Abdulkadir Geylani (k.s) adina kesmekden murad.
Bir adak kesecegim Bismillahi Allahuekber deyipde bu adagin hayrini Abdulkadir Geylani (k.s)lerine hediye ediyorum ise.Bu caizdir.Sakinca yoktur.
O kardesinize durumu bildirin.
Eger caiz durumundaki noktada ise Muhammed Kardes ile iletisim kursun ona teslim etsin.
Yok sirk noktasindaki mesele ise.Bunu yapmasi caiz degildir.

Üst Alt