Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fena Olmak Ne Demek?

fetih

New member
Uzay Ýstasyonundan Alooooo Kimse Yokmuuuuu :)
Bir genç oğlan, bir kızı sever ve ondan uzaklaşırsa; haliyle aşk ve sevgisinden tahammülsüz dereceye gelir; arar, arar...

Ansızın tenha bir yerde korku ve utanç olmaksızın karşı karşıya gelir.

Acaba o anda kızın istek ve arzuları, bedeni ve güzelliğinden başka bir şey aklında kalır mı?..

Elbette kalmaz..

Kalmayınca, titrer mi?..

Titrer..

Birleştik der mi?..

Der..

Yahud düşüp bayılır mı?..

Bayılır..

İşte bunu gören: " Şu genç, bu kıza meftûn olmuş. " der

Ayılınca, gençten sorsan: Nedir bu senin halin?.

" Canım onun canı için feda olmuş; istek ve buyruklarına hazırım. Onun isteği, benim isteğimdir; ben yoğum o var.. " demez mi?..

der..

Bundan daha âlî ünsiyet makamı...

Bu " O benim içime.. Ben de onun içine girdim." demek değildir.

Adamın belinde bir silah var. Cebinde kaçak bir eşya var.

Ansızın polisler etrafını sarar..

O anda, polislerin korkusundan titrer mi?

Titrer..

Şok geçirir mi?..

Geçirir..

Polisin zatından ve silahından , bir de merhametinden başka, hiçbir şey aklına gelir mi?..

Gelmez..

Korkusu ümidine galebe çalar mı?..

Çalar..

İşte bu adam, polisten meftun oldu mu?..

Oldu..

Hele hele, kendisini takatsiz ve mukavemet edemeyecek derecede görürse..

Ve bundan âlî, mahcubiyet makamı...

İşte kızı sevdiğimiz kadar Allah Teâlâ'yı seversek; arzusu için arzumuzu terk edersek; yahud polisten korktuğumuz kadar Allah'tan korkarsak, yasaları için yasaklardan kaçınırsak, fânî olmuş oluruz.

H

hüma-gül

Guest
kizi sevdigimiz kadar Allahi,arzusu icin arzumuzu,polisten korktugumuz kadar Allahtan korkan,yasalari icin yasaklardan kacan kullardan oluruz insallah.Emegine saglik.

Yasemin03

New member
varya gercekten diyelim bir insani seviyoruz. onun icin hersey yapariz, onun ilgisini kazanmak isteriz, caba gösteririz vs. o ilgiyi, cabayi Allah-u Teala'ya göstersek daha ebedi, daha mutlu olmazmiyiz. Allah'in sevgisini kazansak, hersey ebedi olur. bir seferde demistim, yine diyiyorum: dost istersen Allah yeter, evet O dost iste hersey dosttur. Allah korkusu, Allah sevgisi olmasi lazim bir insanda ve tabi onun icin birseyler yapman gerekir.

sinang

New member
müminler kardeştir.hucurat 10.
dikey değil paralel..kardeşinde fani olmak lazım ...

kim nefsinin cimriliğinden kurtulursa işte kurtuluşa erenler bunlardır...

radikal

New member
bizde fenafilşeyh yok,fenafilihvan var.

üstad; başınızda bir mürşidi kamil olmaması, acaba buna yeterli sebepmidir ? Sizinde Seyyid Kutup'a karşı güzel ve samimi bir muhabbetiniz var, ama yaşamadığı için bizatihi bundan bir nevi mahrumiyet içinde bulunduğunuzu idrak etmeniz bile, bu bile güzel bir şey. Fenafilihvan var ise demekki sizde "fena" var. Bu dahi güzel bir şey!

Üst Alt