Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fatir 18

müttaki

New member
-DİYANET-Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez. Yükü (günahı) ağır gelen kimse onu taşımak için (başkasını) çağırsa, bu çağırdığı akrabası da olsa, onun yükünden bir şey yüklenmez. Sen ancak görmeden Rablerinden korkanları ve namazı kılanları uyarabilirsin. Kim temizlenirse o, kendi menfaatine temizlenmiş olur. Dönüş Allah'adır.

S.A. kardeşlerim burdaki ayette uyarılması gerekenler nasıl oluyor da namaz kılanlar oluyor?bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

mhmt

New member
bunun için allahuaglem önceki ayetleride almak gerekir..daha iyi, tam anlaşılması açısından yani..

15- Ey insanlar! Siz Allah'a muhtaçsınız. Allah ise zengin ve her hamde lâyıktır.

16- Eğer O dilerse sizi yok eder ve yerinize yeni bir halk getirir.

17- Ve bu, Allah'a göre zor bir şey değildir.

FATIR 18- Hem günah çeken bir kimse, başkasının günahını çekmeyecek; yükü ağır basan, onun yüklenilmesine çağırsa da ondan bir şey yüklenilmeyecek, isterse bir yakını olsun. Fakat sen ancak o kimseleri sakındırısın ki, gaybda Rablerinin korkusunu duyarlar, namazı dürüst kılarlar. Temizlenen de sırf kendisi için temizlenir. Nihayet dönüş Allah'adır.

Herkes kendi günahını çeker..ondan sorumludur..kimse başkasının yükünü yüklenmezz..ankebut suresinde bi ayet var."Onlar mutlaka kendi yüklerini de, o yükleriyle birlikte daha nice yükleri de bizzat yüklenecekler." (Ankebut, 29/13) Bu ayette de buna aykırı değildir..çünkü burda sapmanın yanında saptırmada vardır..yani sapırmanında vebali vardır..sorumluluğu varrdır..
yine başka ayetlerde de hiçkimsenin başka birinin yükünü çekmesi gibi bişi oktur..
"O günden sakının ki hiçbir kimse kimseden yana bir şey ödeyemez. Kimseden bedel kabul olunmaz. Kimseye de şefaat fayda vermez." (Bakara 2/123)
"Ne bir alış-veriş, ne de bir dostluk olan" (İbrahim, 14/31)

ALLAHÜAGLEM
şimdi orda Allahın huzuruna varmadan bile korkanları uyar deniliyor..Öylelri vardır..onlar kastediliyor..
Allahtan korkar, ona(c.c.) saygı duyanlar... "Onlar ki gerçekten Rablerine kavuşacak olduklarını bilirler." (Bakara, 2/46) rablerine ulaşacaklarına emin olarak namaz kılarlar... Ve böylece maddi ve manevi temizlenrler..temizlenen ise kendi için temizlenr... bu günahın tam aksidir..yani insan 2 gruptan birindedir..ya güanh çeker.yada kazanır.. Günah çekenler, başkasının günahını çekmeyeceği gibi, nefislerini kamil iman ve üstün ahlak ve salih amel ile temizleyenler de sırf kendi menfaatlerine olarak temizlenmiş olurlar. gidiş Allahadır..herkes ona göre ceza yada mükafat alcaktır..
selametle..

müttaki

New member
benim kafama takılan uyarma kısmıydı.
Allah Resulullah için pekçok yerde sen yalnızca bir uyarıcısın-müjdeci ve uyarıcısın diyor. uyarmakla kasıt tebliğ etmek değilse burdaki uyarmak eyleminin içeriğimi farklıdır?çünkü Rahmandan korkan ve namaz kılan kimse uyarılmaya mıhtaç olan mıdır?

mhmt

New member
insanın idrak edebileceği şeylerin ötesine inananlar ancak bundan ders alablirler denilmektedir..

NEML SURESİ...
80- Bil ki sen, ölülere işittiremezsin, arkasını dönüp kaçmakta olan sağırlara da daveti duyuramazsın.

81- Sen körleri sapıklıklarından çevirip doğru yola getirecek değilsin. Ancak (gönülden) teslim olarak âyetlerimize iman edenlere duyurabilirsin.

BAKARA3- Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.

RUM SURESİ:
52- Çünkü sen ölülere işittiremezsin. O daveti, arkalarını dönmüş giderlerken sağırlara da duyuramazsın.

53- Körleri de sapıklıklarından hidayete getiremezsin. Sen ancak âyetlerimizi iman edeceklere duyurursun da onlar müslüman olur, selâmeti bulurlar.

müttaki

New member
eee biz o zaman tebliğ ederken namaz kılanları mı bulmak zorundayız?
neden ateistleri islama sokmaya çalışıyoruz? neden hristyanlara tebliğ ediyoruz? o zaman etmeyelim yalnızca namaz kılanları mı bulalım?

mhmt

New member
YOK ABİ YAWW ÖLE DEĞİL:)
dikkat edersen o surenin devamı var..
yani Allah hidayete kendisinin erdirebileceğini söylüyor..surenin devamına bakalım;

19. Nitekim, ne gören ile görmeyen bir olur;

20. ne de aydınlık ile zifiri karanlık;

21. ne [serinletici] gölge ile yakıcı sıcak;

22. ve ne de yaşayan ile [kalben] ölmüş bulunan. Şüphen olmasın ki [ey Muhammed,] Allah dilediğine işittirir, halbuki sen mezarlardaki [ölüler gibi kalben ölmüş]lere işittiremezsin:

23. sen sadece bir uyarıcısın.

yani tamamen okumak gerekiyor..tek ayet alınca dediğin gibi bi anlamda çıkıyor..ama öle değil..
tabi herşeyin en iyisini ALLAH bilir...
selametle..

yýldýz

New member
-DİYANET-Hiçbir günahkâr başkasının günahını yüklenmez. Yükü (günahı) ağır gelen kimse onu taşımak için (başkasını) çağırsa, bu çağırdığı akrabası da olsa, onun yükünden bir şey yüklenmez. Sen ancak görmeden Rablerinden korkanları ve namazı kılanları uyarabilirsin. Kim temizlenirse o, kendi menfaatine temizlenmiş olur. Dönüş Allah'adır.

S.A. kardeşlerim burdaki ayette uyarılması gerekenler nasıl oluyor da namaz kılanlar oluyor?bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

"Sen ancak görmeden Rablerinden korkanları ve namazı kılanları uyarabilirsin."

Doğrusu bu sanırım. ;)

T

teslimolan

Guest
Benim anladigim en iyisini Allah bilir uyarabilirsinde yani sen uyarirsin onlarda uyar gibi bir cagirisim var. Yani yüzde yüz önyargili insana sen ne yapsan bos gibi bir sey benim anladigim budur ve dünya yi gördükten sonrada dünya dogruluyor gibi bir sey. Ama dedigim gibi herseyin en iyisini Allah bilir.

mhmt

New member
şimdi bi sorum var..herkes başka başka anlamalr çıkarabiliyor..yani bu mümkün..pekiii..Allah orda herkes istediği anlamı çıkarsın ve ona göre yaşasın mı demiş.. eh heralde değildir demi.. peki burda nasıl olmalı bu..yani doğruyu nasıl bulmalıyız..bize doğruyu gösterecek bi meri gerekmiyomu burda?? ?? ?? ??
selametle..

T

teslimolan

Guest
Her insan kapasitesi ne göre anlar bir seyi. Yani sevgili Mehmet kardesim isterse detayina kadar anlat gene insan kapasitesi neyse ona kadar anlar ne fazla nede az. Sen gene alimlere gelmek istiyorsun ama hic gelme :)

müttaki

New member
benim anladığım kadarıyla burdaki durum tebliğ değil, ancak namaz kılan Rabbinden korkan kimselerin yaptıkları hataları söyleyebilir ve düzeltmesini isteyebiliriz.
2 arkadaşımızı düşünelim birincisi dünyaya dalmış zevki sefaya düşkün diğeri namaz kılıyor ve Allah rızasını gözetiyor.
1. arkadaşımıza ancak tebliğ edebiliriz ama 2. arkadaşımızı yaptığı bir hatadan dolayı uyarırız.
1. arkadaşımıza karşı hiç bir zorlamamız hiç bir minnetimiz söz konusu değilken 2. arkadaşımıza biraz daha minnetli yaklaşırız.
benim fikrim bu.Allah bize doğruyu göstersin.

mhmt

New member
Her insan kapasitesi ne göre anlar bir seyi. Yani sevgili Mehmet kardesim isterse detayina kadar anlat gene insan kapasitesi neyse ona kadar anlar ne fazla nede az. Sen gene alimlere gelmek istiyorsun ama hic gelme :)

yani herkes anladığı gibi yaşayacak..???? dediğinden bu anlam çıkıyor...

T

teslimolan

Guest
yani herkes anladığı gibi yaşayacak..???? dediğinden bu anlam çıkıyor...

Bilmedigi bir sey varsa insanin bilen bir insana danismasinda bence bir sakinca yoktur ancak o danistigi insanin koyunu olmayacak danistiktan sonra tekrar kendince düsünecek ve öyle karar vericek. Hic bir insana kapasitesinden daha fazla yük bindirilmez.

mhmt

New member
peki ben namaz 5 vakit diyorum..siz 3 vakit..bunu kime soracaz???..KURANa..soralım..ama sizde kurana göre!! dediğiniz şekli getiyonuz.. bende kurana göre deiğim şekli getiriyorum..iki tarafta ayetleri getiriyır.. ancak anlaşma yok..şimdi, tarafın biri sapkınlıkta.. ama hangi taraf.. bunu nasıl anlayacaz.. ayrıca dediğin, tam cevap değil ki bana.. benim dediğim de o zaten.. sor ama sende düşün.. Allah seni robot olarak yaratmamışki..akıl vermiş demi..??

T

teslimolan

Guest
Kardesim önemli olan namazi kilalim. 3-5-15 önemli olan onu yük olarak görmeden kilmak.

yýldýz

New member
103- Gözler O'nu idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır.

104- Gerçek şu ki size Rabbinizden basiretler gelmiştir. Kim basiretle-görürse kendi lehine, kim de kör olursa (görmek istemezse) kendi aleyhinedir. Ben sizin üzerinizde gözetleyici değilim.

105- İşte Biz, ayetleri çeşitli biçimlerde böyle açıklıyoruz. Öyle ki sana: "Sen ders almışsın" desinler ve Biz de bilebilen bir topluluğa onu açıkça göstermiş olalım.

106- Rabbinden sana vahyedilene uy. O'ndan başka İlah yoktur. Ve müşriklerden yüz çevir.

107- Eğer Allah dileseydi onlar şirk koşmazdı. Biz seni onlar üzerinde bir gözetleyici kılmadık; sen onlar üzerinde bir vekil değilsin.

EN'AM SURESİ

mhmt

New member
103- Gözler O'nu idrak edemez; O ise bütün gözleri idrak eder. O, latif olandır, haberdar olandır.

104- Gerçek şu ki size Rabbinizden basiretler gelmiştir. Kim basiretle-görürse kendi lehine, kim de kör olursa (görmek istemezse) kendi aleyhinedir. Ben sizin üzerinizde gözetleyici değilim.

105- İşte Biz, ayetleri çeşitli biçimlerde böyle açıklıyoruz. Öyle ki sana: "Sen ders almışsın" desinler ve Biz de bilebilen bir topluluğa onu açıkça göstermiş olalım.

106- Rabbinden sana vahyedilene uy. O'ndan başka İlah yoktur. Ve müşriklerden yüz çevir.

107- Eğer Allah dileseydi onlar şirk koşmazdı. Biz seni onlar üzerinde bir gözetleyici kılmadık; sen onlar üzerinde bir vekil değilsin.

EN'AM SURESİ

maşallah yıldız kardeşim..ellerin dert görmeye..işte burda deniyoya,
sorumu buna göre sormuş olum..burda yanlış gören kim? ? mesele buydu zaten..? ?
selametle...

T

teslimolan

Guest
Ben Allah in farzlarina karismama taraftariyim Allah ne belirttiyse odur. Yanlisim varsada Allah dan affimi dilerim.

mhmt

New member
Ben Allah in farzlarina karismama taraftariyim Allah ne belirttiyse odur. Yanlisim varsada Allah dan affimi dilerim.

bende anlaşılamadığım taraftarıyım.. yani şöyle..şimdi farzlara karışma değil zaten dediğim..ama farzları bilmek gerekir demi.. yani şöyle..ben farzları bileyim..çünkü yapmak zorundayım..bunun için; yapmadığım zaman Allaha ahirette" Allahım ben onu anlayamadım, yoksa yapacaktım" mı diyeceğim? dediğin gibi Allah ne belirttiyse o kardeşim.. bende o belirtilenlri sordum aslında..ve kesinlikle yanlışımız varsa Allah bii affetsin..
selametle..

Üst Alt