Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fatiha - Kitab-ı Mukaddes

chamdali

New member
Başka bir forumdan alınmıştır.

Fatiha Suresi

1. RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH'IN İSMİYLE

"Güçlü olan Tanrı Rab konuşuyor (Mezmurlar 50:1); Rab acıyan, lütfeden, tez öfkelenmeyen sevgisi engin ve sadık Tanrı (çıkış 34:6)"

2. ÖVGÜ EVRENLERİN RABBİ ALLAH'ADIR.

"Rab büyüktür ve yalnız o övülmeye değer (mez. 48:1); Rabbe övgüler olsun (Mez. 106:4"

3. RAHMAN,RAHİM(MERHAMETLİ)

"sen iyi ve bağışlayıcısın (mez. 86:5); Rab acıyan lütfeden, sevgisi engin Tanrı (çıkış 34:6); binlercesine sevgi gösterir, suçlarını, isyanlarını, günahlarını bağışlarım (çıkış 34:7); Rabbe şükredin, çünkü o iyidir, sevgisi sonsuzdur (Mez. 107:1)."

4. YARGI GÜNÜNÜN SAHİBİ

"Gökler onun doğruluğunu duyuruyor, çünkü yargıç Tanrı'nın kendisidir (Mez. 50:6); yargıç ancak Tanrı'dır (Mez. 75:7)."

5. ANCAK SANA TAPAR ANCAK SENDEN YARDIM DİLERİZ.

"Başka ilahlara tapmayacaksın (Mez. 34:14); sıkıntı günümde ancak sana yakarırım çünkü yanıtlarsın beni (Mez. 86:7); Duam sana erişsin (Mez. 88:2)."

6. BİZİ DOĞRU YOLA İLET

"Ya Rab yolunu bana öğret, senin gerçeğine göre yürüyeyim (Mez. 86:11)."

7. GAZABA UĞRAYANLARIN VE SAPMIŞLARIN DEĞİL; İYİLİKTE BULUNDUĞUN KİMSELERİN YOLUNA.

"Yol göster bana doğruluğunla, Ya Rab (Mez. 5:; ey kötülük yapanlar uzak durun benden (Mez. 6:; şerir adamın yolundan,eğri sözlü adamdan korusun (S. Meselleri 2:11,12)."

Çalışma Cumhur Erentürk'e aittir.

samanyolu

New member
Fatiha:bir iman bildirimidir
Fatiha:bir duruştur,bir duyuştur
Fatihadin gününün malikini idraktir
Fatiha:hayat defterlerinin tartıya sunulacağı;insanın hayattaki artılarının, eksilerinin karşılığını alacağı günün habercisidir
Fatiha:RABBİN RAHMANİYETİNİ, RAHİMİYETİNİ İDRAKTIR
fATİHA:bir ahiret bilinci yüklemektir
Fatiha:Lutufların en yücesi hidayettir. Hidayetinleelimden tut bana sırat-ı müstakimi göster demektir
Fatiha:Habibullah diyerek tebcil ettiğin
Halilullah diyerek tebcil ettiğin
Veliyullah diyerek tebcil ettiğin kulların.. güzel yollardayürüyüp sana varanlar koşanların yoludur
Fatiha:Kulun Allah ile ahdini yenilemesi ve andını hatırlamasıdır
Fatiha:kulluğa idrak ve ikrardır.......

Üst Alt