Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Fal bakmak ve baktırmak

sýyah_

New member
Etrafımdaki insanlar fala çok meraklı, arkadaşlarıma anlatıyorum. dinimizce bu tür faaliyetlerin günaah olduğu ALLAH (c.c) hoşuna gitmeyeceği, hatta kuranda bu tür uygulamalara karşılığında bir şey verenlerin ahiretten nasiplerinin olmadıklarının bildirildiğini söylüyorum. "Fala bizde inanmıyoruz ama muhabbet olsun diye bakıyoruz" cevabını alıyorum. Fala inanma falsız kalma gibi cümlelerle kendilerini teselli ediyorlar ve onlara ikna edebilecek şekilde yaklaştığıma inanıyorum. Bu kişiler namaz kılıyorlar, Kuran okuyorlar. Şu anda da yanımda fal bakıyorlar. "onlara dedimki siz ALLAH'tan korkmuyormusunuz, hadi bana saygınız yok, kendinize de saygınızda yok, ALLAH'a da mı saygınız yok. O kuranda bu tür uygulamalara karşılığında birşey verenlere (para gibi) ahiretten nasiplerinin olmadıklarını belirttiğini söyledim. tarafıma "doğru söylüyorsun, biz sitres atmak için bakıyoruz" denildi. bunu söylerken benim bu cümleleri sarfetmemden rahatsız oldukları benden rahatsız olduklarını farkettim. Bu şekilde arkadaşlarımın bende nuzaklaştıklarınıda farkediyorum. Eğer uyarmassam daha çok rahatsız oluyorum. Sizce bu konuda bana yöntem olarak veya davranış olarak öneride bulunmak isteyen varmı. Varsa da yoksa da ALLAH razı olsun hepinizden.

Maêssêlamê ~

New member

Resul-i Ekrem (s.a.a) kötü arkadaşı ölüye benzeterek şöyle buyurmuştur:
"Ölülerle oturup kalkmak kalbi öldürür." Ölülerle oturup kalkmak da nedir ya Resulullah?" diye sorulunca şöyle buyurdu: "İmandan sapmış ve Allah’ın hükümlerine boyun eğmeyen kimselerle oturup kalkmak, ölülerle oturup kalkmak gibidir.” (Bihar-ül Envar, c.15, s.52)

İslamiyete uymayan kalp kararır bozulur...Vicdanın rahat etmesi için söylenen sözler bence onlar ( stres atmak için bakıyoruz, inanmıyoruz, eğlence olsun vs. ) Her koyun kendi bacağından asılmaz. Siz yardımcı olmaya çalışmışsınız doğruyu yanlışı göstermişsiniz, bırakın onlar sizden rahatsız olsun...
Rabbim sizden de razı olur inşallah

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Şirk; bazı zamanlarda da karanlıkta, karataşın üzerinde gezen kara karıncanın ayak sesleri kadar sinsi yaklaşır insana...

sumisali

New member
Tarihin en eski çağlarından bu yana, insanların gelecekte ne olacağını bilme merakı fal, kehanet gibi batıl arayışları canlı tutmuştur. İnsanların bir kısmı başlarına gelecek tehlikeleri önceden öğrenebilecekleri zannıyla bazen sırf meraklarını giderebilmek, bazen kendilerince önlem alabilmek, bazen de sadece eğlence adı altında fal, kehanet ve astroloji gibi batıl yöntemlere başvurmuşlardır.

Kimi insanlar bu batıl yöntemlerin Allah Katında yasaklandığını düşünmeksizin bunları zararsız bir uğraşı olarak görürken, bazıları ise insanların geleceği öğrenme merakından çıkar sağlamaktadırlar Allah’a ve yarattığı kadere imanı zayıf olan veya bilgi eksikliği bulunan bazı insanların başvurdukları falcılık, tarot kartları, ruhlarla bağlantı kurduğunu iddia ederek gelecekten bilgi alma gibi yöntemlerin birer aldatmaca olduğunun bilincinde olmalıyız bakın ayet ne diyor
“Ey iman edenler, içki, kumar, dikili taşlar ve fal okları ancak şeytanın işlerinden olan pisliklerdir. Öyleyse bun(lar)dan kaçının; umulur kurtuluşa erersiniz.” (Maide Suresi, 90

Allah’ın insanlar için seçip beğendiği İslam ahlakı akılcıdır, aydınlıktır, insanları akla ve bilime yöneltir. Oysa batıl inançların mantıksızlığı ortadadır. İslam ahlakında yalnızca Allah’ın rızasını kazanmak vardır, ibadetler son derece açıktır, kolaydır. Ancak batıl öğreti ve uygulamalara baktığımızda birbiriyle tutarsız, akıl ve mantıktan uzak yüzlerce farklı uygulamayla karşılaşırız. Unutulmamalıdır ki Kuran ahlakının hakim olduğu bir toplumda batıl yok olmaya mahkumdur. Alemlerin Rabbi olan Allah Kuran’da bu gerçeği şöyle bildirmiştir:

“Hak geldi, batıl yok oldu. Hiç şüphesiz batıl yok olucudur.” (İsra Suresi, 81)

sumisali

New member
Allah Kuran'da kimlerin öğüt alıp düşüneceklerini bildirmişve müminlere de, "Şu halde, eğer 'öğüt ve hatırlatma' bir yarar sağlayacaksa, 'öğüt verip hatırlat' "(A'la Suresi, 9) ayetiyle bu özelliklere sahip kimselere öğüt vermelerini emretmiştir. Allah'ın öğüt vermenin fayda sağlayacağını bildirdiği kimselerin bazı özellikleri şöyledir:
... İşte bununla, Allah'a ve ahiret gününe iman edenlere öğüt verilir... (Talak Suresi, 2)
Allah'tan 'İçi titreyerek korkan' öğüt alır-düşünür. (A'la Suresi, 10)
... Ancak temiz akıl sahipleri öğüt alıp-düşünebilirler. (Rad Suresi, 19)
İçten (Allah'a) yönelenden başkası öğüt alıp-düşünmez. (Mümin Suresi, 13)
Benim kesin tehdidimden korkanlara Kur'an ile öğüt ver. (Kaf Suresi, 45)
Sen öğüt verip-hatırlat; çünkü gerçekten öğütle-hatırlatma, mü'minlere yarar sağlar. (Zariyat Suresi, 55)

selametle..

Selim

New member
Emri bil maruf nehyi anil münker farzdır, Allah c.c. iyiliği emreden kötülükten nehyeden sizin gibi kardeşlerimiz olduğu sürece toplu bela gelmeyeceğini belirtiyor.

Cübbeli hocamız fal hakkındaki ehli sünnet ulemasının görüşünün; "fal baktırmak haram, inanmak mürted yapar görüşünde" olduğunu belirtir.

Üst Alt