Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ezan ve Musiki İlişkisi

yusufgülmez

New member
değerli dostlar bilal-i habeşi hazretlerinin ilk ezanı bi musikiyle okuyup okumadığı hakkında bilgi sahibi olan biri varmı
yani dinlediğimiz ezanlar gerçekten okunması gereken gibi mi okunuyor sizce
eğer öyleyse bendemi bi aksilik var bilmem ben bu nokunan ezanlardan bi tat alamıyorum eşhedü enla ilahe illalahı
eşhedü anlaaaa aaaa aaa aa ilahe illallaaaaaaaaaaaaaaaah diye dinlemek benim allahtan başka ilah yoktur anlamından biraz soğumama yol açıyor
ben orta okulu imam hatip lisesinde okudum
çok iyi hatırlıyorum imam hatipler arasında güzel ezan kuma yarışmaları yapılırdı her yıl güzel sesli arkadaşlar yarışırdı herkes mutlu olurdu
şimdi anlıyorum ki yazık ediyolarmış ordaki herkese
keşke ezan-ı muhammediyeyi güzel okutmak için bizlere teknikler verileceğine ezanı muhammediyeyi hayatımızda nasıl bi rehber allaha ulaşmada nasıl bi pusula yapabileceğimizi öğretseymişler

bide kuran-ı kerim'in musiki yada makam (her ne deniyosa)la okunması meselesi var bi abdussamet kasetleri videolarıdır almış başını gidiyor.insanlar allah diye kendinden gçüyor.
anlamadığım şu abdussamedin kuran-ı kerimi okuyuşuyla normal kuran okuma(makamsız) arasında kuran-ı kerimi anlama açısından çok büyük bi fark gördüklerin den mi allah deyip aşka geliyo o insanlar ? Yoksa abdussamed'inbir nefeste bilmem kaç ayeti mkamıyla okumasımıdır onları etkileyen?
imam hatipte kuran okuma yarışmasıda yapılırdı orta okul yıllarımda keşke o insanlar bize o yıllarda kuran-ı kerimi
güzel okuma yarışması yerine kuran-ı kerimi anlama hayata uyguma yarışması yaptırsaydılar
keşke yasin suresini bu kadar yıl ezbere çok güzel bi makamla okumak için çaba harcıyacağıma yasin suresini biraz daha fazla anlamak için çabalasaydım
arap millleti musiki ve makam seviyo dinininide onunla daha güzel yaşıyo olabilir
ama yok dostlar bi türk'ün kuran_ı kerimden musiki ve makamsız anlayacağı çok da ha fazla şey olduğunu sanıyorum çünkü biz kuran-ı kerim'in meallerini tefsirlerini hiç bi zaman musiki veya makamla okumadık
sizce de yazık etmiyomuyuz makam ve musikiyle uğraşıp ezanı muhammediyeyi ve kuran-ı kerim'i daha çok anlayamaiğımız için

bir not:bunlarla kıyaslanmaz ama bide istiklal maşımız var
musikiye kurban edileen

koorkmaaaa sööönmeeez buuu şafaaaaak.
laaardaaa yüüüzeeen al sancaaak.
sönmeden yuurduumuunüstündeeetüteenensoonocakobe.
niiim milleeetiiiiimiin.
yıldızıdıır paaarlaaaayacakobenim.
diiirobeeenimmilletiiimiindiirancak.

çaatmaaa kuuurbaanoolaaayıım .
çeehreenieynazlıı hilaal.
kahramanırkııımabirgülneebuuşiddetbucelaal sana.
olmaaaz dööökuüüüeeelen .
kanlarımızsonraaa helaalhakkıdır.
haaakkatapanmilletiministiiiklaaal.
bide böyle okuyun dostlar bize öğretildiği gibi dünanın en şerefli milletinin dünyanınen anlamlı marşının düşürüldüğü durumu görün

T

teslimolan

Guest
Al Kur´an =Oku, Düsün-Anla, Uygula. Önemli olan kelimelerin anlamidir yoksa icinde balik olan denize bakar vay ne güzel bu su dersin icindeki tutacagin baliklari unutursun tutmayi ve acindan hastalanirsin. O su hala orda dir baliklarda icinde dir ama sen hasta yatarsin.

K

Konya

Guest
Musiki, illaki sarki vs kabilinden olacak diye bir kayit yoktur. Seslerin belli akorlara göre düzenlenmesi makamlari olusturur. Ezan-i Muhammedi okunurken genelde; saba, hicaz, segah, ussak ve rast makamlari tercih edilir. Medine ezani tarzi bazen rasttir. "Kur'an' i seslerinizle (nagme yapmadan tecvid ve anlama riayet ederek diksiyonuna göre okuyarak) güzellestiriniz." hadisi mucibince ses egitimi aslinda önemlidir. Kur'an-i kerim okunurken öncelikle kabul gören kiraat tarzina uyulmalidir. Tecvid bilgisi olmalidir. Ses hakimiyeti ve kullanimina özen gösterilmelidir. Elbette anlama uygun inis cikislar yapilmali, gerektigi yerde ses kisilmali gerektigi yerde ses yükseltilmeli (ton olarak). Gazab ayetlerini kisik okumak; rahmet ayetlerinde ses tonunda yükselmek genel kanaattir. Örnegin bayram tekbirleri büyük bestekar Itri' nin segah bestesidir. Yine salavatlari camilerde sesli ve birlikte cemaat okudugu zaten segah makaminda okur. Islamin bunlara itirazi olacagini zannetmiyorum. (Allahü a'lem) Saygiyla

ARZ_7

New member
Kuranı seslerinizle güzelleştirin!

Malum olduğu üzere Kuran-ı Kerim ''dinlenen'' bir kitaptır. Okuyun emrinden çok Dinleyin emri verilmiştir müminler için Rableri tarafından..

7/204. Kuran okunduğu zaman ona kulak verin, dinleyin ki merhamet olunasınız.
gibi bir çok ayet var.. Her peygambere Allah kendi zamanında ileri seviyede oldukları şeylerle mucize vermiştir.. Mesela Musa as zamanında sihir, büyü çok ilerideydi ki Allah peygamberini sihir mucizesiyle göndermiştir.. İlk önce onlar sihirlerini yapmış ve Musa as da asasını atarak onların malzmeelerini yutmuştur.. O sihirbazların iman etme sebebleri arasında Alimler; Biz Shirin en üst seviyesindeyiz. Bu sihir değil olsa olsa mucizedir diyip İman etmişlerdir, maddesini de koymuşlardır. Hz muhammed sav de şiirin sözlü edebiyatın en geliştiği bir topluma gönderildiği için Kuran en üstün bir belağat ile indirilmiştir. Arap dilinde olan bir takım uzatmalar, med harfleri olması Onun okuyuşuna güzellik katmaktadır.

Elbette anlamadan dinlemek, aşka gelmek ne derece doğrudur Türkler için bilinmez.. Ses için mi aşka gelmişlerdir yoksa anladıkları mana için mi ? Ama Kuranı dinleyen Araplar Anladıkları için zevk alırlar, gözyaşı dökerler.. Şimdi manasını anlamasakta Kuranın okunuşunda İnanan kalpler için elbette bir feyz ve bereket yağdırmaktadır.

İstiklal marşı için yazdıklarını katılıyorum.. Bir şiir bu hale başka hiç bir şekilde getirilemez.. ona uygun bir makam bulmadık. batı müziklerinden hiçbi farkı kalmamış anlaşılmayan sözlerinden başka..

Üst Alt