Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evrim gerçekse vicdan duygusu nasıl oluşmuştur?

mehmet_16

New member
Eğer evrim gerçekten varsa insanlardaki vicdan duygusu nasıl meydana gelmiştir?

Web sitesi
www.blogcu.com
mehmet_16 kardeş yaratılış'ı insanlar ya realist gözüyle bakarlar yada idealist.
Realist olanlar insanın yaratılışını yine bu dünyadaki gözlemlerine dayanarak bir El tarafından fabrakisında yapıp, yaratıp dünyaya gönderdiğidir. Yani bir tv fabrikasını düşün muhendis tv'nin tasarımını yapmış ve alıcının beğenisine/ihtiyacına sunmuştur. Realistin yaşam amacı yaşamak ve dunyevi sorumluluklarını yerine getirmektir.
İdealist insan ise belki zihninin bir tarafında kendisinin bir makina olduğunu düşünür ancak yaratılışının her şeyden güçlü-ezeli ve ebedi bir mutlak güç'e dayandırır. Bu mutlak güç (Allah) önce ruhu yaratmış sonra ruhu mekanına göndereceği oraya uyumlu bir şekilde yaşaması için bütün yaşamsal kompozisyonları kodlamıştır (duygu-yani sevgi-aşkdeprasyon-şefkat gibi duygular bu ruha kodlanmış bedende kendisini bulmuştur). İnsana düşen dunyada güzel bir yaşam ve Yaratıcısına olan şükrünün yerini bulması için ibadet ve taatlarla çalışması yaşamını sürdürmesidir.
Allah gibi mükemmel bir varlığın hep var olabileceğine inanmayıpta yaratık olan;proton nötron ve elektron gibi çok basit yapı taşlarıyla uğraşanlar birazda kendilerini kalndırıyorlar..
iki balik aralarında konuşuyorlar
- Allah yok
- hayir Allah var..
- hani nerde yok işte..
- peki Allah yoksa bu akvaryumun suyunu her gün kim degiştiriyor?
sorusunu düşünerek; yaradana sığınmanın sorularına yanıt verecegini çözüm yollarını bulacagını umuyorum..

mehmet_16

New member
ben aslında bu soruyu ateistlere sormuştum.
Ben Allah'a inanmıyorum gibi bir söz sarf etmedim.Sadece ateistlere inandıkları hususlarda sorular sormak istedim.

Nurgül

New member
veya : zamanla ögrenmislerdir... yada: vicdaniszlarin arasindan bir vicdanli erkek dogmus tesadüfen baska bir vicdanli kiz da dogmus bunlar beraber yasayip cogalmislar böylece türlerinin vicdan sahiplileri olarak dünyaya yayilmislar................. gülmemek elde degil

turkateist

Mesajlari Onaylanacak
cahilliğinize diyecekn yok uydurma bir kavramı maddi bir şey gibi gösterip nasıl oluştu diyorsunuz tüm his dediğiniz şeyle rzaten maddi.. vşcdan felan yok .

Nurgül

New member
tamam kardes sen maddelerinle ugrasmaya devam et. Vicdan yok ilk yaratilisda yok madde kendi kendine madde üretmis biz dünyaya gelmisis. Tesadüfen bize uygun meyvelerde bitmeye basladi. ye ic yat. Ne tesadüf Dünyada tam kivamli bir sekilde Günesin etrafinda dönüyor millim degisse ölürüz ama olsun TESADÜF sonra Oksijende var yine ayni sekilde? Madde birden Cicek, Agac, Insan, Meyve, Hayvanlar, ve türlü türlü seylere dönüsdü bak sen suna...olur tabiki. Tabi tabi olur...ne yaparsin zamanla olusu vermisler bunlar böyle tesadüfle olduysa hemen bir Ilaha inanmak mi lazim? Tövbe tövbe Asil Cahiller kim bunu en iyi bilen Allahdir canim bize Cahil diyemezsin bir iki formül bildin diye. Takmisin Kafani Maddeye. Türkcem bile yetmiyor ne dedigin anlasilmiyor zati. Ben onu bunu bilmem Düsünen bir Insan bulur Cevabi. Öyle yada böyle.

mehmet_16

New member
cahilliğinize diyecekn yok uydurma bir kavramı maddi bir şey gibi gösterip nasıl oluştu diyorsunuz tüm his dediğiniz şeyle rzaten maddi.. vşcdan felan yok .
peki diyelimki bu uydurma.Belki hissetmemekten söylüyorsun.
O zaman böyle bir kelime nasıl meydana gelmiş peki?
Hiç olmayan bir kavram nasıl olmuşta vicdan olarak isimlenmiş?

Üst Alt