Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Evlenmedeki Tehlikeler

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Evlenmenin zararları üçtür:
Birinci Zarar: Helâl kazanmaktan âciz olabilir: bilhassa böyle bir zamanda. Çoluk çocuk sebebiyle şübhelilere yahud harama düşebilir. Bu ise kendinin ve çoluk çocuğunun din bakımından helakine sebeb olur.
Evlenmenin hiçbir üstünlüğü buna mecbur etmez. Hadîs-i Şerifte buyuruldu:
“Kulu daha yakın getirirler. Onun her biri birkaç dağ büyüklü­ğünde iyi amelleri bulunur. Ona çoluk çocuğunun nafakasını nereden ka­zandığı sorulur. Onu bununla mes'ul tutarlar. Bu yüzden bütün iyi ame­li gider. Sonra bir ses; Bu o kimsedir ki çoluk çocuğu bütün iyiliklerini yedi, hesabı bundan soruldu der” Bildirildi ki: Kıyamette, bir kim­senin ilk davacısı çoluk çocuğu olur. Derler ki:
“Yâ Rabbî, ondan hakkı­mızı sen al, bize haram yedirdi, bizim ise bundan haberimiz yoktu. Bize öğrenmesi gereken şeyleri öğretmeyip, bizi câhil bıraktı. O halde, mîras mâlı olmayan yâhud helâlden kazanmayan kimsenin evlenmesi doğru de­ğildir. Ancak, evlenmezse, zina yapacağını yakinen biliyorsa evlenebilir.
İkinci Zarar: Çoluk çocuğunun hakkını, iyi huylu olmadan, on­ların olmayacak işlerine sabretmeden, onlara gelecek sıkıntılara katlanma­dan ve onların işlerini yerine getirmeden, ödemiş olamaz. Bunu da her­kes yapamaz. Onları üzüp günaha girmiş veya onlardan uzak durmuş olabilir. Hadîs-i Şerîf'te buyuruldu:
“Çoluk çocuğundan kaçan, firar eden köle gibidir. Yanlarına dönmedikçe namaz ve orucu makbul olmaz” Velhâsıl her insanın bir nefsi vardır. Kendi nefsine hâkim olmayanın, emri altına bir başkasını almaması daha iyidir.
Bişr-i Hâfî'ye niçin evlenmiyorsun? Dediler. Buyurdu ki:
“Erkekle­rin kadınlar üzerinde hakları olduğu gibi, kadınların da erkekler üzerin­de hakları vardır”, âyet-i kerîmesinden korkuyorum. İbrahim Edhem buyurdu:
“Kadına ihtiyâcım olmayınca, niye evleneyim. Bir kadını ken­dime niçin söyleteyim?”
Üçüncü Zarar: Çoluk çocuğun işlerini düşünme ve çare arama­ya kendini çok verip, Allahü Teâlâ'yı, ahireti ve kıyamet ve âhiret azı­ğını hatırlayamaz olur. Allahü Teâlâ'yı anmaktan "seni alıkoyan her şey helakine sebeb olur. Bunun için Allahü Teâiâ buyurdu:
“Ey imân eden­ler! Mallarınız ve çocuklarınız sizi Allah'ı anmaktan alıkoymasın

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Evet tersi var.
O yüzden evleneceğiniz insana aşık olmanız, sevmeniz önemli değil.

Önemli olan evleneceğiniz insanla aynı aşkı yaşamanız. "Allah aşkını"
Zira Allah'a aşık olan birisi zaten, kalbine başkasını sokamaz. Ancak ve ancak o kalbe Allah' ve ona muhabbet bağlamış, Allah'ın sevdiği kulların sevdası girer.

Bir kula olan sevdayı, aşkı şöyle bir gözümde canlandırıyorum da , geçmiş deneyimlerim ve olayın psikolojisi, duygusal boyutunuda düşündüğüm de, söylemeye varamıyorum ama "Şirk" kadar kötü geliyor şimdilerde bana bu durumlar.

Allah tüm bekar kardeşlerimize, bacılarımıza imanlı, eşler nasip eylesin.

Mücahid

New member
:4_12_11:Bekir üstad naptın sen biz bekarları evlendirmeye uğraşırken :) Bu yazıyı delil getirenler olmaz inşaallah evlilikten kaçmak için:4_12_11: Dua ile

asilnur

New member
:4_12_11:Bekir üstad naptın sen biz bekarları evlendirmeye uğraşırken :) Bu yazıyı delil getirenler olmaz inşaallah evlilikten kaçmak için:4_12_11: Dua ile
Evet şu anki aklım olsa kendimi bu ateşe atmazdım arkadaşlar.Ben bekar değilim o yüzden delil getirbilirim.:eek:

Mücahid

New member
Evet şu anki aklım olsa kendimi bu ateşe atmazdım arkadaşlar.Ben bekar değilim o yüzden delil getirbilirim.:eek:

Mevla ahiteretteki hesabına keffaret eylesin kardeş.Evilikler bazen mecburiyetlere döner haklısınız insan öyle bir noktaya gelirki kendi için değil de sadece evlatları için yada başka sebeplerden katlanmak zorunda kalır.İnanç ve duamız o yöndedir ki mevla bu zorunluluğu Ahirette mü'minlerin karşısına ebedi sevinçler olarak çıkarsın.Dua ile

asilnur

New member
Mevla ahiteretteki hesabına keffaret eylesin kardeş.Evilikler bazen mecburiyetlere döner haklısınız insan öyle bir noktaya gelirki kendi için değil de sadece evlatları için yada başka sebeplerden katlanmak zorunda kalır.İnanç ve duamız o yöndedir ki mevla bu zorunluluğu Ahirette mü'minlerin karşısına ebedi sevinçler olarak çıkarsın.Dua ile
Mücahid kardeş ateşten kasdım evlenmekle dünyaya çok fazla dalmak anlamında idi,evlatlarımı Allah'a gerçek kul yapamama korkusu idi.Yoksa dünya imtihan yeridir eşinle imtihan olmazsında babanla olursun annenle olursun kardeşinle olursun say say bitmez.Belki evlenmese idik daha az günaha girerdik anlamında idi.Dualarınız için Allah razı olsun.Ben hayat arkadaşını olduğu gibi kabul edilmesine destek verenlerdenim.Kısmetine razı olki rahat edesin.

cah

New member
....

....

Bu sayılan şeyler evliliğin zararları olmayıp, mümin olamamanın zararlarıdır...

asilnur

New member
Evliliğin zararları denmedi kardeşim zaten ,ama evlenenmi kurtulur evlenmeyenmi kulun kendisine bağlıdır Allah hakiki kul olmayı nasip etsin hepimize.Günahı çok olan yerde sabredersen sevabıda boldur.

Elifnisa

New member
bende cah a katılıyorum... tüm bu günahlar evlilikle alakalı şeyler olmasa gerek... sonucta bir insan eğer haram kazancı evli iken sağlıyorsa bekarkende bunu sağlar.
o kişinin içinde varsa bu evli yada bekar farketmez bence.

rusen_alp

New member
Arkadaşlar bu yazı Erzurumlu ibrahim hakkı hazratlerine aittir.Evliliğin faydaları olduğu gibi zararları da vardır. Bu kişiye göre değişir

asilnur

New member
bende cah a katılıyorum... tüm bu günahlar evlilikle alakalı şeyler olmasa gerek... sonucta bir insan eğer haram kazancı evli iken sağlıyorsa bekarkende bunu sağlar.
o kişinin içinde varsa bu evli yada bekar farketmez bence.
Elifcim evlilik günaha sokuyor değil,insan evlenince birde çocugu olursa fazlası ile sorumluluk alıyor hem fiili hem egitimle çocukları Allah layık kul yapmak zorunda.Bu yüzden evlenmezse bunlardan muaf lacak.Ama tabiki aklı başında olan her insanda Allah dan korktugu müddetçe evlatlarıda varsa çabalayacaktır.Yani düşünürse ki evlatlarını insan ve hakiki kul yetiştirse zaten Cennetin kapıları ona açılır inşallah.

Bekarlık ta günahsızlık var demiyorum ama en azından sorumluluk az olur herhalde ben hiç tatmadım yani sadece tahmin ediyorum....:rolleyes:

Elifnisa

New member
elbetteki çocuk olunca sorumluluk artıyor ve imanı zayıf bir kişi belkide haram kazançlarla onu daha iyi yaşatmaya çalışmak isteyebilir fakat imanı kuvvetli olan kişi senin yaşadığın korkuları yaşar... acaba iyi bir kul olacakmı? böyle bir dünyada acaba nasıl yetişecek onu neler bekliyor? vss gibi. bunun içinde yapmamız gereken çok iyi bir islam eğitimi ve cocugumuza küçük yaşta Allahı sevdirmek ve elbetteki Allahtan korkmasını sağlamak.
bende kızım için bu korkuları yaşıyorum 20 sene sonraki toplumun ahlaki boyutunu düşününce korkuyor üzülüyorum. bundan 20 sene evvel bülent ersoy yasaklı iken şuanda tvlerde boy gösteriyor. ee 20 sene sonra neler olacak Allah bilir. Allah hepimizin evladını doğru yoldan ayırmasın inşallah...

Üst Alt