Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Etniste Farkliliklarina Bakişimiz Nedir?

• Konbuyu başlatan muhik
  • Başlangıç tarihi
M

muhik

Guest
Türkiye Cumhuriyeti vatanı,bayrağıyla bölünmez bir bütündür.Bu düşünceye, inanan,inançlı herkes zaten vakıftır ve günün birinde ihtiyaç olursa herkesin gözünü kırpmadan kanının son damlasına kadar,canıyla malıyla Onun uğruna savaşacağından zerre kadar şüphemiz yok.Hiçbir şartla hiçbir gerekçeylede bu vatan bölünmez...
Bunları anlatmamın sebebi herhangi bir yanlış anlaşılmaya mahal vermemek içindi.
Bilindiği üzere devletler üzerinde herzaman tek bir millet ya da tek bir ırk veya din ve mezhep bulunmayabiliyor.
Herkeste doğal olarak bir ünsiyet perverlik olmaktadır.Herkes kendi dininden,kendi milletinden hatta ve hatta kendi mezhebinden insanlara yakınlık duyabilmekte ki taki kendi kanına kadar vardırabilmektedir.
Ancak bu sempatizanlık bazende başka etnisite farklılıklarını dışlamamıza neden olabilmektedir.Ve başka unsurlardan bahsederken aşırı heyecanlara kapılıp,ifrat dercesinde tepkilere neden olabilmekte ve bir arada yaşama birliğine zarar vermektedir.
Mesela A.B.D de birçok millet bir arada yaşayabilmekte "özgürlükler ülkesinde" ancak her nasılsa zenciler aynı özgürlüğü yaşayamamaktadır.Bu aşırı dışlanma ve horgörülmenin sonucu olarakta varoşlarda yaşayan,kokain,esrar bağımlısı ve çete gençliğini oluşturan eğitim düzeyleri düşük,asi,isyankar,zarar veren insanlar grubu olarak yetişmekte olan bir gençlik olabilmektedir.Şanslı olanları ancak ve ancak basketbol,boks vb spor dallarında,cazz ve blues gibi müzik alanlarıyla kısıtlı kalarak beyazlarla aynı safta bulunma çabası içindedirler.Sonra onların birçok hayaline tercüman olan Martin Luther King çıktı ve "bir hayalim var "dedi ve Nelson Rolihlahla Mandela gibi ırka ayrımına karşı savaş veren insanları lider ilan ettiler.
Buna benzer birçok ülkede bu tip olaylar yaşanmakta ve yaşanmıştır.Bunun en aşikar örneğini Adolf Hitler Almanya da sergilemiştir.Tüm bunlar daha asi ve zararlı ve cahil,nefret dolu vatana ve cemiyet hayatına zararlı insanların yetişmesine sebep olmaktadır.
Yani etki-tepki meselesi....
Gelgelelim bizim ülkemize ;çok yüce bir din çatısı altında ,tüm batılları dışlayan, üstünlüğün sadece takvada olduğunu söyleyen, bir peygamberin ümmetinin çoğunluklu olarak yaşadığı yani hakkı batıldan ayırabilen ve ayyıldızlı hilali olan bayrağı için kurtuluş savaşında tüm ülkedeki unsurların kanının son damlasına kadar savaştığı bir toprakta,bu güzel insanlar başka unsurlardaki insanlara ne gözle bakıyor?

Tüm forumdaki kardeşlerime şunu sormak istiyorum;Ama herkes vicdanına kulak vererek Allah rızası için yanıtlasın başka etnik kökenleri takiye yapmadan bağrımıza basıyor muyuz?Onlar için farklı düşüncelere sahip miyiz?Mesela onlarla akrabalık bağı kurar mısınız hiç tereddütsüz?
Ya da onlara olan sevgimiz ve saygımız herkes Türktür gibi bir genelleme yaparak(Kürt,Arap,Laz,Çerkez v.b)birçok milletin varlığını yok sayarak bir gerçeğe gözlerimizi kapayarak asıl bu şekilde onları dışlar mıyız? Ya da böyle bir konu açıldığı zaman hemen aşırı tepkiler vererek anlamsız savunmalarla anarşist mi ilan ederiz?

rusen_alp

New member
Türkiye Cumhuriyeti Türk Devletidir, bugünkü yaşadığımız toprakları , bizim atalarımız fethetmiştir, savaşlarda şehit olan Türk Çocuklarıdır, zaten şöyle Anadalo'da nüfus dağılımını izlerseniz tarihte , hakikatı anlarsınız, herkes işinde gücünde , Türkler savaşta, ne uğruna vatan uğruna, ne için vatan için, ne için Allah için, O sancağı düşürmemek için Tarih sahnesinde bir an olsun uzlete çekilmemiştir, yani bu toprakların asıl sahipleri biziz, farklı kimlikle bulunan etnikleri de, dışlamamışız, bağrımıza basmışız, onları aşağılamamışız, islam ortak pardası altında bir bayrak altında toplamışız, biz Türkler ırkçılık yapmayız, yapanları da sevmeyiz, zaten Türkler ırkçılık yapmıyor, ama herşey bir karşıtını doğurur, PKK nın eylemleri arttıkça, camilerde şehitlerin cenaze namazları okundukça, milliyetçilik artar, şiddet artar, o yüzden bu konularda dikkatli olmak gerekiyor.

M

muhik

Guest
Vatan için bizler kadar bu topraklardaki herkes savaşmıştır,omuz omuza.Asıl bunu inkar etmek yanlıştır ve bir ikinciside başka unsurlardan bahsederken direk PKK gibi melun bir terör örgütünü hemen işe karıştırılmaması konusunda daha hassas davranırsak daha iyi olmaz mı...Ayrıca Kürt=Pkk değildir...Hem Pkk ya mensup insanların gerçek soyları nerelere dayanmaktadır?Bunu hiç düşündünüz mü?

rusen_alp

New member
Tüm forumdaki kardeşlerime şunu sormak istiyorum;Ama herkes vicdanına kulak vererek Allah rızası için yanıtlasın başka etnik kökenleri takiye yapmadan bağrımıza basıyor muyuz?Onlar için farklı düşüncelere sahip miyiz?Mesela onlarla akrabalık bağı kurar mısınız hiç tereddütsüz?

Ben şahsen insanların doğuştan bazı özellikler kazandığını düşünmem, insanlara üstünlük ve aşağılık meziyetlerini veren yaptıklarıdır, karakteridir, herkes özüne döner, her ırkta mutlaka iyiler ve kötüler, zaten insanın ırkıyla övünmesi haramdır, fakat insanın geçmişindeki atasını örnek alması, onun gibi olmak istemesi helaldir, zaten bu şekilde gelen bir tarih de , Allah'ın bize verdiği yüce bir nimettir, yani Osmanlı 3 kıtada at koştururdu, dünya önünde diz çökerdi gibi boş edebiyat yapmamak gerekiyor, asıl yapılması gereken, Osmanlı gibi yeniden dünyayı nizama sokmak için uğraşmaktır, mazlumun ağlayan sesini kısmak, zalimlere dur demek, günahsız bebelerin, kadınların, savunmasız insanların, fakir milletlere yapılan zulme dur diyebilmektir, yani senin soruna şu şekilde cevap vermek istiyorum, evet farklı ırklara mensup biriyle akrabalık kurulabilir, bunda kötü bir şey yoktur...

Ya da onlara olan sevgimiz ve saygımız herkes Türktür gibi bir genelleme yaparak(Azeri,Kürt,Arap,Laz,Çerkez v.b)birçok milletin varlığını yok sayarak bir gerçeğe gözlerimizi kapayarak asıl bu şekilde onları dışlar mıyız? Ya da böyle bir konu açıldığı zaman hemen aşırı tepkiler vererek anlamsız savunmalarla anarşist mi ilan ederiz?

>Şimdi bu soruna gelersek, sorunda bir yanlış var, zira Azeriler Türk'tür, onları Türklük'Ten soyutlayarak farklı bir millet gibi göstermek yanlış olur, diğer taraftan onları yok saymak elbette yanlış olur, zaten bugün kimse de yok sayılmıyor, hiç kimseye ırkı nedeniyle farklı bir muameleye tutulmuyor, her etnikten zengin olanlar var, devlet adamları var, istediği hayat şeklini seçebiliyor, yani sözün özü zaten böyle bir ayrımcılık yok, fakat bu etnik gruplardan kendi ırkını üstün tutup ayrılıkçı davalar güdenler olursa da, bunlar kesinlikle anarşisttir...verilen tekpiler aşırı değil, doğal olacaktır.

rusen_alp

New member
Vatan için bizler kadar bu topraklardaki herkes savaşmıştır,omuz omuza.Asıl bunu inkar etmek yanlıştır ve bir ikinciside başka unsurlardan bahsederken direk PKK gibi melun bir terör örgütünü hemen işe karıştırılmaması konusunda daha hassas davranırsak daha iyi olmaz mı...Ayrıca Kürt=Pkk değildir...Hem Pkk ya mensup insanların gerçek soyları nerelere dayanmaktadır?Bunu hiç düşündünüz mü?

Hayır , bu vatanı Türkler fethetmiştir, asıl unsur Türk Milletidir, bunu inkar etmek yanlış olur, Orta Asya'dan gelen ALPEREN'ler bu topraklarda , Allah için cihat ederek, bugünkü topraklarda bizlerin oturmasını sağlamışlardır, Allah onlardan razı olsun, Millet bilincinin yüksek seviyede olduğu, fakat bunu ırkçılık adına değil, nizam-ı alem için yapılmıştır.

PKK 'nin soyunun nereye dayandığı önemli değil, önemli olan PKK yı oluşturan insanların hangi etnikten gruptan olduğu, elbette Kürt ve PKK aynı şeyler değil, bunu söyleyemem, söylemem, zira yanlış olur,

rusen_alp

New member

Hayır , bu vatanı Türkler fethetmiştir, asıl unsur Türk Milletidir, bunu inkar etmek yanlış olur, Orta Asya'dan gelen ALPEREN'ler bu topraklarda , Allah için cihat ederek, bugünkü topraklarda bizlerin oturmasını sağlamışlardır, Allah onlardan razı olsun,biz bu toprakları kanımızla suladık, bir takım masa başındaki oyunlarla, demokrasi hilesiyle verecek değiliz, Millet bilincinin yüksek seviyede olduğu, fakat bunu ırkçılık adına değil, nizam-ı alem için yapan Türk Milletidir,.

PKK 'nin soyunun nereye dayandığı önemli değil, önemli olan PKK yı oluşturan insanların hangi etnikten gruptan olduğu, elbette Kürt ve PKK aynı şeyler değil, bunu söyleyemem, söylemem, zira yanlış olur,

M

muhik

Guest
>Şimdi bu soruna gelersek, sorunda bir yanlış var, zira Azeriler Türk'tür, onları Türklük'Ten soyutlayarak farklı bir millet gibi göstermek yanlış olur, diğer taraftan onları yok saymak elbette yanlış olur, zaten bugün kimse de yok sayılmıyor, hiç kimseye ırkı nedeniyle farklı bir muameleye tutulmuyor, her etnikten zengin olanlar var, devlet adamları var, istediği hayat şeklini seçebiliyor, yani sözün özü zaten böyle bir ayrımcılık yok, fakat bu etnik gruplardan kendi ırkını üstün tutup ayrılıkçı davalar güdenler olursa da, bunlar kesinlikle anarşisttir...verilen tekpiler aşırı değil, doğal olacaktır.

Safinaz Azerileri ayrı bir millet gibi yazdığı yazıdaki yanlışlığı hatırlattığın için teşekkür ediyor öncelikle ve Onlardan bu yanlışlıktan dolayı özür diliyor.Diğer unsurlara ayrım yapılmadığı konusundaki görüşünüze gelince"İnsan herkesi kendi gibi bilirmiş"diye bir söz vardır,yani bu sizin hüsnü zannınız.Ancak hiçbir konuda genelleme yapılması doğru olmadığı gibi bu konudada genellemeler gitmek doğru değilidir.Yani ayrımcılık yapanlar olduğu gibi "her iki millet içinde geçerli" bu şahıslar için geçerli tabi...ve yine aklından bile geçirmeyenlerde vardır.Ancak anarşizmin önüne önce din sonrada eğitimle geçilir...

M

muhik

Guest
Hayır , bu vatanı Türkler fethetmiştir, asıl unsur Türk Milletidir, bunu inkar etmek yanlış olur, Orta Asya'dan gelen ALPEREN'ler bu topraklarda , Allah için cihat ederek, bugünkü topraklarda bizlerin oturmasını sağlamışlardır, Allah onlardan razı olsun,biz bu toprakları kanımızla suladık, bir takım masa başındaki oyunlarla, demokrasi hilesiyle verecek değiliz, Millet bilincinin yüksek seviyede olduğu, fakat bunu ırkçılık adına değil, nizam-ı alem için yapan Türk Milletidir,.

Söyleyecek söz bulamıyorum ne demek bu vatan için sadece türkler mi savaşmıştır.Peki Osmanlı döneminde Anadolu da yaşayan diğer müslüman milletler savaş sırasında seyircimi kalmışlardır...Gerçekler çarpıtılamaz sabit fikirlerle,ben daha fazla bu konuyu uzatmayacağım sonunda değişik damgalar yememek için...

M

muhik

Guest
Ayrıca şunu belirtmekte fayda görüyorum tabiki asıl unsur Türklerdir ve şu andada Türkler kadar islamiyetin bayrağını iyi taşıyacak bir millet daha tanımıyorum.Çünkü müslümanlık ve Türklük ve İslamiyet özdeşleşmiştir ve birbirinden bağımısız düşünülemez.Hatta tarihte hıristiyanlığı kabul eden bir Türk milleti vardır ki Türklüktende çıkmıştır.Başka unsurlarda ancak Türklerle omuz omuza olarak asıl gayemiz olan ism-i Muhammediyi(S.A.V) duyuracaktır.Buda karşılıklı hoşgörü ve dayanışmayla gerçekleşecektir.Batıda bir cinayet işleyen birinin cezasını kuzeydeki diğer kardeşimize isnat etmeden...

rusen_alp

New member
>
Safinaz Azerileri ayrı bir millet gibi yazdığı yazıdaki yanlışlığı hatırlattığın için teşekkür ediyor öncelikle ve Onlardan bu yanlışlıktan dolayı özür diliyor.Diğer unsurlara ayrım yapılmadığı konusundaki görüşünüze gelince"İnsan herkesi kendi gibi bilirmiş"diye bir söz vardır,yani bu sizin hüsnü zannınız.Ancak hiçbir konuda genelleme yapılması doğru olmadığı gibi bu konudada genellemeler gitmek doğru değilidir.Yani ayrımcılık yapanlar olduğu gibi "her iki millet içinde geçerli" bu şahıslar için geçerli tabi...ve yine aklından bile geçirmeyenlerde vardır.Ancak anarşizmin önüne önce din sonrada eğitimle geçilir...

Amacım kusur bulmak değildi, bilakis herkese açık bir forumda Azeri kardeşlerimizi farklıymış gibi algılanmanın önüne geçmekti.
Ayrımcılık yapanlar olursa , kendileri kaybeder, sen de bilirsin, TCK 216 ya göre ırkçılık yapmak suçtur, sırf ırkı nedeniyle insanları aşağılamak, bu farklardan halkı kin ve düşmanlığa sevk etmek suçtur, işte kanunlarımız dahi ırkçılığı yasaklıyor....

Ebu Zerr

New member
Türküm doğruyum çalışkanım...
Kürdüm doğruyum çalışkanım...
İngilizim doğruyum çalışkanım...
Faransızım doğruyum çalışkanım...
Almanım daoğruyum çalışkaınm...
...
Ne mutlu insan olan, ne mutlu müslümanım diyene...

rusen_alp

New member
Söyleyecek söz bulamıyorum ne demek bu vatan için sadece türkler mi savaşmıştır.Peki Osmanlı döneminde Anadolu da yaşayan diğer müslüman milletler savaş sırasında seyircimi kalmışlardır...Gerçekler çarpıtılamaz sabit fikirlerle,ben daha fazla bu konuyu uzatmayacağım sonunda değişik dagalar yememek için...

Şimdi ben diyorum ki, bu toprakları biz fethettik, Bizansla biz savaştık, onları bu topraklardan attık, Osmanlı Devletinin kurusu Osman Bey'di, bu beylik bir Türkmen aşiretiydi, bu beylik Anadolu Selçuklu devletinin zayıflamasıyla birlikte , etkinliğini arttırarak büyümeye başladı, zamanla sınırlar genişledi , bu topraklarda yaşayan farklı ırklardan insanlar, müslüman olunca , elbette bu vatan için onlarda savaştı, yani aslında benim demek istediğim, başkalarının vatan için mücadele etmediğinden ziyade, bu fütühatın ana maddesinin Türkler olduğunu gerçeğini göstermekti.

rusen_alp

New member
Ayrıca şunu belirtmekte fayda görüyorum tabiki asıl unsur Türklerdir ve şu andada Türkler kadar islamiyetin bayrağını iyi taşıyacak bir millet daha tanımıyorum.

Bu detayı atlamışım, yukarıdaki yazını hiç tasvip etmiyorum, zira bu şekilde bir düşünce ırkçılığa girer , şöyle ki ;
Biz Türkler'i tarih sahnesinde üstün kılan , Türk ırkına mensubu olduğumuz değil, tam tersine İslam'ı özümüzde benimseyip, cihat anlayışının bize uygun olmasından kaynaklanıyor, biz islamdan sonra hiç bir şekilde kan için, barbarca bir mücadelenin içinde olmadık, hep nefs-i müdafaa ve nizam-ı alem için mücadelemiz oldu.
Ne zaman ki islamdan ayrı düştük, işte o zaman geriledik, İnsanların çoğu Osmanlı'yı Viyana önlerine götürenin islam olduğunu bilmez de, Viyana önlerinden Yeşilköy'e kadar geri çekilmeyi hep islamdan bilir, oysa bu düşünce islam düşmanlığının bir yansımasından başka bir şey değildir.
Biz ne zaman ki islama sarıldık, o zaman ilerledik, ne zaman ki islamı bıraktık, kendi halimizde olduk, işte o anda geriledik, biz islama sarılmadığımız sürece , ne yapsak boştur, ileri diye görünenler aslında geriye gidişin bir vesilesidir.
Cenab-ı Allah bu dini , kıyamete kadar koruyacağına söz vermiştir, yine Kuran-ı Kerim de şöyle bir ayet hatırlıyorum , fakat sureyi hatırlamıyorum şu manaya gelmesi gerekiyordu , eğer Allah yolunda cihad etmekte gevşekliğe düşerseniz, Öyle bir kavim gelir ki, sizi onlar bu mücadelede geride bırakır..

M

muhik

Guest
Bu detayı atlamışım, yukarıdaki yazını hiç tasvip etmiyorum, zira bu şekilde bir düşünce ırkçılığa girer , şöyle ki ;
Biz Türkler'i tarih sahnesinde üstün kılan , Türk ırkına mensubu olduğumuz değil, tam tersine İslam'ı özümüzde benimseyip, cihat anlayışının bize uygun olmasından kaynaklanıyor, biz islamdan sonra hiç bir şekilde kan için, barbarca bir mücadelenin içinde olmadık, hep nefs-i müdafaa ve nizam-ı alem için mücadelemiz oldu.
Ne zaman ki islamdan ayrı düştük, işte o zaman geriledik, İnsanların çoğu Osmanlı'yı Viyana önlerine götürenin islam olduğunu bilmez de, Viyana önlerinden Yeşilköy'e kadar geri çekilmeyi hep islamdan bilir, oysa bu düşünce islam düşmanlığının bir yansımasından başka bir şey değildir.
Biz ne zaman ki islama sarıldık, o zaman ilerledik, ne zaman ki islamı bıraktık, kendi halimizde olduk, işte o anda geriledik, biz islama sarılmadığımız sürece , ne yapsak boştur, ileri diye görünenler aslında geriye gidişin bir vesilesidir.
Cenab-ı Allah bu dini , kıyamete kadar koruyacağına söz vermiştir, yine Kuran-ı Kerim de şöyle bir ayet hatırlıyorum , fakat sureyi hatırlamıyorum şu manaya gelmesi gerekiyordu , eğer Allah yolunda cihad etmekte gevşekliğe düşerseniz, Öyle bir kavim gelir ki, sizi onlar bu mücadelede geride bırakır..
Bu yazımdaki kastım bir millete bazı özellikler bahşetmek değildi sözlerim maksadının dışına çıkmış olabilir.Burdaki kastım şu anki durum itibariyle ki bunada karşı çıkanlar olabilir ama Arabistanda başta olmak üzere birçok müslüman Arap ülkesinde vehabilik ve buna benzer mezhepler çok yaygın olmasından ve şerri hükümlerin islam ülkelerinde yanlış uygulamasından kaynaklanan fikirlerimdendi.Yoksa kastım kesinlikle şu millet daha üstündür demek değildi.Türkiyedeki müslümanlarda sapık mezhepler istatistiğe dökülecek kadar olmamasındandır.

Üst Alt