Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Eski nakşi şeyhiyken muvahidliği seçen ferit aydın

elkaria

Member
Feriduddin AYDIN [ Eski Tarikat Şeyhi, uzun zaman önce Tevhide döndü ] , Abdulkadir Geylani nin 23'üncü göbek torunlarındandır.

Feriduddin AYDIN ın ağzından bir açıklama :

Dolayısıyla verdiğimiz bilgilerin bir kısmı yazılı kaynaklara, öbürleri de yalanlayamadığımız rivayetlere dayanmaktadır ve gerçeğe çok yakındır.

Önce size (yukarıdan aşağıya doğru) Feriduddin AYDIN ın soy ağacını sunuyorum:

1. Ali b. Ebitâlib (ra)
2. Hasan es-Sıbt (Hz. Hasan) b. Ali’yil-Murtaza
3. Hasan el-Musenna b. Hasan es-Sıbt
4. Abdullah el-Mahz b. El-Hasan el-Musennâ
5. Musa el-Cûn b. Abdillâh
6. Abdullah b. Musa
7. Musa b. Abdillah
8. Davud b. Musa
9. Muhammed b. Davud
10. Yahya'z-Zâhid b. Muhammed
11-Abdullah b. Yahya ez-Zâhid
12. Musa b. Abdillah
13. Abdulqadir el-Geylânî b. Musa
14. Abdulvahhab bin Abdilqadir
15. Suleyman bin Abdilvahhab
16. Abdullah b. Suleyman
17. Şeref b. Abdillah.
18. Ahmed b. Şeref el Qattâl
19. Abdulkhaliq b. Ahmed
20. Ubeyd el-Qadirî b. Abdilkhaliq
21. Abdussamed b. El-Ubeyd
22. Abdullah b. Abdissamed
23. Abdulqadir b. Abdillah
24. Abdurrahman b. Abdilqadir
25. Ubeyd b. Abdirrahman
26. Abdul'ilah b. Ubeyd
27. Huseyn b. Abdil'ilhah
28. Ubeyd el-Mektûm b. El-Huseyn
29. Abdurrahman b. Ubeyd el-Mektûm
30. Abdullah (Hacı Abdiş) b. Abdirrahman
31. El-Hâc Hızır b. Abdillah
32. Molla musa b. Hızır
33. Muhammed'ul Hazîn b. Musa
34. Abdullah b. Muhammed.
35. Salah b. Abdullah el-Haşimi

Bu listenin sonunda 35'inci sırada yer alan zat Feriduddin AYDIN ın Babası Salah b. Abdullah el-Haşimi'dir. Halk arasında; Şeyh Selahaddin Efendi olarak tanınırdı. TC. Nüfus kütüğündeki adı : Selahattin Aydın'dır.

Feriduddin AYDIN ın Atası Şeyh Abdulkadir Geylâni hakkındaki bilgilerin çoğu babası tarafından Feriduddin AYDIN a nakledilmiştir. Önemli bir kısmı da kişisel araştırmaları ile kaynaklara dayanarak edindiği kitabi bilgilerdir.

Şimdi bu bilgileri size sunuyorum:

Şeyh Abdulkadir Geylâni'nin:

Doğum ve ölüm tarihleri: Hicri;470 – Milâdî;1077 / Hicri;561 – Milâdî;1166 (91 yıl yaşamıştır)

Doğum Yeri: Iran'ın kuzeyine düşen Taberistan bölgesinde Elburz dağları'nın eteğinde (bugün Rasht merkesine bağlı) Gilân vilâyeti'nin Nif kasabasıdır. Burası, akarsularıyla, bağ bahçe ve pirinç tarlalarıyla eskiden beri meşhurdur.

Tanınmış bir Arap aileden gelen Abdulkadir Geylâni'nin, İran'ın bu bölgesinde dünyaya gelmiş olması, onun torunlarından biri olarak Feriduddin AYDIN ın bugün TC. Sınırları içinde doğup büyümüş olması gibi bir olaydan pek farklı değildir. Bunu kısaca şöyle izah edebilirim: Dünyanın her yerinde insanlar başka ülkelere, başka bölgelere göç eder dururlar. Bu göçlerin çeşitli sebepleri vardır. Feriduddin AYDIN ın Büyük Haşimi sülalesi de çeşitli sebeplerle İslam coğrafyasının birçok yerine göç etmişlerdir. Özellikle ataları İran'ın bu bölgesinde vaktiyle Taberistan Devleti adı altında küçük bir devlet de kurmuş olduklarına göre sülalesinin bu münasebetlerle bir sure burada tarih sahnesine çıktıklarını düşünüyor.

Bu zat birçok eser yazmış olabilir. Fakat hiç şüphe etmemelidir ki onun sahip olduğu geniş şöhretinden yararlanmak isteyenler, hem bu eserler üzerinde tasarrufta bulunmuş olabilirler, hem de kendisine ait olmayan kitapları onun eserleriymiş gibi göstermiş olabilirler.

Bu konuda Feriduddin AYDIN ın bildikleri bilgiler şundan ibarettir:

Feriduddin AYDIN ın Babasının ifadesine göre Abdulkadir Geylâni'ye ait olduğu konusunda şüphe etmediğimiz tek eser: El-Feth'ur-Rabbânî'dir.
Konusu: genel manada vaaz irşad ve nasihatlerdir.

Fakat daha sonra, bir araştırmacı olarak yaptığı incelemelerde, özellikle Keşfuzzunun, Hidayetu'l-Arifîn ve Mu'cemu'l-Muellifîn adlı kaynakların verdiği bilgilere göre:

Fütuhu'l-Gayb adlı kitabın da Ona ait olduğuna inanıyorum.
Onu isnad edilen Füyuzat-ı Rabbaniye adlı kitabın ise asla onun eseri olduğuna inanmıyorum! Onun için mü'minleri bilhassa bu kitap ile ilgili olarak uyarmak istiyorum.

Ona ait olduğuna ilişkin diğer eserler hakkında ise birşey söylemek istemiyorum. Çünkü bu konuda herhangi bir bilgim yoktur.

Hülasa; bu zatın ehl-i sünnet bir ailm olduğu selefi şahsiyetler tarafından da vurgulanmıştır. Bilhassa İbn Teymiyye ve Öğrencisi İbn el-Qayyim bu konuda tatmin edici bilgiler vermişlerdir.

Ferit AYDIN

oðuz bakar

New member
BİR EKSİK VAR

Söze : EUZÜ BİLLAHİ MİNER.......

Diyerek başlamamışsın . Yoksa İŞİN MECRASI BAŞKA YÖNE KAYAR . AMAN DİKKAT .

oðuz bakar

New member
Bekir Kardeş , Taşi Daha önceden Gediğine Koymuştum

Bekir Kardeş , Taşi Daha önceden Gediğine Koymuştum

FORUM HAKKINDA BÖLÜMÜ , "BEN HATALIYIM" BAHSİ .;)
:):D:p:):D;)

oðuz bakar

New member
Allah Razi Olsun Bekir Kardeş , Hüsnüzannin Boşa çikmaz Inşaallah

Allah Razi Olsun Bekir Kardeş , Hüsnüzannin Boşa çikmaz Inşaallah

Fakat bu denediğim tarz benim tarzım değil be kardeş .
Ben yine DOBROSKİ'yim .
Kalbimdeki neyse aynen söylerim .
Zararını da çekerim ya .
Karakterim böyle kardeş .

Üst Alt