Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Efendimizin Sünnetlerini Ve Edeblerini muhafaza

samanyolu

New member
Ahir zaman Peygamberi Hz Muhammed Mustafa ( s.a.v ) hariç bütün Peygamberler ( a.s ) , insanlara allah’ın emirlerini yapmalarını ve yasaklarından kaçınmalarını tebliğ etmek için Allah u Teala tarafından belli bölgelere ve kavimlere gönderilmiştir.

Peygamberlerin sonuncusu ve Peygamberlerin Server i Hz Muhammed Mustafa ( s.a.v) de , bütün insanlığa ve bütün aleme Peygamber olarak gönderilmiştir . Bizler onun Ümmeti olarak onun hal ve hareketlerini ne kadar hayatımıza geçirebilirsek , ona o kadar yakın oluruz .

Şunu unutmayalım ki ; Allah u Teala ya ( c.c ) yakın olmamızın tek yolu , Resulullah’a yakın olmaktan geçer.
Ayet-i kerime ler Allah-u teala (c.c) buyuruyor ki

Peygamber’in size getirdiklerini tutunuz , yasak ettiği şeylerden sakınınız * ( Haşr.7 )

Peygamberler , nefsin arzusuna uyarak söz söylemez ; onun söylediği söz , kendisine vahiy edilenden başka bir şey değildir * ( Necm.3 – 4 )

De ki : Allah’ı severseniz bana uyunuz ki , Allah’ta sizi sever , günahlarınızı bağışlar * ( Al-i İmran.31 )

Allah’tan ve Kıyamet Günü’nden korkan sizler için Peygamberler ne güzel örnektir * ( Ahzab.21 )

*Hayır , öyle değil , Rabbin celle ve şanüh hakkı için , aralarında ihtilaf ettikleri şeyde seni hakem yapıp , sonra o hükümden nefislerinde güçlük ve şekk duymaksızın sana inkıyad etmedikçe iman etmiş olmazlar * ( Nisa.65 )

Bir kimse Peygamber’e itaat ederse , allah’a itaat etmiş demektir * ( Nisa.80 )

(Peygamber’in ) Emrine muhalefet edenler fitneye ve can yakıcı azaba uğramaktan korksunlar * ( Nur.63 )

Hadis-i şerifler

Hazreti muhammet aleyhisselam Efendimiz buyuruyorki

Allah’tan ittika etmenizi , üzerlerinize bir Habeşi tayin olsa dahi sözünü dinlemenizi ve ona itaat etmenizi tavsiye ederim . Sizin içinizden hayatta kalanlar bir çok ihtilaflar görürler . Binaenaleyh benim sünnetimden ve hidayete nail olan Hülefa-i Raşidin in sünnetinden ayrılmayınız ; ona sımsıkı sarılınız . Dinde ihdas edilmiş bid’at lardan sakınınız . Zira her bid’at dalalettir.

Bütün ümmetim Cennet’e girerler ; yalnız istemeyenler müstesna Ya Resulullah , kim istemez ? diye sorulduğunda :

Bana itaat eden Cennet’e girer ; dinlemeyen Cennet’i istememiş demektir

Ben size bir şey teklif etmedikçe , beni kendi halime bırakınız . Sizden evvelki milletler,ancak peygamberlerinden çok sual sormak ve onlarla münakaşa etmek yüzünden helak oldular . Binaenaleyh her hangi bir şeyden men edersem ondan sakınınız ; emrettiklerimi de elinizden geldiği kadar yapınız.

Ey allah’ın kulları , saflarınızı düzeltiniz . Yoksa Allah'u Teala aranıza muhalefet ilka eder de bir birinize yüz çevirirsiniz.

Allah’ın benimle gönderdiği hidayet ve ilim,bol yağmura benzer ki , o yağmurun isabet ettiği yerin bir kısmı suyu içen kuvvetli bir toprak olup bol ot bitirir . Bir kısmı da su içmeyen katı bir yer olup suyu biriktirir ve muhafaza eder de , Allah u Teala o su ile insanları faydalandırır ; insanlar ondan içerler , hayvanlarını sularlar ve onunla
ekerler , biçerler . Yine o yağmur öyle bir yere isabet eder ki , orası düz ve kaypaktır ; ne su tutar , ne ot bitirir . İşte bu , Allah’ın dinini anlayan ve Allah u Teala nın benimle gönderdiği hidayet ve ilimden faydalanan ve onları bilip başkalarına da öğreten kimse ile buna kulak asmayan , benim getirdiğim hidayeti kabul etmeyen kimsenin benzeridir.

Benim ve sizin benzeriniz , ateş yakan ve ateşine pervane ve çekirgeler düşmeye başlayınca onları men e çalışan kimsedir . Ben sizi ateşe düşmekten korumak için eteklerinizden tutuyorum ; halbuki siz , benim elimden kurtulmaya çalışıyorsunuz.

Ey insanlar ! Siz yalın ayak , çıplak ve sünnetsiz olarak Allah huzuruna haşrolunacaksınız . Nasıl ki Cenab-ı Hak :

“ İlk yarattığımız gibi halkı tekrar yaratacağız ; bunu va’dettik,yapacağız .” Buyurdu . Haberiniz olsun ki , kıyamet gününde ilk elbise giydirilecek kimse , İbrahim ( a.s ) olacaktır . Yine agah olunuz ki , benim ümmetimden bir çok kimse getirilip sol tarafa sevk olunurlar . Ya Rab bunlar ashabımdır , merhamet et derim . “ Bunların senden sonra neler işlediklerini sen bilmezsin ! “ denir .

Bunu üzerine ben , İsa (a.s) ın dediğini derim . Aralarında bulunduğum müddetçe onlara gözcü idim . Beni kabzettikten sonra onların murakıbı Sen oldun . Zaten onlar Sen’in kullarındır . Mağfiret edersen , Sen Aziz ve Hakimsin , derim . Bana da “Onlar , kendilerinden ayrıldığın günden itibaren arkalarına dönerek irtidatlarında devam etmiş bulunuyorlar ” denir

Resulullah ( s.a.v ) efendimizin sünnetine uymak konusunda Hz Ömer (r.a ) efendimizin Hacer-i Esvet taşını öperken :

” Bilirim ki sen bir taşsın ; ne faydan dokunur , ne ziyanın . Eğer Peygamber ( a.s ) ın seni öptüğünü görmemiş olsaydım , öpmezdim ” dediği rivayet edilmiştir . Allah’ım, “ Ey Habibim , Sen olmasaydın , hiçbir şeyi yaratmazdım “ dediğin . Yaratılmışların ve bundan sonra yaratılacakların yücesi . Hem dünya , hem de ahıret güneşi ve sultanı Hazret-i Muhammed Mustafa aleyhi’s selam efendimizi tanımayı , anlamayı , ona yakın olmayı ve onun yolundan gitmeyi bizlere nasip eyle . ( Amin )

Üst Alt