Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Efendimizden Espriler..!

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
...

Yaşlı bir kadın mescid e Efendi mizin yanına gelir ve
Ey Allah'ın Elçisi, benim için dua et de Allah beni cennet ine
koysun .Efend imiz:
Yaşlı kadınlar cennet e gireme z der.
Kadın üzülür nerdey se ağlayacaktır
Efendi mizin yüzünde bir tebessüm yayılır:
Üzülme,yani yaşlı değil,
bir genç kız olarak cennet e girece ksin,der

Bir yolcul uk sırasında Enceşe isimli bir arkadaşı
devele rinin önünde daha hızlı yürümeleri için
şarkı söyleyerek tempo tutmak tadır
Şarkı hızlanır tempo yükselir ve devele rin sürati artar.
devele rin üzerinde buluna n hanımlar için endişeye kapılan
Efendi miz Enceşe ye seslen ir:
Enceşe dikkat et Billur lar kırılmasın

Hanım sahabi lerden biri çekinerek bir dileğini anlatm aktadır
Efendi miz onu rahatl atmak ister
Ona derki: Sen şu gözünde ak olan kişinin eşisin değilmi?
Hanım sahabi şaşırarak
Ey Allah ın elçisi benim kocamın gözünde ak yoktur der
Efendi miz sav gülümseyerek
Her insanın gözünde ak olur der

...

Y

Yalanmýþ

Guest
Hz.Ebubekir'le zeytin yemekteler bir gün. Efendimiz (s.a.v) kendi önünde ki zeytin çekirdeklerini, Hz. Ebubekir'in (r.a) önüne iteler ve: ''Benim kardeşim öyle acıkmış ki, ne kadarda çok zeytin yemiş'' der. Hz.Ebubekir'de (r.a) ''Benim efendimde öyle acıkmış ki, zeytini çekirdekleriyle beraber yemiş'' der.

Hz. Aişe validemiz, Hz.Yusuf (a.s) ı gördüklerinde ellerini kesen kadınlar için, onlar benim Efendimi görselerdi, o bıçakları yüreklerine saplarlardı buyurmuş. Nasıl bir güzelliktir aklım almıyor, yüreğim kabarıyor sadece. Mevlâm nasip etsin görmeyi cümlemize. Amin.

Allah razı olsun konu için.

a l p e r

New member
Hadisi şerifleri verirken kaynak gösteriniz. Kim aktarmış, nerede yazıyor, senedi nedir, sahihmidir...

Selametle...

a l p e r

New member
Sahih-i Muslim'i inceliyorum inşaAllah.

Sayın "Yalanmış", siz de en azından kaynak gösterin ki kimlerin rivayet etiğini öğrenelim :)

a l p e r

New member
Allah(cc) razı olsun. (amin)
Hakkınızı helal edin, bu kadar sormamın sebebi bu rivayetlerin sağlam bir kaynaktan alınıp alınmadığını araştırmak ve tasdik etmektir. Ben İmamı Nevevi - Riyazü's Salihin'de okuduğumu hatırlamıyorum ancak unutmuş da olabilirim. O yüzden tekrar okuyacağım ve Sahih-i Muslim'i de internetteki kaynaklardan inceleyeceğim inşaallah :)

þualar

New member
kardeşim konu başlığına espiri değilde efendimizden latifeler olsa idi daha iyi olurdu amaa Allah razı olsun ;)

abrec

New member
ben bu gözünde ak olan adam latifesini kadın kocasını kaybetmiş şeklinde duymuştum..
bazı hadisler nedense çeşitli şekillerde anlatılıyor..
mesela bir hadisde hz.ebubekir diye geçen kişi diğer başka bir yerde okuduğumda hz.ali oluyor..bunu sizde farkettinizmi.
neden böyle farklı anlatımlar olabiliyor biliyormusunuz?

Tarihci

New member
Web sitesi
www.saidnur.org
kardeş ben o hadisi bir kitabcıktan okudum, kitabcığın sonundadaki nottada kütüb ü sitte den derlenmiştir yazıyordu..

hadisler sözü anlatılırken kasıtlı değilde unutma sebebiyle oluyor olması kuvettle muhtemeldir.. mesela ben ilgilendiğim küçük kardeşlerime bu hafta hz.Ömerden bişey anlatıyorum bi dahaki haftaya soruyorum gecen hafta anlattığım şeyi bana aanlatın bakalım,,diyorlarki hz.Ebubekr....... :) aynı olayı biri hz Ebubekr diye anlatıyor diğeride yok yahu hz Ali idi diyor :) tabi bunlar küçük kardeşlerimiz ama muhtemelen büyüklerimizde aradan zaman gectikçe unutup kişileri karıştırıyor olabilir..

Çilekeþ

New member
Hz.Ebubekir'le zeytin yemekteler bir gün. Efendimiz (s.a.v) kendi önünde ki zeytin çekirdeklerini, Hz. Ebubekir'in (r.a) önüne iteler ve: ''Benim kardeşim öyle acıkmış ki, ne kadarda çok zeytin yemiş'' der. Hz.Ebubekir'de (r.a) ''Benim efendimde öyle acıkmış ki, zeytini çekirdekleriyle beraber yemiş'' der.

Çok güzel :) gönül zenginliğine bakarmısınız. Allah (c.c.) razı olsun.

Üst Alt