Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ecnebi ilim adamları

sinang

New member
DEKART (DESCARTES) şöyle der:

«Aciz olduğunu idrâk etmekle beraber, mükemmel bir zatın varlığının gerekli olduğunu kuvvetle hissediyorum. Bu hissi bana verenin, bütün kemal sıfatlarıyla muttasıf olan o zât olduğuna ister-istemez inanıyorum. O yüce zât
allah.gif
'tır.»

NEVTON (İSAAC NEVVTON) şöyle der;

¦Yaratıcı hakkında şüphe etmeyin... Çünkü bu varlıkları sadece tesadüflerin idare etmesi akla sığmaz.»

HERŞEL (HERSCHEL) şöyle der:

«İlmin sahası genişledikçe ezelî ve ebedî kudrete sahip bir yaratıcının varlığını gösteren sarsılmaz deliller çoğalır. Jeoloji alimleri, Matematikçiler, Astronomi alimleri, Fen alimleri ilim kalesini yardımlaşarak kurarlar. Bu,
allah.gif
'ın yüceliği ve birliğine şahid olan yıkılmaz bir kaledir.»

HERBERT SPENCER şöyle der: «İlim hurafelere karşıdır. Fakat hiçbir zaman dine karşı olamaz. Maddî ilimlerin birçok kısmında

— 46 —

«dinsizlik ruhu» bulunmaktadır. Fakat sathî bilgileri açıp gerçeklere varan köklü bilgiler, dinsizlik ruhundan çok uzaktır. Tabiat bilgisi hiçbir zaman dine karşı değildir.

Kendini maddî ilimlere vermek de bir nevi (sessiz) ibadettir. Tetkik edilen şeylerin kıymetli olduğunu ve yaratıcısının eşsiz kudret sahibi olduğunu, sessiz bir şekilde itiraftır. Bu araştırma lisan ile yad edilen bir teşbih değil, bilfiil yapılan teşbihtir.
Sözler ihtiram değil.gerçeklerdir.

Üst Alt