Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ebu Hüreyre(r.a)'den naklediliyor

muhammet

New member
Rasûlullah(s.a) ashabından bir grubun içindeyken şöyle dedi:
" Yarın cennet ehli olan birisi sizinle beraber namaz kılacak".
Ebu Hüreyre şöyle devam eder:
" O adam olmayı çok arzu ettim. Sabahleyin Rasûlullah(s.a)'ın arkasında namaz kıldım. Bütün insanlar gidip yalnızca ben ve Rasulullah (s. a) kalıncaya kadar orada namaz kıldım. Daha sonra hırka giymiş, elbisesinin yamaları sökülmüş esmer bir adam gelerek elini Rasulullah (s.a)'ın eli üzerine koydu. Sonra;
'Ey Allah'ın Peygamberi! Benim için Allah'a duâ et' dedi.
Rasulullah (s.a) onun şehadeti için dua etti. Bu arada ben adamdan çok keskin bir misk kokusu almaya başladım. Sonra;
'Ya Rasulallah! Bu, 0 adam mı?' diye sordum. Rasulullah(s. a); 'Evet. Falanca kabilenin kölesi' dedi. 0 zaman ben;"Ey Allah'ın Peygamberi, onu satın alsan, sonra da azat etsen olmaz mı?" dedim. Rasulullah (s.a);
"Bu benim için uygun olmaz. Ey Ebu Hüreyre, ya Allah (c.c) onu cennetin sahiplerinden biri yapmak istiyorsa! çünkü cennetin sahipleri ve efendileri vardır. Bu siyah adam cennetin sahipleri ve efendilerinden olacak. Ey Ebu Hüreyre! Allah (c.c), yarattıklarından, saf, tertemiz halktan gizli ibadet edenleri yüzü gözü toz toprak içinde olanları ve karınlarına helal lokmadan başka bir şey girmeyenleri sever Onlar, emirlerin yanına girmek için izin istediklerinde, onlara izin verilmez, zengin kadınlara evlenme teklif ettiklerinde onlarla evlenilmez, kayıp olduklarında onları kimse aramaz, bir yerde hazır olduklarında onları kimse çağırmaz, çıkıp geldiklerinde onların gelişine kimse sevinmez, hasta olduklarında onları kimse ziyaret etmez' öldüklerinde cenazelerine kimse gelmez' dedi. Orada bulunanlar:
Ya Rasûlallah! Bunlardan birini bize söyler misin? dediler;
Uveys el-Karani' dedi. Oradakiler;
Uveys el-Karani kimdir?' diye sordular. Rasulullah (s.a) şöyle anlattı:
"Elâ gözlü, omuzlarının arası geniş,orta boylu, oldukça esmer, göğsüne doğru uzanan ve secde yerine değer bir çenesi olan, Kur'an'ı okuyup kendisi için ağlayan, söylenmeye değmeyecek iki kaftanı olan, yünden bir izar ve rida giyen, yeryüzü ehli içinde bilinmeyen, gökyüzü ehli içinde tanınan,. Allah (c.c) adına yemin ettiğinde Allah (c.c)'ın onu yalancı çıkarmayacağı birisidir. Dikkat edin, onun sol omuzunun altında beyaz bir parlaklık vardir.

Üst Alt