Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Ebu Cehil Hakkında

Melancholy

New member
Arkadaşlar hepinizin malumu üzere Ebu Cehil, İslam düşmanı bir kafirdi ve yaşadığı gibi de öldü. Ancak Ebu Cehil hakkında bir sorum var. Ebu Cehil'in künyesi Ebu'l Hakem'di. Dolayısıyla düşünüyoruz ki bu adamının Hakem adında oğlu olması lazım, ancak Hakem adında oğlu da yok. Ve aşağıdaki Hadisi okuyuncada,

Hadis No : 0126
Ravi: Şureyh İbnu Hani
Tanım: (Babasından naklediyor Hz. Peygamber (sav), kavmimin beni Ebu'l-Hakem diye künyelediklerini işitmişti. Beni çağırtarak: "Hakem olan Allah'tır, hüküm de O'nadır, öyle ise, sen nasıl Ebu'l-Hakem künyesini taşırsın?" dedi. Ben açıkladım: "Kavmim bir meselede anlaşmazlığa düşünce bana gelirler, ben hükme bağlarım. Her iki taraf da verdiğim hükme razı olurlar." Resulullah (sav): "Bu ne güzel şey?" buyurdu ve "Çocuklarından neler var?" diye sordu. Ben: "Şüreyh, Müslim, Abdullah var" dedim. Resulullah (sav): "En büyüğü hangisi?" dedi. "Şureyh" dedim. "Öyleyse", buyurdu, "sen Ebu Şüreyh'sin"

Kaynak: Ebu Davud, Edeb 70, (4955); Nesai, Kada 7, (8, 226-227)

insan düşünmeden edemiyor bu adam da Hakem miydi acaba?
Konuda bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Bu adama neden Ebu'l Hakem denilirdi?

Üst Alt