Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duanıza ihtiyacımız var!

asikkulun

New member
:(:(:(Arkadaşlar çok feci bir sıkıntı yaşıyoruz.o kadar sıkıntı içindeyiz ki dua dan başka bir şey yapamıyoruz.ve çaresiz bir haldeyiz.Allah rızası için dualarınıza ihtiyacımız var.dualarınızı bekliyoruz..Şimdiden hepinizden Allah razı olsun

selam ve dua ile...

B

beyaz_ýþýk

Guest
Rabbim Esmaü'l Hüsna sının hatırına sıkıntılarınızı gidersin insaallah..

biliyorsunuz dur ama bilmeyenler için yazmak istedim...aşagıdakileride uygularsanız cok iyi olur..

Sıkıntıdan kurtulmak için sebeplere yapışmak gerekir. (Çalışmadan dua eden, silahsız savaşa giden gibidir) hadis-i şerifi de sebeplere yapışmayı emretmektedir. Kur'an-ı kerimde mealen, (Her zorluğun bir kolaylığı vardır) buyuruluyor. .

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Her gün sabah akşam yedi kere, "Hasbiyallahü la ilahe illahü aleyhi tevekkeltü ve hüve Rabb-ül arşil azim" okuyan, dünya ve ahiret sıkıntısından kurtulur.) [İbni Sünni]

(La havle ve la kuvvete illa billah okumak, 99 derde devadır. Bunların en hafifi sıkıntıdır.) [Hakim]

(Rızka kavuşan çok Elhamdülillah desin. Rızkı azalan çok istiğfar etsin. Üzülüp sıkılan, la havle vela kuvvete illa billah desin.) [Beyheki, Hatib]

(Sıkıntıya düşen veya borçlanan, bin kere "La havle ve la kuvvete illa billahil aliyyil azim" derse, Allahü teâlâ işini kolaylaştırır.) [Şir’a]

(Sıkıntılı iken “Hasbünallah ve ni’mel-vekil” deyiniz!) [İ. Merdeveyhi]
(Yasin okuyanın sıkıntısı gider.) [Deylemi]

(La ilahe illallah kable külli şey’in, La ilahe illallah ba’de külli şey’in, La ilahe illallah yebka Rabbünâ ve yefni küllü şey’in diyen sıkıntıdan kurtulur.) [Taberani]

(Cuma namazından sonra, İhlâs, Felak ve Nas’ı yedişer defa okuyan, bir hafta, kaza, bela ve sıkıntılardan kurtulur.) [İ.Sünni]

("La ilahe illa ente, sübhaneke inni küntü minezzalimin" diyen, uğradığı beladan kurtulur.) [İ. Sünni]

(Sıkıntı için şu duayı okuyun: La ilahe illallahülazim-ül-halim la ilahe illallahü Rabbül-Arş-ilazim la ilahe illallahü Rabbüs-semavati ve Rabbül-Erdi Rabbül Arşil-kerim.) [Müslim]

(Sıkıntıya düşen 7 defa Allah, Allahü Rabbi, lâ üşrikü bihi şey’a desin!) [Nesai]
(Sıkıntı için, “Allah, Allah Rabbünâ lâ şerikeleh” deyin!) [Beyheki]

Sıkıntıdan kurtulmak için, Allahü teâlâya kalbinden yalvararak, 14 secde âyetini [ezberden, ayakta] okuyup, her birinden sonra, hemen secde etmelidir. (Nur-ül-izah)

(Bismillâhirrahmânirrahim ve lâ-havle ve lâ-kuvvete illâ billâhil’ aliyyil’azim) okumak, sinir hastalığına ve bütün sıkıntılara iyi gelir.

İmam-ı Cafer hazretlerinin sıkıntıya düşünce, okuyup, sıkıntıdan kurtulduğu dua şöyledir:
(Yâ uddeti ınde şiddeti, ve yâ gavsi ınde kürbeti! Ührüsni bi-aynikelleti lâ tenâmü vekfini birüknike ellezi lâ yürâmü)
Anlamı şöyledir:
Güçlükte desteğim, sıkıntıda imdâdıma yetişen, her an görüp gözeten Rabbim, beni muhafaza et, sonsuz kudretinle, bana yardım eyle!

Hasan-ı Basri hazretlerine, kıtlıktan, fakirlikten, çocuğunun olmadığından şikayette bulunuldu. Hepsine de istiğfar etmesini söyledi. Sebebi sorulunca, şu mealdeki âyet-i kerimeleri okudu:
(Çok affedici olan Rabbinize istiğfar edin ki, gökten bol yağmur indirsin; size, mal ve oğullar ile yardım etsin, sizin için bahçeler, ırmaklar versin.) [Nuh 10-12]

Bir hadis-i şerif meali de şöyledir:
(İstiğfara devam edeni, Allahü teâlâ, her sıkıntıdan, üzüntüden, dertten, geçim darlığından kurtarır, ferahlığa çıkarır ve ummadığı yerden rızıklandırır.) [Nesai, Ebu Davud, İbni Mace]

Cepte altın taşımak da sıkıntı için faydalıdır. Sadaka vermek ve 70 kere (Estagfirullah min külli mâ kerihallah) demek, sıkıntıları giderir. Bu istiğfarın anlamı, “Ya Rabbi, razı olmadığın şeylerden ne yapmışsam hepsini affet, yapmadıklarımı da yapmaktan koru” demektir.

Sıkıntı için şunlara da riayet edilmelidir. Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:

(Sıkıntıları sadaka ile önleyin.) [Deylemi]
(Tarak kullanmak, sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Güzel koku ve temiz elbise sıkıntıyı azaltır.) [Bostan]
(Abdestten artan suyu içmek sıkıntıyı giderir.) [Deylemi]

(Akik yüzük sıkıntıyı giderir.) [Ukayli]
(Başkasının sıkıntısını giderenin sıkıntısı gider.) [İ. Ahmed]

(Sıkıntıda duam kabul olsun diyen, genişlikte çok dua etsin.) [Tirmizi]
(En üstün ibadet sıkıntıya sabretmektir.) [Tirmizi]

Kur'an-ı kerimde de mealen buyuruluyor ki:
(Sabır ve namazla Allah’a sığınıp yardım isteyin.) [Bekara 45]

(Ey iman edenler, sabır ve namaz ile Allah’tan yardım isteyin. Çünkü Allah elbette sabredenlerle beraberdir.) [Bekara 153]

([Doğru kılınan] Namaz, münker ve fahşadan [edepsizlikten, akla ve dine uymayan, esrar, içki, zina, livata gibi her türlü kötülükten, günahtan] alıkoyar.) [Ankebut 45]

Her sıkıntının ilacı beş vakit namazı doğru kılmaktır. Namaz doğru kılınırsa bütün sıkıntıları yok eder.

H

hüma-gül

Guest
Kardesim Allah(cc)yardimciniz olsun.Bu dünyada sinaniyoruz.Bu halimizede sükretmemiz gerek.Derdi veren de o, dermani verende Allahim herseyi en güzeliyle bilendir.

ibrahim571632

New member
Cenabu Allah ve Tekaddes Hazretleri bu ağır imtihanında yar ve yardımcın olsun.Unutma kardeşim Allah sabredenlerle birliktedir.

mhmt

New member
Allah yar ve yardımcınız olsun kardeşim..en kısa zamanda derdinize derman versin..-amin-

selametle..

berfut

New member
sabır

sabır

Allah’ın yardımı kulun sabrı ile beraberdir. Derdin ferahlayıp açılması da musibet ile beraberdir. Muhakkak ki her güçlükle beraber kolaylık vardır.”
Hz. Muhammed (sav)
Sabır insana acı veren ve kulu kederlendiren musibetler karşısında kişinin tevekkül ederek gönül rahatlığıyla, teslimiyet içerisinde sessiz kalabilmesidir.
“Mümine isabet edipte onun hoşlanmadığı her şey musibettir” der, Sevgili Peygamberimiz. İşte bunun gibi mümine elem gelen, tahammülü acı, fani nefisine ağır gelen durumlara dayanabilmek ancak "Merhametlilerin Merhametlisi"ne güvenle mümkündür.
Mümin bilir ki: Allah hüzünlü olan tüm gönülleri sever ve Allah sabredenlerle beraberdir. Mümin bilir ki eleminden gözünden düşen her damla kefaretidir bir günahına…

Gözleri uykusuzluktan kapanmak üzereydi bir de dolup ta taşamayan yaşların ağırlığı vardı acısı iliklerine kadar işleyen. Ama inatla bekledi herkesin yatmasını. Yalnız yapması gereken, uzun, elem dolu, çetrefilli bir hesaptı bu daha fazla ertelemeyecekti.
Oturdu nihayet boşalan salonun masasına. Beklediğine de değdi hani, etrafta ölüm sessizliği içinde ilk günkü ağıtının feryadı hala yankılanıyordu.
En baştan başlamalıydı, onu ilk gördüğü gün elleri titreye titreye kahve sunuşu geldi önce hatırına. Nişanı, düğünü ve o gün… daha muradına ereli 4 gün olmuştu. Bu çok fazlaydı, neden herkes yuvasında mesut günler geçirirken henüz ona doyamamışken kanser olduğunu mu öğrenmeliydi onu hayat bağlayan, mutluluğunun tek müsebbibinin, biricik eşinin. O daha kafasındaki binlerce sorudan birine bile cevap bulamamışken başladı hastane günleri evliliğinin üçüncü ayında. Terler akan alnından çekti ellerini gözlerinden süzülen yaşları sildikten sonra boş boş baktı ellerine ve hesaplamaya çalıştı; kaç saat, kaç gün, kaç hafta, ay, yıl, asır, kaç, kaç..?Sonra ilk evlilik yıl dönümlerini kutladıkları o gece geldi ağlamaktan kızarmış gözlerinin önüne hastanedeki odalarında, aslında ardına ağıtlarını feryatlarını sakladığı sahte tebessümler eşliğinde kutlanan son yıl dönümü…ve o gece..onu yitirdiği, gözlerindeki umut ışığının söndüğü o gece…üzerinden tam 7 ay geçmişti. Peki yaktığı ağıtların, ettiği isyanın FAYDASI VARMIYDI ACILARINA… anladı ki yoktu, acısını, yürek sızısını artırmaktan başka bir işe yaramamıştı. O halde…
Mırıldandı:

”o halde sabır ile namazla Allah’ tan yardım isteyin! Hâlbuki şüphesiz o Allah’a gönülden bağlı olanlardan başkasına elbette ağır gelir.(Bakara s. a.45)”

“(Habibim ya Muhammed!)Sana vahyolunana tabi ol ve Allah hüküm verinceye kadar sabret! Çünkü o, hüküm verenlerin en hayırlısıdır.(Yunus s. a.109) “ hemşo dualarımız seninle....

abrec

New member
valla bende aynı durumdayın arada benide çıkartın

"ÇÝL€"

New member
..Sükutun Hakým Huzurun Var Olduðu Yerden..
:(:(:(Arkadaşlar çok feci bir sıkıntı yaşıyoruz.o kadar sıkıntı içindeyiz ki dua dan başka bir şey yapamıyoruz.ve çaresiz bir haldeyiz.Allah rızası için dualarınıza ihtiyacımız var.dualarınızı bekliyoruz..Şimdiden hepinizden Allah razı olsun

selam ve dua ile...
valla bende aynı durumdayın arada benide çıkartın

Kardeşlerim Rabbim yardımcınız olsun sizin için bol bol dua edicem İnşallah hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun En Büyük Merhamet sahibi bizleri kaldıramayacağımız imtahanlara tutmaz hayırlısı ile bu sıkıntılarıda atlatırsınız inş.....

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım.
Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da
Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad olurlar.
(Bakara Suresi, 186)
Büyük zorluklara dûçar olduğunuz zaman "Allah bize yeter. O ne güzel vekildir" zikr-i ce-mîlîne devam ediniz." Ebû Dâvud, Vitr, 25; Tirmizî Kıyâme, 8; İbn Hanbel, Müsned, I/336.

nurullah_01

New member
İnsan, maruz kaldığı sıkıntılı takdirlere nefsinin isyan etmeyip itaat etmesi için duâ etmeli, hakkında hayırlısını dilemelidir. Peygamberimiz (sav) böyle sıkıntı içinde kalan kimseye duâ tavsiye buyurmuştur. Onu okumalı, Allah'a teslim olmalıyız.

"Bismillâhi alâ nefsi ve mâlî ve dînî. Allahümme raddınî bi-kadâike ve bârik lî fîmâ kuddire lî, hattâ lâ uhibbe ta'cîle mâ ahhartehu ve te'hîra mâ acceltehu."

"Allah'ım, senin ismine, malımı, dinimi ve nefsimi emanet ediyorum. Allah'ım, hükmüne beni razı kıl, kaderimde olanı bana mübarek kıl ki, te'hir ettiğinin acelesini, acele ettiğinin de te'hirini istemeyeyim. Nefsimin isyanını önle, teslimini sağla."​

canım kardeşim inşallah en kısa zamanda sıkıntıdan kurtulursunuz,rabim hayırlısı neyse onu versin.
RABBİM YAR VE YARDIMCINIZ OLSUN.​

SUSKUN

New member
Canım benim biliyorsun üzülüyorum size Rabbim yardımcınız olsun.Sen Ondan ümidi kesem dualarına devam et.Bizde ediyoruz canım en kısa zamanda atlatmanızı çok istiyorum bu sıkıntıları.
Rabbim cümlemizin yardımcısı olsun
AMİN

Üst Alt