Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Duanın kabulü...

berfut

New member
>Duanin kabulü>>Dua emredilmis ve kabul olunacagi da vaad edilmistir. ALLAH (c.c.) söyle >buyurmutur:"Rabbiniz de ki: Bana dua edin, kabul edeyim" (Gafir:60).>Resulullah da (s.a.v.) "Dua ibadetin ta kendisidir." Buyurmus, sonra bu >ayeti okumustur.>>Taberaninin rivayet ettigi bir hadiste de Resulullah (s.a.v.): "Kime dua >etme arzusu verilmisse ona kabul olunma nimeti verilmistir. Cünkü ALLAH >(c.c.) "Bana dua edin, kabul edeyim" buyurmustur.>>Sahih hadiste Rasulullah (s.a.v.) "ALLAH haya ve kerem sahibidir; kul >ellerini ALLAH`a actiginda, ellerine hayir ve iyilik birakmadan bombos >cevirmekten utanir.">Kapiyi israrla calana kapi cok yakinda acilacaktir. Cok dua edenin >dualarinin kabul edilmeside yakindir. Öyleyse dua eden kisi duasinda >gayretli olmasi, kabul olunacagi ümidini beslemesi, rahmetten ümit >kesmemesi gerekir; cünkü o, kerem sahibine (c.c.) dua etmektedir.>>Büyük alimlerden Süfyan b. Uyeyne (rh.a.)`den söyle rivayet edilmistir:>"Sakin kendiniz hakkinda bildiginiz kusurlariniz dua etmenize engel >olmasin. Zira ALLAH (c.c.) en serli mahluku olan Iblis`in bile duasini >kabul etmistir. Iblis "Rabbim, öyleyse bana onlarin (insanlarin) tekrar >diriltecekleri güne (kiyamet gününe) kadar mühlet ver." dediginde bu >istegini kabul etmistir.Öyleyse mü`min kücük ve önemsiz ihtiyaclarini ve >isteklerini bile ALLAH`a götürmeli, bunlarin hicbirinde ALLAH`tan baskasina >ümit beslememelidir. Cünkü ALLAH "ALLAH`tan lütfunu isteyin" buyurmustur.>>Abdullah b. Mesud`dan (r.a.) rivayet edilen bir hadiste Hz. Resulullah >(s.a.v.) "Her kim muhtac oldugunda onu insanlara götürürse ihtiyaci >görülmez. Kim de onu Aziz ve Celil ALLAH´a götürürse ALLAH`in (c.c.) ona >yakin veya uzak bir zamanda ulasacak bir rizki mutlaka verir.">>Sevban (r.a.) der ki: Resulullah (s.a.v.) "Kim bana insanlardan hicbir sey >istemeyecegine kefil olursa ben de cennete girecegine kefil olurum." >buyurdu. Ben "Ben" dedim. Gercekten de Sevban (r.a.) insanlardan hicbir >sey istemezdi.>>Evet...Kula düsen dua hususunda gayretli olmak, ALLAH`a (c.c.) cok >yalvarmak. O`na hamd-ü sena etmek, duasini büyük ümitle ve adabina uygun >olarak en güzel sekilde yapmaktir. Cünkü ALLAH`in (c.c.) hazineleri >nimetlerle doludur ve ondan mahlukatina gece gündüz lütufta bulunmaktadir.>> (Dualarimiz nicin kabul olunmuyor> Kabulü icin ne yapmali?> Yazar: Muhammed Es-Sihavi)>>>Dua ile...>>>

Üst Alt