Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dualarımız neden kabul olmuyor?

Asya

New member
DUALARIMIZ NEDEN KABUL OLMUYOR?

Belh sultanı iken dünya sultanlığını terk edip ahiret sultanlığını seçen İbrahim bin ethem’e Basralılar:
-Kur’anı-ı Kerim de:”Bana dua edin dualarınızı kabul edeyim”buyruluyor. Bizler dua ediyoruz ama Allah C.C dualarımıza niçin karşılık vermiyor, diye sorarlar.

İbrahim bin ethem soruyu şöyle cevaplıyor:

1- Allah’ı biliyor ama O’nun hakkını vermiyorsunuz
2- Kur’an-ı Kerim okuyor ama onunla amel etmiyorsunuz.
3- Allah Resülünü sevdiğinizi söylüyor ama sünnetini terk ediyorsunuz.
4- Şeytanın düşmanı olduğunu söylüyor ama onun dediklerine uyuyorsunuz.
5- Cennete istekli olduğunuzu söylüyorsunuz ama onun dediklerine uyuyorsunuz.
6- Cehennemden korktuğunuzu söylüyor ama ondan kaçmıyorsunuz.
7-Ölümün hak olduğunu söylüyor ama onun için hazırlık yapmıyorsunuz.
8- İnsanların ayıplarıyla uğraşıyor ama kendi ayıplarınızı unutuyorsunuz.
9- Allah’ın nimetlerini yiyor fakat şükrünü eda etmiyorsunuz.
10- ölülerinizi defnediyor ama ibret almıyorsunuz.

Dualarınız nasıl kabul edilsin ki!
_____

Asya

New member
evet gerçketen dualarımızın kabul edilmesinde aceleci davranmamamız gerekiyor.

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
İnsanın hayatı boyunca almış olduğu telkinler, zamanla hayatın akışı içerisindeki inanılmaz mucizeleri göz ardı etmesine neden olur. Bu yüzden birçok insan, dünyadaki olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde işlediğine zamanla kendisini inandırır. Aslında Allah'ın varlığına inanmıyor değildir, en azından bunu kesin olarak reddetmemektedir. Ancak dünyanın Allah'tan bağımsız olarak işlediğini, O'nun olayların akışına hiçbir müdahalesinin olmadığını, ya da "mucizeler" aracılığıyla binlerce yılda bir müdahale ettiğini düşünür.

Allah'ı gerektiği gibi takdir edemeyen bu insan, doğal olarak Allah'ın dualara icabet eden sıfatını da kavrayamaz. Dua etse bile Allah'ın duasına icabet edeceğinden şüphe içindedir.

Oysa mümin dua ettiği zaman Allah'ın kendisini işittiğini ve duasına her ne şekilde olursa olsun icabet edeceğini bilir; çünkü olayların başıboş ve tesadüfi bir biçimde değil, Allah'ın belirlediği kadere göre geliştiğinin, O'nun dilediği şekilde yürüdüğünün farkındadır. Bu nedenle, duasına karşılık görmemek gibi bir kuşkusu yoktur. Bu samimi ruh haliyle dua edenin duasını da Allah makbul görür ve kabul eder. Allah, Kuran'da şöyle buyurmaktadır:

Kullarım Beni sana soracak olursa, muhakkak ki Ben (onlara) pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse, onlar da Benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad (doğru yolu bulmuş) olurlar. (Bakara Suresi, 186)

Allah, başka ayetlerde de "... sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, Kendisine dua ettiği zaman icabet eden..." (Neml Suresi, 61-62) olarak bildirilir ki, bu da yine samimi duaların Allah Katında mutlaka karşılık göreceğinin ifadesidir.

Dolayısıyla duayı, Allah'ın yardımından kuşkuya düşmeden, kabul olacağına kesin olarak iman ederek dile getirmek gerekir. Aksi bir tutum içinde bulunan, yani Allah'ın icabetine karşı kuşku ile yaklaşan kişi ise, daha başlangıçta Kuran mantığı ile ters düşmüştür.

Bu nedenle dua eden kişinin sahip olması gereken en temel iki özellik, Allah'a karşı samimiyet ve güvendir. Allah kullarının Kendisine yakın olmasını ister. Samimi bir ruh hali içinde istenen güzel şeylere karşılık verir. İnsanı sadece bir su damlasından yaratan, yeryüzünü yoktan var eden Allah için, herhangi bir kişinin duasına karşılık vermek çok kolaydır. Yapılması gereken tek şey inançla ve sabırla istemektir.

Dua konusunda belki de en büyük tehlike, kabul olmayacağı endişesiyle dua etmekten vazgeçmektir. Bu, pek çok yönden hatalı, hatta cahilce bir tavırdır. Öncelikle belirtmek gerekir ki, ayetlerde vurgulanan "duaya icabet" bir şeyin "aynen gerçekleşmesi" anlamına gelmez; çünkü insan, daha önce de belirttiğimiz gibi, bazen kendisi için zararlı olan bir şeyi Allah'tan talep ediyor olabilir. "İnsan hayra dua ettiği gibi, şerre de dua etmektedir. İnsan, pek acelecidir" (İsra Suresi, 11) ayeti, bu durumu açıklamaktadır.

Duada istenilen şeyin geciktirilerek verilmesinin veya tamamen farklı bir şekilde icabet edilmesinin bir nedeni, Allah'ın insanları imtihan etmesi de olabilir. Allah, kullarının sabrını denemek ve onları olgunlaştırmak için vereceği nimetleri belirli bir hikmete göre belirli sürelerin sonunda verebilir.

Bu ve benzeri nedenlerden ötürü duada istenilen herşeyin hemen gerçekleşmesini bekleyemeyiz. Büyük İslam alimi Bediüzzaman'ın belirttiği gibi, Allah dua konusu olan şeyin daha azını verebilir, belki de mükafat olarak daha fazlasını verebilir, ya da yukarıda saydığımız nedenlerden ötürü hiç vermeyebilir. Ancak her durumda da Allah Kendisine dua edenin duasına icabet etmiştir.
ALINTIDIR...

Yasemin03

New member
dualarimiz kabul olmuyor degil. tabiki samimi ve gercekce bir dua olmasi gerek, yani sen onu camasir yikarken böyle bi dua ediyim gibi degil. tabi herseyin bir zamani vardir. bazende insan hic farkina bile varmiyor duasi kabul oldugundan, cünkü o kisi o anda beliki baska problemlerlen dolu. dua kabul edilir, edilmez Allah'in isi. bizde hic "duam kabul olmadi, ama neden?" gibi sorular sormakta yanlis bence. herseyin iyisini ve dogrusunu bilen Allah'dir. beliki duan simdi kabul olmazsa, sonra sana daha hayirlisini getirir. kim bilir.

sinang

New member
dua etmiyoruz.Duamızı ihlaslı yapmıyoruz.işimizin dua etmek olduğunu bilmiyoruz,gerisine karışıyoruz,sabr etmiyoruz.

asikkulun

New member
paylaşım için teşekkürler.dualarımız kabul olmuyor değil.ancak biz dua etmesini bilmiyoruz.canım gönülden edinen bir duayla sıradan edinen dua bir midir???
ve herşeyin bir zamanı vardır.sabır gerekir.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
Kabul olmıyan dua Yoktur..

bir insan düşünün bir hastalıktan muzdarip oldun ve doktora gitsin, ve desinki benim şikayetim bu bu sebeple bana bu ilacı verin, doktor da eğer o ilac gerçekten onun hastalığına şifadır işte ozaman reçeteye onu yazar , ama bakarki doktor o haslığının hastaya şifası mümkün değil hemde hastalığını dahada ziyadeleştiricektir ozaman doktor hastaya istediği ilacı değil farklı reçete yazar, düşününkü bunun akabinde hasta sinirleniyor içten içe kızıyor doktor neden benim dediğim ilacı yazmadı? halbuki ey biçare adam senin ilmin yoktur. sen hastalığı ve ona iyi gelicek ilacıda bilmezsin, işin ehline mürcat etmişsin ozaman hayıflanma ve sana sunulucak çareyi bekle,
evet kardeşlerim, işte nasılkı bı doktor karşısında bu harekete sergileyen adamın durumu yanlıştır, işte bizlerde hayatımızda bu hataya düşeriz
insan ilmi sınırldıır, gaybı bilme yeteneği yoktur. onun için kimi zaman dertleri akabinde duada buyurur, ve derdine şifa biçer yarabi bunu bana ver yada buna benzer talepte buunur, şayet o istediği onun derdine şifa ise, ve hasta nın derdini azdırmıcak ise o şifa ona sunulur, ama eğer o şifa diye sunduğu gaybı bir zamanda ona daha büyük belalar açıcak birşeyse , ve Allah kimseye kaldırcamıcağı yüküde yüklemez onun istediğini değil başka ilaç verir, ve duasına icabet etmiş olur. ama kul istediğ olmadığı için, duasının karışlıksız kaldığını yada kabul olmadığını düşünür. ama gerekli işlem yapılmıştır, sizin için hayırlı olan verilmiş. unutulmaması gerekn bir hussuturki insaın istediği herşey onun için hayırlı olan da değildir. onun için karşılığı alınmıyan dua yoktur. sadece yukardaki örnek gibi istediğiniz hayırlı durum olup olmama durumu vardır..

Rabbiniz: “Bana dua edin ki duanıza icabet edeyim. Bana kulluk etmeyi büyüklüklerine yediremeyenler alçalmış olarak cehenneme gireceklerdir” buyurmuştur.”[Gafir/60]

Üst Alt