Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua üzerine

sinang

New member
بســـم الله الرحمن الرحيم

"Rabbiniz buyurdu ki Bana dua edin ki size icabet edeyim." (el-Bakara: 60)

Dua etsinler ki, yorucu yüklerinin sinirsel baskısından kurtulsunlar. Görevlerinin ağırlığını kendilerinden daha güçlü birine havale etmiş olarak gönül huzuruna kavuşsunlar. Kendisine sığınıp güveneni yalnız bırakıp horlamayan Yüceler yücesi makamla ilişkili olduklarını anlasınlar.

Dua, inanmış bir kalbin huzur kaynağıdır. Tatlı bir huzur, sıcak bir sevgi ve tatminkâr bir hoşnutluk sağlayan, inanç ve güvence dağıtan bir kaynaktır. Artık bu mü'min rıza makamındadır. Sıcacık bir sevgi ve doyulmaz bir lezzet ortamındadır. Muhkem bir bölgede sürdürmektedir yaşamını...

"Kullarım beni senden sorarlarsa, ben muhakkak ki yakınan ve bana dua edenin duasına da icabet ederim." (el-Bakara: 185)

Ebu Davud.Tirmizi ve İbn-i Mace'nin - senedini zikrederek - Selman-i Farisi (r.a.)'dan rivayet ettiklerine göre Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

" Allah, hiç şüphesiz bir kulunun hayır dilemek maksadıyla kendisine açtığı elleri boş çevirmekten haya eder." (Tirmizi; Ebû Davud; İbn-i Mace 2/1271)

Enes b. Malik (r.a.) anlatıyor:
Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "Sizden biriniz dua ettiği zaman azimli ve kararlı olsun. Ve sakın: Allahım, dilersen bana ver! demesin. Çünkü Allah'ı zorlayacak (hiç bir kuvvet) yoktur."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4837

Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurmuştur: "Sizden biriniz başına gelen herhangi bir zarardan dolayı sakın ölümü temenni etmesin. Mutlaka isteyecekse: Allahım, yaşamak benim için hayırlı ise beni yaşat. Benim için ölmek hayırlı ise beni öldür! desin."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4840
Allah Resulü (a.s.): "Allahım! Ben acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, bunaklık derecesine varan ihtiyarlıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnelerinden de sana sığınırım!" buyururdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4878

Ebu Hureyre'den (r.a.) rivayet edildiğine göre:
Hz. Peygamber (a.s.), kötü hükümden, bedbahtlık erişmesinden, düşmanların gülmesinden ve belanın çetinliğinden Allah'a sığınırdı.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4880
İbn Abbas'tan (r.a.) nakledildiğine göre:
Resulüllah (a.s.) şöyle der idi: "Allahım! Kendimi yalnız sana verdim, yalnız sana iman ettim. Yalnız sana güvendim. Yalnız sana yöneldim. Ancak senin uğrunda düşmanla mücadele ettim. Allahım! Beni dalalete düşürmenden senin izzetine sığınırım. Senden başka hiçbir mabud yoktur. Sen hiç ölmeyecek olan ebedi dirisin. Halbuki cinler ve insanlar öleceklerdir."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4894

İbn Abbas'ın (r.ahm.) anlattığına göre:
Allah'ın Peygamber'i (a.s.) sıkıntı esnasında şöyle buyururdu: "Azamet ve vakar sahibi Allah'tan başka ilah yoktur. Büyük Arş'ın sahibi Allah'tan başka ilah yoktur. Göklerin Rabbi, yerin Rabbi ve kıymetli Arş'ın Rabbi Allah'tan başka mabud yoktur."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4909

Ebu Hureyre'den (r.a.) nakledildiğine göre:
Allah Resulü (a.s.): "Biriniz acele ederek: Ben dua ettim fakat kabul olunmadı demedikçe duası kabul edilir" buyurdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4916

hikmetimm

New member
بســـم الله الرحمن الرحيم

"Kullarım beni senden sorarlarsa, ben muhakkak ki yakınan ve bana dua edenin duasına da icabet ederim." (el-Bakara: 185)

Ebu Davud.Tirmizi ve İbn-i Mace'nin - senedini zikrederek - Selman-i Farisi (r.a.)'dan rivayet ettiklerine göre Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

" Allah, hiç şüphesiz bir kulunun hayır dilemek maksadıyla kendisine açtığı elleri boş çevirmekten haya eder." (Tirmizi; Ebû Davud; İbn-i Mace 2/1271)

Allah Resulü (a.s.) şöyle buyurdu: "Sizden biriniz dua ettiği zaman azimli ve kararlı olsun. Ve sakın: Allahım, dilersen bana ver! demesin. Çünkü Allah'ı zorlayacak (hiç bir kuvvet) yoktur."
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4837

Allah Resulü (a.s.): "Allahım! Ben acizlikten, tembellikten, korkaklıktan, bunaklık derecesine varan ihtiyarlıktan ve cimrilikten sana sığınırım. Kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnelerinden de sana sığınırım!" buyururdu.
Sahih-i Müslim'deki hadis numarası [Sadece Arapça]: 4878

ALLAH (c.c) razı olsun kardeşim mevlam cümlemizi affetsin

mhmt

New member
Allah razı olsun...

selametle...

yolcu

New member
sinang kardes
Rabbim Razı olsun
Rasul(s.a.v) ünün şefaatıne erdırsın bızleri
selam ve dua ile