Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dua Ile Ilgili Genel Ayetler

• Konbuyu başlatan kardelenmisali
  • Başlangıç tarihi
K

kardelenmisali

Guest
BAKARA SURESİ - 2
Ayet 186: “Kullarım Beni sana soracak olurlarsa, muhakkak ki Ben onlara pek yakınım. Bana dua ettiği zaman dua edenin duasına cevap veririm. Öyleyse onlar da benim çağrıma cevap versinler ve Bana iman etsinler. Umulur ki irşad olurlar”

ARAF SURESİ – 7
Ayet 55: “Rabbinize yalvara yalvara ve için için dua edin. Şüphesiz O haddi aşanları sevmez.”
Ayet 56: “Düzene konulmasından sonra yeryüzünde bozgunculuk çıkarmayın. O’na korkarak ve umut taşıyarak dua edin. Doğrusu Allah’ın rahmeti iyilik yapanlara pek yakındır.”

FURKAN SURESİ - 25
Ayet 77: “De ki: “Duanız olmasaydı Rabbim size değer verir miydi? Fakat, siz gerçekten yalanladınız. Artık (bunun azabı da) kaçınılmaz olacak. ”

NEML SURESİ - 27
Ayet 62: “Ya da sıkıntı ve ihtiyaç içinde olana, kendisine dua ettiği zaman icabet eden, kötülüğü açıp gideren ve sizi yer yüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile beraber başka bir ilah mı? Ne az öğüt alıp, düşünüyorsunuz.”

SECDE SÜRESİ - 32
Ayet 16: Onların yanları (gece namazı kılmak için) yataklarından uzaklaşır. Rablerine korku ve ümitle dua ederler ve kendilerine rızık olarak verdiklerimizden infak ederler.”

MÜ’MİNUN SURESİ - 40
Ayet 60: Rabbiniz dedi ki: "Bana dua edin, size icabet edeyim. Doğrusu Bana ibadet etmekten büyüklenen (müstekbir)ler; cehenneme boyun bükmüş kimseler olarak gireceklerdir.

TAHRİM SURESİ - 66
Ayet 8: “Ey iman edenler, Allah'a kesin (nasuh) bir tevbe ile tevbe edin. Olabilir ki, Allah sizin kötülüklerinizi örter ve altından ırmaklar akan cennetlere sokar. O gün Allah, Peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri küçük düşürmeyecektir. Nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşar, parıldar. Derler ki: "Rabbimiz nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Şüphesiz Sen, her şeye güç yetirensin."

DUA AYETLERİ

FATİHA – 1
Ayet 1-3: Hamd, alemlerin Rabbi, Rahman, Rahim ve din gününün Sahibi olan Allah’a dır.
Ayet 4: Biz yalnızca Sana ibadet eder, yalnızca Senden yardım dileriz.
Ayet 5-7: Bizi doğru yola ilet; kendilerine nimet verdiklerinin yoluna, gazaba uğrayanların ve sapmışlarınkine değil.

BAKARA SURESİ – 2
Ayet 201: Onlardan öylesi de vardır ki: “Rabbimiz bize dünyada da iyilik ver, ahirette de iyilik ver ve bizi ateşin azabından koru.” der.
Ayet 250: Onlar, Calut ve ordusuna karşı meydana (savaşa) çıktıklarında, dediler ki: "Rabbimiz, üzerimize sabır yağdır, adımlarımızı sabit kıl (kaydırma) ve kafirler topluluğuna karşı bize yardım et."
Ayet 285: Elçi, kendisine Rabbinden indirilene iman etti, mü'minler de. Tümü, Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve elçilerine inandı. "O'nun elçileri arasında hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz. İşittik ve itaat ettik. Rabbimiz bağışlamanı (dileriz). Varış ancak Sanadır" dediler.
Ayet 286 (Amenerrasulü) : Allah, hiç kimseye güç yetireceğinden başkasını yüklemez. (Kişinin nefsinin) kazandığı lehine, kazandırdıkları aleyhinedir. "Rabbimiz, unuttuklarımızdan veya yanıldıklarımızdan dolayı bizi sorumlu tutma. Rabbimiz, bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Rabbimiz, kendisine güç yetiremeyeceğimiz şeyi bize taşıtma. Bizi affet. Bizi bağışla. Bizi esirge. Sen bizim Mevlamızsın. Kafirler topluluğuna karşı bize yardım et."

AL-İ İMRAN SURESİ - 3
Ayet 8: “Rabbimiz, bizi hidayete erdirdikten sonra kalplerimizi kaydırma ve katından bize bir rahmet bağışla. Şüphesiz bağışı en çok olan Sensin Sen.”
Ayet 16: Onlar: "Rabbimiz şüphesiz biz iman ettik, artık bizim günahlarımızı bağışla ve bizi ateşin azabından koru" diyenler.
Ayet 53: “Rabbimiz, biz indirdiğine inandık ve elçiye uyduk. Böylece bizi şahidlerle beraber yaz."
Ayet 147: Onların söyledikleri: "Rabbimiz, günahlarımızı ve işimizdeki aşırılıklarımızı bağışla, ayaklarımızı (bastıkları yerde) sağlamlaştır ve bize kafirler topluluğuna karşı yardım et" demelerinden başka bir şey değildi.
Ayet 173: Onlar, kendilerine insanlar: "Size karşı toplandılar, artık onlardan korkun" dedikleri halde imanları artanlar ve: "Allah bize yeter, O ne güzel vekildir" diyenlerdir.
Ayet 191: Onlar, ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah'ı zikrederler ve göklerin ve yerin yaratılışı konusunda düşünürler. (Ve derler ki:) "Rabbimiz, Sen bunu boşuna yaratmadın. Sen pek Yücesin, bizi ateşin azabından koru."
Ayet 194: Rabbimiz, elçilerine va'dettiklerini bize ver, kıyamet gününde de bizi 'hor ve aşağılık kılma. Şüphesiz Sen, va'dine muhalefet etmeyensin."

MAİDE SURESİ - 5
Ayet 25: (Musa:) "Rabbim, gerçekten kendimden ve kardeşimden başkasına malik olamıyorum. Öyleyse bizimle fasıklar topluluğunun arasını Sen ayır" dedi.
Ayet 83: Derler ki: "Rabbimiz inandık; öyleyse bizi şahidlerle birlikte yaz."
Ayet 114: Meryem oğlu İsa: "Allah'ım, Rabbimiz, bize gökten bir sofra indir, öncemiz ve sonramız için bir bayram ve Senden de bir belge olsun. Bizi rızıklandır. Sen rızık vericilerin en hayırlısısın" demişti.

ARAF SURESİ - 7
Ayet 23: Dediler ki: "Rabbimiz, biz nefislerimize zulmettik, eğer bizi bağışlamazsan ve esirgemezsen, gerçekten hüsrana uğrayanlardan olacağız."
Ayet 126: "Oysa sen, yalnızca, bize geldiğinde Rabbimiz'in ayetlerine inanmamızdan başka bir nedenle bizden intikam almıyorsun. Rabbimiz, üstümüze sabır yağdır ve bizi Müslüman olarak öldür."
Ayet 151: (Musa yalvarıp) Dedi ki: "Rabbim, beni ve kardeşimi bağışla, bizi rahmetine kat. Sen merhamet edenlerin en merhametli olanısın."
Ayet 155: Musa, belirlediğimiz buluşma zamanı için kavminden yetmiş adam seçip, ayırdı. Bunları da dayanılmaz bir sarsıntı tutuverince, dedi ki: "Rabbim, eğer dileseydin, onları ve beni daha önceden helak ederdin. (Şimdi) İçimizdeki beyinsizlerin yaptıklarından dolayı bizi helak edecek misin? O da Senin denemenden başkası değildir. Onunla Sen dilediğini saptırır, dilediğini hidayete erdirirsin. Bizim Velimiz Sensin. Öyleyse bizi bağışla, bizi esirge; Sen bağışlayanların en hayırlısısın."
Ayet 156: Bize bu dünyada da, ahirette de iyilik yaz. Şüphesiz ki biz Sana yöneldik. Dedi ki: "Azabımı dilediğime isabet ettiririm, rahmetim ise her şeyi kuşatmıştır; onu korkup sakınanlara, zekatı verenlere ve Bizim ayetlerimize iman edenlere yazacağım."

TEVBE SURESİ - 9
Ayet 129: Eğer onlar yüz çevirirlerse, de ki: "Bana Allah yeter. O'ndan başka İlah yoktur. Ben O'na tevekkül ettim ve büyük arşın Rabbi O'dur."

YUNUS SURESİAyet 85: Dediler ki: "Biz Allah'a tevekkül ettik; Rabbimiz, bizi zulmeden bir kavim için bir fitne (konusu) kılma."
Ayet 86: "Ve bizi, kafirler topluluğundan rahmetinle kurtar."

YUSUF SURESİ - 12
Ayet 101: "Rabbim, Sen bana mülkten (bir pay ve onu yönetme imkanını) verdin, sözlerin yorumundan (bir bilgi) öğrettin. Göklerin ve yerin Yaratıcısı, dünyada ve ahirette benim velim Sensin. Müslüman olarak benim hayatıma son ver ve beni salihlerin arasına kat."

İBRAHİM SURESİ - 14
Ayet 41: "Rabbimiz, hesabın yapılacağı gün, beni, anne-babamı ve mü'minleri bağışla"

İSRA SÜRESİ - 17
Ayet 80: Ve de ki: "Rabbim, beni (girilecek yere) doğru bir girdirişle girdir ve (çıkarılacak yerden) doğru bir çıkarışla çıkar ve katından bana yardımcı bir kuvvet ver."

ENBİYA SÜRESİ - 21
Ayet 83: Eyüp de; hani o Rabbine çağrıda bulunmuştu: "Şüphesiz bu dert (ve hastalık) beni sarıverdi. Sen merhametlilerin en merhametli olanısın."
Ayet 87: Balık sahibi (Yunus'u da); hani o, kızmış vaziyette gitmişti ki; bundan dolayı kendisini sıkıntıya düşürmeyeceğimizi sanmıştı. (Balığın karnındaki) Karanlıklar içinde: "Senden başka İlah yoktur, Sen Yücesin, gerçekten ben zulmedenlerden oldum" diye çağrıda bulunmuştu.
Ayet 89: Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: "Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, sen mirasçıların en hayırlısısın."

MÜ’MİNUN SURESİ - 23
Ayet 118: Ve de ki: "Rabbim, bağışla ve merhamet et, Sen merhamet edenlerin en hayırlısısın."

FURKAN SURESİ - 25
Ayet 65: Onlar: "Rabbimiz, cehennem azabını bizden geri çevir; gerçekten, onun azabı ödenmesi kaçınılmaz bir borç (veya sürekli bir acıdır) derler.
Ayet 74: Ve onlar: "Rabbimiz, bize eşlerimizden ve soyumuzdan, göz aydınlığı olacak (çocuklar) armağan et ve bizi takva sahiplerine önder kıl," diyenlerdir.

ŞUARA SURESİ - 26
Ayet 83: "Rabbim, bana hüküm (ve hikmet) bağışla ve beni salih olanlara kat;"
Ayet 84: “Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan kıl.”
Ayet 85: “Beni Naîm cennetinin varislerinden eyle.”
Ayet 86: “Babamı da bağışla. Çünkü o gerçekten yolunu şaşıranlardandır.”
Ayet 87: "Ve beni (insanların) diriltilecekleri gün küçük düşürme,"

SAFFAT SURESİ - 37
Ayet 100: “Rabbim, bana salihlerden (olan bir çocuk) armağan et.”

SAD SURESİ - 38
Ayet 35: "Rabbim, beni bağışla ve benden sonra hiç kimseye nasib olmayan bir mülkü bana armağan et. Şüphesiz Sen, karşılıksız armağan edensin."

AHKAF SURESİ - 46
Ayet 15: “Biz insana, 'anne ve babasına' iyilikle davranmasını tavsiye ettik. Annesi onu güçlükle taşıdı ve onu güçlükle doğurdu. Onun (hamilelikte) taşınması ve sütten kesilmesi, otuz aydır. Nihayet güçlü (erginlik) çağına erip kırk yıl (yaşın)a ulaşınca, dedi ki: "Rabbim, bana, anne ve babama verdiğin nimete şükretmemi ve Senin razı olacağın salih bir amelde bulunmamı bana ilham et; benim için soyumda salahı ver. Gerçekten ben tevbe edip Sana yöneldim ve gerçekten ben Müslümanlardanım."

MÜMTEHİNE SURESİ
Ayet 4: “Ey Rabbimiz biz sana tevekkül ettik ve içten sana yöneldik. Dönüş sanadır.”
Ayet 5: “Rabbimiz, inkar edenler için bizi fitne (deneme konusu) kılma ve bizi bağışla. Şüphesiz Sen üstün ve güçlüsün, hüküm ve hikmet sahibisin. ”

TAHRİM SURESİ - 66
Ayet 8: “Ey iman edenler, Allah'a kesin (nasuh) bir tevbe ile tevbe edin. Olabilir ki, Allah sizin kötülüklerinizi örter ve altından ırmaklar akan cennetlere sokar. O gün Allah, Peygamberi ve onunla birlikte iman edenleri küçük düşürmeyecektir. Nurları, önlerinde ve sağ yanlarında koşar, parıldar. Derler ki: "Rabbimiz nurumuzu tamamla, bizi bağışla. Şüphesiz Sen, her şeye güç yetirensin."

NUH SURESİ - 71
Ayet 26: Nuh "Rabbim, yeryüzünde kafirlerden yurt edinen hiç kimseyi bırakma." Dedi
Ayet 27: "Çünkü Sen onları bırakacak olursan, Senin kullarını şaşırtıp-saptırırlar ve onlar, kötülükten sınırı aşan (facir'den) kafirden başkasını doğurmazlar."
Ayet 28: “Rabbim, beni, annemi, babamı, mü'min olarak evime gireni, iman eden erkekleri ve iman eden kadınları bağışla. Zalimlere yıkımdan başkasını arttırma.”

Üst Alt