Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dövme-estetik

hanzala61

New member
abdullah ibni mesud(r.anh) şöyle buyurmuştur:"dövme yapan,dövme yaptıran,yüzlerinin tüylerini yolduran,seyrek dişli güzel görunmek için ön dişlerinin aralarını yontan,sırıtkan(dişlerini gösterecek şekilde yapmacıklı gülmeyi alışkanlık haline getirmiş bulunan)ve Allahü tealanın yarattığını değiştiren kadınlara Allah lanetetmiştir.Abdullahın bu sözü,esed oğullarından,kuranı iyi okuyabilen ummu yakup isimli bir kadına ulaştığında,o Abdullah(r.anh)a gelerek:bu lanetleme nedir!dedi.Abdullah(r.anh):"ben,resulullah (s.a.v.) in lanet ettiği kimselere niye lanet etmeyeceğim?hem bu,Allahın kıtabında da var."buyurdu.o kadın:vallahi ben mushafın iki kabı arasında ne varsa okudum,fakat onu bulamadım.deyince Abdullah(r.anh) :vallahi sen onu gerçekten okuduysan,muhakkak onu bulmuşsundur.bu 'o resul size ne verdiyse onu alın,size neyi yasak ettiyse ondanda sakının.(haşr süresi 7den)ayeti kerimesidir.buyurdu. bunun üzerine o kadın:"şimdi gitsem senin hanımının üzerinde bu saydıklarından bir şey bulurum.deyince ibni mesud(r.anh) eğer böyle bir şey olsaydı,biz onunla beraber olmazdık(onu boşar ve ondan ayrılırdık.)buyurdu.

Black

New member
dövem boyabdestini engellermi?

bire adam müslüman olmadan önce dövme yatırmış olsa iman ettğinde bunu kazıttırması lazımmıdır.?

not: dövmem yok :D sadece öğrenmek için soruyorum. saygılar

Yasemin03

New member
Bu yüzden dövme yapmak ya da yaptırmak kötü bir günahtır.Böyle bir operasyonun yasak olmasının sebeplerinden birisi de her halde, sağlığa zararlı bir uygulama oluşudur. Nitekim son zamanlarda tabipler tarafından bunun zararları ile ilgili çok şeyler söylendi. Ancak bilindiği gibi, İslam'a girmek, önceki bütün günahları siler ve Müslüman olan için adeta tertemiz bir sayfa açar. Müslüman olan birisi artık önceki günahlarından ötürü hesaba çekilmez. Ne var ki, dövmeyi de çıkaramaz. Ama bunun da bir sakıncası olmaz, çünkü insanlar yapamadıkları şeylerden ötürü sorumlu tutulmazlar. Üzerinde dövme bulunanın namazı olmaz diyenler, dövmenin deriye işlenmiş olması sebebiyle, altına su geçirmeyeceği, bu yüzden de abdest ya da gusle engel olacağı varsayımıyla bunu söylemektedirler ki, bu doğru değildir. Çünkü böyle bir durumda suyu ulaştırabildiği yere kadar ulaştırması yeterlidir.(Allah'u a'lem)

(Sorular cevaplar Prof.Dr.Faruk Beşer)

Dövme dış derinin altında yer alıyor. Abdest ve gusulde ise derinin altını değil, üstünü yıkamak farzdır. Dövme de derinin altında kaldığına göre, onun bedenin herhangi bir yerinde bulunması abdeste ve gusle mani olmaz. Üzerinin yıkanmasıyla abdest ve gusül sahih olur.(İslam'da Helaller ve Haramlar, İsmail Mutlu)

Insallah sorularin cevaplarini bulmusundur. selamlar

Black

New member
sağol allah razı olsun

mukatta

New member
Dövmeyi insan ne için yapar? Büyük oranda, bakılıp beğenilme arzusu.Yoksa dövmeyi sadece yaptırn kişi kendisi görecekse yaptırmanın ne manası var?Dövmesini yaptırdığı deseni-yazıyı bir kağıda çizip-çizdirip ona bakabilir.Bu deseni vücudunun üzerinde görme isteği nedendir?Bence beğenilme arzusundan başka bir şey değil.Yani biraz gösteriş için gibi geliyor.
Bence dövme
ne sağlığa zararlı olduğu için,
ne de vücuda zarar verildiği için,
ne de abdesti bozduğu için günah.
Bence dövme gereksiz bir gösteriş merakı-beğenilme arzusundan kaynaklandığı için günah denebilir.

Yasemin03

New member
bazi insanlarda hangi gruba, dine ayit oldugunu belirlemek ister. bazilarda geclikte arkadaslarinla beraber yaptirir, gösteris ve herkezden ayiran birsey olsun diye. bazilarda cok özel bir kisi icin yaptirir, diyelim cocuklarin isimlerini veya annesini veya babasini vs. o kisiler bu deseni, resmi veya yaziyi ömür boyu yaninda tasimalari icin yapar. kagida yazsalar, beliki kaybederler veya unuturlar diye düsünürler. ama genclikte veya düsünmedikleri anda yaptiklari dövmelere pisman olurlar. bence kalicilik olsun diyede yaptirirlar. ama tam kesin bir cevap belirleyemem. akillarinda ne gecirdiklerini bilemem.

mukatta

New member
Allahın yarattığını yeterli görmemek-beğenmemek sebep olamaz bence.Çünkü o zaman sünneti de yanlış bulmak gerekir.Allahın yarattığı vücudun bir yeri kesip atılıyor.Bence yanlış olan "gösteriş merakı".
Sürme çekmek, hafif makyaj bakımlı olmaktır, ayrı bir şeydir.
Ama dövme bunlar gibi değildir, kalıcıdır ve güzellikten çok "bir şeyleri (cesaret, başkaldırı)ispat etme çabasıdır"

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
dövem boyabdestini engellermi?

bire adam müslüman olmadan önce dövme yatırmış olsa iman ettğinde bunu kazıttırması lazımmıdır.?

not: dövmem yok :D sadece öğrenmek için soruyorum. saygılar

İki faklı görüş günümüzde mevcuttur;

1- dövme boy abdesti ile giderilmediğinden vucutta abdest sonrası hala yabancı bir madde bulunmaktadır nitekim bu nedenle boy abdesti geçersizdir...

2- boy abdesti tende iğne deli kadar yer kalmıcak şekilde yıkanmaktır, ve dövme deri altında bulunduğundan derinin üstünde kuru yer kalmamıştır bunun için boy abdesti geçerlidir...

bu iki farklı düşüncenin neticesinde müslüman vera sahibidir yani şüpheden kaçar ... nitekim Allah resulu buyurmuştur;

(İmanın esası vera’dır.) [Hatib]

(Vera, şüpheli şeylerden kaçmaktır.) [Taberani]

(Vera, amellerin efendisidir.) [Taberani]

Son düzenleme:

Black

New member
İki faklı görüş günümüzde mevcuttur;

1- dövme boy abdesti ile giderilmediğinden vucutta abdest sonrası hala yabancı bir madde bulunmaktadır nitekim bu nedenle boy abdesti geçersizdir...

2- boy abdesti tende iğne deli kadar yer kalmıcak şekilde yıkanmaktır, ve dövme deri altında bulunduğundan derinin üstünde kuru yer kalmamıştır bunun için boy abdesti geçerlidir...

bu iki farklı düşüncenin neticesinde müslüman vera sahibidir yani şüpheden kaçar ... nitekim Allah resulu buyurmuştur;

(İmanın esası vera’dır.) [Hatib]

(Vera, şüpheli şeylerden kaçmaktır.) [Taberani]

(Vera, amellerin efendisidir.) [Taberani]

allah razı olsun hep aklımdaki birşeydi aslında konunun kendisinden çok islam alimlerinin niçin bir şeyler düşünmediğini araştırmadığını merak ediyordum. demekki ben bilmiyormuşum araştırma yapanlar varmış tekrar sağolun.

lalegül

New member
ben bu konuyu sormuştum bir hocamıza, günah olmadığını söylmişti.

Üst Alt