Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dis macunundaki gliserin

nemosum

New member
merhaba,
wikipedia'ya soracak olursak bircok yigecekde (bazen E47X diye geciyor) ve dis macununda bulunan gliserin (glycerin) bir tür alkoldür, bir süredir bu yüzden yigeceklerime dikkat ediyordum fakat fark ettim ki dis macunlarininda tamaminda var, son care olarak arab ve türk dükkanlarini gezerek ithal dis macunlarina baktim fakat gördüm ki 100% helal damgasi bulunan dis macunlari bile gliserin icermektedir, helal damgasina inansam diger yandan wikipedia alkol diyor, bu durumda ne yapmali?

talha_

New member
sevgideğer nemosum kardesim,

gliserin hakkında su bilgileri edindim;
Gliserin Helâl midir?

Gliserin veya gliserol olarak adı geçen katkı maddesi hayvani, bitkisel katı ve sıvı yağların hidrolizi sonucunda elde edilen berrak, renksiz, tatlımsı ve kıvamlı bir sıvıdır. Şekercilikte, deterjan, sabun, sentetik sakız, kozmetik ürün, çorba ve ilaç imalatında katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.

Hayvani kökenli gliserine Helal demek hemen hemen imkansızdır. Zira üretimde domuz, sığır ve her türlü hayvanın deri ve kemikleri kullanılmakta, bu sebeple üretim safhalarını %100 garanti etmek mümkün olamamaktadır.

Bitkisel yağlardan veya sentetik yolla üretilen gliserin Helâldir. Etikette, gliserinin üretim kökeni açıklanmamışsa bu ürünü kullanmamak yerinde olur.

En doğrusunu Allah (c.c.) bilir.

simdi ben, içinde gliserin bulunan dis macununa helal damgası vuran kurumun Allahın karsısındaki sorumluluklarını unutarak,sırf müslüman pazarlarına hakim olabilmek adına helal damgası vurdukları ürünün içindeki gliserinin kaynağını arastırmadan bu ürüne helal damgası vurduklarını düsünmüyorum..

dolayısıyla içindeki gliserinin bitkisel kaynaklı oldunu teyit ederek bu helal damgasını vurduklarını düsünüyorum...

bu dis macunu konusunda benim kanaatim ise helal damgası olan dis macunlarının tüketilmesi yönündedir...

En doğrusunu Allah bilir.selametle

Üst Alt