Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinler Arası Diyalog Karşıtlarının Çelişkileri (!) 3

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu soru ile de diyalogcular ayeti her zamanki uslüb ile tevil edip, sözde Ehli Kitab olan bu günkü Hıristiyan ve Yahudiler ile en güzek şekilde muamele edileceğini vurgulamaya çalışıyor.
[FONT=&quot]

SORU (3)

“Zulmedenleri hariç, ehl-i kitap ile en güzel olan şeklin dışında bir tarzda mücadele etmeyin ve onlara şöyle deyin: “Biz, hem bize indirilen kitaba, hem size indirilen kitaba iman ettik. Bizim İlah’ımız da sizin İlah’ınız da bir ve aynı İlah’tır ve biz O’na gönülden teslim olduk.” (Ankebut, 46)

Bu Ayeti Kerimede İfade edilen, Ehl-i Kitab ile düşman olun ve dost olmayın mıdır? Yoksa, EN GÜZEL BİR ŞEKİLDE MUAMELE EDİN VE ONLAR İLE AYNI KİTABA, AYNI İLAHA TAPTIĞIMIZ BELİRTEREK, bir tebliğ Stratejisi olarak, İslamı SEVDİRMEK Mİ?

Sizin iddia ettiğiniz üzere, Kuran-ı Kerim, tüm Yahudi ve tüm Hristiyanları Düşman telakki etmiş olsaydı, o zaman, -yüzbin defa haşa- Kuranı Kerim bir Ayetinde hepsi ile DÜŞMAN olun derken, bir AYETİ KERİMESİNDE, EN GÜZEL BİR ŞEKİLDE MUAMELE EDİN demiş olacaktıki,
-haşa- çelişen bir Kuran izlenimi ortaya çıkardı, fakat aslen Kuran HAKTIR, ÇELİŞENLER İSE KURANI BİR BÜTÜN OLARAK DEĞERLENDİRMEYEN DİALOG KARŞITLARIDIR!

[/FONT]

Cevap
yorum

Diyalog karşıtları, eğer bir tebliğ yapılacak ise bu tebliğin güzel yolla yapılmasına karşı değil. Yukarıda ki ayette belirtilen hususu ittifaken tefsir alimleri, " Onlar size bir düşmanlık yapmıyor ise, siz de onlara kılıç ile müdahale etmeyin" şeklinde izah ediyor. Bu ayet demek değildir ki, bu gün senin Peygamberini reddeden, dinini reddedenlere dalkavukluk yaparak dinini kabul ettir yada tebliğ yap. Peygamber (sav) ın teb liğ metodu ortadadır ve haşa, bu tarzda hiç bir şekilde dalkavukluk yoktur...
[FONT=&quot]

[/FONT]

sinang

New member
Selamün aleyküm.öncelikle şunu ifade edelim,acizane başlık yanlış gibi..dinler arası diyalog karşıtı değil yandaşı olmalı sanki.. bu gün islam toplumu tarihte olduğu gibi yani abbasi,endülüs,osmanlı v.b bir islam medeniyeti içinde değildir.müslüman toplumu şuan elimizi vicdanımıza koyalım, miras yiyen bir topluluk olarak görmek mümkündür.
Aziz kardeşlerim .malumunuz ki miras büyükte olsa üzerine konmadıkça biter.durumda budur.
Biz yapıcı olmak zaruriyetindeyiz,cehd ve gayretimizi bu medeniyetin inşaasına kanalize etmeliyiz.
Ayrıca bu gün müslüman milletler sözünden çok müslüman cemaat ve yollar sözü daha uygundur.
Bu nedenle ümmetten çok ittihadı islam düşüncesinde olmalıyız.
Bu ne demektir.Bu müslümanların öncelikle birbirinin cemaat faaliyetlerine saygı duymasını gerektirir.Eğer bu faaliyetleri beğeniyorlarsa desteklemeleri,uygun bulmuyorlarsada kendi faaliyetlerine devam etmeleri dir.
İttihat-ı islam islam medeniyetinin inşaası için şarttır.Bunun şartıda anlayışlı olmak,saygılı olmak,kendi vazifene bakmak,en önemlisi bu cemaatlerin çatışması değil,asgari müştereklerde birleşmesi tutumunda olmaktır.

Yoksa eğer derdimiz var ise de çözemeyiz,görüşündeyiz.
Bu şahsım adına söylüyorum. böyle yürür.

selametle.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bu müslümanların öncelikle birbirinin cemaat faaliyetlerine saygı duymasını gerektirir.Eğer bu faaliyetleri beğeniyorlarsa desteklemeleri,uygun bulmuyorlarsada kendi faaliyetlerine devam etmeleri dir.

İttihat-ı islam islam medeniyetinin inşaası için şarttır.Bunun şartıda anlayışlı olmak,saygılı olmak,kendi vazifene bakmak,en önemlisi bu cemaatlerin çatışması değil,asgari müştereklerde birleşmesi tutumunda olmaktır.

Yoksa eğer derdimiz var ise de çözemeyiz,görüşündeyiz.
Bu şahsım adına söylüyorum. böyle yürür.

selametle.

Yok öyle bir şey! Ben din adına ortaya çıkan herkese -varsa bir eksiklik- dokunurum. Kabında oturup, kendi halinde kim ne yaparsa yapsın, o başka. Ama din adına meydana çıkıp yanlış enformasyon yapan herkese, herkesin sözü vardır, haktır.

sinang

New member
Ben işi bilen müminlerin ecnebiler ile diyaloga girmesini olumlu buluyorum.Bakınız mevdudinin cemaati islamiyesi ingilterede güzel bir yapı kurmuş,ayrıca bazı nakşi kolları mevcut avrupada yine el benna r.anın ihvanı japonyada cemaatleşmiş,bir rusun nurcu olduğunu müşaade ettik.Bunlar da olumsuzluk göremedim ben.
diyalog aile içindede milletler arasıda ümmetler arasıda.cemaatler arasıda şarttır.
Yoksa müslüman cemaatler şu düşmanların maddi baskısını üzerinden atınca şüpeyok birbirine daha çök düşecek.zaten düşüyor.
insanlık müminlerden umut bekliyor.savaş ve gözyaşı değil.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Zan ve evham üzere olmak, kulaktan dolma bazı iddiaları hak diye ortaya koymak hak mıdır?

Dalkavukluk yapılması, senin zannın ve evhamındır. Niyet okumacılıktır.

Zan ve evham üzere mücadele olmaz. Şu zan ve evhamını çıkar, bak, ortada ne kalıyor:Hiç. İsterse gerçekten dalkavukluk yapılıyor olsun.
Yani, madem dalkavukluk iddiası zan ve evhamdır , madem zan ve evham ile mücadele olmuyor ve madem şu -başlıktaki- mücadelen sadece evhamını ve zannını dile getirmekten ibarettir. Mücadelen hiç hükmündedir.
Hiç ne zamandan beri hak adına mücadele oldu?

Burada sadece yazılanlara cevap yazıyoruz. Yazılan ortada, zan ve hayal kuran bu şartlarda bellidir, zan ve hayal bizden beridir.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Ben işi bilen müminlerin ecnebiler ile diyaloga girmesini olumlu buluyorum.Bakınız mevdudinin cemaati islamiyesi ingilterede güzel bir yapı kurmuş,ayrıca bazı nakşi kolları mevcut avrupada yine el benna r.anın ihvanı japonyada cemaatleşmiş,bir rusun nurcu olduğunu müşaade ettik.Bunlar da olumsuzluk göremedim ben.
diyalog aile içindede milletler arasıda ümmetler arasıda.cemaatler arasıda şarttır.
Yoksa müslüman cemaatler şu düşmanların maddi baskısını üzerinden atınca şüpeyok birbirine daha çök düşecek.zaten düşüyor.
insanlık müminlerden umut bekliyor.savaş ve gözyaşı değil.

Kişisel görüşlerinize saygı duyuyoruz...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Öyle mi?

F. gülen'in Papa ile konuşmasını duydun mu?

Orada neler oldu gördün mü?

F. gülen'in niyetini, ve amacını ve görüşmenin hikmetini nerden öğrendin de "dalkavukluk" diyebiliyorsun.

Bu halde o görüşmenin adına "dalkavukluk" adını takmak zan ve evhamdır.

O zan ve evhama "zan ve evham" demek zan ve evham değildir.

Zira, demedik ki "F. Gülen dalkavukluk yapmamıştır"

Hiç anlamayacaksınız.

Kur'an'da ayetler açıktır.

Peygamberimize münafıklara savaştan kaçmak için bahaneler ile geldiklerinde, izin veriyor.

Oysa onların niyetleri vahiy ile Peygamberimize bildirilmişti. Peygamberimize apaçık ve kesin bilgi ile bildirilmişti.

Bilgi bu kadar kesin iken Peygamberimiz demiyor "hayır sizin niyetiniz savaştan kaçmak"
demiyor "siz münafıksınız"

İzin veriyor.

Ayet geliyor (mana olarak) "keşki izin vermeseydin de niyetleri bariz olsa idi"

Demek su i niyetin ve amacın bir değeri yoktur.

O münafıkların yalanları yüzlerine vurulabilirdi. düşündünüz mü niye vurulmadı?

Çünkü, Peygamberimizi her şeyde taklit etmeye azami özen gösteren bu ümmet de aynısını yapacaktı. Vahiy gibi kesin bir bilgi olmadığı için fitne kapısı açılacaktı.

Kur'an ve Peygamber o fitne kapısını kapadı. Sizler açmak için yumrukluyorsunuz.

Açılmışta.

İşte Müslümanların mücadele tarzlarına bakın.

Demirel münafık, Erbakan cuntanın adamı, F. Gülen ajan, o ajan, bu hain, şu işbirlikçi...

Kim rakib gördüğünü çürütmek ve sözünü tesirsiz kılmak istese, o fitne kapısına müracat eder oldu. Bunu da İslam adına yapanlar ve bu fitneyi ümmet içine sokanlar (bu asırda başlatanlar) Siyasal İslamcılardır.

Biz O'nun yazılı beyanlarına cevap, yorum ve tavır koyduk. Bu yolda beyanı başka niyeti başka olana takiyyeci derler, mubah bir iş değildir...

Bu işin yolu bellidir, diğerleri batıldır, yanlıştır...

Üst Alt