Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dini sorum var,yardim edebilirmisiniz? Cok önemli.

YENI-NESIL

New member
Selamunaleykum
Benim almanyada yasayan bekar bir arkadas var ve dün neden artik camiye gelmedigini neden cemaatten kactigini,neden eskisi gibi faaliyetlere katilmadigini israrli sorularim üzere icini bana döktü,dertlendi,zor durumda oldugunu söyledi bende kendisine teselli etme niyetiyle birkac söz söylemis olsamda yeterince yardimci olamadigimdan cumaya kadar kendisine yardimci,faydali ve yol gösterici olacak bilgiler toplayarak yardimci olmaya calisacagima söz verdim.

Kendisi benim samimi arkadasim.Bana anlattiklarinin aramizda kalmasini istedi ve bende kimseye birsey söylemeyecegime söz verdim.
Sanirim isim vermedigim müddetce bu meseleyi buraya tasimamin bir mahsuru yok.
Niyetim sadece bu arkadasima yardim edebilmek
Bu forumda bana yardimci olabilecek kisilerin mevcut oldugunu bildigim icin sizlerin yardimina basvurdum.
Insaallah yardimci olabilirsiniz:

Bu arkadas 4 yildir hacidir kendisi,eskiden camiye ve toplantilara devamli gelirdi,sohbetlere katilirdi,hizmetleri cok güzeldi,yardimseverdi.Cemaat tarafindan sevilen ve sayilan biriydi...tatli sözlü ve sevimli kisiligi var kendisinde..
Ayni sehirde ve ayni bölgede yasamamiza ragmen yaaklasik yarim senedir bu arkadas yok piyasada.Ne camiye geliyor artik,nede faaliyetlere ve sohbetlere katiliyor.Arasira cumaya katilir ve görüstügümüzde hemen kacmak icin yol arar.
Dikkatimi cektide,cok soguk ve sinirli olmus,eskisi gibi konuskan ve canayakin degil...arkadasim cok degismis.

Bana icini döktügünde ve derdini anlattiginda söylediklari karsisinda sasirdim dogrusu.
Cemaat ile namaz konusunda örnegimiz olan bu arkadas artik namaz kilamiyormus,sadaka konusunda cok cömert olan bu arkadas artik veremiyormus,temizlik ve yakisiklilik konusunda hepimizi gecen bu arkadas bu husulardada kendini salivermis,eskiden birakmak istediginden günde 3 tane sigara icerken simdi hergün bir paketten fazla sigara tüketiyormus...
Dini yasantisini,devamli yapmis oldugu ibadetlerini ve dualarini terk etmis,
Tövbelerini bozmus,günahlari artmis.
Böyle olmasini istemedigini ve tekrar Allaha yönelmek,tövbe etmek istedigini söyledi,dogru yolu bildigini,suanki durumunun yanlis oldugunu ve kendine ceki düzen vermesi gerektigini bildigini
,ama icinde bir engel ile karsilastigini,gücü yetmedigini,cesareti azaldigini,kurtulus ocoin ümidinin azaldigini,
kalbinin mühürlendigini hissettigini,kalbinde olusan siyah noktanin büyümesinden dolayi imaninin azaldigini,Allah sevgisi ve korkusunun azaldigini,ibadet yapmak istedigi zaman lezzet alamadigini,Allahin kapilari kendisine kapali oldugunu hissettigini,tövbe etmek istesede o büyük adimi birtürlü atamadigini söyledi.
Dua etmek istediginde Allahtan utancinda yapamadigini,yerinin kesin cehennem olmasi gerektigini söyledi...
Bu canim arkadasim bana bunlari anlatirken göz yaslarini tutamadi.
Allahin kendisinden nefret ettigini söyledi.
Böyle düsünüyor.
Bataklikta bulundugunu biliyor ancak kendisine yardimci olacak dali bulamadigini ve gün gectikce dahada battigini söylüyor.
Allahin kapiöarinikendisine kapattigini düsünüyor ve kendisi gibilerin Allahin affetmesinin mümkün olmaadigini düsünerek günah batakligina düsdügünü söylüyor.
Günahlarinda israr etmekte devam ettiginden kendini bir pislik,bir cöplük,
alcaklarin en alcagi,namussuzlarin en namussuzu,hain ve sapiklarin en igrenci oldugunu ve kendinden nefret ettigini söylüyor.

Ayrica internet ile bulusali cinsel sapiklik hastaligina,harama bakma hastaligina
bulastigina,bekar oldugundanmidir nedir,bu hastaliktan kurtulamadigina,sehvetinin azgin oldugunu ve nefsine her tövbe edisinden sonra yenik düstügünü söylüyor.
Gecen sene evlilik niyetiyle Türkiyeye gitmisti bu arkadas.
Türkiyede bir bayan ile tanistirilmisti ve evlenecegine kesin gözüyle bakiyorduk ama sorum üzere verdigi cevabda aslinda evlenmesi gerektigini bildigini aancak bu evliligin kendisi ve kiz icin hayirli olup olmadigini kestiremedigini bunu anlayavilmek icin istihare yapmasi gerektigini ama bunuda suanki durumundan dolayi yapamadigini ve körü körüne kaararsizlikla evlilige dogru gittigini söylüyor.
Ailesinin israri üzerine ve kizi ümitlendirdigi icin artik geri adim atamadigini söylüyor...
Bu arkadasim kendisine yardimci olabilecegimi ve yol gösterici güzel tavsiyelerde bulunacagimi ümit ettigi icin bana bunlari anlatti ve bende elimden geleni yapacagima söz verdigimden topu sizlere atarak düsüncelerinizi,yorumlarinizi ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
Saygilarimla

alem-i ervah

New member
bu konuyu başka bir forumda yine açmıştınız...(ordada yeni üyesiniz)
nick farklı ama alıntı demediginize göre aynı kişisiniz sanırım....

ordaki arkadaşlar gerekli izahati yapmışlardı...yeterli idi sanırım...buradaki arkadaşlarda aynısını yazacagı muhakak..
ama neden başka başka forumlarda
bu konuyu açıp yardım istiyorsunuz anlamadım..
bir yere yazar ordan yardım istersiniz......

Niyetiniz hayr ise akıbetinizde hayr olsun...
degil ise de akıbetiniz yine hayr olsun...

Asya

New member
Allah yardımcısı olsun.farklı farklı forumlarda açmanın bence bir sakıncası yok.çünkü Allahın hangimizin duasını hangimizin dilinden kabul edeceğini bilmiyoruz.bence bu bahsedilen kişi psikiyatrik bakımdan tedavi edilmeli.daha sonra da iman tazeleme yöntemiyle tedavi edilmeli.burada ailesine ve arkdaşlarına görev düşüyor.ailesi ona psikiyatrik bakımdan destek olacak yerlere başvurmalı.bu tür hastalıkların gelişen tıpta tedavisi yapılıyor çünkü.
daha sonra da tekrar imani konulara yönelinmeli diye düşünüyorum.

YENI-NESIL

New member
bu konuyu başka bir forumda yine açmıştınız...(ordada yeni üyesiniz)
nick farklı ama alıntı demediginize göre aynı kişisiniz sanırım....

ordaki arkadaşlar gerekli izahati yapmışlardı...yeterli idi sanırım...buradaki arkadaşlarda aynısını yazacagı muhakak..
ama neden başka başka forumlarda
bu konuyu açıp yardım istiyorsunuz anlamadım..
bir yere yazar ordan yardım istersiniz......

Niyetiniz hayr ise akıbetinizde hayr olsun...
degil ise de akıbetiniz yine hayr olsun...

Evet ayni kisiyim...
Kardes,niyetim neden ser olsunki???
Kime negibi bir zarari olabilirki degisik forumlara yazmakla?
Bilgi topluyorum,degisik kisilerin yorum ve yazilarindan istifade etmek istiyorum.
Bu konu derin bir konu...insanlarin bakis acilari ve yaklasim tarzlarida farkli olabilir...Ne kadar bilgi toplayabilirsem okadar iyi.
Saygilarimla

CCCCCC

New member
Ey kardeş Sana Said Nursi R.A bir sözü hepimize yeterde artar bile tavsiye istedin biz de ALLAH C.C. İN İZNİ İLE BUYRUN KARDEŞ DEDİK:

ARKDAŞINA SADECE ŞU DESTEKTE BULUN:

DOST İSTERSEN ALLAH C.C. YETER
ARKADAŞ İSTERSEN KUR'AN YETER
DÜŞMAN İSTERSEN NEFS YETER
ZENGİNLİK İSTERSEN KANAAT YETER
NASİHAT İSTERSEN ÖLÜM YETER

VE ONA ŞEYTANIN HİLELERİ ADLI YAZIYI OKU.BİZZAT SEN OKU ÇÜNKÜ ZATEN KAÇIŞ AŞAMASINDA.SEN OKU SAKIN KİTAP TAVSİYE ETME OKUMAYABİLİR.

saadete özlem

New member
ne güzel de demiş Zamanın güzeli. "dost istersek Allaha yeter..."

farklı bir söylem yok zaten yol tek. kardeşlerimiz söylemeye çalıştı, bunlar yeter bence...

bir gerçek vardır bilirsiniz - her zaman mutlaka dillendirilir- "Allah'a bir adım atarsan on adım karşılığında yakınlık bulursun." yani kaçmak beyhude...

Allah 'tan utanıyorum da dönemiyorum doğruya diyor ya...
yaptığı apaçık bir zavallılıktan başka birşey değildir, bu tıpkı koca vücuduna rağmen sadece kafasını kuma sokup "saklandım " ,"kimse görmüyor" beni diyen bir deve kuşundan farksız bir serkeşlik - kullandığın tabir için affınıza sığınıyorum, temsilde hata olmaz-... ne olursan ol yine gel diyen mevlana Hz.'lerinin MEVLA'sının(mızın) ne kadar merhametli olduğu göz ardı edilirse -haşa-, yeni bir günahın pençesine düşülmez mi.Allah affedendir.

o Allah ki merhameti Yaratan, O Allah ki hiç bir şeye muhtaç olmayan...
biz ona muhacız. ve ne olursak olalım ona dönmeliyiz, döndürülmeden önce.

Rabbim rızasına uygun yaşayanlardan eylesin bizi de o kardeşimizi de.

her zaman ettiğim duayla yazımı (kafanızı şişirme, gözleriinizi yormayı) noktalayacağım. :)

"Rabbim ayaklarımızı sabitt tutsun yolunda, kaymayalım"

ve "Nur'un tamamlandığı o gün olunması gereken safta olmak dileğiyle"

Allaha emanetsiniz kardeşlerim...

Rahmet4

New member
Allah razi olsun kardeslerimiz herseyi yazmislar. bize birsey kalmamis ben sadece sunu yazmak istiyorum hepimizin az veya cok günahi vardir günahkar insan yok gibidir ama bizleri yaradinin avf edecegini ve ölene kadarda tövbe kapisinin acik oldugunu yaradan bizlere bildirmiyormu?? bizlerde inandik itaat ettik... kainatta en degerli varliklar bizleriz kardesimiz ben günahkarim beni Yaradan avf etmez demeyle isin icinden cikmak istiyor bi denesin Allah onu avf ediyormu etmiyormu bilmeden bide günahinin üstüne günah katiyor...hidayete erdirmeseydi sirk kosanlari kafirleri erdirmezdi onlar tövbe edince nasil avf etti sevdigi kullarindan eyledi.o kardesimiz yeterki istesin seytanin ve nefsinin kölesi olmasin

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
tek tavsiyem odurki, Allahı hatırlatanlarla Arkadaşlık yapsın. çevresini düzeltsin, salihlerle beraber olsun.. inşallah çaresini bulucaktır her dönem bir sınav, ona söyle,
Rabbimin en sevdiği ibadet tövbedir. duanız olmasa ne kıymetiniz olurdu.? eğer bu kavin günah işlemeyen bir kavim olsaydı ortadan kaldırılırdı. Allah bizim günah işliceğimizi biliyor. ama müslüman yese düşmez, hangi günah ki Rabbimin affedemediği derecede büyüktür? böyle bir günah varmı? yok... onun için ümitli olun.. Allah affedendir, bağışlayıcıdır. yaterki temiz bir niyetle tvbe edilsin.. size de çok görev düşüyor sakın arkadaşınızı yanlız bırakmayın. zira günaha niyetlensede sizin yanınızda yapamıcaktır.. Allah yardımcınız olsun...

mhmt

New member
herkes gerekli güzel açıklamayı yaapmışlar zannmca..
bende bi artı söyleyim...kessinlikle hayatını karartacağını düşündüğü biriyle evlenmesin..

selametle...

khan19556

New member
Kadın erkeğe ve erkek kadına denk olmalı.
Denklik her noktadan olmalı.
Eğer kendini denk görüyor ve kalbi bir muhabbeti varsa olabilir.
Amma evlenmek için yada ısrar üzerine evlenmek büyük bir galattır...

yýldýz

New member
ALLAH(c.c.) razı olsun kardeşler.
Yalnız önemli bir durum var aşağıdaki ayete göre,

NİSA SURESİ
155- Onların kendi sözlerini bozmaları, Allah'ın ayetlerine karşı inkara sapmaları, peygamberleri haksız yere öldürmeleri ve: "Kalplerimiz örtülüdür" demeleri nedeniyle Hayır; Allah, inkarları dolayısıyla ona (kalplerine) damga vurmuştur. Onların azı dışında, inanmazlar.

Bu şekilde söylemek inkara sebebiyet veriyor. Bundan kaçınmak gerekir. Önemli olan istek.

ALLAH(c.c.)' a ulaşmayı istemesi gerekir. Tövbe etmesi ve kendini zorlaması gerekir. Kendini bırakmak günahtır.

YENI-NESIL

New member
Cevablariniz icin tesekkür ederim,Allah razi olsun

FabioPaim_23

New member
bir anne düşünün... çocugundan dolayı sürekli acı cekiyor ıstırap icerisinde. cocugundan neredeyse görmediği kötülük kalmamış. ama bir gün cocugunu ateşler icerisinde yanarken görüyor. sizce ne yapar? o da ateşlerin icerisine dalar. çocugunu kurtarmak için. bir an bile tereddüt etmez. bırakim de yansın demez. bir tek annecim yardım et sözü herşeyi unutturur anneye. peki bir kul olan anne bile bu kadar merhametliyken yüce yaradan Allah(c.c) kulunu yüzüsti bıarakır mı? sadece bir tövbe. kaplten bir yardım et Allahım. gerisi gelecektir.

Üst Alt