Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinden dönen katipler

Brk_17

New member
Selamun Aleyküm...Ben vahiy katipleri hakkında bilgi edinmek için forumunuza üye oldum.Kafama takılan bir sorum var,Hz.Muhammed (sav) Peygamberimizin vahiy katiplerinden kaçtanesi dinden dönmüştür? Birkaç isim duydum sahabelerden dinden dönenlerden merak ettim çünkü biri ben kendi kafama göre yazıyordum demiş.İnternette aradım fakat fazla bilgi bulamadım dünden dönenlerin isimlerini ve kaç kişi olduklarını bilenler Allah rızası için yazarsa çok sevinirim.Teşekkürler..

Brk_17

New member
güncel...........................

pante

New member
Şeytana uymuşlardır. :)
Ben de duymuş, okumuştum daha önce.
Galiba biri öldürülmüş. "Kendi uyduruyor, benim uydurduğumu da ayet diye yazdırttı." dediği için. Toprak bile kabul etmemiş kendisini. Gündüz gömüyorlarmış, gece mezardan ceset dışarı atılıyormuş. Bu birkaç kez sürmüş. Gayrimüslimler "Müslümanlar kendileri yapıyor" diye iddia etmişler.
Diğer katip de Hz. osman (r.a)'ın amcaoğlu ve süt kardeşi imiş. Öldürülmekten o kurtarmış. Sonra tekrar dine dönmüş. Halifeliği sırasında baş katip yapmış kendisine. Halifenin öldürülmesinde ortalığı karıştıran yine oymuş. Hz. Ebubekir (r.a)'ın oğlunun öldürülmesi emrini vermiş. Müslümanlar isyan edip halifenin evini kuşatmış. Katibi istemişler, verilmeyince halifeyi öldürmüşler.

Kalpteniman

New member
Web sitesi
www.kalpteniman.com
Bu vahiy katiplerinin imandan dönme hadisesini merak edene de ilk defa raslıyorum
kardeşim siz bu hassas meseleleri neden öğrenmek istiyorsunuz.
Vazgeçin kardeşim, bu konuları fazla araştırmayın.
Size tek cevabım var onların içine şeytan girmiş şüpheye düşürmüş siz de dikkat edin şeytanın vesvesesine düşmeyin.

seyfullah putkýran

New member
Web sitesi
www.tevhidyolu.net
İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor:

"Abdullah İbnu Sa'd İbni Ebi's-Sarh Hz. Peygamber (aleyhissalâtu vesselâm)'e kâtiplik yapıyordu. Şeytan ayağını kaydırdı; adam irtidâd ederek kâfirlere sığındı. Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) Fetih günü, onun öldürülmesini emretti. Ancak, Hz. Osman (radıyallahu anh) onu himayesi altına aldı. Resûlullah da bu himayeyi tanıdı."

[Ebu Dâvud Hudud 1, (4358); Nesâî, Tahrimu'd-Dem 15, (7, 107). Bu hadis Tefsir bölümünde, Nahl sûresinin tefsiri sırasında Nesâî rivayeti olarak daha uzun bir hadiste geçmiştir.>

Nahl Suresi, Ayet 106:

"Kalbi iman üzere sabit ve bununla mutmain olduğu halde ih'âha uğratılanlar dışında kim, imanından sonra Allah 'ı tanımaz, fakat sinesini küfre açarsa Allah 'in gazabı onların başınadır. Onlaradır en büyük azâb."

Mukatil der ki: "Kim, imanından sonra Allah'ı tanımaz, kâfir olur ve fakat sinesini küfre açarsa Allah'ın gazabı onların başınadır." âyet-i kerimesi Abdullah ibn Sa'd ibn Şarh el-Kuraşî, Mikyes ibn Subâbe (veya Dubâbe), Abdullah ibn Enes ibn Hatal, Tu'me ibn Ubeyrık, Kays ibnu'l-Velîd ibnu'l-Muğîra ve Kays İbnu'l-Fâkih el-Mahzûrnî hakkında nazil olmuştur.

İbnu'l-Cevzî, Zâdu'l-Mesîr fi İlmi't-Tefsîr, IV,495; Kurtubî, el-Câmiu li-Ahkâmi'l-Kur'ân, X,l 18. Bedreddin Çetiner, Esbab-ı Nüzul, Çağrı Yayınları: 2/550-552.

pante

New member
Hz. Osman'ın süt kardeşi mürted vahiy katibi Abdullah bin Sa'd önceki mesajda kaynağıyla anlatılmış. Diğerini de ben buldum.

Enes bin Malik (r.a) anlatıyor:

"Bir adam vardı. Neccaroğullarından. Hristiyanlığı bırakmış Müslüman olmuştu. Bakara ve Ali İmran surelerini okumuştu. Peygambere de vahiy yazıyordu. Sonra, yeniden Hristiyan oldu ve kaçıp Hristiyanlara katıldı. "Ben ne öğretip kendisi için yazdımsa, Muhammed yalnızca onu bilir, başka bir şey bilmez." demeye başladı."
Allah (c.c.) adama öfkelenmiş, boynunu kopararak öldürmüş. Hristiyanlar, gömmüşler adamı. Ama sabah bakmışlar, ölüsü ortada. Ve kefensiz. Hristiyanlar; "Muhammed'in adamları kefenini soymuş, kendisini de işte böyle ortada bırakmışlar." diye konuşmuşlar. Adamı bir daha gömmüşler. Bu kez biraz daha derince. Ertesi gün sabah yine aynı durum. Sonra aynı konuşmalar. Sonra yeniden ve daha derine gömme. Sonra aynı durum ve aynı yorumlar. Bir kez daha ve derince gömme. Aynı durum. Bakmışlar ki bu böyle sürüp gidecek, adamı gömmekten vazgeçmişler artık.

(Bkz.Buhari, e's-Sahih, Kitabu'l Menakıb/25,c.4,s.181-182;Tecrid, hadis no:1477)

Üst Alt