Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dinde Zorlama

M

mynamess

Guest
selamunaleyküm ben senin öğrenmene itiraz etmiyorum sadece araştırmamana ve araştırmadan ve hatta okuma zahmetine katlanmadan yazamana itiraz ediyorum eğer niyet salihse ve öğrenmek istiyorsan yazı çok uzun olmuş demez okursun selamunaleyküm güzelkardeşim

FabioPaim_23

New member
Bekâr erkekle bekâr kadının zina etmesi halinde, ceza her birine yüz değnek vurulmasıdır. Allah Teâlâ şöyle buyurur: "Zina eden kadın ve erkekten her birine yüz değnek vurun" (en-Nûr, 34/2).

ee tamam iste kardesim bende bunu söylüyorum, bugün iran da öldürüyorlar. bunun yanlıslıgını anlatmaya calışıyorum.

M

mynamess

Guest
selamunaleyküm kardeşim iranda evli olupta zina edenler öldürülüyorlar bekarlar değil bekarların öldürüldüğüne eminmisin sağlam kaynağın varmı bence bir daha kontrol et selamunaleyküm

FabioPaim_23

New member
bu konuyu yeterince arastırdım zaten. senin yazdıklarını daha önce bircok kez okudum. ben kendim icin degil baska okuyacak olanlar icin uzun olmuş dedim. yine de sağol. yardımcı olmaya calıstığın icin. mutlaka artı birşeyler öğrenmişimdir senden.

FabioPaim_23

New member
evlilerin de öldürülmesi yanlış. çünkü ya itiraf etmeleri lazım ya da 4 kisi tarafından zina anında yakalanmaları lazım. o 4 kişininde o güne kadar bilerek yalan söylememiş düzgün insanlar olması gerek. sence bugün bu kriterlere uyularak mı ölüm cezası uygulanıyor. bekarlar için ölüm cezası uygulanıp uygulanmadığına tekrar bakacam. ama bugün değil. yatılı lise de okuyorum. artık her an hoca tarafindan yakalanabilirim. o yüzden yatakhaneye gitmem lazım.. selametle.

Mücahid

New member
Bence Müslümanlik Içersinde Zorlama Vardir Ayrica Iran Muhteşem Bir ülke

Kardeşim ifaden doğru olsada lanse ediş biçimin insanlarda dinimize ve müslüman kardeşlerimizin yaşamış olduğu bir ülke olan irana karşı var olan ön yargıyı pekiştirmekte.Evet dinde zorlama yok kime yok iman etmeyenlere yok.Sen hem müslümanım diyeceksin hemdeiman ettiğini söyleyeceksin ama yaşantı olarak kafirden farksız yaşayacaksın,bu mantık zaten bizim dinimizi,eylem ve aksiyondan uzaklaştıracak ve sadece kuru bir söylem dini yapacaktır.Teşbihte hata olmazsa lafla peynir gemisi misali.Bizim dinimiz söylemle başlayan ve söylemin eyleme dökülmesi ile kemale eren bir dindir.Bundan dolayı müslüman olduğunu söyleyen kişiye devlet eli ile yaptırım uygulanmasına cevaz verilmiştir.Selam ve dua ile

Mücahid

New member
dinde zorlama yoktur.ayetinin müslümana bakan bir yönü vardır.Seyyid kutubun ifadesi ile ve İslam tarihinin şahidliği ile müslümanlar kimseyi zorla,baskıyla dinlerine çağırmamışlardır.Yalnız ila-yı kelimetullah için fetihler yapmışlardır.bunun sebebi şudur.bu özgür,hür seçim ortamını sağlamaktır.Baskı,zulüm,dayatmanın olduğu yerde vicdanlar nasıl doğruyu bulsun,idrakler nasıl doğru düşünsün,kalb nasıl üzerinden tedirginliğini atsın.İslami fetihlerin birinci amacı,önceliği budur.Buda açıkça görülüyor ki yine insanlık adına ,hürriyet adına yapılmış,bir girişimdir.
İkincisi şudur İslam feth ettği yerde İslami düzeni kurar.İşte bu hak ile batılın ayrılması,serbest seçim için gerekli atmosferdir.Hem dinlerini seçenlerin uygun,doğru,güzel şekilde yaşamaları için bir sosyal denge sağlamak amacı vardır.
Kuranda biz bu ifadeyi açıklaması ile çok iyi görüyoruz.Bir gurub o zaman medine ve civarı kadar olan İslam topraklarına sığınmışlardı.Ve şöyle dediler biz iman ettik.arkasından yiyecek,yatacak,giyecek istediler.Allah kalpleri bilen olarak peygamberine sav. onların iman ederek kendisini bir minnet altında bırakmadıklarını söyledi.zira bunlar sadece bu ihtiyaçları adına İlk iSLAM ülkesine sığınmış,iman etmenin bu sıkıntılarından kurtulmak olduğunu sanıp,neye iman ettiklerini bile düşünmeden iman ettik dediler.
lakin iman etmemişlerdi,sadece İslam olduk demeleri istendi ,Yani mülteci olduk gibi İslam topraklarına sığındık demeli idiler,zımni olmuş olmalılardı.
işte İslamın dinde zorlama yok düşüncesi .
Çünkü O gerçekten hiçbir dayatmaya dayalı imanı istemiyor,elinin tersi ile itiyor.
Bu gün İslamın insanlığa ihtiyacı yoktur,insanlığın İslama ve onun düzenine ihtiyacı vardır,Ah bir anlanabilinse....
Kardeşim ALLAH razı olsun.Yazının altına neden teşekkür edemedim anlamış değilim.Neden acaba.ALLAH ALLAH Selam ve dua ile

sinang

New member
İslami düzenin gerekliliği istibdat ve tahakküm sağlamak değildir,ADALET SAĞLAMAKTIR.
Ayette diyor ki (manaen)iman edenler başa geçince adaletle hükm eder,namazlarını kılarlar...Allahu alem.

HAKKI_AN

New member
siz hiç mezheplerin emirlerini okumadınız mı abbasi döneminde namaz kılmayanlara hapis cezası vardı

FabioPaim_23

New member
evt okuduk. yani? ne anlatmaya calışıyorsun? bugün de mi hapis cezası olsun?

rusen_alp

New member
Namaz kılmayanın hapis cezası ile ceza verilmesi veya öldürülmesi hususu hiç bir yerde ve ehl-i sünnet mezhebinde yoktur. Hepsi uydurmadır, iftiradır.

İçtihad şudur. Namaz kılmayanın hükmü merduttur. Red edilir. Allah bilir ya ben bu içtihadın içtihadi ile yani taasub tarafından çevrildiğini veya bazı mesleklerin iç icraatları olabileceğini düşünüyorum. Nasıl ehl-i tarik Cuma'yı üç kez özürsüz terk edeni merdut ilan etmiş öyle. Namaz kılamayanın ceza aldığını hiç bir ciddi tarihi kaynakta denk gelmemişim,, inceleyenden duymamışım.

Namaz kılmayanın hükümü merduttur. Hakikat budur.

Yahu diyelim ben namaz kılmıyorum. kıldığımı söylesem nasıl ıspat edersin. Evde kılıyorum derim. Evimi mi gözetlersin. yoksa sünnet olan cemaatemi zorlarsın.
Yada hadi ispat etme yeteneğine sahipsin. Peki ben o zaman sırf hapse atılmamak veya öldürülmemek için namaz kılsam riya olmaz mı?Hak ve hakikat dini ,yalanı ve zülmü ortadan kaldırmaya gelen din buna müsade eder mi?

Şaştım kaldım

Mezheplere göre namaz: Hanefi Mezhebi:namaz kılmayan, kan çıkıncaya kadar dövülür ve namaza dönünceye kadar hapsedilir. Şafii Mezhebi: Mürted(dinden çıkmış) olmaz ise'de cezası idamdır. Maliki Mezhebi:Şafii mezhebiyle hükmü aynıdır. Hanbeli Mezhebi:Namazı özürsüz kılmayan, mürted gibi idam edilir. Yıkanmaz, kefenlenmez ve namazı kılınmaz, müslüman mezarlığına gömülmez ve mezarı belli edilmez. Dağda bir çukura konulur.

T

teslimolan

Guest
Mezheplere göre namaz: Hanefi Mezhebi:namaz kılmayan, kan çıkıncaya kadar dövülür ve namaza dönünceye kadar hapsedilir. Şafii Mezhebi: Mürted(dinden çıkmış) olmaz ise'de cezası idamdır. Maliki Mezhebi:Şafii mezhebiyle hükmü aynıdır. Hanbeli Mezhebi:Namazı özürsüz kılmayan, mürted gibi idam edilir. Yıkanmaz, kefenlenmez ve namazı kılınmaz, müslüman mezarlığına gömülmez ve mezarı belli edilmez. Dağda bir çukura konulur.

Vay Allahim vay su rezalete bak.

rusen_alp

New member
Vay Allahim vay su rezalete bak.

Müslüman kelime anlamı itibarıyla teslim olan demektir, sen de bu niki kullandığına göre inşallah bu rumuzunun anlamını idrak edebiliyorsundur,hem kendine teslim olan diyeceksin, hem de islamın bir kuralına rezalet diyeceksin,,,olmaz böyle bir şey...
mezhepler bunu emreder, mezhepleri ben kurmadım, mezhep imamları bu şekilde düşünmüş, onların da refaransı belli...

T

teslimolan

Guest
Müslüman kelime anlamı itibarıyla teslim olan demektir, sen de bu niki kullandığına göre inşallah bu rumuzunun anlamını idrak edebiliyorsundur,hem kendine teslim olan diyeceksin, hem de islamın bir kuralına rezalet diyeceksin,,,olmaz böyle bir şey...
mezhepler bunu emreder, mezhepleri ben kurmadım, mezhep imamları bu şekilde düşünmüş, onların da refaransı belli...

Namaz kilmayani kim hangi hakla idam edebilir bunun neyini savunuyorsun sen yav. Gecin böyle seyleri öldürün dese Allah öldürün derdi zaten Allahin emri varmi namaz kilmayani öldürün diye ? Teslimiyet baska Allah insani hür birakmis ister yasami hareketleri ile cenneti secer isterse cehennemi. Allahin hür biraktigina kul ne karisir ?

T

teslimolan

Guest
rusen e verdigim cevabi onaylayin bilmem kac dk dir onaylanmadigina göre beni kötü gösterme düsüncesindesiniz sanirim size verilen yetkiyi böyle cocuk oyuncagi gibi kullanmaya devam edin. Uzun süreli yazmayacagim zaten alin nur forumunuz sizin olsun.

rusen_alp

New member
Namaz kilmayani kim hangi hakla idam edebilir bunun neyini savunuyorsun sen yav. Gecin böyle seyleri öldürün dese Allah öldürün derdi zaten Allahin emri varmi namaz kilmayani öldürün diye ? Teslimiyet baska Allah insani hür birakmis ister yasami hareketleri ile cenneti secer isterse cehennemi. Allahin hür biraktigina kul ne karisir ?

islam hukukunun kaynakları
1) Kuran
2) Hadis
3) İcma
4) Kıyas

siz zannedersem bu kaynaklardan yalnızca birine itibar ediyorsunuz, böyle düşünüyorsanız bu düşünceniz ehl-i sünnete aykırı,

sinang

New member
Kuran ve sünnette böyle bir durumla karşılaşmadık,zorla ibadat olmaz ki.
Yalnız mesaili mürsele olur.
HZ.osman emirin yasakları Kuranınkinden çoktur der.bu dinde ölçü olurmu tartışmalıdır.

FabioPaim_23

New member
bu dünya imtihan dünyası değil mi? zannedersem sonuclarıda ahirette acıklanacak. o halde sınavı kaybetmekte olan, dikkat edin kaybetmiş olan demiyorum kaybetmekte olan birini öldürmek nasıl bişe olabilir. belki on sene sonra hak dine dönecek. nerden bilebiliriz? peygamber efendimiz zamanında böyle birşey yapılmış mı?

sinang

New member
Şimdi bazı cezalar İslamda vardır,biz buna yok desek yalan olur.İşin özünde İslam bağışlama yanlısı isede içtimai hayatın bir gerekliliğidir bu.Rahman ve rahim olan Allah nasıl olurda olayların bu kısmına dininde yer vermez.Evet suçun sabit olduğu noktalarda kişi yaptırımlarla karşılaşır.İşin özünde yanlışa düşmüş mümin için bu bir arınmadır,ceza değil.zira Allah tealanın hükmü üzere Ölümü göze alabilmek,insanı bir anda zirve bir duruma çıkarıyor.Zorluklara gögüs geriş ve hükme razı oluş,ihlası bir anda kazandırıyor.
İşte niyetin böyle bir fonksiyonu vardır,ölçü budur.
Bu niyet ihlas üzere,bu ciddi bir hakperestlik,batılı görüp içtinap ediş,bu onurlu bir duruş,bu ruhun zilletten kurtuluşu,izzetli bir ölüm,olay basit değildir,olay çok ince.
Allah a emanet kalın.

Üst Alt