Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Din Adamları

Þüphe

New member
Dünyamızda çeşitli dinlere mensup milyonlarca din adamı vardır.

Bunların içerisinden en az yüzbini iyi egitim görmüş,zeki ,kendi inandıgı dinin dışında başka dinleri de araştırmış ve bu dinleri birbirleriyle karşılaştırma yapabilecek düzeydedirler.

Her din kendisinin tek dogru,geçerli oldugunu iddia etmekteyse, çeşitli dinlere mensup hakikaten birikimli bu din adamları neden dinlerini degiştiremektedir.
Bu din adamları arasında belli bir dine kayma olmamaktadır.Onları engelleyen şey nedir.

Eger bu kadar çok din arasından bir tanesi dogruysa

Bu dogruyu bulabilme ihtimali en yüksek olanların dinleri birbirleriyle karşılaştırabilecek birikime sahip olacaklar olmalıdır.Bunlarda din adamları gibi gözüküyor.Bu onların işi .
Din adamları arasında bir dine dogru egilimin olma ması bütün dinlerin yanlış olabilecegi ihtimalini güçlendir mez mi?

selam ve dua ile

sinang

New member
esselamu aleykum.hayır. Allah nezninde en son din islamdır.politik nedenlerden ve dünya menfaatlerindenden dolayı islammı kabul etmiyorlar.İsl**** önündeki en büyük engel diğer dinler değil dinsizliğin ta kendisidir.firavunda Allah cc inanırdı.ama dedi ki ben sizin rabbiniz değilmiyim.yani rablik ilan etti.rab kanun koyucudur.sen kimin kanununa inanıyorsan rabbin odur.

Þüphe

New member
Nefis, insanoğlunun en güçlü silahlarından daha güçlüdür.

Nefisten kastınızı tam anlayamadım?
Eger bir dini dogru kabul edersek,
diger dinlere inanan din adamları dogru dini bildikleri halde mevki makam ,toplumdaki konumlarının ,menfaetlerinin,saygınlıklarının tehlikeye girmesinden korktukları için dinlerini degiştirmiyorlar mı diyorsunuz

esselamu aleykum.hayır. Allah nezninde en son din islamdır.politik nedenlerden ve dünya menfaatlerindenden dolayı islammı kabul etmiyorlar.
Bu müslümanların iddiası, her din kendinin dogru ve geçerli oldugunu iddia ediyor.
Müslüman olmayan din adamlarını politik ve menfaatlerden dolayı din degiştirmediklerini iddia etmek o din adamlarını yapılmış bir haksızlık olmaz mı?

sinang

New member
bu benim sözüm bir,iddaa oynamam iki,gerçekler iddaa değildir üç.eğer vicdanlar nefsin tazikinden hucmundan mal,mansıp,çıkar...kurtulsa elbette hak ve hakikatı bulur.

anonim

New member
....Din adamları arasında bir dine dogru egilimin olma ması bütün dinlerin yanlış olabilecegi ihtimalini güçlendir mez mi?
selam ve dua ile
..diger dinlere inanan din adamları dogru dini bildikleri halde mevki makam ,toplumdaki konumlarının ,menfaetlerinin,saygınlıklarının tehlikeye girmesinden korktukları için dinlerini degiştirmiyorlar mı diyorsunuz

AleykumSelam,
Önce bir karar verin sonra...zaten ikinci işaretlenen kısım hem de ayrı bir münazara konusu.

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Nefisten kastınızı tam anlayamadım?
Eger bir dini dogru kabul edersek,
diger dinlere inanan din adamları dogru dini bildikleri halde mevki makam ,toplumdaki konumlarının ,menfaetlerinin,saygınlıklarının tehlikeye girmesinden korktukları için dinlerini degiştirmiyorlar mı diyorsunuz

Evet ve esasen kibirleri, gururları, hasetleri, kinleri, hırsları, inatları; yani kötü ahlaki huyları...

Þüphe

New member
Evet ve esasen kibirleri, gururları, hasetleri, kinleri, hırsları, inatları; yani kötü ahlaki huyları...

Bazı din adamlarının böyle yanları olabilir.ve onların dogruyu kabullenmelerine engel olabilir.Ama bütün din adamlarını (müslüman olmayan)böyle degerlendirmek büyük haksızlık olur.
Dinlerin karşılaştırmasını yapabilecek birikimleri olan insanların tek bir dine dogru egilimi olmuyorsa kendi dinlerini degiştirmiyorsa
bunun en büyük nedeni başka bir dinin kendi inandıgı dinden daha dogru oldugunu kabul etme mesinde yatmakta olmalıdır.

Araştırmacılar kendi dinlerini degiştirmediklerine göre ya bütün dinler dogrudur ya da bütün dinler yanlıştır.Ben burdan mantıksal olarak başka çıkarımda bulunamıyorum.

selam ve dua ile

Þüphe

New member
Sinang kardeşim
iddiayı ben burada bahse girmek manasında kullanmadım.
Allah nezdinde en son dinin tek dogru islam oldugunu söylüyorsunuz.Bunu başka din sahipleride söylüyor.Malesef hiçbir din açık bir delille ,kanıtlarıyla ortaya koyamıyor.Bu anlamda sizin ve veya diger dinlere inananların bu sözleri bir ddia olmaktan öteye gidemiyor.
başka dinler hakkında bilgilendirme yapan bir site

dünya dinleri.com

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Bazı din adamlarının böyle yanları olabilir.ve onların dogruyu kabullenmelerine engel olabilir.Ama bütün din adamlarını (müslüman olmayan)böyle degerlendirmek büyük haksızlık olur.

Eğer şeytanın vakti ile Allah'a en yakın ve en alim, en abid olduğunu ama Allah'ın Adem'e secde et emrini nefsine yediremediğini ve kovulduğunu biliyorsanız, hiç de haksızlık olmaz.

Dinlerin karşılaştırmasını yapabilecek birikimleri olan insanların tek bir dine dogru egilimi olmuyorsa kendi dinlerini degiştirmiyorsa
bunun en büyük nedeni başka bir dinin kendi inandıgı dinden daha dogru oldugunu kabul etme mesinde yatmakta olmalıdır.

Dedik ya; nefis aklın önündedir.

Araştırmacılar kendi dinlerini degiştirmediklerine göre ya bütün dinler dogrudur ya da bütün dinler yanlıştır.Ben burdan mantıksal olarak başka çıkarımda bulunamıyorum.

selam ve dua ile

Sizin mantığınız da bu, size hayırlı olsun.

Þüphe

New member

Buna insanın alışkanlıklarını,şartlanmalarını bagımlılklarını da katabiliriz.
İnsanın dogasında var olan bu ve benzeri şeyler düşünceler de ,inançlarda bagımlılık yapıyor.
Eger islamı tek dogru din kabul edersek,müslüman din adamlarının en önemli şansı müslüman bir aileden geliyor olması.Müslümanlık onların şuurlu bir tercihi degil aksine müsülüman bir aileden dogdukları için olmuş.Tabiki dini bilgilerini süreç içerisinde çalışarak geliştirmişlerdir.
Eger bu müsülaman din adamları başka dinlere inanan ailelerden dogmuş olsaydı.onlarada sizin deyiminizle
Evet ve esasen kibirleri, gururları, hasetleri, kinleri, hırsları, inatları; yani kötü ahlaki huyları...yüzünden islamı seçemediklerini söyleyecektiniz.
Müslüman din adamlarının diger din adamlarından tek farkı müslüman bir aileden geliyor olması.
Diger din adamları
Ölümden sonra sonsuz bir hayat,cennet,huriler vadeden isl**** dogru olduguna inansalar bir çırpıda islama koşmazlar mı?

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İnsanın kaderi için varsayım yürütmek oldukça yetersizdir.
Meseleyi; örnekleri, seneryoları, hikayeleri sadece iman manasında değil, güncel hayatın içinden seçerseniz daha iyi göreceksiniz.

Üst Alt