Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Detayli Bilgi Ariyorum...

BeyazKelebek

New member
Selamun Aleykum...
Dinde Erkek Arkadas (SEVGILI) Uygun Degildir Biliyorum..
Dogru Olmayan Birseydir...
Bunu Hepimizde Bilmekdeyiz Ama Ben Detayli Bilgi Ariyorum Bu Konuda Abilerim Ablalarim Ve Kardeslerim..
Forumda Bakindim Ama Hic Bisi Göremedim Bu Günlerde Cok Fazla Giremiyorum Türkiyeye Gitmeye Hazirlaniyorum Yardimci Olursaniz Cok Sevinirim..
ALLAHa Emanetsiniz..
Kendinize iyi Bakin..
Selam, Dua Ve Saglicakla Kalin insallah..

Enver Ýstek

metin mete
Selamun Aleykum...
Dinde Erkek Arkadas (SEVGILI) Uygun Degildir Biliyorum..
Dogru Olmayan Birseydir...
Bunu Hepimizde Bilmekdeyiz Ama Ben Detayli Bilgi Ariyorum Bu Konuda Abilerim Ablalarim Ve Kardeslerim..
Forumda Bakindim Ama Hic Bisi Göremedim Bu Günlerde Cok Fazla Giremiyorum Türkiyeye Gitmeye Hazirlaniyorum Yardimci Olursaniz Cok Sevinirim..
ALLAHa Emanetsiniz..
Kendinize iyi Bakin..

Anlamadim Kiz Amcayin yaninda bu nasil bir soru?Ne isin var senin Erkek arkadasla(Sevgiliyle)Anlamadim yani?
Bunu burda sormana gerek dahi yok Kurana bak Kadinlara tavsiye edilene bakman yeterli Aklin yolu bir gerisini nedecen yani?

BeyazKelebek

New member
Anlamadim Kiz Amcayin yaninda bu nasil bir soru?Ne isin var senin Erkek arkadasla(Sevgiliyle)Anlamadim yani?Bunu burda sormana gerek dahi yok Kurana bak Kadinlara tavsiye edilene bakman yeterli Aklin yolu bir gerisini nedecen yani?

HiiHii Amcacigim Kizma Ben Öle Birsey Yapmam Ki...
Cogu insan Öle Yapior Sonra Belki Nisanlanip Sonrada Evleniyor...
Simdi Kuranda Uygun Olmadigi Yaziyor Amcacigim Ama Benim Bilmek istedigim Cok Derin Detaylar Benim icin Cok Önemli Bu Amacigim...
Gün Gelir Beni istemeye Gelirler Helalimle Evlenirsem Bende Cocuklarima Her Detayi Anlatmak isterim Amacigim...
Mesela Bir Kiz Nisanliyken Konusmasi Dogru Olurmu Nisanlisi ile :confused:
Baya Cok Sorular Ama Aklima Gelmiyen Sorular Dolu Kafam Babacigim..

BeyazKelebek

New member
Sormak istedigim Birsey Daha Var Amcacigim..
Ben Bazi Arkadaslarimi Uyarmisdim Yapmamalari icin..
Ve Dikkate Almadilar Ben uyardim Ama..
Simdi En uygunu Onlar ile Konusmamammi Amcacigim ?

Enver Ýstek

metin mete
Sormak istedigim Birsey Daha Var Amcacigim..
Ben Bazi Arkadaslarimi Uyarmisdim Yapmamalari icin..
Ve Dikkate Almadilar Ben uyardim Ama..
Simdi En uygunu Onlar ile Konusmamammi Amcacigim ?

Yok yok sen onlarla konus ayni zamanda ikazlarini hic eksik etme.Ama yinede dikkatli ol Seytan Vesvesesini her an verir...

Enver Ýstek

metin mete
HiiHii Amcacigim Kizma Ben Öle Birsey Yapmam Ki...
Cogu insan Öle Yapior Sonra Belki Nisanlanip Sonrada Evleniyor...
Simdi Kuranda Uygun Olmadigi Yaziyor Amcacigim Ama Benim Bilmek istedigim Cok Derin Detaylar Benim icin Cok Önemli Bu Amacigim...
Gün Gelir Beni istemeye Gelirler Helalimle Evlenirsem Bende Cocuklarima Her Detayi Anlatmak isterim Amacigim...
Mesela Bir Kiz Nisanliyken Konusmasi Dogru Olurmu Nisanlisi ile :confused:
Baya Cok Sorular Ama Aklima Gelmiyen Sorular Dolu Kafam Babacigim..

Kizim bunun nasil bir detayi varki istiyorsun?Derin bir detay vereyim Allah korusun birde bakarlarki ZINA denilen ahlaksizlikla tanismis olurlar..Ha ne istediklerini yaz onlara bire bir cevap yazalim....

CE_Neferi69

New member
Selamun Aleyküm BeyazKelebek,

nisanli ile basbasa görüsmek caiz degildir.
Ancak ücüncü bir kisi, misal: amcaoglu, halaoglu, akraba vs. vs. nisanlilarin yaninda olursa sohbet gerceklesebilir. Iki insan basbasa ise ücüncü kisi seytandir.
Onun icin nisanlilarin yaninda ücüncü bir kisi olmasi lazim yukarda belirttigim gibi, amcaoglu, vs. vs. .

Sevgili, erkekarkadas-kizarkadas konusuna gelecek olursak.
Sevgili, erkekarkadas-kizarkadas sahip oldugum dini bilgilere göre, (en dogrusunu Allah(c.c.) bilir) kesinlikle günahtir. Zinadir. Yabanci erkek ve kizin konusmasi dahi yasaklanmistir.
Kimi Âlimlere göre yabanci erkek ve kizin konusabilecegi berlirli konular vardir.
Misal: Allahi ve Allah korkusunu hatirlatan bir sohbet, din bilgileri paylasmak, Peygambersevgisini arttiran sohbetler, ilme ve irfana tesvik eden sohbetler.
Bu konular konusulurken kizlarin sesi oldukca olgun ve ciddi olmalidir.
Sehevi duygulari tetikleyen bir ses ve bir söz kesinlikle haramdir.

umarim bir kac soruisaretini aydinlatabilmisimdir.

Eger hatam varsa, konu ile ilgilenen büyüklerim lütfen düzeltsinler.

Es-Selamu Aleyküm

BeyazKelebek

New member
Öncelikle Amcacigim Cok Tsk Ederim...

Aleykum Selam Degerli Kardesim...

Evet Bu konuda Böle Seyler Hakkinda Bilgim Var..
Sizde Tam Üstüne Bastiniz...
Benim Sormak istedigim Bazi Sorular Var..
Onlarda Sudur:
Kuzenlerle (Amcaoglu,Teyzeoglu,VB) Konusmak Günah Veyatta Harammidir ?
Bir Erkekle Göz Göze Gelmek Günah Veyatta Harammidir ?
Dügünlerde Erkek Kadin Karisik Olursa Ayni Masada Oturmak Günah Veyatta Harammidir ?
Bir Erkek Yada Kadin Diger Kisi icin Bir Tür Sevgi Hissederse Günah Veyatta Harammidir Bu ?
Amcaoglu,Teyzeoglu,VB (Abi,Baba Haric) Kisilere Nikah Düstügü icin Konusmak Uygunmudur Degilmidir ?
Bir Erkekle El Ele Gelirsen Günah Veyatta Harammidir ?
Bir Erkekle Ayni Odada Oturmak Uygunmudur Degilmidir ?
Dayi Veyatta Amca ile Konusmak Uygunmudur Degilmidir ?
Üvey Aileden Birisine Nikah Düstügü icin Konusmak Uygunmudur Degilmidir ?

CE_Neferi69

New member
Selamun Aleyküm

Bildiklerime göre(En dogrusunu Allah(c.c.) bilir)

Haram degildir fakat yinede konusulan konulara dikkat edilmelidir.

Sokakta yürürken yere bakmak en uygun durumdur.
Ama mutlaka göz göze geliniyor, bu engellenemez.
Kisiyi görmek ve gözleri hemen kacirmakta bir haram sözkonusu degil.
Haram olan görüp, tekrar tekrar bakmaktir.
Bu bakislari Zinamektuplari diye degerlendiren bazi Alimler var.

Ha, birde tabiki sürekli görüsmek ve sohbet etmek konusu var.
O göz göze gelme olayi kesinlikle haramdir.
Daha önce yazdigim yazidada bu soruya cevap bulabilirsin.

Dügünlerde Erkek Kadin Karisik Olursa Ayni Masada Oturmak Günah Veyatta Harammidir ?
Masaya oturmayi bir kenara koyalim.
Karisik dügünler bastan basa haramdir.
Cogu zaman calgilidir-müziklidir-danslidir.
Ve bu kesnilikle haramdir.

Kadinlar kendi aralarinda (zilsiz)def calgisi esliginde bir eglence yapabilirler. Buda tabiki sinirlari asmadan. (Kina gecesinde mesela)

Bir Erkek Yada Kadin Diger Kisi icin Bir Tür Sevgi Hissederse Günah Veyatta Harammidir Bu ?
Sevgi ve askin olusmasi insanin isteyip istememesine bagli olan birsey degil. O duygulari kontrol altinda tutmak insanin elinde degil. Sevmek günah degildir. Fakat sevmeninde sinirlari vardir.

Amcaoglu,Teyzeoglu,VB (Abi,Baba Haric) Kisilere Nikah Düstügü icin Konusmak Uygunmudur Degilmidir ?
Bu soruya cevabi daha önceki yazimda bulabilirsin.

(Gelirsen?)
Gezerseni belki kastettin.
Bir erkek ile el ele gezmek kesinlikle haramdir.(zinadir)

Konuya, Niyete ve 3. bir kisinin olup olmadigina baglidir.

Bildiklerime göre uygundur.(En dogrusunu Allah bilir)
Yine konusulan konulara dikkat edilmesi gerekir.

Bu konu hakkinda bilgim yok, Kusura bakma.

Yine konu ile ilgilenen büyüklerimden ricam olur.
Eger hatam varsa düzeltin lütfen.

En saglam kaynak Enver Istek agabeyimizin söyledigi gibi Kur'an-i Kerimdir ve Hadislerdir.

Es-Selamu Aleyküm

BeyazKelebek

New member
Selamun Aleyküm

Bildiklerime göre(En dogrusunu Allah(c.c.) bilir)

Haram degildir fakat yinede konusulan konulara dikkat edilmelidir.

Sokakta yürürken yere bakmak en uygun durumdur.
Ama mutlaka göz göze geliniyor, bu engellenemez.
Kisiyi görmek ve gözleri hemen kacirmakta bir haram sözkonusu degil.
Haram olan görüp, tekrar tekrar bakmaktir.
Bu bakislari Zinamektuplari diye degerlendiren bazi Alimler var.

Ha, birde tabiki sürekli görüsmek ve sohbet etmek konusu var.
O göz göze gelme olayi kesinlikle haramdir.
Daha önce yazdigim yazidada bu soruya cevap bulabilirsin.

Masaya oturmayi bir kenara koyalim.
Karisik dügünler bastan basa haramdir.
Cogu zaman calgilidir-müziklidir-danslidir.
Ve bu kesnilikle haramdir.

Kadinlar kendi aralarinda (zilsiz)def calgisi esliginde bir eglence yapabilirler. Buda tabiki sinirlari asmadan. (Kina gecesinde mesela)

Sevgi ve askin olusmasi insanin isteyip istememesine bagli olan birsey degil. O duygulari kontrol altinda tutmak insanin elinde degil. Sevmek günah degildir. Fakat sevmeninde sinirlari vardir.

Bu soruya cevabi daha önceki yazimda bulabilirsin.

(Gelirsen?)
Gezerseni belki kastettin.
Bir erkek ile el ele gezmek kesinlikle haramdir.(zinadir)

Konuya, Niyete ve 3. bir kisinin olup olmadigina baglidir.

Bildiklerime göre uygundur.(En dogrusunu Allah bilir)
Yine konusulan konulara dikkat edilmesi gerekir.

Bu konu hakkinda bilgim yok, Kusura bakma.

Yine konu ile ilgilenen büyüklerimden ricam olur.
Eger hatam varsa düzeltin lütfen.

En saglam kaynak Enver Istek agabeyimizin söyledigi gibi Kur'an-i Kerimdir ve Hadislerdir.

Es-Selamu Aleyküm

Aleykum Selam Kardesim...
ALLAHu Teala Razi Olsun Degerli Kardesim...
Sonsuz Tskler Sorularimin Hepsine Tek Tek Cvp Vermek Gercekden Cok Büyük Bir Emekdir..
ALLAHu Teala insallah Ne Muradin varsa Verir..

Evet Benim Amcacigim En Dogru Yolu Gösterendir Cok Degerli Ve Bambaska Birisidir Babam Yerine Koydugum kisidir Kendisi...

O Kaynaklarin Hepsini Kurandan Almakdadir Bende Mealini tamamen Okuyup Bitirdigimde Herseyin insallah En Dogrusunu Ögrenicegim..

ALLAH Ondanda Razi Olsun Tutugu Altin Olur insallah..
ALLAHu Teala insallah Ne Muradi Varsa Verir ...

Hepinize Sonsuz Tskler Ederim..
ALLAHa Emanetsiniz ..

gönül dostu

New member
selamun aleyküm sevgili kardeşim

selamun aleyküm sevgili kardeşim

bende senin sorduğun bu soruları özellikle evlenmek maksatıyla biriyle görüşmenin dinimizde yerinin ne olduğu evlenmek maksatıyla gençlerin nasl birbirlerini tanııması gerektiğinin yada evlenme olayınn nasıl gerçekleşmesi gerektiği gibi soruları bende çok merak ettim ve araştırdım...
dinimiz erkek arkadas (sevgiliyi)olayını haram kılmış.Nedeni ise zinayı önlemek.peki o zmn evlilik nasıl olucak evlenceğin kişi ile görüşmeyecekmisin?tabiki gorüşeceksin.dinimiz buna da bazı kurallar koymuş bu kurallara uymak kaydıyla görüşebilirsin.bu kurallar :Evlenecek kişilerin yanında 3. bir kişininde olması lazım.bunun neden hem evlenecek bayanı korumak hemde 2 kişinin arasında baska biri olmazsa o ortama şeytan dahil olup zina fitnesini o kişilerin kalbine koyarmış.
benim hocalarımdan sorup öğrendiklerim bu kadar inş.sanada yardımcı olabilmiş ve doğru bir şekilde aktarabilmişimdir..Allah yar ve yardımcın olsun...

BeyazKelebek

New member
bende senin sorduğun bu soruları özellikle evlenmek maksatıyla biriyle görüşmenin dinimizde yerinin ne olduğu evlenmek maksatıyla gençlerin nasl birbirlerini tanııması gerektiğinin yada evlenme olayınn nasıl gerçekleşmesi gerektiği gibi soruları bende çok merak ettim ve araştırdım...
dinimiz erkek arkadas (sevgiliyi)olayını haram kılmış.Nedeni ise zinayı önlemek.peki o zmn evlilik nasıl olucak evlenceğin kişi ile görüşmeyecekmisin?tabiki gorüşeceksin.dinimiz buna da bazı kurallar koymuş bu kurallara uymak kaydıyla görüşebilirsin.bu kurallar :Evlenecek kişilerin yanında 3. bir kişininde olması lazım.bunun neden hem evlenecek bayanı korumak hemde 2 kişinin arasında baska biri olmazsa o ortama şeytan dahil olup zina fitnesini o kişilerin kalbine koyarmış.
benim hocalarımdan sorup öğrendiklerim bu kadar inş.sanada yardımcı olabilmiş ve doğru bir şekilde aktarabilmişimdir..Allah yar ve yardımcın olsun...

Evet Bu Konuda Benide Cok ilgilendirior...
Gercekden Cok Önemli Bir Konu..
COK TSK EDERIM...
ALLAHu Teala Sizden Razi Olsun Degerli kardesim..
ALLAHa Emanetsin..
Selam,Dua Ve Saglicakla Kalin insallah...

Enver Ýstek

metin mete
"Müşrik kadınlarla, onlara inanıncaya kadar, evlenmeyin. (Müşrik kadın) hoşunuza gitse dahi, mü'min bir câriye, müşrik (hür) bir kadından iyidir. Müşrik erkekler de inanıncaya kadar, onları(mü'min kadınlarla) evlendirmeyin. (Müşrik erkek) hoşunuıa gitse dahi, mü'min bir köle, müşrik bir adamdan iyidir. (Zira) onlar ateşe çağırıyorlar. Allah ise izniyle cennete ve mağfrete çağrıyor. İnsanlara ayetlerini (böyle) açıklıyor ki öğüt alsınlar"

(2 BAKARA, 221)

"Zina eden erkek, zina eden veya müşrik kadından başkasıyla evlenmez; zina eden kadın da zina eden veya müşrik bir erkekten başkasıyla evlenmez: Böyleleriyle evlenmek mü'minlere haram kılmıştır. "

(24 Nur 3)

"Pis kadınlar, pis erkeklere; pis erkekler, pis kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere; temiz erkekler temiz kadınlara mahsustur:'

(24 NUR, 26)
"Geçmişte olanlar hariç, (bundan böyle) babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin: Muhakkak ki bu, ahlaksızlık, iğrenç bir yol ve (Allah'ın) hışmı(na uğrama)dır.
Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı:
Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz kadınlardan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer onlarla birleşmemişseniz (kızlarını alamaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur- kendi sülbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız. Ancak geçmişte olanlar hariç. Şüphesiz Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Cariyeler hariç evli kadınlar(la evlenmeniz) de haramdır. (bunlar) Allah'ın üzerinize yazdığı (haramlar)dır."

(4 NİSA, 22-24)

Bu konudaki ayetleri verelim öncelikle.Müslüman kimle evlenemez?Iste yukarida ayetlerle verilmis bunlarin tersi olanlarla evlene bilir.Ha sorularina gelince onlar hakkinda ancak söyle söyleyebilirimki;Sen ayetleri iyi incele sonra devam ederiz Insallah cünki bu konu oldukca cok karistirilan konularin basinda gelir.Biraz zamana ihtiyacin Vardir Insallah o zaman kendin karar verirsin...

BeyazKelebek

New member
"Müşrik kadınlarla, onlara inanıncaya kadar, evlenmeyin. (Müşrik kadın) hoşunuza gitse dahi, mü'min bir câriye, müşrik (hür) bir kadından iyidir. Müşrik erkekler de inanıncaya kadar, onları(mü'min kadınlarla) evlendirmeyin. (Müşrik erkek) hoşunuıa gitse dahi, mü'min bir köle, müşrik bir adamdan iyidir. (Zira) onlar ateşe çağırıyorlar. Allah ise izniyle cennete ve mağfrete çağrıyor. İnsanlara ayetlerini (böyle) açıklıyor ki öğüt alsınlar"

(2 BAKARA, 221)
"Zina eden erkek, zina eden veya müşrik kadından başkasıyla evlenmez; zina eden kadın da zina eden veya müşrik bir erkekten başkasıyla evlenmez: Böyleleriyle evlenmek mü'minlere haram kılmıştır. "

(24 Nur 3)

"Pis kadınlar, pis erkeklere; pis erkekler, pis kadınlara; temiz kadınlar temiz erkeklere; temiz erkekler temiz kadınlara mahsustur:'

(24 NUR, 26)
"Geçmişte olanlar hariç, (bundan böyle) babalarınızın evlendiği kadınlarla evlenmeyin: Muhakkak ki bu, ahlaksızlık, iğrenç bir yol ve (Allah'ın) hışmı(na uğrama)dır.
Size (şunlarla evlenmeniz) haram kılındı:
Analarınız, kızlarınız, kız kardeşleriniz, halalarınız, teyzeleriniz, kardeş kızları, kız kardeş kızları, sizi emziren (süt) anneleriniz, süt bacılarınız, karılarınızın anaları, birleştiğiniz kadınlardan olup evlerinizde bulunan üvey kızlarınız -eğer onlarla birleşmemişseniz (kızlarını alamaktan ötürü) üzerinize bir günah yoktur- kendi sülbünüzden gelen oğullarınızın karıları ve iki kız kardeşi bir arada almanız. Ancak geçmişte olanlar hariç. Şüphesiz Allah çok bağışlayan, çok esirgeyendir.

Cariyeler hariç evli kadınlar(la evlenmeniz) de haramdır. (bunlar) Allah'ın üzerinize yazdığı (haramlar)dır."

(4 NİSA, 22-24)

Bu konudaki ayetleri verelim öncelikle.Müslüman kimle evlenemez?Iste yukarida ayetlerle verilmis bunlarin tersi olanlarla evlene bilir.Ha sorularina gelince onlar hakkinda ancak söyle söyleyebilirimki;Sen ayetleri iyi incele sonra devam ederiz Insallah cünki bu konu oldukca cok karistirilan konularin basinda gelir.Biraz zamana ihtiyacin Vardir Insallah o zaman kendin karar verirsin...

Herseye Mükemmel Cvp Verdin Amcacigim..
Zaten Herseyin En Dogrusunu Sen Bilirsin Amcacigim
Cünki Kaynagin Kurandir Babam Benim
ALLAH Razi Olsun Senden Amcam Benim...
Ben Sadece Dogru Yolda Kalmak Sapmamak istiyorum insallah...
Teyzemin Kizini Bu Sene Nisanlicaklar Ben Yanlis Bilgi Vermek istemedigim icin Onada Sölemisdim Amcama Ve Forumdakilere Sorucagimi...
Lakin Sona Annem Benide Nisanlamak istedigini Söleyince Korktum Yanlis Birsey OLmasindan Hemen Bilgi Almak istedim Acikcasi Amcacigim...
ALLAHu Teala Razi Olsun Amcacigim Senden...
ALLAHa Emanetsin Amcacigim..
Selam, Dua Ve Saglicakla Kal insallah..

Üst Alt