Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Dere Issız, Tilki Bey...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
Geçen günlerimiz her gün yeni yeni bir şeyler anlatıyor bize. Kimi oldukça hazin hikayeler kimi ise şaşkınlık verecek kadar, hayret...

Basri Bey, yakın tanıdığım, yaşı kemale ermiş, iyi-kötü günler yaşamış ehli iman bir arkadaşım. Nevi şahsına münhasır tiplerden.

Dün bir mekanda rastlaştık. Hal, ahval ettik ve günümüzün hastalığı ekonımi, döviz muhabbetinden de ettik.

Dedi ki;

Vay kardeşim, ne erteresan bir memelekette yaşıyoruz, bu insanlar ne kadar saf. Bak ne oldu geçen, anlatayım. Bir dairem vardı, satmıştım ve 145.000 YTL param vardı elde, boş bekliyor. Nereye koyacağımı da bilemiyorum zıkkımı, bi bankaya vadesiz hesap açtırıp yatırdım. Sonra oradaki çocuk dedi ki, - Paranızı dolar yapsanız, bu ara kriz var. Eyi dedim, nasıl yapalım, hülasa bana 1.2 YTL den dolar sattı. yaklaşık 120.000 dolar gibi bişe yaptı benim para. Dün de sat dediler, sattım 1.65 YTL den. 145.000 YTL param birden 198.000 YTL oldu!?. Allah, Allah... Yahu böyle bir şey nasıl olur. Hiç bir iş yapmadım. On günde 53.000 YTL kazandım, ben bu parayı 10 yılda zor kazanırdım... Kafam durdu. Bu nasıl iş? Üstelik ne hesap soran var, ne niye aldın, ne niye sattın diyen var. Ne bir vergi talep eden... Şaştım bu işe. Devlet buna nasıl göz yumabilir? Bu benim kazandığım 53.000 YTL para kimin cebinden çıktı peki? Ve bu işi parası olan çoğu insan denk gelirse yapıyormuş, ama hani yani, bu işin bir kuralı yokmudur?

Basri Bey çok haklıydı.

Oysa, devlet bu gün var olan teknolojik sistemle, dilediği yeri, dilediği ticareti, sistemi, varlığı, insanı, telefonu, yolda gideni, uçan kuşu didik didk ediyor da bu büyük vurguna neden susuyor?..

Bilenler anlatsın...

Üst Alt