Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Değişim

casus021

New member
Web sitesi
www.islamportali.net
39/3- İyi bil ki, halis din ancak Allah'ındır. O'ndan başka birtakım veliler tutanlar da şöyle demektedirler: "Biz onlara sadece bizi Allah'a daha çok yaklaştırsınlar diye ibadet ediyoruz." Şüphe yok ki; Allah, onların aralarında ihtilaf edip durdukları şeyde hükmünü verecektir. Herhalde yalancı ve nankör olan kimseyi Allah hidayet etmez.

Münezehtir o (Hâlik-i Kudret) ki, kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan çevresini mübarek kıldığımız Mescidi Aksa'ya yürüttü. Tâ ki, O'na âyetlerimizden gösterelim. Şüphe yok ki, ancak O (Hâlik-i Kadîm)dir ve herşeyi işiten, gören.

Isra 1

Ve o en yüksek ufukta idi

Sonra yaklaştı da tedellî etti.(TEDELLI :NAZLANMA,TEVAZU,ASAGI INME,EGILME ANLAMINDADIR)
ACABA BURDAKI TEDELLI HANGISIDIR? BU 4 MANADADA AYETE UYUMLULUK SÖZ KONUSUDUR.BUNLARDAN BIRININ SECILDIGI ZAMAN MANA FARKLILASIR.ZIRA ACIKLAYICI AYETTE OLMAMASI SEBEBI ILE BUNLARDAN HERHANGI BIRINI ALAN YANLIS YAPABILIR.BU DURUMDA MIRAC HADISINI ALMAK HERKESIN ORTAK BIR ANLAYISA SAHIP OLMASINA SEBEB OLMAZMI?
OLURSA HER KONUDA ORTAK BIRLIK SAGLANMASI DEMEK BIRLIKTELIK DEMEKTIR.YANI MÜMINLERIN GÜCLÜ OLMASI DEMEKTIR.
BEN BIRINI ALDIM SIZ BASKA BIRINI ALDINIZ BASAKASI BASKASINI ALDI ORTAYA 4 AYRI MANA CIKTI.ONDAN SONRA AYNEN BURDA YAPILAN TARTISMALAR OLMAYA BASLADI.NE YAPTIK AYRILIGA DÜSTÜK.
Sura
(13)O,size dinde Nuh'a tavsiye ettiğini, sana vahyettiğimizi ve İbrahim, Musa ve İsa'ya tavsiye ettiğimizi de kanun kıldı. Şöyle ki: Dini doğru tütün ve onda ayrılığa düşmeyin. Bu davet ettiğin iş müşriklere ağır geldi. Allah, ona dilediklerini seçecek ve kendine yüz tutanları (yönelenleri) de ona hidayetle eriştirecektir.

HALBUKI BU ISI EHLINE BIRAKIRSAK BU AYETI BIZE ALLAH RASULU S.A.V EFENDIMIZ IZAH EDER NE OLUR AYRILIGA DÜSMEYIZ.
O ZAMAN ISTE MÜSLÜMANLAR GÜCLÜ OLUR.OSMANLININ ZAMANININ EN BÜYÜK GÜCÜ OLMASI.ISLAMIN ALTIN YILLARININ SEBEBI ISTE BIRLIKTELIKDIR.
BIZ ARALARIMIZDAKI MUHALIF GÖRÜSLERI NE KADAR AZALTIRSAK BU DURUMDA ALLAHU TEALA HZ.(C.C) LERININ GÖSTERMIS OLDUGU ISTIKAMETTE OLURUZ.ANCAK GÖRÜSLERIN CATISMASININ ARTMASI ANCAK FITNELERE AYRILIKLARA SEBEBIYET VERIR.BU DURUMDA HAKKIYLA KULLUK EDEMEDIGIMIZ GIBI.DÜSMAN DISARDA IKEN BIZ ICIMIZDE BIR BIRIMIZE DÜSERIZ.SU AN NASILKI IRAKTA SIALAR SÜNNILERLE CARPISIYORSA,LÜBNANLA EL FETIHLE HAMAS CARPISIYORSA.BUNUN NEDENI NEDIR SANIYORSUNUZ BU FIKIR AYRILIGININ SON DERECE ARTMIS OLMASINDANDIR.SIZIN SÖYLEDIGINIZ SEKILDE YAPARSAK BIZDE YARIN KURANI YANLIS YORUMLAYANLARLA DOGRU YORUMLADIGINI SANANLAR, ARASINDA KARGASALAR BASLAR.YADA KURANI YORUMLAYIPDA DEVLETIN YÖNETIM SEKLI SU OLMALIDIR,BASKALARININ YORUMUNA GÖRE SU OLMALIDIR.YAHUTTA SEN BENIM KURAN ANLAYISIMA GÖRE MÜNAFIKSIN ÖBÜRÜ DERKI SENDE BENIM KURAN ANLAYISIMA GÖRE KAFIRSIN 3. BIRISI DER SIZ IKINIZDE BENIM KURAN ANLAYISIMA GÖRE MÜSRIKSINIZ.KAFIRLE MÜNAFIKLA,MÜSRIKLEDE MÜCADELE TEMEK GEREK.ALLAHU TEALA HZ.(C.C)LERI ÖYLE BUYURMUS.HADI AHMET BU CIHADDIR ÖLDÜR SU KAFIR FALANCAYI.ÖBÜRÜ HADI BU CIHADDIR ÖLDÜR SU FALANCAYI.KIMI ÖLDÜRÜYOR MÜSLÜMANIM DIYEN BIRINI.
HER KURAN AYETINDE BU TÜRLÜ BIR KARGASALIK YASADIGIMIZI DÜSÜNÜN.ORTAK NOKTA BULABILMEMIZ MÜMKÜN DEGILDIR.

«kabe kavseyni ev edna» oldu da( iki yay arası kadar)
BAKIN BU AYETI KERIMEDE DAHI NE DENMEK ISTEDIGINI ANLAYAMIYORUZ.IKI YAY ARASI KADAR OLAN NEDIR?
BU AYET BOSUNUNADA BILDIRILMEDIGINE GÖRE.KURANI BIR PUZZLE OLARAK DÜSÜNÜRSEK.PARCALARINDAN BIR KISMINA MANA VEREMEDIGIMIZ ICIN BÜTÜN RESIMIN MANASIDA ORTAYA CIKMIYOR.

Verdi kuluna verdiği vahyi
BURADAKI VERILEN VAHY DA DETAYLICA ACIKLANMAMIS.
ZIRA BIZE GÖRE DETAYLI DEGILDIR.ALLAH RASULU ICIN DETAYLIDIR.

Gözün gördüğünü kalb tekzib etmedi
BURADA KIM NEYI GÖRDÜDE KALBI YALANLAMADI?
ZIRA PUZZLE PARCALARINI GÖREMIYORUZ.PARCALARDAKI EKSIKLIKLERDE COGALDIKCA KURANI KERIMIN TAMAMINI ANLAMAMIZ ZANLARA KALIYOR.ORADAKI GÖREMEDIGIMIZ RESIM SU OLMALI.HADI O DEGILSE?

Şimdi siz ona o görüşüne karşı mücadele mi ediyorsunuz?
BAKIN BU AYETI KERIMEDE DAHI ALLAH RASULUNUN MIRAC MESELESINDE ONUNLA MÜCADELEMI EDIYORSUNUZ BUYURUYOR HAK TEALA HZ.(C.C) LERI.ONUN MIRACA CIKIPTA YASADIGI SEYLERI KABUL ETMEYENLER.EBU CEHILLER,EBU LEHEBLER.
YANLIS ANLAMAYIN ALLAH RIZASI ICIN HADI ONLAR KAFIRDIDE MÜCADELE EDIYORLARDI.BIZ NEYE MÜCADELE EDIYORUZ ANLAMIYORUM.NEDEN ALLAH RASULU S.A.V EFENDIMIZIN MIRACDA GÖRDÜGÜ SEYLER HAKKINDA HADISE INANMAYARAK BIR TAKIM VARSAYIMLARLA TEFSIR EDIP MÜCADELE TEMEYE KALKIYORUZ.

Necm 7-12

BEN PES ETTIM SIZE KARSI INSAN ANCAK BU KADAR ALLHIN VAHYINE EKSIK-DETAYSIZ DER???????
kardeşim kimse ALLAHın kitabına eksik demiyor biz diyoruz ki bu kitabı açıklayan peygamberin s.a.v hadisleridir biz başka bişey demiyoruz fakat siz hala anlamak istemiyorsunuz

Enver Ýstek

metin mete
ayetleri tamamlıyor gibi bi ifade kabul edilebilir ifade değildir.. ayetler zaten tamdır.. ben ayete göre, hatta senin verdiğin meallere göre de bunu gösterdim.. senin ağzında resule postacı çıkmaz.. aslında kimse bunu diyemez..ancak bakalım fikir nasıl..:"hadisler yoktur.. resul ayetleri getirdi, o kadar... sünnet yoktur.. ve resul öldü.."

şimdi bu fikirlerden sen ne anlıyorsun abi?? dediklerinizden, resulün işlevinin artık tamamlandığı anlamı çıkmıyormu?? peki resulün işlevi tamamlandı ise artık o nedir? zamanında gelmiş, gönderileni vermiş ve gitmiş... işte bu fikir, böyle bi tabire sebep oluyor..

bak abi senin kullandığın cümleyi veriyorum..

alıntı;Resulün yaptigi sey sadece Alemlerin Rabbinin insanlara gönderdigi Vahyi aciklamak anlatmak ..

zaten, hadis diyince biz vahiyden farklı, onun dışında bağımsız gibi mi diyoruz.. senin cümlen bile doğruluyor bizi abi..

alttarafta selinay yazmış.. daha önce yazanlarda oldu.. ve yine selinay bi konusunda hadisle örnek vermişti.. şimdi, hadis varmıdır? yokmudur? sen yok diyorsan selinayı savunamazsın abi.vardiyorsanda yukarda yok dediğini ima ediyorsun.. tek kelimelik cevap: var mı?? yok mu??

ve evet..NECM SURESİ 3.ayet..
bizim dediklerimi delillendiriyor.. biz hadisler vahyin açıklaması derken, bak hadislerin uydurma olanlarını örnek göstererek hadis yoktur demeyi çürütüyor.. vardır.. ayet zaten açık.!!

bizde diyoruz ki, hadis adı altında uydurma sözler vardır.. ama bu toptan yok demek değildir.. hadis yoktur derken, uydurulmuş, dine ters bi kaç sözü hadis işte böyledir mantığıyla getirmek yanlıştır.. bunuda ben tekzip ederim..

selametle abi...

Selamün Aleyküm,Senin dediklerinmi?Neyi delillendiriyor Mehmedim

Kuranın açıklayıcısı onu bize gönderen yüce ALLAh’tır, ki kitabında açıklama işini yaptığınıda ayetlerle açık açık ifade edtmiştir. Buna rağmen Kuranın açıklanmaış olduğunu iddia etmek Allah’ın yalan beyan verdiğini söylemektir.(Ki haşa en doğru bilen ve öğretendir.)

2/159- Düşünesiniz diye Allah size âyetlerini böyle açıklamaktadır.

3/138- Bu (Kur’an), insanlar için bir açıklama, Allah’a karşı gelmekten sakınanlar için bir hidayet ve bir öğüttür.

4/26- Allah, size (hükümlerini) açıklamak, size, sizden öncekilerin yollarını göstermek ve tövbelerinizi kabul etmek istiyor. Allah, hakkıyla bilendir, hüküm ve hikmet sahibidir.

25/33-Onlar sana hiçbir misal getirmezler ki (buna karşılık) sana gerçeği ve en güzel açıklamayı getirmiş olmayalım.

Kuranın açıklayıcısı onu bize gönderen yüce ALLAh’tır, ki kitabında açıklama işini yaptığınıda ayetlerle açık açık ifade edtmiştir. Buna rağmen Kuranın açıklanmaış olduğunu iddia etmek Allah’ın yalan beyan verdiğini söylemektir.(Ki haşa en doğru bilen ve öğretendir.)

mhmt

New member
ve aleyküm selaaam abi..

ayetlerin açık olduğu yazar ama, herkesin aynı seviyede anlayacağı, aynı şeyi anlayacağı yazmaz abi..

alıntı;Resulün yaptigi sey sadece Alemlerin Rabbinin insanlara gönderdigi Vahyi aciklamak anlatmak ..

bu cümleden ne anlıyorsun abi?? senin cümlen bu..!!mesela bana örnek verirmisin, resulun vahyi açıklamasına.. nedir, nasıl olmuştur gibi..!?

selametle...

Enver Ýstek

metin mete
ve aleyküm selaaam abi..

ayetlerin açık olduğu yazar ama, herkesin aynı seviyede anlayacağı, aynı şeyi anlayacağı yazmaz abi..

bu cümleden ne anlıyorsun abi?? senin cümlen bu..!!mesela bana örnek verirmisin, resulun vahyi açıklamasına.. nedir, nasıl olmuştur gibi..!?

selametle...

Selamün Aleyküm,

"Muhammed, başka değil, sadece bir elçidir; ondan önce de nice elçiler gelmiştir.” (Al-i İmran 3/144)
"De ki: ‘Ben başka değil, tıpkı sizin gibi bir insanım. Bana; Tanrınızın bir tek tanrı olduğu bildiriliyor. Artık ona karşı dürüst olun ve ondan bağış dileyin. Yazık o eş koşanlara.” (Fussilet 41/6) "De ki: "Benim size ne zarar vermeye gücüm yeter, ne de sizi olgunlaştırmaya.
De ki: "Beni Allah’ın azabından hiç kimse kurtaramaz. Ben ondan başka bir sığınak da bulamam.
Benimkisi yalnız Allah’tan olanı, onun gönderdiklerini tebliğdir, o kadar." (Cin 72/21-23

Kur’an Işığında Aracılık ve Şirk
Prof. Dr. Abdulaziz Bay
ındır Kitanindan alinmistir

Devamla;

Allah ve Resulu hüküm verebilir 24/48-51 33/36. Allah’ın indirdiğiyle hüküm verilmeli 5/48-49

Resul Kuran yaşamı çerçevesinde, insanlar arasında hüküm verir. Verdiği hükümde Kurandaki inanca uygundur. Adaletlidir. Dosdoğru dine uyan hükümler de elbette ki doğrudur.

Hüküm ile ilgili bilgi aşağıda;
Resul münafıklar arasında dilerse hüküm verebilir ancak adaletle hüküm verecek tabii 5/42
Peygamberlerler Tevratla hüküm veriyorlardı 5/44
İncille hüküm vermek 5/47
Allah’ın indirdiğiyle hüküm vermeyenler inkarcıdır 5/44,45,47
Allah’ın sana indirdiğiyle aralarında hüküm ver 5/48-49
Hüküm Allah’ındır 6/57 12/40 12/67
İnsanların yanlış hükümlerine örnek 6/136 (hayvanı paylaşım konusunda)
Allah’a uymaktansa, insanlara uyanlar böylece hüküm vermiş oluyorlar. Ne biçim bir hüküm! 10/35
De ki: "Sizin şirk koştuklarınızdan hakka ulaştırabilecek var mı?" De ki: "Hakka ulaştıracak Allah'tır. Öyleyse, hakka ulaştıran mı uyulmaya daha hak sahibidir, yoksa doğru yola ulaştırılmadıkça kendisi hidayete ulaşmayan mı? Ne oluyor size? Nasıl hükmediyorsunuz?"
9. Hüküm verenler sizin ve atalarınızın isimlendirdikleridir 12/40
10. Davut ve süleymanın koyunlar konusunda hüküm vermeleri. Resuller hüküm verebiliyor 21/78 38/22
11. Şeytanı dost edinenler hakkında hüküm verilmiş bile 22/3-4
12. Aralarında hüküm verilmesi için Allah’a ve Resulune çağırılanlar 24/48,51 33/36
13. Mesaj konusunda anlaşmazlığa düşerseniz hüküm Allah’ındır 42/10
14. Müslümanlara suçlular gibi mi davranalım? Ne biçim hüküm. Yoksa kitabınız mı var 68/35-39 45/21

Enver Ýstek

metin mete
ve aleyküm selaaam abi..

selametle...

Selamün Aleyküm;

ayetleri hatırla..

Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna, apaçık ayetler indiren O'dur. Doğrusu Allah size karşı şefkatlidir, merhametlidir.57/9
Arz o sarsıntısiyle sarsıldığı 99/1
Ve Arz ağırlıklarını çıkardığı 99/2
Ve insan «noluyor buna?» Dediği vakıt 99/3
O gün bütün haberlerini anlatır 99/4
Çünkü rabbın ona vahy eylemiştir 99/5
O gün insanlar işlerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük dönerler. 99/6
Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür. 99/7
Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür. 99/8

Allah kuranda peygambere uyun derken ortak olan bir söze uyun derken hep kitaptan yani kurandan bahsediyor.... peygamberin şahsi sözlerinden değil hareketlerinden değil... kuranın ayetlerinden bahsediyor.. örnek olan kuran yani ........

Zaten peygamberde kuranı en iyi şekilde yaşayanlardan olduğuna göre kuranı okuyup ona göre yaşamak zaten peygamberin sunnetine uymak demektir. yani peygamber gibi yapmak demektir olay bu kadar basit...

Peygamber kurandan başkasını söylemedi rehber olan KURAN hadiscilerin hadisleri değil
Peygamberin ne söylediğine ne yaptığına nasıl bir müslüman olduğuna bakmak ve onun gibi olmak istiyorsak KURANA bakalım.

Enver Ýstek

metin mete
ve aleyküm selaaam abi..

selametle...

Selamün Aleyküm;
Ve işin üzücü yanı, Kuranı referans aldığımız halde peygamber karşıtıymş gibi lanse edilmemizdir
Oysa ben ve benim gibi düşünenler diyoruz ki :

1) KURANDA İSTEDİĞİNİZ HER KONUDA, HER TÜRLÜ BİLGİ VARDIR

2) BEN PEYGAMBERİ İNKAR ETMİYORUM, ONU ONA VAHY EDİLEN KURANDAN, EN GÜVENİLİR KAYNAKTAN TANIMAK İSTİYORUM

3) ONA YAPILAN EN BÜYÜK HATA, KURANLA ÇELİŞEN HADİSLERİ ONA MAL ETMEKTİR

4) BEN, DİNSEL KONUDA EĞER BİR EKSİĞİM VAR İSE ONU KURANDAN ÖĞRENİYORUM, BAŞKA KAYNAKLARDAN, ONDAN BUNDAN DEĞİL

5) ARTIK ŞU ''SEN PEYGAMBERİ İNKAR EDİYORSUN, KURANDA NAMAZIN NASIL KILINACAĞI YAZMAZ, SEN KİMSİN, ALİMDEN DAHA MI İYİ BİLECEKSİN'' GİBİ SAFSATALARI BIRAKIN!!!

6) ALLAH HERKESE AKIL VERMİŞ, KURANI İNDİRMİŞ, ANLAMAK İSTEYEN GİDİP KURANI ANADİLİNDEN ANLAYARAK, ARAŞTIRARAK İSTEDİĞİ KONUYU ANLAYABİLİR

7) BU SÖYLEMLERE HALA BİR KILIF BULMAYA ÇALIŞAN KİŞİNİN İNANCINDAN SAMİMİYETİNDEN ŞÜPHE EDERİM, ARAŞTIRMAKTAN, OKUMAKTAN YOKSUN, SAMİMİYETSİZ BİRÇOK İNSAN HAZIR BİLGİLERİN ARDINA SIĞINIP KURANI İHMAL EDEREK ASLINDA BU SAÇMALIKLARI SÜRDÜRÜYORLAR

8) EĞER Kİ AZ BİRAZ SAMİMİ İSELER GİDİP TÜM GÜN VEYA HAYATI BOYUNCA KURANI ANLAMAYA ÇALIŞSIN, TÜM AYETLERİ TEKER TEKER İNCELESİN O ZAMAN KURANIN YETERLİ OLDUĞUNU ANLAYACAKTIR, TABİ BUNU YAPMAK DA BİRAZ SIKAR !

9) ÇOĞU TEMBEL, OKUMAYI ARAŞTIRMAYI SEVMEYEN, ALLAH VE ONA DAİR KONULARA İLGİ DUYMAYAN İNSANLARIN OLDUĞU TOPLUMDA SİZ ONLARA BİRŞEYLERİ ANLATAMAZSINIZ, KİŞİNİN İLK ÖNCE SAMİMİ VE GERÇEĞİN PEŞİNDE OLMASI LAZIMDIR. KÖRÜKÖRÜNE BİRŞEYLERE İNANAN İNSANLARA LAF ANLATMASI O KADAR ZOR Kİ!!! ÖNYARGILI İNSANLARDAN KORKMALISINIZ...

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Gördüğüm şey şu ki Herkes ayetler ile konuşuyor. İki tarafta kendi görüşünü ayetler ile açıklama hevesinde. iki tarafta aynı ayetten farklı anlamlar çıkartıyor.

Bu bile Kuran'ı kerim'in kişisel olarak yorumlanmasının kötü sonuçlar ortaya koyduğunu kanıtlıyor.

Enver Ýstek

metin mete
Gördüğüm şey şu ki Herkes ayetler ile konuşuyor. İki tarafta kendi görüşünü ayetler ile açıklama hevesinde. iki tarafta aynı ayetten farklı anlamlar çıkartıyor.

Bu bile Kuran'ı kerim'in kişisel olarak yorumlanmasının kötü sonuçlar ortaya koyduğunu kanıtlıyor.

Hayretler icerisinde senin hükmüne bakiyorum?????Demekki Mezhep kardesligi bu olsa gerek yine IRAK ta yüze yakin insani kaybettikte....

mhmt

New member
Selamün Aleyküm,

"Muhammed, başka değil, sadece bir elçidir; ondan önce de nice elçiler gelmiştir.” (Al-i İmran 3/144)
"De ki: ‘Ben başka değil, tıpkı sizin gibi bir insanım. Bana; Tanrınızın bir tek tanrı olduğu bildiriliyor. Artık ona karşı dürüst olun ve ondan bağış dileyin. Yazık o eş koşanlara.” (Fussilet 41/6) "De ki: "Benim size ne zarar vermeye gücüm yeter, ne de sizi olgunlaştırmaya.
De ki: "Beni Allah’ın azabından hiç kimse kurtaramaz. Ben ondan başka bir sığınak da bulamam.
Benimkisi yalnız Allah’tan olanı, onun gönderdiklerini tebliğdir, o kadar." (Cin 72/21-23

Kur’an Işığında Aracılık ve Şirk
Prof. Dr. Abdulaziz Bayındır Kitanindan alinmistir

Devamla;

Allah ve Resulu hüküm verebilir 24/48-51 33/36. Allah’ın indirdiğiyle hüküm verilmeli 5/48-49

Resul Kuran yaşamı çerçevesinde, insanlar arasında hüküm verir. Verdiği hükümde Kurandaki inanca uygundur. Adaletlidir. Dosdoğru dine uyan hükümler de elbette ki doğrudur.

Hüküm ile ilgili bilgi aşağıda;
Resul münafıklar arasında dilerse hüküm verebilir ancak adaletle hüküm verecek tabii 5/42
Peygamberlerler Tevratla hüküm veriyorlardı 5/44
İncille hüküm vermek 5/47
Allah’ın indirdiğiyle hüküm vermeyenler inkarcıdır 5/44,45,47
Allah’ın sana indirdiğiyle aralarında hüküm ver 5/48-49
Hüküm Allah’ındır 6/57 12/40 12/67
İnsanların yanlış hükümlerine örnek 6/136 (hayvanı paylaşım konusunda)
Allah’a uymaktansa, insanlara uyanlar böylece hüküm vermiş oluyorlar. Ne biçim bir hüküm! 10/35
De ki: "Sizin şirk koştuklarınızdan hakka ulaştırabilecek var mı?" De ki: "Hakka ulaştıracak Allah'tır. Öyleyse, hakka ulaştıran mı uyulmaya daha hak sahibidir, yoksa doğru yola ulaştırılmadıkça kendisi hidayete ulaşmayan mı? Ne oluyor size? Nasıl hükmediyorsunuz?"
9. Hüküm verenler sizin ve atalarınızın isimlendirdikleridir 12/40
10. Davut ve süleymanın koyunlar konusunda hüküm vermeleri. Resuller hüküm verebiliyor 21/78 38/22
11. Şeytanı dost edinenler hakkında hüküm verilmiş bile 22/3-4
12. Aralarında hüküm verilmesi için Allah’a ve Resulune çağırılanlar 24/48,51 33/36
13. Mesaj konusunda anlaşmazlığa düşerseniz hüküm Allah’ındır 42/10
14. Müslümanlara suçlular gibi mi davranalım? Ne biçim hüküm. Yoksa kitabınız mı var 68/35-39 45/21

her ayete göre aralarına yazmadan genel yazıyorum abi..
şimdi, yukarda verdiğin ayetler.. Allah aşkın nasıl bi alakası var..
bu aytelerde bahsedilen resulu ilahlaştırma..
peki sorarım sana biz bunu mu yapıyoruz..??
bu senin bizi dinden etmen demektir..

alıntı;
Allah ve Resulu hüküm verebilir 24/48-51 33/36

burda tabiki Allahın indirdiğiyle hükmedecek.. biz kafasından uyduruyor mu dedik.. burda NECM3 dedik..

şimdiye kadar hiç hadis yazmadım buraya.. ama yinede anlaşabilmiş değiliz..sende bende ayet yazdık.. peki bu duruma bakalım.. ne demek?? ortak bi yol bulmuş da değiliz.. o zaman bişiler yanlış yada eksik demek değil mi??
peki kimin doğruluğunu kim söyleyecek..??

ben NAHL SURESİ44 deki açıklamak ne demektir dedim.. resulün açıklamasına örnek dedim.. sen bana ayetleri verdin.. iide, bu ayetlerde bile zaten "Allahın indirdiğine/vahye göre" bi uygulama var.. ve bu uygulamanın adı, sünnet.. bu uygulamalarda hadisler var.. resul un hüküm vermesini durumuna örnek zaten..bunu bağımsız yapmış değil ki, biz sünnet yada hadis diyince bağımsız kaynak demiyoruz.. Kurandan başka kaynak aramıyoruz.. Kuran'a göre, hatta senin de verdiğin ayetlere göre, resul Allahın izniyle hüküm veriyor.. olay bu kadar açık abi..

selametle..

mhmt

New member
Selamün Aleyküm;

ayetleri hatırla..

Sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için kuluna, apaçık ayetler indiren O'dur. Doğrusu Allah size karşı şefkatlidir, merhametlidir.57/9
Arz o sarsıntısiyle sarsıldığı 99/1
Ve Arz ağırlıklarını çıkardığı 99/2
Ve insan «noluyor buna?» Dediği vakıt 99/3
O gün bütün haberlerini anlatır 99/4
Çünkü rabbın ona vahy eylemiştir 99/5
O gün insanlar işlerinin kendilerine gösterilmesi için bölük bölük dönerler. 99/6
Kim zerre kadar iyilik yapmışsa onu görür. 99/7
Kim de zerre kadar kötülük yapmışsa onu görür. 99/8

Allah kuranda peygambere uyun derken ortak olan bir söze uyun derken hep kitaptan yani kurandan bahsediyor.... peygamberin şahsi sözlerinden değil hareketlerinden değil... kuranın ayetlerinden bahsediyor.. örnek olan kuran yani ........

Zaten peygamberde kuranı en iyi şekilde yaşayanlardan olduğuna göre kuranı okuyup ona göre yaşamak zaten peygamberin sunnetine uymak demektir. yani peygamber gibi yapmak demektir olay bu kadar basit...

Peygamber kurandan başkasını söylemedi rehber olan KURAN hadiscilerin hadisleri değil
Peygamberin ne söylediğine ne yaptığına nasıl bir müslüman olduğuna bakmak ve onun gibi olmak istiyorsak KURANA bakalım.

aleykümselam.
hep aynı dairede dönüyoruz..
Resule uymak zaten Kuran'a uymaktır.. ama, peygamberin sözlerine bi yukardaki yazında da seninde örneklediğin gibi uymamızı söylüyor.. yani resulde hüküm verebiliyor.. Allahın izniyle.. şahsi söz ne?? dini hükümlerde şahsi sözü olmayacağı gibi, bizimde uymamak gibi lüksümüz yok..
peygamberin Kurandan başkasını söylemedi lafı değil abi, peygamber Kurandan bağımsız bişi sölemedi.. evet..çünkü (necm3)""o hevasından konuşmaz"..

peygamber efendimiz Kuran ı en iyi yaşayan.. onun gibi yaşamak diyoruz zaten abi.. o Kuran'ın dışına çıkmış değil zaten.. biz de bunu söylüyoruz..

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
her ayete göre aralarına yazmadan genel yazıyorum abi..
şimdi, yukarda verdiğin ayetler.. Allah aşkın nasıl bi alakası var..
bu aytelerde bahsedilen resulu ilahlaştırma..
peki sorarım sana biz bunu mu yapıyoruz..??
bu senin bizi dinden etmen demektir..

alıntı;
Allah ve Resulu hüküm verebilir 24/48-51 33/36

burda tabiki Allahın indirdiğiyle hükmedecek.. biz kafasından uyduruyor mu dedik.. burda NECM3 dedik..

şimdiye kadar hiç hadis yazmadım buraya.. ama yinede anlaşabilmiş değiliz..sende bende ayet yazdık.. peki bu duruma bakalım.. ne demek?? ortak bi yol bulmuş da değiliz.. o zaman bişiler yanlış yada eksik demek değil mi??
peki kimin doğruluğunu kim söyleyecek..??

ben NAHL SURESİ44 deki açıklamak ne demektir dedim.. resulün açıklamasına örnek dedim.. sen bana ayetleri verdin.. iide, bu ayetlerde bile zaten "Allahın indirdiğine/vahye göre" bi uygulama var.. ve bu uygulamanın adı, sünnet.. bu uygulamalarda hadisler var.. resul un hüküm vermesini durumuna örnek zaten..bunu bağımsız yapmış değil ki, biz sünnet yada hadis diyince bağımsız kaynak demiyoruz.. Kurandan başka kaynak aramıyoruz.. Kuran'a göre, hatta senin de verdiğin ayetlere göre, resul Allahın izniyle hüküm veriyor.. olay bu kadar açık abi..

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
aleykümselam.
hep aynı dairede dönüyoruz..
Resule uymak zaten Kuran'a uymaktır.. ama, peygamberin sözlerine bi yukardaki yazında da seninde örneklediğin gibi uymamızı söylüyor.. yani resulde hüküm verebiliyor.. Allahın izniyle.. şahsi söz ne?? dini hükümlerde şahsi sözü olmayacağı gibi, bizimde uymamak gibi lüksümüz yok..
peygamberin Kurandan başkasını söylemedi lafı değil abi, peygamber Kurandan bağımsız bişi sölemedi.. evet..çünkü (necm3)""o hevasından konuşmaz"..

peygamber efendimiz Kuran ı en iyi yaşayan.. onun gibi yaşamak diyoruz zaten abi.. o Kuran'ın dışına çıkmış değil zaten.. biz de bunu söylüyoruz..

selametle..

Selamün Aleyküm,Bu konuda son yazimdir ama istersen bu konuyu MSN den devam edebiliriz?

nasıl Kur'an'ı onunla tanıdıksa, onu da Kur'an'la tanıyabilirdik. O nasıl Kur'an'ın aynasıysa, Kur'an da onun aynasıydı. Allah'ın gör dediği yerden bakanlar, onu Kur'an'da Kur'an'ı onda görürlerdi.
Kur'an onu "tarihsel bir değer" olarak değil, aktüel bir değer olarak tanıtır ve her müminin "şimdi ve burada"sına taşır. Kur'an'a göre o aktif, kurucu ve inşa edici bir öznedir. Kur'an onu bir 'iletişim aleti" gibi, ya da "melekleştirilmiş bir efsane varlık" gibi gören anlayışı dışlar.
En iyisi onu Kur'an'dan öğrenmek. Nasıl ki Kur'an'ı en iyi o anlatmışsa, onu da en iyi Kur'an anlatmıştır..

mhmt

New member
Selamün Aleyküm;
ALEYKÜM SELAM METİN ABİ..
Ve işin üzücü yanı, Kuranı referans aldığımız halde peygamber karşıtıymş gibi lanse edilmemizdir
Oysa ben ve benim gibi düşünenler diyoruz ki :

1) KURANDA İSTEDİĞİNİZ HER KONUDA, HER TÜRLÜ BİLGİ VARDIR
KURAN EKSİKSİZDİR ZATEN.. AYETLE DE SABİTTİR.. ANCAK HERKES ANLAYACAK KAPASİTEDE DEĞİLDİR.. SENİNDE ALTTA DEDİĞİN GİBİ DÜŞÜNECEK, OKUYACAK, ARAŞTIRACAK VS VS SONRA BELLİ SEVİYEYE GELECEKTİR ZATEN..

2) BEN PEYGAMBERİ İNKAR ETMİYORUM, ONU ONA VAHY EDİLEN KURANDAN, EN GÜVENİLİR KAYNAKTAN TANIMAK İSTİYORUM
PEYGAMBERİ İNKAR ETMİYOSUN TABİ ABİ.. O'nu KURAN'dan ÖĞRENME ÇALIŞMALARINDA ALLAH YARDIMCIN/YARDIMCIMIZ OLSUN..ZATEN GEREKENLER KURANDA VAR..

3) ONA YAPILAN EN BÜYÜK HATA, KURANLA ÇELİŞEN HADİSLERİ ONA MAL ETMEKTİR
BURAYA KATILMAM MÜMKÜN DEĞİL..KURAN'LA ÇELİŞEN HADİS YOKTUR. VAR DİYE GETİRİLENLER UYDURMA SÖZLERDİR..

4) BEN, DİNSEL KONUDA EĞER BİR EKSİĞİM VAR İSE ONU KURANDAN ÖĞRENİYORUM, BAŞKA KAYNAKLARDAN, ONDAN BUNDAN DEĞİL
ZATEN TEMEL KAYNAK KURAN DİYORUZ.. ama......
eğer bilmiyorsanız zikir ehline sorun.(enbiya 7)

5) ARTIK ŞU ''SEN PEYGAMBERİ İNKAR EDİYORSUN, KURANDA NAMAZIN NASIL KILINACAĞI YAZMAZ, SEN KİMSİN, ALİMDEN DAHA MI İYİ BİLECEKSİN'' GİBİ SAFSATALARI BIRAKIN!!!
BEN KİMSE İÇİN ALİMLERDEN DAHA MI İYİ BİLECEKSİN DEMEM.. ANCAK KURAN'da NAMAZIN NASIL KILINACAĞINA SORUSUNA GELİNCE, SECDE nin TARİFİNİ YAPMIŞTIN Bİ ZAMANLAR.. SECDENİN NE DEMEK OLDUĞUNU HATIRLARSA, TÜRK DİL KURUMUNUN SÖZLÜĞÜNE GÇRE YAPMIŞTIN.. BENDE SANA, ABİ TDK NEYİ KAYNAK ALARAK, HANGİ AYETİ KAYNAK ALARAK SECDEYİ TANIMLAMIŞ DEDİM.. SEN NE DEMİŞTİN:"BENİ IRGALAMAZ". TDK NEYE GÖRE TANIMLAMIŞ SECDEYİ...???

6) ALLAH HERKESE AKIL VERMİŞ, KURANI İNDİRMİŞ, ANLAMAK İSTEYEN GİDİP KURANI ANADİLİNDEN ANLAYARAK, ARAŞTIRARAK İSTEDİĞİ KONUYU ANLAYABİLİR
BU KONUDA Bİ YERDE HEMFİKİRİZ ABİ.. ALLAH AKIL VERMİŞ.. DÜŞÜNME KAİLİYETİ VERMİŞ.. ANCAK, HERKESE AYNINI VERMEMİŞ.. ÇÜNKÜ BİLMEDİĞİMİ SORMAMIZ GEREN AYET(ENBİYA 7) BUNA DELİLDİR..

7) BU SÖYLEMLERE HALA BİR KILIF BULMAYA ÇALIŞAN KİŞİNİN İNANCINDAN SAMİMİYETİNDEN ŞÜPHE EDERİM, ARAŞTIRMAKTAN, OKUMAKTAN YOKSUN, SAMİMİYETSİZ BİRÇOK İNSAN HAZIR BİLGİLERİN ARDINA SIĞINIP KURANI İHMAL EDEREK ASLINDA BU SAÇMALIKLARI SÜRDÜRÜYORLAR
KILIF BULAN KENDİ DERDİNE YANSIN.. ARAŞTIMAKTAN YOKSUN OLMAMAK GEREKİR TABİKİ.. OKUMAKTAN DA.. AMA BEN ARAŞTIRIYORUM, O ZAMAN HAKLIYIM DEMEK TE OLMAZ.. HAZIR BİLGİ NE ABİ?? BURDAN MEZHEPLER KONUSUNA HİÇ GEÇMEYELİM.. Bİ YERDE DE GERÇEKTİR Kİ, HAZIR BİLGİ VAR, AMA YOK BEN BULACAM DİYE O BİLGİYİ BIRAKMAK YOK SAYMAK OLUR MU? TEK SORUN O BİLGİNİN SORGULANMAMASIDIR.. YANİ " O SÖYLEDİYSE DOĞRUDUR" MANTIĞI YANLIŞTIR..

8) EĞER Kİ AZ BİRAZ SAMİMİ İSELER GİDİP TÜM GÜN VEYA HAYATI BOYUNCA KURANI ANLAMAYA ÇALIŞSIN, TÜM AYETLERİ TEKER TEKER İNCELESİN O ZAMAN KURANIN YETERLİ OLDUĞUNU ANLAYACAKTIR, TABİ BUNU YAPMAK DA BİRAZ SIKAR !
DEDİĞİN GİBİ, HER YİĞİDİ HARCI DEĞİL.. BU YÜZDEN BÖYLE YİĞİTLERİDE ŞİRKE SOKMAMAK GEREKİR.. BUNLAR HADİSÇİ, YADA MEZHEP KURUCUSU(-ki onlar mezhep kuralım filan demediler)OLABİLİR..

9) ÇOĞU TEMBEL, OKUMAYI ARAŞTIRMAYI SEVMEYEN, ALLAH VE ONA DAİR KONULARA İLGİ DUYMAYAN İNSANLARIN OLDUĞU TOPLUMDA SİZ ONLARA BİRŞEYLERİ ANLATAMAZSINIZ, KİŞİNİN İLK ÖNCE SAMİMİ VE GERÇEĞİN PEŞİNDE OLMASI LAZIMDIR. KÖRÜKÖRÜNE BİRŞEYLERE İNANAN İNSANLARA LAF ANLATMASI O KADAR ZOR Kİ!!! ÖNYARGILI İNSANLARDAN KORKMALISINIZ...
TAASSUPTAN ALLAH'a SIĞINIRIM.. BURDA DA TESPİTLERİNDE HAKLISIN ABİ, AMA Bİ NOKTA VAR..

yine söylüyorum abi... şu durumumuz bile ayetlerden farklı anlamlar çıkardığımıza delildir.. şimdi sorarım sana, nasıl anlaşılacak bu?? kimin doğru dediği.. bak ben sorgularım.. senin yazdıkalrını salt cevap vereyim okumadım.. ne dediğine baktım.. nasıl bi mantık kuruduğuna.. ama açık söyleyim.. mesela yukardaki 9. maddende, yad adiğerlerinde de var, direk Alimlere yönelik sözler anlıyorum.. neden? genel olarak yazılarından..
bi ara, Kuran da ÖĞÜT kelimesini arattım.. o kadar çok ayet varki,.. öğüt alın diye.. düşünmez misiniz diye.. bunların hepsi o kadar uyarıyor ki bizi.. biz hadis diyince bu ayetleri veriyorsunz.. tamam da, hala şu soru açık değil.. Allah a ve resulune itaat edin ayetlerinde resul neyin nesi?? yada yine aynı yere dönüyoruz ama. NAHL 44 de açıklayıcı.. ne demek?? sadece diğer düşünmez misiz ayetlerini değil, bunları da ele alınca Kuran'ı tam inceleyince yani, ,işte o zaman oturuyor.. yazıyoruz yazıyoruz.. farklı farklı anlamar çıkıyor.. yahu bu bile ortada ters giden bişeyin olduğu demektir zaten.. daha neye bakacağız.. düşünelim.. ama
enbiya 7. ayetide unutmayalım..yada bakara 269. ayeti..

Deliller geldikten sonra ihtilaf edip dağılanlar gibi olmayın[âl-i İmran105]

Allah delilleri doğru kavrayanlardan eylesin bizleri..

selametle..

Enver Ýstek

metin mete
yine söylüyorum abi... şu durumumuz bile ayetlerden farklı anlamlar çıkardığımıza delildir.. şimdi sorarım sana, nasıl anlaşılacak bu?? kimin doğru dediği.. bak ben sorgularım.. senin yazdıkalrını salt cevap vereyim okumadım.. ne dediğine baktım.. nasıl bi mantık kuruduğuna.. ama açık söyleyim.. mesela yukardaki 9. maddende, yad adiğerlerinde de var, direk Alimlere yönelik sözler anlıyorum.. neden? genel olarak yazılarından..
bi ara, Kuran da ÖĞÜT kelimesini arattım.. o kadar çok ayet varki,.. öğüt alın diye.. düşünmez misiniz diye.. bunların hepsi o kadar uyarıyor ki bizi.. biz hadis diyince bu ayetleri veriyorsunz.. tamam da, hala şu soru açık değil.. Allah a ve resulune itaat edin ayetlerinde resul neyin nesi?? yada yine aynı yere dönüyoruz ama. NAHL 44 de açıklayıcı.. ne demek?? sadece diğer düşünmez misiz ayetlerini değil, bunları da ele alınca Kuran'ı tam inceleyince yani, ,işte o zaman oturuyor.. yazıyoruz yazıyoruz.. farklı farklı anlamar çıkıyor.. yahu bu bile ortada ters giden bişeyin olduğu demektir zaten.. daha neye bakacağız.. düşünelim.. ama
enbiya 7. ayetide unutmayalım..yada bakara 269. ayeti..

Deliller geldikten sonra ihtilaf edip dağılanlar gibi olmayın[âl-i İmran105]

Allah delilleri doğru kavrayanlardan eylesin bizleri..

selametle..

Selamün Aleyküm,bir sey cok dikkatimi cekti Mehmedim;

Neden bu ayet?Neden Kurani bir bütün olarak ele almiyorsun?Haydi vaz gectim hec bari surenin genelini hayir en bastan söyle diyeyim 1......10,15 e kadar okusan bunlari bir bütün olarak alsan anlami gercekten kendin bulursun digerlerine cevap dedim ya istersen MSN den devam ama forumda hep tikaniyoruz.Cünki hep ayni terane devam ediyor her neyse Rahmana emanet ol.Iyi geceler.

mhmt

New member
Selamün Aleyküm,bir sey cok dikkatimi cekti Mehmedim;

Neden bu ayet?Neden Kurani bir bütün olarak ele almiyorsun?Haydi vaz gectim hec bari surenin genelini hayir en bastan söyle diyeyim 1......10,15 e kadar okusan bunlari bir bütün olarak alsan anlami gercekten kendin bulursun digerlerine cevap dedim ya istersen MSN den devam ama forumda hep tikaniyoruz.Cünki hep ayni terane devam ediyor her neyse Rahmana emanet ol.Iyi geceler.

A.S.
Kuran'ı bütün olarak ele almadan zaten bende bahsediyorum abi.. bu ayete gelince de, ayeti tam verim istersen;

Enbiya7/ "Senden öncede ancak kendilerine vahyettiğimiz bir takim erkekleri peygamber gönderdik.Eğer bilmiyorsanız ilim sahiplerine sorun"

tamm abi bu kadar ısrarına nasıl dayanırım:)
verim msn yi görüşelim inş..

selametle..

Caferi

Forum Þairi
Web sitesi
www.websitetasarim.com
Hayretler icerisinde senin hükmüne bakiyorum?????Demekki Mezhep kardesligi bu olsa gerek yine IRAK ta yüze yakin insani kaybettikte....

Emperyalistlerin oluşturdukları fitne ortamı, Hangi müslüman camiye bombalı saldırı yapar, Hangi müslüman, müslümanı öldürür?

Bu olayları emperyalist ve emperyalist destekçileri tarafından öğreniyorsunuz tabiki.

www.ruhullah.com
www.velfecr.com

Olaylar ve Gerek şii gerekse sunni liderlerden gelen vahdet çağrılarına kulaklarınızı tıkıyorsunuz.

İslamiyette değil müslüman, MASUM olan kafirlerin bile öldürülmesi en büyük günahlardanken, bir müslümanın camide namaz kılan müslümanları öldürebileceğini düşünmek biraz saçma değil mi?

Üst Alt