Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cübbeli Ahmet Hoca Cehennem Azabı Hakkında Ne Demiş

• Konbuyu başlatan Misafir
  • Başlangıç tarihi
M

Misafir

Guest
Efendi Hazretleri! beni çağırttı Şöyle dedi:

‘’Ahmed sen hakkında Evliyaullaha müracaat ettirdim. Fakat bu iş hepsini aşınca Bizzat Allah’u Teâlâ tecelli buyurarak. Ahmed’i bana bırakın onun işlerini ben hususi yönetiyorum ona kimseyi dokundurmayın buyurdu...

.
Ve men azlemu mimmeniftera 'alellahilkezibe ve huve yud'a ilel'islam, vallahu la yehdilkavmezzalimîn.

(Yalnızca) Allah'a teslim olması istendiği halde Allah(ın mesajı) hakkında (böyle) yalanlar uydurandan daha zalim kim olabilir? Ama Allah zalim halka rehberliğini bağışlamaz.
(Saff-7)

M

Misafir

Guest
Mahmud Ustaosmanoğlu dilinden aktarıyor) “…Efendi Babam derdi ki: “Yarın ahrette azap melekleri bir adamı yakalasalar, o da: “Ben Nakşi tarikatının Halidî kolundanım” dese, onu bırakırlar(!!!)” (s:13)

Sormak lazım mahmut amcaya delilin ne?

SincanLy
Konuyu tam anlayamadım ve kafam karıştı​
Konuyu anlamayacak ne var?Adam allahı konuşturuyor,

mavigezegen

New member
Selam ile,

Cübbeli de kendi inancı dahilinde dinini yaşıyor. Varsın yaşasın, herkesin dini kendine.
Doğru ya da yanlış ne farkeder.. Herkes yaptıklarının hesabını günü geldiğinde verecek nasıl olsa.
Ayrıca hakikat o kadar güçlüdür ki kalbi zifiri karanlık olanlara O'nun dahi ışığı fayda etmez!

Selam Kuran Işığı'ndan nasibini alanlara olsun...

SincanLy

New member
Web sitesi
www.sincanly.blogspot.com
Selam ile,

Cübbeli de kendi inancı dahilinde dinini yaşıyor. Varsın yaşasın, herkesin dini kendine.
Doğru ya da yanlış ne farkeder.. Herkes yaptıklarının hesabını günü geldiğinde verecek nasıl olsa.
Ayrıca hakikat o kadar güçlüdür ki kalbi zifiri karanlık olanlara O'nun dahi ışığı fayda etmez!

:) Selam olsun o ışığı dağıtanlara ve alanlara.

CENGÝZHAN

New member
Selam ile,

Mavigezen kardeşim,

Varsın yaşasın, herkesin dini kendine.

Diyorsunuz. Bu dediklerinin senin için, benim için ,herhangi bir müslüman için geçerlidir.

Ancak kişi bir imam ise, müslüman topluma hitap ediyor ise ,bu dedikleriniz ,o kişi için geçerli olamaz...

İmamlık yapıp topluma hitap eden kişi,uydurma hadis kullanamaz, bunun günahını ödeyemez..
İmamlık yapan kişi yalan söyleyemez,palavra atamaz,aklına her geleni söyleyemez...

İmamlık yapan kişinin kişisel yaşamı bile sadece kendisini değil toplumu da ilgilendirir,
çünkü böyle kişiler topluma örnek olmak zorundadır...

Herhangi bir kişi zina yaparsa, bu sadece polisleri ve kendisini ilgilendirir..
Ancak imam olan,topluma hitap eden bir kişi böyle bir suçlamayla karşılaşmışsa, bu meseleyi bütün toplum konuşur....

mavigezegen

New member
Selam ile,

İslam'da ruhbanlık yoktur, dolayısı ile imamlık diye bir kavram da yoktur. Ancak bugün baktığınızda bunun malesef böyle olmadığı böyle bir sınıfın varlığı da yadsınamayacak kadar gerçek. Hal böyleyken elbette bu gibi kişilerin konuşmalarına daha çok dikkat etmeleri gerekir muhakkak. Ancak zaten Cübbeli de kendi inancı dahilinde oldukça dikkatli konuşuyor, her ne kadar zaman zaman kendisi ile bile çelişse de.

Sonuç olarak bugün adı İslam(!) olan ancak içlerinde fırka fırka olmuş çok din var. Sorsanız İslam(!)...
Gerçek İslam ise tektir. Dolayısı ile Cübbeli de kendince İslam'ı(!) anlatıyor.

Dediğim gibi herkes inancının da yaptıklarının da hesabını nasıl olsa verecek.

M

Misafir

Guest
Selam ile,

İslam'da ruhbanlık yoktur, dolayısı ile imamlık diye bir kavram da yoktur. Ancak bugün baktığınızda bunun malesef böyle olmadığı böyle bir sınıfın varlığı da yadsınamayacak kadar gerçek. Hal böyleyken elbette bu gibi kişilerin konuşmalarına daha çok dikkat etmeleri gerekir muhakkak. Ancak zaten Cübbeli de kendi inancı dahilinde oldukça dikkatli konuşuyor, her ne kadar zaman zaman kendisi ile bile çelişse de.

Sonuç olarak bugün adı İslam(!) olan ancak içlerinde fırka fırka olmuş çok din var. Sorsanız İslam(!)...
Gerçek İslam ise tektir. Dolayısı ile Cübbeli de kendince İslam'ı(!) anlatıyor.

Dediğim gibi herkes inancının da yaptıklarının da hesabını nasıl olsa verecek.

sen bunları yazdıktan sonra sana denecek tek bir cümle kalıyor.Dinini bilimiyorsun!İslamda allah ,kul ilişkisi nedir bilmiyorsun.

O inandığın efendi baban,Ahmedini(cübbliyi) evliyaullaha arz etmiş ,çözüm bulamamış,Allah taala tecelleli edip ,"0nu bana bırakın,onun işlerinle ben özel iligleniyorum,ona kimseyi dokundurmam" diyen bir yalancıyı tasvip edebiliyorsunuzya!!!valla yuh! size...

Allah'ı kendi şahsı adına konuşturan ve yalan uydurandan daha zalim kimdir?Bir müslüman böyle bir söylemi desdeklermi?Nasıl bir islam anlayışı var sizde anlamak mümkün değil
...

mavigezegen

New member
Konu ile alakasız olacak ama; bu tanım İslam'ın en son şekli mi?.. Ve hem ruhbanlık ile imamlığın nasıl bir alakası var?

İslam, Peygamberimiz zamanında ne ise bugün de aynı İslam değişen birşey yok. Değişen tek şey insanların algılayışları, anlayışları.

Ruhbanlık nedir? Diye sorsam?

mavigezegen

New member
sen bunları yazdıktan sonra sana denecek tek bir cümle kalıyor.Dinini bilimiyorsun!İslamda allah ,kul ilişkisi nedir bilmiyorsun.

O inandığın efendi baban,Ahmedini(cübbliyi) evliyaullaha arz etmiş ,çözüm bulamamış,Allah taala tecelleli edip ,"0nu bana bırakın,onun işlerinle ben özel iligleniyorum,ona kimseyi dokundurmam" diyen bir yalancıyı tasvip edebiliyorsunuzya!!!valla yuh! size...

Allah'ı kendi şahsı adına konuşturan ve yalan uydurandan daha zalim kimdir?Bir müslüman böyle bir söylemi desdeklermi?Nasıl bir islam anlayışı var sizde anlamak mümkün değil
...

Bu kadar mı anlaşılmaz yazdım yahu...Pes diyorum...
Önce bir geçmiş yazılarımı kontrol etmeni sonra da yazdıklarım üzerinde tekrar düşünmeni tavsiye ederim.
Bu arada Cübbeli ile ilgili fikirlerim facebook taki sayfamda mevcut. (Hakikat Yolcusu adıyla sorgula, bulursun).

Artık mümkün olduğunca sonucu olmayan polemiklere girmiyorum.
Fikrim de zikrim de bir evvelallah...

bekir

sadece bir kul
Yönetici
İslam, Peygamberimiz zamanında ne ise bugün de aynı İslam değişen birşey yok. Değişen tek şey insanların algılayışları, anlayışları.

Ruhbanlık nedir? Diye sorsam?

Siz bir iddiada bulunduğunuza göre hem imamet hem ruhbanlıkla alakalı bir izahatta bulunsanız, biz de kabul yahut red etsek.

Üst Alt