Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çokça selavat getirelim inş.

alem-i ervah

New member
Aleyhüsselatü Vesselam Efendimiz buyurdular ki:

"Bir gün bana Cenab-ı Hakk'ın dört büyük meleği geldi. Bunlar Cebrail, Mikail, israfil ve Azrail aleyhisselam idiler.

Cebrail Aleyhisselam bana dedi ki: Ya Resulullah ! Senin ümmetinden bir kimse size günde on defa selavat ederse yarın kıyamet gününde ben onun elinden tutar, sıratı kuşlar gibi geçiririm.

Mikail aleyhisselam'da dedi ki: Ben o kula senin kevser havuzundan kana kana içiririm.

İsrafil aleyhisselam dedi ki: Ya Resullullah o kulun affı için başımı secdeye koyarım Allahu Teala onu affetmedikce başımı secdeden kaldırmam.

Azrail aleyhisselam da: Ya NebiyALLAH (c.c.) sana günde on dafa selavat edenin ruhunu Peygamberler gibi kabzederim. dediler "

Bunun üzerine Nebiler Nebisi Efendimiz :"Bu ne büyük Lütuf Ya Rabbi, Bu ne büyük ihsan Allah'ım buyurdu..

hadis-i şerif

--iktibas--

T

teslimolan

Guest
Hic akliniz yatiyormu bunlari Peygamberimizin dedigine ?

alem-i ervah

New member
niye senin aklına yatmıyor mu sayın teslimolan ?
inanıp inanmamak size kalmış , ben inanıyorum o yeter bana ....

V'esSelam

T

teslimolan

Guest
aklima yatmiyor cünkü peygamberimiz Allahin resulü. Dese dese bolca Allah i anin der ve onuda demistir iste ona aklim yatiyor.

H

hüma-gül

Guest
Allahin izni ile bol bol selavat getirelim arkadaslar.Allah razi olsun paylasim icin

alem-i ervah

New member
aklima yatmiyor cünkü peygamberimiz Allahin resulü. Dese dese bolca Allah i anin der ve onuda demistir iste ona aklim yatiyor.

Salavat ise, dünyanın neresinde olunursa olunsun;
kuytuda, mağarada, evde, havada ve denizde getirilip,
muayyen gün,yer ve merasime tabi değildir.

Yüce Peygamber’e getirilen salavat, nur hazinesinin şifresidir.
Bu şifre de dilden dile ve gönülden gönüle intikal eder.
Dolayısıyla getirilen salavat had ve hesaba gelmez.

Gidip Peygamber'i, kabr-i şerifinde ziyaret edenler için
protokol defteri olsaydı ve her gelenden
kendi lisanınca kendi duyduğunu yazması istenseydi;
ne defter, ne kalem, ne de mürekkep yeter,
ne de bu işin üstesinden gelinebilirdi.
Çoğunun da tutamadığı gözyaşları defteri ıslatır;
neticede de ne defter, ne de cümle kalırdı."

Hayatını ümmetine adayan, Mirac'da Rabbinden
sadece af ve mağfiretimizi dileyen,
kıyamet gününde de bize şefaatçi olacağını müjdeleyen
Sevgili Peygamberimize bol bol salatü selam getirmek,
onun yolu ve ahlakından ayrılmamak,
onun sevgisini kazanmamıza yol açacaktır.

Ayrıca Rasullullah'l sevmek, Allah'ı sevmekle
eş tutulduğuna göre, Yüce Rabbimizin razı olduğu
kul olma şansını da elde etmiş olacağız.

begendigim bir yazı idi bu ,, okursunuz inşallah sayın teslimolan...

alem-i ervah

New member
Hazret-i Peygamber'e salât ü selâm getirmek, Allâh'ın rahmetini ve rızâsını
kazanmaya vesîledir. Bu sebeple her fırsatta Rasûl-i Ekrem Efendimiz'e salât ü
selâm getirmelidir.
İbn Mes'ûd'dan gelen bir rivâyette de Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-
şöyle buyururlar:
"Kıyâmet gününde insanların bana en yakın olanları, bana en çok salât ü selâm
getirenleridir."
Bir başka hadîs-i şerifte ise, Evs b. Evs -radıyallâhu anh-'dan rivâyet edildiğine
göre Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Günlerin en fazîletlisi Cuma günüdür. Bu sebeple o gün bana çokça salât ü
selâm getiriniz; zîrâ sizin salât ü selâmlarınız bana sunulur." buyurunca, Ashâb-ı
Kirâm:
"-Yâ Rasûlullâh! Vefât ettiğin ve senden hiçbir eser kalmadığı zaman salât ü
selâmlarımız sana nasıl sunulur?" diye sordular. Bunun üzerine Peygamber -
sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"-Allâh Teâlâ, peygamberlerin bedenlerini çürütmeyi toprağa haram kıldı."
buyurdu. (Ebû Dâvud)

Hadisten de anlaşıldığı gibi Peygamber Efendimiz'e gönderilen salavâtlar ona
takdim edilir. O da bu selâmları alır.
Bu bulunmaz fırsatı kaçırmamak için ona her fırsatta salavât getirmeye gayret
etmelidir. Ayrıca hadîste Cuma gününün fazîletinden de söz edilmiştir. Bu sebeple
Rasûl-i Ekrem'e Cuma günü daha çok salât ü selâm göndermeli ve böylece Cenâb-
ı Hakk'ın rızâsını kazanmaya çalışmalıdır.
Rasûlullâh'a salât ü selâm getirmek sûretiyle kazanacağı mânevî ecre önem
vermemiş, kendini elde edeceği büyük bir sevaptan mahrum bırakmış kimseler
hakkında Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem-:
"Asıl cimri, yanında adım anıldığı hâlde bana salâvât getirmeyen kimsedir."
buyurmuştur.

iktibas....

alem-i ervah

New member
Allâh ve melekleri Peygamber'e çokça salât ederler.
Ey mü'minler! Siz de O'na çokça salât getirin ve tam bir teslimiyetle selâm verin." (el-Ahzâb, 56)

âyet ve hadîs-i şeriflerde bildirildiği üzere salavât-ı şerîfe getirmenin pek çok
faydaları vardır.
Bunları kısaca özetleyecek olursak:

1- Salavât, Ahzâb Sûresi 56. âyette belirtildiği üzere Cenâb-ı Hakk'ın buyruğuna
itâattir.

2- Salavât, günahların affedilmesine vesîledir.

3- Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e yakın olmanın en güzel
ve en kolay yolu ona salavât getirmektir.

4- Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem-, kendisine salât okuyana mukâbelede
bulunur.

5- Her salât getirenin ismi, Peygamber -sallallâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz'e
arz edilir.

6- Salât ü selâm okuyan kimse, Allâh ve Rasûlü'nün muhabbetini diğer
muhabbetlere tercih etmiş olduğu için, O'nun ahlâkıyla ahlaklanmada seviye alır,
kötü ahlaktan kurtulur, fazîlete erer.

7- Rasûl-i Ekrem'in kendisine olan muhabbeti arttığı gibi, onun da Efendimiz -
sallallâhu aleyhi ve sellem-'e olan muhabbeti devam eder ve katlanarak artar.

8- Allâh Teâlâ'nın Rasûlullâh -sallallâhu aleyhi ve sellem- ile bize ihsan ettiği
lutuflar, sayıya gelmeyecek kadar fazla olmasına rağmen, salât ve selâm ile
Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in üzerimizdeki hakkını çok az da olsa
ödemeye çalışmış oluruz.

9- Allâh Teâlâ'nın rahmetinin üzerimize inmesine vesîledir.

10- Salavât unutulan sözün hatırlanmasına sebep olur.

11- Salavât duâların kabûlüne vesîledir.

12- Yine salavât kıyâmetin o zor gününde arşın gölgesinde gölgelenmeye
vesîledir ki, hadîs-i şerif'te şöyle buyurulur:

"Kıyamet gününde üç kişi Allâh'ın arşının gölgesinde gölgelenir:

1- Üzüntülü kişinin sıkıntısını teselli eden kişi.
2- Benim sünnetimi ihyâ eden kimse.
3- Benim üzerime çok çok salavât getiren kimse."
Rabbim cümlemizi salavâtın özüne ulaşıp,
Peygamber ahlâkıyla ahlaklanmayı,
O'nun 23 yıllık nübüvvet hayatından lâyıkı vechile
hisseler almayı ihsan eylesin!.. (Âmin)

iktibas....

radikal

New member
Allahümme Salli Ala Seyyidina ve Nebiyyine Muhammedün ve Ala Alihi ve sahbihi ve Sellem.

Allahümme Salli Ala Seyyidina ve Nebiyyine Muhammedün ve Ala Alihi ve sahbihi ve Sellem.

Salavatın fazlına inanan bir müslüman olarak, getirdiğim bu 10 salavattan hasıl olan sevabı; bu güzel konuyu açan ve yorumları ile destekleyen kişilere hediye ediyorum. Allah (cc) razı olsun sizlerden.

CCCCCC

New member
Evs b. Evs (ra)’dan rivayet edildiğine göre Efendimiz şöyle buyurmuştur:

“Günlerinizin en değerlisi Cuma günüdür. O günde Adem yaratılmış ve o günde ruhu kabzedilmiştir. Sûra üfürme o gündür, kıyamet o gündür. O günde bana çokça salavat getirin. Zira sizin salavatınız bana arzolunur.” Ashap Efendilerimiz buyurdular ki: Ya Resulallah! Sen çürümüş olacaksın, bizim salavatımız sana nasıl arzolunur? Buyurdu ki: “Allah peygamberlerin cesetlerini yemeyi toprağa haram kılmıştır”

Aişe (ra)’dan rivayet edildiğine göre:

“Kim Cuma günü bana salavat getirirse, kıyamet gününde ona şefaatim hak olur”

Enes’den rivayet edildiğine göre:

“Cuma günü bana bolca salavat getirin. Çünkü Cebrail bana az önce geldi ve Rabbisinden şu bilgileri getirdi: Yeryüzünde bir müslüman sana bir kez salavat getirirse, ben ve meleklerim ona on kez salat ederiz”.

“Cuma günü bana çokça salavat getirin. Çünkü, Cuma, meleklerin şehadet ettiği şahitli bir gündür. Bana salavat getiren bir kulun sesi, nerede olursa olsun bana ulaşır.”

alem-i ervah

New member

Salavatın fazlına inanan bir müslüman olarak, getirdiğim bu 10 salavattan hasıl olan sevabı; bu güzel konuyu açan ve yorumları ile destekleyen kişilere hediye ediyorum. Allah (cc) razı olsun sizlerden.

Allah-u teala sizdende razı olsun inş...
Bu yazınız ile ne kadar müteesir oldum bilemezsiniz...
Tekrar Allah razı olsun ve inşallah mahşerde Efendimizin yanında yer alan
bir kardeşimizde siz olursunuz...

CCCCCC

New member
Allah Resûlü’ne bir sahabi; ‘bütün salavatımı senin için kılıyorum’ deyince, “Bu senin hem dünya, hem de ahiret ile ilgili işlerin için kâfidir” buyurmuştur.

İbn Mes’ud (r.a) şöyle demiştir: “Allah Teâlâ, gecenin ortasında kimseye duyurmadan kalkan, güzelce abdest alan, sonra da Allah’a hamdedip Peygamer’e salavat getiren, ardından da Kur’an-ı Kerimi açıp okuyan kimseye (tebessüm buyurup, Zât’ına ait şekliyle) güler.”

Abdurrahman b. Semur (r.a) anlatıyor:
Bir gün Allah Resûlü (sas) yanımıza geldi. Biz Medine Mescidi’nde idik. Şöyle buyurdu: (uzunca bir hadisin parçası)

“Ümmetimden birini Sırat üzerinde gördüm; bazen yorgun argın yürümeye çalışıyor, bazen de emekliyor. Bana getirmiş olduğu salavatlar gelmişler, elinden tutmuşlar, onu doğrultmuşlar ve oradan geçirmişler”.

Abdullah b. Bişr (ra)’dan rivayet edildiğine göre Resulullah şöyle buyurmuştur:
“Bütün dualar, başında Allah’a hamd ve Peygamber’e salavat olmadıkça perdelidir. Fakat bunu yapar, sonra dua edilirse mutlaka kabul olunur.”

Enes b. Malik’ten: “Bana bir defa salavat getiren kimseye, Allah on defa salat eder. Onun on tane günahını siler ve onun derecesini on kat artırır.”

Her bir derece arası yerle gök arasıdır(İmam Gazali-Ey oğul)

pusula

New member
güzel ifadeler paylaşıyorsunuz. hem dünya gamını hafifletiyor hem ahiret tesellisi veriyor, hem Allahı hissettiriyor.

evet, salavatı çoğaltmak için rağbetlendiren hadislerden bazılarını paylaşmışsınız. umulur ki zaten günde onlarca kez ibadet ve adetlerimizle söyleyiverdiğimiz bu çok özel anahtarları uyanık ve bilinçli kullanarak gereği gibi yararlanırız.

kim bilir belki içlerinden bi tanesinde o arzu edilen yakalanır...

alem-i ervah

New member
güzel ifadeler paylaşıyorsunuz. hem dünya gamını hafifletiyor hem ahiret tesellisi veriyor, hem Allahı hissettiriyor.

evet, salavatı çoğaltmak için rağbetlendiren hadislerden bazılarını paylaşmışsınız. umulur ki zaten günde onlarca kez ibadet ve adetlerimizle söyleyiverdiğimiz bu çok özel anahtarları uyanık ve bilinçli kullanarak gereği gibi yararlanırız.

kim bilir belki içlerinden bi tanesinde o arzu edilen yakalanır...

Amin , ecmain inşallah...

V'esSelam

elberr

New member
ALLAH razı olsun bu güzel bilgileri bizimle paylaştiğın

Üst Alt