Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çok önemli bi sorum war lütfen yardımcı olun!!!

bushra

New member
arkadaslar bayadır aklıma takılan bi konuyu sizle paylaşıcam yardımcı olursanız çok sewinirim
diyelim aklından kötü bişiy geçtii (her konudaaa olabilir)onu faaliyete geçirene kadar meleklerin o kötü düşünceler için defterinize hiçbişi yazmadığını duydumm. yanee kötü düşünmenin günah olmadığı söylendi banaa. bunun doğru olup olmadığını örenmek için sizden yardım istiyorum....:confused::confused::confused:çok çelişki içinde kaldım.yani aklından her ne konuda olursa olsun kötü bişiy düşünmek veya hayal etmek günah değil mi???(tabi faaliyete geçirene kadar olan bölüm ilgilendiriyo beni)

yýldýz

New member
Bu konu hakkında duyduklarım var lakin Kuran-ı Kerim ve hadislerden bu konu ile ilgili bulduğum olursa yazarım. ALLAH TEALA izin eder vakit bulursam araştıracağım.

hannane

New member
Ebu Hureyre'nin (r.a.) naklettiğine göre: Allah Resulü (a.s.): "Allah Teala, ümmetimin söylemedikleri veya yapmadıkları müddetçe içlerinden geçirdikleri kötülükleri bağışlamıştır" buyurdu.
Müslim, İman 201 (l, 116)

Ebu Hureyre'nin (r.a.) naklettiğine göre; Hz. Peygamber (sav) buyurdular ki: "Sizden biri içiyle dışıyla Müslüman olursa, yaptığı herbir hayır en az on mislinden, yedi yüz misline kadar sevabıyla yazılır. İşlediği her bir günah da sadece misliyle yazılır. Bu hal, Allah'a kavuşuncaya kadar böyle devam eder."Buhari, İman 31; Müslim, İman 205, (129)

Enam,160: Kim bir iyilikle Allah’ın huzuruna gelirse, ona yaptığının on misli mükafat verilecektir. Kim bir günahla gelirse ancak onun misliyle (günahı kadarıyla) cezalandırılacaktır. Onlar (gerek iyilik ve gerekse kötülük yapanlar) haksızlığa uğratılmaz.

Bir de sevgili Peygamberimizin şu hadis-i şeriflerine bakalım:

Ebu Hureyre (RA)’dan rivayet olunduğuna göre Resulullah (SA) şöyle buyurmuştur: “Aziz ve Celil olan Allah buyuruyor ki: Kulum bir kötülük yapmak istediği zaman bunu yapmadıkça onu aleyhine yazmayın. Eğer onu yaparsa yaptığının bir mislini yazın. Eğer benden çekinerek onu terkederse ona bir sevap yazın. Bir iyilik yapmak ister, fakat yapamazsa ona bir sevap yazın; eğer yaparsa on mislinden yedi yüz katına kadar sevap yazın.”(Buhari, Kitabu’t tevhid, VIII s:198)

gizemli

New member
"Allah Benim Sebebimle ümmetimin Gönüllerinden Geçen Kötü Düşüncelerini-yapmadikca Veya Söylemedikkce-bağişlar."( Hadis-i şerif)
aynı anda yazdık heralde kardeşim:)

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Öncelikle insanoğlunun nefsi kötü düşünmeye meyillidir..Kötü düşünceler her insanın beynini her saniye meşgul edecek türdendir..Bu da şeytanın vesvese
vermesiyle olmaktadır..İnsan o anda kötü düşünmek istemese bile şeytan vesvese vererek o kişinin kendi düşüncesi olduğuna inandırmaya çalışır..

“Şeytan sizi fakirlikle korkutur. Size kötülüğü emreder.” (Bakara, 268)

“Öyleyse beni azdırmana karşılık yemin ederim ki ben de onları saptırmak için senin doğru yolunun üstüne oturacağım. Sonra onların önlerinden, arkalarından, sağlarından ve sollarından sokulacağım. Sen de çoğunu şükredenlerden bulmayacaksın.” (A’raf, 16-17)

“Derken, şeytan onların kendilerinden gizli kalan çirkin yerlerini açmak için ikisine de vesvese verdi ve şöyle dedi: Sizi Rabbiniz başka bir şey için değil, sırf melek olacağınız yahut ebedi şekilde kalanlardan olacağınız için bu ağaçtan uzak tuttu.” (A’raf, 20)

“Ey ademoğulları! Şeytana kulluk etmeyin, çünkü o sizin apaçık bir düşmanınızdır demedim mi?” (Yasin, 60)

Bu kötü düşünceleri icraata geçirmedikçe hiçbir günahı olmaz..Şayet bu düşünceler devamlı zihninize geliyorsa, bu durumda tek çare sık sık Allah-ü Teala'ya dua etmektir..

“İman edip Rablerine tevekkül edenler üzerinde şeytanın hiçbir nüfuzu yoktur.” (Nahl, 99)

bushra

New member
Allah hepinizden razı olsun...

Üst Alt