Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Çok mühim bir soru!...

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
Dün gece epeydir görüşmediğim bir arkadaşımın evine gittim.Havadan sudan konuştuktan sonra mevzu dini konulardan açıldı..Ve arkadaşımın anlattıkları doğrultusunda çelişki içerisinde olduğu kanaatine vardım..Kendince mantıklı soruları vardı..Allah'ın izniyle hepsine cevap vermeye çalıştım..Bir sorunun cevabını verirken onu tam anlamıyla tatmin edemedim sanırım...O soruyu sizinlede paylaşmak istedim..

"Cristof Kolomb 1400'lü yılların son çeyreğinde Amerika'yı keşfettiğinde (İskindinav Vikingleri önce keşfetmiştir) orada kabileler halinde yaşayan kızılderilileri görmüş..Ve bu kabilelerin inançlarını incelediğinde;

"*Doğayı ve doğadaki varlıkları kutsal semboller olarak gördüğünü

*Belirli bir kutsal kitap yerine mitolojik hikâyelerin kabilenin kutsal kişileri tarafından aktarılmasını

*Şaman veya şifacı (medicine man) denilen ve ruhlar dünyası ile ilişki kuran seçilmiş kişilerin varlığına inandıklarını" görmüş...

Şimdi gelelim arkadaşın çelişkisine..Bu insanlar yüzyıllar boyunca yanlış inanışlara sahip olmuşlar ve Arap toplumuna inen son din ve hak din Kuran-ı Kerim'den bi haber yaşamışlar..Hal böyleyken bu insanlara neden ayrıca bir kitap gelmemiş??Ya da Amerika keşfedilmeden önce bu insanlara neden Kur'an-ı Kerim'i ileten olmamış??Bu insanlarda bizim gibi sınava tabi değilmidirler??
Yorumlarınızı bekliyorum..

Ebu Zerr

New member
Bu insanlar yüzyıllar boyunca yanlış inanışlara sahip olmuşlar ve Arap toplumuna inen son din ve hak din Kuran-ı Kerim'den bi haber yaşamışlar...Hal böyleyken bu insanlara neden ayrıca bir kitap gelmemiş??

Ebuzerr: Gelip gelmediğini bilmiyoruz. İhtimal dahilindedir ki gelmiştir. Tahrife uğramıştır...

Ya da Amerika keşfedilmeden önce bu insanlara neden Kur'an-ı Kerim'i ileten olmamış??Bu insanlarda bizim gibi sınava tabi değilmidirler??

Ebuzerr: İleten olup olmadığını da bilmiyoruz. İmtihan olup olmadıklarını da bilmiyoruz. Merak, etme Allah her insanı bir vech ile imtihan eder....

şuna bir bak istersen...
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?id=23568&yorum_id=8624

bcetin811

AMEL-Ý SALÝH
http://www.aksiyon.com.tr/detay.php?...&yorum_id=8624

Eyvallah kardeşim..Gerçekten tam bir cevap oldu benim açımdan..Rabbim razı olsun..Özellikle de şu bölüm..

"Kolomb ve öncü İspanyol, Portekizli kâşiflerin Atlantik'in karşı kıyısına düzenledikleri seferlerin çoğu Müslümanların hazırladığı coğrafya ve deniz seyir bilgileri sayesinde gerçekleşmiş. Örneğin Mesudi'nin (871-957) kitabı "Murucuz Zahab" Afrika ve Asya'dan bu tip bilgilerin Müslüman tüccarlar tarafından toplanması sonucu yazılmış. Aslında Kolomb'un kıtalararası ilk yolculuğunda iki kaptanı Müslüman'dı. Martin Alonso Pinzon PINTA, kardeşi Vicente Yanez Pinzon da NINA isimli gemilerinin yönetimindeydi. Pinzon ailesinin kökeni Sultan Abu Zayan Muhammed III (1362-66) tarafından Fas Marinid kraliyet ailesine dayanıyor. Kolomb'a katılmadan önce zengin gemi donanımcıları olan kardeşler, Kolomb'un keşif gezisini organize etmesine yardım edip bayrak gemisi Santa Maria'yı masraflarını da karşılayarak hazırlamışlar. Kolomb, Atlantik Okyanusu'ndaki bazı adalarda yerli halkın burnuna altın taktığını ve mektuplarını Arapça yazdıklarını kaydeder. 16. yüzyılda Amerika'ya giden misyonerler Virginia, Tenesse ve Visconcion'daki bakır yataklarının yerli halk tarafından değil, Ortadoğu'dan gelenler tarafından işletildiğini, Kızılderililerin Ortadoğu halkına karşı büyük muhabbetleri olduğunu görürler."

sinang

New member
İslamın temelde doğru bulduğu konular zişuurların hepsininde doğru bulması gereken konulardır.Eğer vicdan suküt etmemiş,akılda izandan ayrılmamışsa gerçektende bu temel mevzular evrensel bir mutabakattır,bizler için.Suçsuz yere adam öldürmek,insanların hak ve hukukuna girmek,fuuş etmek,sahtecilik,
,yalan,iftira,rüşvet,lukata,adam kayırmak,tembellik ..yapmak herkesçe kötüdür.
Bu dünyanın bir yaratıcısı olması,bu yaratıcının rahmetinin engin oluşu,O'na teşekkür etmenin,övmesinin,tenzih etmesinin insanın vazifeleri arasında olduğu,ölümden sonra bir başka aleme gidiş evet bunların hepside kainat kitabını okuyarak bulunabilinir.
Demekke İslamla müşerref olunmaması bunların bulunamayacağı anlamına gelmez,lakin müslümanların vebali tanıtmamaktan olur.
Mesela ebu bekr.ra. diyor ki ben İslamdan öncede zina etmez,dürüstlüğün erdemine inanır,içki içmez,kumar oynamaz idim.Demek doğru insan heryerde doğru sıddık olabilir,bu letafetlere haizdir.

Üst Alt