Neler yeni
Blue
Red
Green
Orange
Voilet
Slate
Dark

Cezasini cekenlerin ahiretteki konumu?

Moejoe

New member
Merhaba arkadaslar,

böyle bir forumun olduguna sevindim.
Aklimda bir soru var, belki bana cevap verebilirsiniz:

2 arkadas vefat ediyor. birisi dünyada cok az, yok denilecek kadar günah islerdi. Ama sevabi da fazla degildi, sadece üzerinedeki farz olan ibadetleri yerine getirirdi.
Allah c.c. bu kisiyi bagislayip dogrudan cennetinine koyuyor, yani hic cehenneme girmeden dogru cennete! Ancak dedigim gibi sevabi da okadar cok olmadigi icin cennetin alt katinda yer alir.

Diger arkadas ise cok günahkardi, ama ayni zamanda cok büyük sevap da kazanirdi. Ölünce Allah c.c. bu kisiyi büyük günahlari yüzünden (mesela) cehenneme koyup cezasini cektiriyor. Cektikten sonra sevaplari sayesinde Allahin cennetine giriyor.

Benim sorum su:

Acaba sözünü ettigim o ikinci kisi cehennemde günahlarinin cezasini cektikten sonra, acaba isledigi büyük sevaplari icin cennetde diger arkadastan daha yüksek bir makama ve mükafata nail olabilir mi?
Sonucta bu kisi cezasini cekti, geriye kalan büyük sevaplar.

Yani bir kisi cehenneme girip de sonradan, dogrudan cennete giren bir kisiden, daha yüksek bir cennete girip bu kisiden daha üstün olabilir mi?

Cok garip bir soru, ama belki sizin bir fikriniz vardir.
Sagolun

þahi

New member
kardeş öncelikle şunu söyleyim
1.si;üzerine farz olan ibadetleri yerine getiren bi insan yani;namaz kılan,zekat veren,kurban kesen,oruç tutan ve durumu uygunsa hac vazifesini yerine getiren bi insan ve bu insanın hiç günahı olmayacak! senin birinci örneğindeki kişi buna işaret gelioki öyle bir kişinin Allah katında mükafatıda elbette büyük olacaktır...cennetin hangi kapısından girer onu biz bilmeyiz yani cennetin hangi seviyesinde olacağına yalnızca Allah u teala karar verir
2.si ise;çok günahkardı ama sevapta kazanırdı diyosun,bundan kastın fakirlere yardım,sadaka,iyi bi insan olması vs.. ama hem bunları yapıp hem büyük günahlar işleyen bi insan 1.örnekteki insanla aynı seviyede olması biraz zor gibi yani hertürlü 1.örnekteki insan 2.den bir adım daha önde
ama yinede en iyisini Allah bilir
Allah a emanet ol...

Üst Alt